Adin Vyhlídka: Kácení stromů v Přerově úspěšně pokračuje
Kácení stromů v Přerově.
|
||
Foto: Adin Vyhlídka/Ekolist.cz |
Na špatný zdravotní stav přestárlých topolů poukazuje i šéf odboru životního prostředí přerovského magistrátu Pavel Juliš. „I když to podle řezu části dřevin na první pohled nevypadá, jsou napadené houbovým onemocněním a značně přestárlé. K vykácení jsme dali souhlas hlavně z důvodu bezpečnosti. Na stejný problém jsme totiž narazili i u rybářské aleje u řeky Bečvy, kde stromy také na první pohled vypadaly zdravě. Podrobnější analýza ale ukázala, že jsou napadeny chorobou,“ uzavřel Juliš. Neuvěřitelně snadné zdůvodnění, pravidelně se v Přerově opakující.
Aktuálně vyhláška 395/1992 říká, že povolení je potřeba, pokud chce majitel pokácet strom, který má 130 cm nad zemí obvod kmene 80 cm a víc. Ministerstvo životního prostředí připravuje novelizaci vyhlášky, kterou by se limit obvodu kmene snížil na 60 cm. Zároveň chce zavést možnost pokácet ovocné stromy v zahradách bez povolení. Novela by měla být přijata v březnu 2010. To vypadá na další velké vítězství „dřevorubců“.
Podobné řádění, ale v mnohem větším rozsahu, probíhá v chráněné oblasti Žebračky za přerovskou Lagunou. Nedaleko břehu Bečvy v lužním lese se každý den konají snad nějaké dřevorubecké závody, každý den se ozývá jekot motorové pily, z protějšího levého břehu Bečvy můžete sledovat zvuky kácených stromů a lámajících se větví. Každý den se odváží kamionem pořezané kmeny mnoha stromů z chráněné lokality. Jaký byl pro takovou činnost důvod? Tentokrát, po soukromém zjištění, byl snad akceptovatelný důvod likvidace „nepůvodní dřeviny“, konkretně akátu. Proč ale nebylo veřejnosti oznámeno, co je důvodem tohoto nesmyslného kácení a ničení vzácné přírodní rezervace. Samozřejmě je v tomto úseku bezohledně devastována i původní přírodní pěšina lemující tento pravý břeh Bečvy, který byl velmi intenzivně využíván celou zimu běžkaři a pěšími turisty. Představuje to naprosto necitlivý a bezohledný zásah do životního prostředí. Jak to tedy koresponduje s oznámeným zájmem přerovského Magistrátu o „Revitalizaci životního prostředí“?
reklama
Online diskuse
70 - 80 let staré topoly jsou - 7. 3. 2010 - pjMám pocit, Dano, že nevíte o čem píšete. Pokud bych byl na místě úředníka a měl rozhodnou zda obec má investovat do zdravotního a bezpečnostního stromu 80 let starého topolu a 80 let staré lípy, tak topol jde k zemi (a nová výsadba) a lípu nechám prořezat. Tedy topol v ulici, v parku kde je pohyb lidí. Topol třeba v břehovém porostu skoro nechám v pohodě rozpadnout. Většina obcí které mají nějaké volnější finanční zdroje nechávají stromy ošetřovat. Pokud se přistupuje ke kácení, nechávají si zpracovát odborný posudek.Pokud ale za ošetření starých stromu formou výroby "telegrafního sloupu" považujete záchranu dřeviny, tak lituji. To je přímo pozvánka pro návštěvu ČIŽP a citelnou pokutu za poškození stromu. Ale opět - případ o od případu je jiný, i jiný přístup k ošetření. Ovocné dřeviny a ošetřovat. Opět otázka. Pokud se jedná o sad na soukromém pozemku, tak obec nemůže jejich ošetření zaplatit (některé ale na to vypisují granty). Soukromá osoba zpravidla nemá finanční prostředky aby takový sad nechala ošetřit - není to levná záležitost. Jestli ale máte zájem, zaje´dte třeba do Prahy a zjistíte, že tam alespoň některé staré sady se v základu ošetřují. Zpravidla kde má magistrát nějaký pozemkovou spoluúčast na sadu. Zajeďte třeba do sadu na místě bývalé letní scény ND v Šárce. Kdo byl na prvním představení Prodané nevěsty (2005?) a potom na loňském Jakobínovi, tak musí uznat, že tam ten sad výrazně prokoukl. A pokud soudíte, že vzdělanost úředníků není lepší, tak opět střílíte mimo bránu. Možná v malých obcích, kde nemají šanci na kvalifikovaného úředníka (ale četné si alespoň někoho pozvou), ale mnoho úředníků z OŽP již prošlo četnými školeními, kurzy, dálkovými studii. Problém bych viděl víc v politických grupách, které prosazují svoje politické zájmy na úkor odborného stanoviska. A jestli chce víc, tak na www.szkt.cz najdete četné odborné programy. Můžete se v pohodě přihlásit a rozšířit svoje vědomosti. Na těch seminářích se velmi často setkávají jak firmy které údržbu stromů provádějí, tak úředníci a i odborníci z denrologických pracovišť. A to je to nejcennější - protožs e setkáte s několika pohledy a i s několika cestami řešení. Celkově váš příspěvek je jen klasické plácání prknem o vodu. |