Karel Makoň: Luňák červený M7 v Itálii
Jedná se o letošní mládě luňáka červeného, kroužkovaného spolu s dalším mládětem na hnízdě u obce Doly na Tachovsku. Luňák byl kroužkován jako nevzletné mládě (1.6.2014) ve věku dvou týdnů, a to jak klasickým hliníkovým ornitologickým kroužkem, tak kroužkem speciálním plastovým (M7). A právě díky dobře viditelnému plastovému odečítacímu kroužku byl tento jedinec opakovaně kamerou odečten (26.10.2014) na krmelišti supů v Itálii. Od svého rodného hnízda z Tachovska do Itálie urazil cca 780 km a objevil se zde po 148 dnech od doby, co mu byl kroužek na nohu nasazen. Přesné místo kontroly je v severní Itálii (Toskánsko, oblast Grosetto).
Výzkumu a projektu barevného značení luňáků na našem území se dlouhodobě věnuje i kolega a ornitolog Dušan Rak z Prahy. Ten nám také poslal informaci o pohybu vůbec prvního zachyceného luňáka červeného z letošní sezóny. Součástí jeho zprávy je i odkaz na videozáznam z krmeliště supů, kde byl kroužek odečten. Z naší strany šla do Itálie pak fotografie z kroužkování mláděte a všechna potřebná ornitologická data.
Naše skupina letos okroužkovala a označila 14 mláďat luňáka červeného a 2 mláďata luňáka hnědého. Celkem jsme kontrolovali a lezli na 6 hnízd, přičemž většina hnízd byla nalezena a dohledána kolegou Václavem Pintou a dvě pak kolegou Karlem Machačem. Z toho vyplývá, že akce kroužkování luňáků na Tachovsku proběhla jako akce týmová a velice úspěšná zároveň. Krom kroužkování se odebíral u mláďat ještě i vzorek na DNA analýzu. Všechna data jsme pak předávali jak realizátorům projektu, tak do Kroužkovací stanice Národního muzea Praha.
Jsme rádi, že máme první zprávu o pohybu „našich“ mláďat. Jsme rádi, že je to zároveň zpráva o tom, že luňák žije, že se někde nespálil na drátech el. vedení, že nebyl otrá-ven, střelen či sražen autem. Jsme rádi, že je to právě „náš“ luňák a že mu v Itálii chut-ná .
reklama