https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/krivoklatske-obce-chceme-transparentni-vyporadani-pripominek-k-narodnimu-parku-krivoklatsko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Křivoklátské obce: Chceme transparentní vypořádání připomínek k Národnímu parku Křivoklátsko

23.6.2024
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Dne 18. 6. 2024 proběhl v Bělči na Křivoklátsku 3. Sněm Svazku obcí Křivoklátska. Svazek sdružuje 29 obcí. Členem Svazku je 17 obcí z 19, kterých se má přímo dotýkat možný národní park. Jako host se sněmu zúčastnila ředitelka Svazu měst a obcí České republiky (SMOČR) Radka Vladyková. Hlavním tématem sněmu byl status vyhlašování Národního parku Křivoklátsko, postoj Svazku k tomuto procesu a přehled legislativních kroků, které by měly proběhnout.
 
Vůči Záměru vyhlásit Národní park Křivoklátsko, zveřejněného 27. 9. 2023, bylo podáno velké množství námitek. Námitky většiny fyzických osob byly překvalifikovány na připomínky a dále nevypořádávány. Námitky obcí formálně vypořádány byly, nicméně šest dotčených obcí podalo následně k Městskému soudu v Praze proti vypořádání námitek správní žalobu. Obec Branov podala i žádost o odklad (předběžné opatření). Jednání soudu zatím neproběhla.

I přes setrvalý nesouhlas křivoklátských obcí a občanů, jakož i odborné lesnické veřejnosti, zahájilo MŽP 5. 3. 2024 meziresortní připomínkové řízení k novele zákona č. 114 o ochraně přírody a krajiny, kterou by rovněž došlo k vyhlášení národního parku. V rámci meziresortního připomínkového řízení bylo do stanoveného termínu (5. 4. 2024) podáno z mnoha připomínkových míst přes 170 připomínek. Svazek obcí Křivoklátska podal své připomínky k Sdružení místních samospráv České republiky (SMSČR) a ke Svazu měst a obcí České republiky (SMOČR).

SMSČR podal na základě podnětů do meziresortního řízení 41 zásadních připomínek. SMOČR podalo 12 zásadních připomínek. Zásadní připomínky podané sdruženími obcí s celostátní působností, kterým orgán podávající věcný záměr nehodlá vyhovět, se stávají předmětem rozporu. V souladu s Usnesením vlády č. 481/2023 pro legislativní pravidla vlády je MŽP jako orgán, který věcný záměr k připomínkám předložil, nyní povinen projednat s podavateli vždy ty připomínky, které se předmětem rozporu staly. Nepodaří-li se rozpor odstranit ani tímto způsobem, předloží se rozpor spolu s věcným záměrem k rozhodnutí vládě.

„K žádnému jednání mezi MŽP a SMOČR k podaným zásadním připomínkám zatím nedošlo. To nám na sněmu potvrdila paní ředitelka Vladyková,“ podotýká předsedkyně Svazku Iveta Kohoutová. „Stejně tak nedošlo k žádnému projednávání se SMSČR, což nám zase potvrdila předsedkyně a poslankyně Eliška Olšáková, se kterou jsme rovněž ve spojení,“ doplňuje Kohoutová.

Svazek obcí Křivoklátska dlouhodobě rozporuje podloženost záměru na vyhlášení Národního parku Křivoklátsko. V podaných připomínkách upozorňuje, že zájmové území nesplňuje parametry, které zákon pro národní park předpokládá. To paradoxně potvrzuje i Závěrečná zpráva z hodnocení dopadů a regulace (RIA), která na stránkách 42-43 konstatuje, že parametry splňuje pouze 15 % území, i když zákon předpokládá splnění v převážné ploše.

V dalších připomínkách Svazek požaduje rozšíření pravomocí samospráv v národních parcích, upozorňuje na v novele neřešenou problematiku požární bezpečnosti, chybně pojatou problematiku průchodnosti území a zbytečné zpřísnění pravidel pro cyklistiku či vodáctví na Křivoklátsku.

Zpráva RIA je dle Svazku obcí problematická sama o sobě, neboť neposuzuje variantní řešení ochrany přírody v centrální části Křivoklátska, pouze se omezuje na propagaci vyhlášení národního parku. Ten bude daňové poplatníky stát 3 miliardy korun za prvních deset let fungování, a to i po započtení výnosů z těžby. Její objem má být vyšší než kolik činní objem těžby stávajících hospodářů.

„Vyhlášením by vznikl úřad se 112 zaměstnanci a více než 35 automobily, spravující území o rozloze 100 kilometrů čtverečních. Tedy s jedním zaměstnancem na kilometr čtvereční a jedním autem na tři kilometry čtvereční. A to vše bez podložených důvodů a proti vůli místních obyvatel,“ uzavírá starosta Městečka u Křivoklátu Jaroslav Jirásek.

Sněm obcí se shodl, že vedení Svazku má jeho plnou důvěru, a že záměr na vyhlášení Národního parku Křivoklátsko nadále beze zbytku odmítá. Sněm se rovněž shodl na tom, že požaduje důsledné a transparentní řešení připomínek podaných v meziresortním připomínkovém řízení k návrhu zákona č. 114 o ochraně přírody a krajiny, tak jak proces vypořádávání definuje Usnesení vlády ČR č. 481/2023.


reklama

 
Křivoklátské obce

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (22)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

23.6.2024 07:03
112/35? Žádní troškaři, tedy! Ale co, naše země je bohatá, zvládne vedle DP Praha další krmeleček.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

24.6.2024 10:27 Reaguje na Karel Zvářal
No já bych nevěřil ani starostům, těch lidí a vozů je skutečně neurekom.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.6.2024 12:12 Reaguje na Slavomil Vinkler
Kolik minut trvá napsat jednovětnou odpověď? Vzhledem k okolnostem, které schvalování provází, bych se ani nedivil (Národní podnik Křivoklátsko-)
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.6.2024 08:57
Mám pouze obavu, že arogance 108 vlády došla už tak daleko, že samosprávy
nic nezmohou. Časem ale skutečné důvody zřízení NP i přes odpor místních
vyplavou na povrch a bylo by na čase začít trestat i politiky za to, co
pro ně zatím není trestné.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

23.6.2024 17:37 Reaguje na Břetislav Machaček
ona ta arogance může být na obou stranách, takže pokud někomu něco říkáte desetktát, tak to zpějmě nepochopí nani po padesátý, protože zkrátka to by se muselo chtít.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

23.6.2024 17:39 Reaguje na Břetislav Machaček
klidně ať NP vyhlásí.
Odpovědět
Ra

Radek

23.6.2024 11:50
Tak to chápu jako že ta zálohovaná petka skončí v reciklátu tak jako ta zmačknutá ze žlutého kontejneru ? žádné navrácení petky do oběhu tak jak tomu bývalo u skla .

Vyhlášení národního parku křivoklátsko , přes velký odpor všech dotčených obcí .

Schválení novely zákona o myslivosti , přes velký odpor myslivců a odborné veřejnosti .

Tak po pravdě nevím kam to po 35 letech takzvané svobody vede .
Odpovědět
Ra

Radek

23.6.2024 11:52 Reaguje na Radek
patřilo to jinam ale už to je
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

23.6.2024 12:04 Reaguje na Radek
Já bych věděl. Můžu vám to nahláskovat: Delta, Oskar,Papa,Romeo, Delta,Echo,Lima, Echo.
No a česky: David , Otakar, Petr,Rudolf,David,Emil,Ludvík, Emil.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

23.6.2024 12:07 Reaguje na Radek
Mezi námi - já se nikdy svobodně necítil - určitě ne při volbě zaměstnání. Aneb o klice a klace.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

24.6.2024 08:56 Reaguje na Karel Zvářal
Svoboda...,tu rovnováhu společnosti si dnes opravdu tvoříme my,občané.Jsou situace,kdy táhneme bez keců za jeden provaz,no a jindy jsou nekonečné diskuze,asi jde o málo,zatím.Tak nějak funguje celá příroda a většina z nás tu to nějak zná.
Odpovědět
DV

Daniel Vondrouš

24.6.2024 14:00 Reaguje na Radek
Možná už jste dlouho nebyl v obchodě, ale skleněné lahve se tam vrací pořád. Podobně koukněte do žlutého kontejneru, jak je to tam "slisované". Aby se s Petkami pořád nevozil vzduch, je třeba je lisovat, což se dělá rovnou za automatem zálohového systému. Pouze z takto získané suroviny můžete opakovaně dělat nové lahve a ne ji jen rozvláknit do koberečků. Na NP Křivoklátsko se už názory obcí různí, protože zjistili, že jim někdo nakecal lež, že nebudou smět do lesa na houby. Myslivce beru, ale dotovat pořád dokola výsadbu, kterou přemnožená vysoká obratem sežere, není v zájmu nikoho, kromě nich.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

24.6.2024 16:55 Reaguje na Daniel Vondrouš
....když mohou mít oplocenky stáda ovcí, tak je mohou mít i sazenice. U nás jaksi vysoká není a spárkatá zcela jistě není přemnožená. Paušalizuje se podle libosti
Jo a z těch flašek s nově přivázaným špuntem se nedá pít - trhám je všechny, hubu ať si nechá odřít ekotlupa
Odpovědět
JO

Jarka O.

25.6.2024 06:50 Reaguje na Daniel Vondrouš
V klidových zónách NP smí lidi chodit po lese a sbírat lesní plody?
Odpovědět

Radek Čuda

25.6.2024 12:51 Reaguje na Daniel Vondrouš
Pokud jde o tu různost názorů, můžete být konkrétnější? Konkrétně které z obcí Křivoklátska změnily názor a jsou pro zřízení NP?

Jinak je super, že se ty petky mají lisovat hned za automatem ... a že je zákazníci musí doma skladovat a vozit do výkupu v jejich "plném objemu" je vám jedno. Prostě ať si trhnou a nějak se s tím srovnají, na sprostý lid musí být přísnost. A s pomocí moderních automatických třídících linek jste schopen získat nemlich tu samou surovinu, jako při tom zálohování.
Takže tu zase nehlásejte bludy ...
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

25.6.2024 21:03 Reaguje na Daniel Vondrouš
Vy mluvíte o tom jak zvěř všechno sežere a UHUL píše o nějakých 17 % zvěří poškozených sazenicích. samozřejmě, že takzvaně poškozená sazenice není totéž jako sazenice zničená. Pokud dochází k plošným ztrátám tak je to spíš nekvalitní prací, špatným sadebním materiálem, špatnou manipulací se sadebním materiálem, nevhodnou dřevinou atd. Důvodů může být hodně. No a protože každý z těchto důvodů mluví lidské chybě je potřeba najít jiný důvod. No a důvod se našel, přemnožená zvěř. Jen je potřeba vzít ještě v úvahu, že prvním výchovným zásahem odstraníte víc jak 30 % stromků. Tedy tech 17% poškozených podle UHUL + 13 % nepoškozených. Samozřejmě nejde to tak na 100% všude počítat ale jako ilustrace to snad stačí.
Odpovědět
JO

Jarka O.

23.6.2024 22:28
Tak po zvláštních zákonech o půdě, o volbách, občanství, aj., úplně opačných než na západě, kde jsou podmínky pro udělení občanství přísné, typicky je vyžadováno asi 10 let pobytu v zemi, práce, test z jazyka a reálií, nebo půda a nemovitosti se nesmí prodávat cizincům, atp... bude procpaná další novela zákona bez shody s místními.
Proč je ten tlak na vyhlášení NP za každou cenu a proti vůli lidí? To je nelegitimní. Proti 114/92 jde i asociálnost a pohrdavé až neférové prosazování, stejně jako devastace polí nebo lesních ekosystémů vývozem smrků. Vypadá to, jako by se ČR vzdalovala západu. A zkratka MŽP znamená min. životního prostředí člověka. Není to ministerstvo ochrany šelem, divočiny ani degradace půdy OZE a ignorace lidí.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

24.6.2024 10:46 Reaguje na Jarka O.
Máte pravdu, že životní prostředí je i o životním prostředí pro
ČLOVĚKA ! Na to ignorací názorů místních občanů MŽP zapomíná. Ti
místní přece mají nárok na životní prostředí takové, jaké si tam
přejí mít oni a nikoliv někdo, kdo se tam jede podívat jednou za
život. Oni tam budou už žít napořád, až jde o občany v okolí NP,
kde jim klid a pohodu ukradou turisté a nebo v D. Lutyni, kam
budou ti, co jim továrna přinese práci a zisky pouze dojíždět.
Mi se kdysi líbila praxe továrníkovy vily v jeho továrně. Pak
měl osobní zájem, na tom, aby výroba co nejméně poškodila i jeho
životní prostředí, ale dnes je to o vile továrníka na Bahamách a
o najatých dělnících žijících převážně mimo blízké okolí továrny. Navezou je autobusy a auta a zase odvezou někam, kam vlivy výroby nezasahují. Proto ten souhlas zbytku národa s NP a gigafaktory, protože jich se to dotkne pouze pozitivně a nikoliv jako místní negativně. Stačí se pouze vžít do pozice místních a vzpomenout si
na staré moudro: Nečiň jinému to, co nechceš, aby on činil tobě!
Odpovědět
JO

Jarka O.

25.6.2024 06:49 Reaguje na Břetislav Machaček
Zákony 114/92, ale hlavně jimi zapomenutý 17/92, který stále porušují, byly psané pro člověka a kvalitní zdravé čisté hezké prostředí pro život vč.práce a rekreace. To se nebije s potřebami jiných živáčků ani s hospodářstvím, jde o zamyšlení se, jak škodit málo, škodám předcházet, napravovat a postihovat, a ne naopak, ani plány na sociálni proměny nejsou jejich úkol. Role MŽP je MPO navrhovat, aby se prohlédlo po brownfieldech, a bránit likvidaci ekosystémů, nic jiného. Pomohl by asi švýcarský systém.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

24.6.2024 12:42
Transparentní vypořádání připomínek? Připomínkovat můžete po libosti, stejně si to provedeme po svém. A když budete mít výhrady i nadále, otlučou vám o hlavu, že jste přeci mohli uplatnit připomínky. To je tradiční a ověřený postup.
Odpovědět

Radek Čuda

25.6.2024 12:52 Reaguje na Marcela Jezberová
No, tady MŽP jede zjevně ještě vyšší level a má ty připomínky úplně na háku. U Hladíka vyloženě platí dávné rčení o tom, že aktivní b-b je horší než třídní nepřítel.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

24.6.2024 12:43
Transparentní vypořádání připomínek? Připomínkovat můžete po libosti, stejně si to provedeme po svém. A když budete mít výhrady i nadále, otlučou vám o hlavu, že jste přeci mohli uplatnit připomínky. To je tradiční a ověřený postup.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist