https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/kareln-makon-svitite-koukate-na-televizi-a-mate-okna-otevrena-dokoran-v-plzni-se-k-vam-nejspis-zaletnou-podivat-netopyri
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karel Makoň: Svítíte, koukáte na televizi a máte okna otevřená dokořán? V Plzni se k vám nejspíš zalétnou podívat netopýři

12.9.2021 | PLZEŇ
Výjezd k netopýrům uvězněným v lustru.
Výjezd k netopýrům uvězněným v lustru.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | DES OP
Babí léto, pár relativně teplých večerů, komáři a stovky netopýrů. Vše trvá už týden a teplé, vlahé večery oceňují zejména netopýři. Problematika, která se opět každý rok v Plzni opakuje a kterou již 28 let marně vysvětlujeme stále dokola.
 
Otevřená okna na chodby společných prostor, prázdné byty a místnosti s otevřenou ventilačkou bez ochranných sítí proti hmyzu. Poliklinika Denisovo nábřeží, Hotel Slovan, Purkyňova ulice, Mikulášské náměstí, Chodské náměstí, Borský park, celé Slovany, Bory a část Doubravky, Bolevce, Lochotína, Košutky i Skvrňan. Je úplně jedno, jestli se jedná o činžovní či panelový dům, společnou chodbu anebo garsonku. Prostě svítíte, koukáte na televizi a máte otevřená okna dokořán, přičemž zcela určitě se k Vám v tomto a možná ještě i začátkem následujícího týdne zalétnou podívat netopýři. V 99 % se jedná o jedny z našich nejmenších netopýrů, a to o netopýry hvízdavé, pro které je Plzeň na čtyřech řekách a s osvětlenými parky, zelení a vodními prvky doslova tahovým strategickým uzlem. Navíc podle odborníků právě v tuto dobu dochází u netopýrů k námluvám a páření, hledání partnerů a potkávání se v rámci jednotlivých populací.

Zachráněný netopýr hvízdavý.
Zachráněný netopýr hvízdavý.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | DES OP

Není to všude a málokteré město se tím může pochlubit. V Plzni to však všude je a navíc ještě dosti hojné. S trochou nadsázky lze říci, že právě koncem měsíce srpna a začátkem září, hlavně podle počasí a venkovní noční teploty, se do Plzně slétnou stovky, tisíce netopýrů hvízdavých ze širokého a dalekého okolí a udělají si v našem městě takový dvoutýdenní megamejdan (dnes se tomu říká festival). Tady se všichni potkají, hodují na hmyzu kolem lamp, chodbových světel a „paří“ od večera do rána. Pokud pak k ránu najdou pěkný útulný a klidný byt s pootevřenou ventilačkou, neváhají ho v době vaší nepřítomnosti použít k celodenní siestě. To v reálu znamená totálně ho zadělat a kolikrát i zničit. To se pak vrátíte domů z dovolené a celý další týden uklízíte, větráte a řešíte všudepřítomné „myší“ bobky, zápach a zdechliny napadané třeba v lustru, vázičce, na skříni a podobně.

Netopýři v okně.
Netopýři v okně.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Bohumil Mášek / DES OP

A nebo společné prostory obytných domů, kde v rámci teplého počasí aktivní sousedé otevřou okna na chodbě a v mezipatře tak, aby se logicky dům alespoň na chvilku vyvětral. Pak se promění schodiště a vstupní haly v hororové scény, kdy zejména slabší povahy vracející se domů z práce či hospody za tmy ve večerních hodinách odmítají projít chodbou, nebo si myslí, že přebrali. I tady hrají roli nezabezpečená otevřená okna, svítící světla a hmyz přilákaný světlem.

Přitom je to problém, o kterém už 28 let mluvíme, upozorňujeme na něj a každý rok zcela záměrně a schválně uvádíme jen ty nejhorší a nejhrůznější případy.

V letošní anketě co se do počtu netopýrů ve vnitřním prostoru týká, vyhrává opět Poliklinika na Denisově nábřeží, kde kolega Václav Říš z AOPK ve skladu s přes noc otevřeným oknem zajistil celkem 313 netopýrů hvízdavých, z čehož 290 jich bylo živých a 23 uhynulých. Pro ilustraci přikládám naše fotografie z roku 2019 v úplně stejné budově.

Netopýři v budově polikliniky v Plzni.
Netopýři v budově polikliniky v Plzni.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | DES OP

Druhé místo vyhrává mladý pár bydlící v činžovním domě u plzeňského Prazdroje, který měl ve spíži o rozměrech 1x1,5 m (přes nezabezpečené okno) mezi potravinami rovných 122 netopýrů hvízdavých. Přeskládat spíž a dohledat netopýry tentokrát jel kolega Radek Zeman.

A třetí místo, bohužel s prvenstvím a největším počtem uhynulých netopýrů hvízdavých, získal po letech opět HOTEL Slovan ve Smetanových sadech, kde přes otevřené okno se do starého nepoužívaného pokoje dostalo celkem 169 netopýrů hvízdavých, přičemž 113 jich uhynulo ve skleněném lustru.

Výjezd k netopýrům uvězněným v lustru.
Výjezd k netopýrům uvězněným v lustru.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | DES OP

Co se celkového počtu námi zajištěných netopýrů týká, tak za poslední čtyři dny jsme jenom my zajistili celkem kolem 700 netopýrů!

Předpokládáme, že dokud se večer neochladí, tak bude výstraha před nevyžádanou návštěvou a invazí do vnitřních prostor stále trvat a platit. Zároveň opět opakuji, že bohužel řešíme stále stejné lokality, budovy a byty, které nejsou jejich majitelé schopni adekvátně zabezpečit.

Proto také není naší povinností ani povinností městské policie, hasičů či města vyjíždět k těmto případům, zejména když k problému dojde opakovaně a cizí nedbalosti. Plně chápeme, že je to hodně nepříjemný a kolikrát i drahý problém, ale jinak než včasným a preventivním opatřením ze strany majitele nemovitosti mu nelze předcházet.

Tam, kde jsou teď netopýři ve společných prostorách, chodbách, schodištích a podobně, musíte teď ještě pár dní vydržet a nechat okna otevřená. Se změnou počasí a ochlazením pak netopýři sami prostor opustí a budou pokračovat ve své cestě na zimoviště. Okna tedy v tomto případě můžete zavřít až poté, co si budete jisti, že všichni netopýři prostor definitivně opustili a že nezůstali zapadlí někde v kabelovém rozvodu, poštovní schránce či krytu schodišťového světla.

Ten kdo má v oknech síta proti hmyzu, může být v klidu, zaslouží pochvalu a může bezstarostně větrat, odjet na dovolenou a má klid. Kdo síta v Plzni nemá, by si je měl co nejdříve ve vlastním zájmu pořídit minimálně na další letní sezónu, kdy předpokládáme, že co se netopýrů hvízdavých týká, situace v regionu nebude jiná!


reklama

 
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jirka Černý

12.9.2021 11:26
Zajímavé,u nás na vsi dá problém dětem ukázat netopýra při lovu jak je jich málo, vlaštovky to je jiná, naštěstí nemají tendenci padat za nábytek atd takže náprava bývá snadná.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist