https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/karel-makon-dalsi-uhynuly-morsky-orel-s-vysilackou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karel Makoň: Další uhynulý mořský orel s vysílačkou

18.3.2019
V pátek nalezený mrtvý orel mořský.
V pátek nalezený mrtvý orel mořský.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Karel Makoň / DESOP
Na základě náhodně zjištěné informace a zpráv od rakouských kolegů o pravděpodobném úhynu telemetricky sledovaného orla mořského z Rakouska jsme se v pátek 15. 3. 2019 z vlastní iniciativy vydali s kolegy Bohumilem Máškem a Martinem Pytlíkem prověřit aktuální situaci na lokalitu Mečichov kousek od Horažďovic.
 

Lokalita je sice katastrálně již na území Strakonic a Jihočeského kraje, ale ve skutečnosti se nachází cca 2 km od hranice s krajem Plzeňským a hlavně pak ani ne tři kilometry od námi dlouhodobě monitorovaného obsazeného hnízda orla mořského u nás. Navíc se nám na této lokalitě, stejně jako u Mnichova u Strakonic, Horažďovic, Pačejova, Kvášňovic, Oselce, Chanovic, Nepomuku a Myslíva, již několik měsíců intenzivně pohybuje i náš orel mořský, samec, kterého jsme loni (28. 10. 2018) zajistili poraněného v Újezdě u Chanovic po nárazu na elektrické vedení.

Ten byl následně (15. 11. 2018) vybaven satelitní vysílačkou a vypuštěn na Tachovsku u Tisové, přičemž se téměř okamžitě přesunul právě na Strakonicko.

Na místo k rybníku Slatinka jsme v pátek dorazili zhruba před 15. hodinou. Neuběhlo ani pět minut a kolega Bohumil Mášek hlásil nález uhynulého orla mořského, nehybně ležícího pod borovicí v rákosí na břehu rybníka. GPS souřadnice ho navedly přímo k němu a podle jednotlivých lokací a dat tam ležel už poměrně dlouho. Dle polohy kadaveru, strnulosti a na místě zajištěných stop byl orel s největší pravděpodobností opět otráven. Otravě nasvědčuje i skutečnost, že zhruba před týdnem na téže lokalitě byl kolegy a policií už jeden uhynulý orel mořský zajištěn.

Náš nález dalšího, tentokrát orla s vysílačkou, jsme okamžitě nahlásili a na místě předali kolegům z Prahy a kriminální policii. Ti provedli zajištění dalších stop a případ okamžitě převzali. Na případu se intenzivně pracuje a všichni s napětím čekáme na výsledky pitvy.

Bohužel se však v tomto katastru nejedná zdaleka o ojedinělý případ a nelegální likvidace vzácných dravců i sov se zde vyšetřovala už několikrát. Například výr velký chycený do želez - Velký Bor 25.1. 2019. Otrávený orel mořský - Klášter u Nepomuka 2014. Dvakrát použitá funkční železa přímo v Kovčínským rybníku u Kvášňovic atd.

Všeobecně otravy orlů, luňáků a dalších zvířat karbofuranem jsou bohužel poměrně časté po celé republice i u našich sousedů. Jenom od začátku roku řeší Policie ČR a rakouská policie hned několik případů souběžně. Proto žádáme případné svědky o pomoc a jakoukoliv informaci vedoucí k odhalení pachatele této protizákonné činnosti.

Zároveň upozorňujeme lidi pohybující se v přírodě, aby dbali zvýšené opatrnosti, hlídali si malé děti, domácí mazlíčky a v případě, že se setkají s něčím neobvyklým, tak okamžitě o svém zjištění informovali policii. Karbofuran je velice nebezpečný a prudký jed, který může hravě usmrtit i člověka. Zvíře, které pozře byť nepatrné množství Karbofuranu, většinou od otrávené návnady udělá pouze několik málo kroků a okamžitě v křeči uhyne. Pokud si tedy část otrávené návnady neodnese v pařátech ke konzumaci někam jinam, úplně stejně tak jako to dělají právě mořští orli.

Uvidíme, kam se případ nálezu dvou uhynulých orlů mořských od rybníka Slatinka z Mečichova posune. Na informaci, zda byli orli otráveni, si však musíme ještě počkat, jelikož momentálně oba ptáci byli odesláni do specializované laboratoře na detailní vyšetření.


reklama

 
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Anyr

Anyr

18.3.2019 12:32
No, kdybych já zjistil, že někdo tráví dravce nebo na ně líčí železa, nebo cokoliv podobného vlastně, tak ho seřežu tak, že ho nepozná vlastní spodní prádlo. Nezáleže na jeho věku, pohlaví, vzdělání, národnosti, vyznání a rodinné příslušnosti :)
Beztak zase naši ujetí myslivci likvidují konkurenci ;)

Hezký týden všem :)
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

18.3.2019 16:57 Reaguje na Anyr
Zapomněl jste na Americký imperialismus, Klause a Kalouska.
Odpovědět
JAROSLAV HALAMA

JAROSLAV HALAMA

18.3.2019 18:55
Tohle může dělat jenom totálně vyšinutej magor , duševní mrzák a zbabělec kterej navíc nemá.
Odpovědět
fe

fesoj

19.3.2019 12:10
Travičství je něco nadmíru odporného. Jsem taky myslivec, ale něco takového by mě ani nenapadlo. Rozhodně nejsem žádný přepjatý ochranář, škody, které páchají nškteré údajně ohrožené, ve skutečnosti téměř přemnožené druhy, mezi které ale žádný druh u nás se vyskytujících orlů rozhodně nepatří, jsou místně až neúnosné /kormorán, krkavec, volavka, vydra, bobr / a určitá rozumná regulace by byla na místě. Ale myslivec by měl mít možnost si udělat regulaci s puškou v ruce a podle zákona Kdo to neumí, to není myslivec ! Jed a železa do přírody rozhodně nepatří. Navíc jsem přesvědčen, že nejvíc otrávených a pomocí želez zlikvidovaných chráněných živočichů nemají na svědomí neustále osočovaní myslivci, ale venkovští chovatelé holubů a drůbeže. Jsem z vesnice, vím, o čem mluvím.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

19.3.2019 14:24 Reaguje na fesoj
Přesně. Myslivec chodí do honitby se psem. Neotráví ho sobě ani sousedovi.
Odpovědět
LZ

Leon Zumr

22.3.2019 19:46 Reaguje na fesoj
Dnes už jsou možná opatrnější ale pár let zpátky to bylo na různých chovatelských fórech samá rada jak likvidovat dravce.
Odpovědět
mr

22.3.2019 22:14 Reaguje na Leon Zumr
Máte sice pravdu, že i mezi chovateli jsou zmetci, ale mořského orla nešel trávit holubář. Přečtěte si v jiném článku nářky zelenokloboučníků, jak nám škodná ohrožuje zajíčky a nejvíce prý řádí kmotra liška ... Leda jaksi s tím největším řáděním zapomínají na sebe.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist