Jiří Svoboda, Jindřiška Svobodová: Každý si může nasimulovat skleníkový jev
To, co bylo před 20 lety tématem článků prestižních časopisů, je dnes na internetu běžně dostupné.
|
|
Zdroj: Jiří Svoboda, Jindřiška Svobodová |
Základy modelu vznikly jako čistě vědecký počin již v roce 1987, tedy v době, kdy tento problém žádná ekonomická ani environmentální fóra neřešila. Představený simulační program je součástí uznávaného Modtranu, který je experimentálně prověřen a využívá reálná absorpční spektra hlavních skleníkových plynů.
Simulace jasně ukazují, že čím více máme skleníkových plynů v naší atmosféře, tím méně uniká tepelného záření ze Země do kosmu, a tudíž teplota Země musí díky tomuto příspěvku narůstat. Odkazovaný model nebere v úvahu jiné faktory ovlivňující teplotu Země. Tyto faktory mohou krátkodobě převážit nad vlivem narůstajícího skleníkového efektu a Země se může i ochlazovat. Nezastavíme-li růst emisí, o to markantnější bude nárůst teploty a jeho katastrofické projevy, až faktory dosáhnou svých obvyklých hodnot.
Záleží na každém, jak k problematice skleníkových plynů přistoupí. Tento příspěvek má jasně ukázat i zmateným pochybovačům, že problém skleníkových plynů je reálný a je třeba jej rozumně a efektivně vhodnými nástroji řešit.
reklama
Jiří Svoboda pracuje v Ústavu fyziky materiálů AV ČR, Jindřiška Svobodová přednáší na katedře fyziky Pedagogické fakulty MU v Brně ekologicky a environmentálně zaměřené předměty.
Online diskuse
Kazdy si muze nasimulovat i vodikovou pumu - 12. 9. 2009 - Jiří SvobodaZdá se, že pana Metelku skoro citujete jako autoritu! Já na to 9.9. reagoval a nehodlám na tom nic měnit, tedy pouze kopíruji.Když nasuperponujete na hladkou rostoucí křivku (vliv CO2) nějakou sinusoidu (vliv Slunce), můžete se donekonečna hádat, co určuje dynamiku. Podle mého názoru z krátkodobého hlediska Slunce z dlouhodobého CO2. Když se podíváte na křivku produkce CO2 stále více akceleruje. Nasycení a pokles je tedy v nedohlednu. Až nastane pokles produkce CO2 (ať už z důvodů značného vyčerpání zdrojů fosilních paliv nebo více či méně dobrou ekopolitikou), jeho obsah v atmosféře pořád ještě bude poměrně dosti dlouho stoupat. Vzhledem ke značné tepelné setrvačnosti Země se vliv CO2 zatím moc neprojevil. Bohužel tady konzervativní předpověď - dnes bylo docela hezky, zítra bude zřejmě také tak - moc asi fungovat nebude. Opravdu nelze čekat, že to bude za 20 let stejné, jako dneska. Goreové, Moorové ,Obamové a třeba Bursíci si toto uvědomili, ale problém uchopili zoufale špatně a připustili na toto téma rozjet neúčinný a bezohledný byznys, na který všichni hodně doplatíme. Takže nás možná čeká dvojí nepříjemnost - budeme mít více sucha i více záplav a navíc méně v peněžence. |