https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/kaceni-stromu-v-prerove-uspesne-pokracuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Adin Vyhlídka: Kácení stromů v Přerově úspěšně pokračuje

3.3.2010
Odbor Životního prostředí přerovského Magistrátu vydává povolení ke kácení velkých zdravých stromů jako na běžícím pásu. Povolení je během prací vyvěšeno na oplocení areálu Pedagogické školy v Přerově a pokácena byla celá řada zdravých topolů. Zdůvodnění? - 60-70tileté topoly byly považovány za přestárlé a za silného větru se prý odlamovaly větve. Dá se i člověk považovat ve věku např. 60-70 roků za přestárlého? Že se tímto počinem zlikvidovala ptačí obydlí a možnost získávání potravy pro mnoho ptačích druhů, to pracovníky OŽP v Přerově příliš nezajímá. Ptačí prostředí bylo na nějakých třicet let zlikvidováno a odsunuto snad někam do jiné etapy vývoje lidského myšlení. Opět vykvetla na povrch sobecká, lidská hloupost a někdo bude mít spoustu „dřeva“ na topení. Ve skutečnosti strom zajišťuje život ve svém okolí, ale jak to vysvětlit obyčejným lidem, když to nechápou nebo nehodlají pochopit ani naši vzdělaní „odborníci“ podepsaní na takovém povolení ke kácení.
 
Kácení stromů.
Kácení stromů v Přerově.
Foto: Adin Vyhlídka/Ekolist.cz

Na špatný zdravotní stav přestárlých topolů poukazuje i šéf odboru životního prostředí přerovského magistrátu Pavel Juliš. „I když to podle řezu části dřevin na první pohled nevypadá, jsou napadené houbovým onemocněním a značně přestárlé. K vykácení jsme dali souhlas hlavně z důvodu bezpečnosti. Na stejný problém jsme totiž narazili i u rybářské aleje u řeky Bečvy, kde stromy také na první pohled vypadaly zdravě. Podrobnější analýza ale ukázala, že jsou napadeny chorobou,“ uzavřel Juliš. Neuvěřitelně snadné zdůvodnění, pravidelně se v Přerově opakující.

Aktuálně vyhláška 395/1992 říká, že povolení je potřeba, pokud chce majitel pokácet strom, který má 130 cm nad zemí obvod kmene 80 cm a víc. Ministerstvo životního prostředí připravuje novelizaci vyhlášky, kterou by se limit obvodu kmene snížil na 60 cm. Zároveň chce zavést možnost pokácet ovocné stromy v zahradách bez povolení. Novela by měla být přijata v březnu 2010. To vypadá na další velké vítězství „dřevorubců“.

Podobné řádění, ale v mnohem větším rozsahu, probíhá v chráněné oblasti Žebračky za přerovskou Lagunou. Nedaleko břehu Bečvy v lužním lese se každý den konají snad nějaké dřevorubecké závody, každý den se ozývá jekot motorové pily, z protějšího levého břehu Bečvy můžete sledovat zvuky kácených stromů a lámajících se větví. Každý den se odváží kamionem pořezané kmeny mnoha stromů z chráněné lokality. Jaký byl pro takovou činnost důvod? Tentokrát, po soukromém zjištění, byl snad akceptovatelný důvod likvidace „nepůvodní dřeviny“, konkretně akátu. Proč ale nebylo veřejnosti oznámeno, co je důvodem tohoto nesmyslného kácení a ničení vzácné přírodní rezervace. Samozřejmě je v tomto úseku bezohledně devastována i původní přírodní pěšina lemující tento pravý břeh Bečvy, který byl velmi intenzivně využíván celou zimu běžkaři a pěšími turisty. Představuje to naprosto necitlivý a bezohledný zásah do životního prostředí. Jak to tedy koresponduje s oznámeným zájmem přerovského Magistrátu o „Revitalizaci životního prostředí“?


reklama

 
Adin Vyhlídka
Autor je obyvatelem Přerova
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist