Adin Vyhlídka: Kácení stromů v Přerově úspěšně pokračuje
Kácení stromů v Přerově.
|
||
Foto: Adin Vyhlídka/Ekolist.cz |
Na špatný zdravotní stav přestárlých topolů poukazuje i šéf odboru životního prostředí přerovského magistrátu Pavel Juliš. „I když to podle řezu části dřevin na první pohled nevypadá, jsou napadené houbovým onemocněním a značně přestárlé. K vykácení jsme dali souhlas hlavně z důvodu bezpečnosti. Na stejný problém jsme totiž narazili i u rybářské aleje u řeky Bečvy, kde stromy také na první pohled vypadaly zdravě. Podrobnější analýza ale ukázala, že jsou napadeny chorobou,“ uzavřel Juliš. Neuvěřitelně snadné zdůvodnění, pravidelně se v Přerově opakující.
Aktuálně vyhláška 395/1992 říká, že povolení je potřeba, pokud chce majitel pokácet strom, který má 130 cm nad zemí obvod kmene 80 cm a víc. Ministerstvo životního prostředí připravuje novelizaci vyhlášky, kterou by se limit obvodu kmene snížil na 60 cm. Zároveň chce zavést možnost pokácet ovocné stromy v zahradách bez povolení. Novela by měla být přijata v březnu 2010. To vypadá na další velké vítězství „dřevorubců“.
Podobné řádění, ale v mnohem větším rozsahu, probíhá v chráněné oblasti Žebračky za přerovskou Lagunou. Nedaleko břehu Bečvy v lužním lese se každý den konají snad nějaké dřevorubecké závody, každý den se ozývá jekot motorové pily, z protějšího levého břehu Bečvy můžete sledovat zvuky kácených stromů a lámajících se větví. Každý den se odváží kamionem pořezané kmeny mnoha stromů z chráněné lokality. Jaký byl pro takovou činnost důvod? Tentokrát, po soukromém zjištění, byl snad akceptovatelný důvod likvidace „nepůvodní dřeviny“, konkretně akátu. Proč ale nebylo veřejnosti oznámeno, co je důvodem tohoto nesmyslného kácení a ničení vzácné přírodní rezervace. Samozřejmě je v tomto úseku bezohledně devastována i původní přírodní pěšina lemující tento pravý břeh Bečvy, který byl velmi intenzivně využíván celou zimu běžkaři a pěšími turisty. Představuje to naprosto necitlivý a bezohledný zásah do životního prostředí. Jak to tedy koresponduje s oznámeným zájmem přerovského Magistrátu o „Revitalizaci životního prostředí“?
reklama
Online diskuse
Nejen kácet - 8. 3. 2010 - Honza SmolaTo Vladimír ŠmídlBudeme si muset zvyknout na to, že z našich měst bude zejména vzrostlá zeleň postupně mizet. Mění se zvyklosti obyvatel měst, roste jejich životní úroveň a s tím vším bohužel souvisí snaha redukovat zeleň v našich na minimum. Důvodem je rostoucí poptávka po parkovištích, neochota lidí sdílet stín stromů a jejich listí spadlé do jejich okolí, narůstájící počet alergiků, pro které mohou některé druhy stromů opravdu představovat zdravotní rizika apod. To, co lidé byli ochotni snést před dvaceti či třiceti lety, dnes pokládají za ohrožování svých práv na prvotřídní bydlení. Je to smutné, ale je to tak. S tím nic nenaděláme. |