https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/krystof-krulis-recyklace-a-nakladani-odpady-v-praxi-jak-si-vede-cesko-v-porovnani-s-ostatnimi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kryštof Kruliš: Recyklace a nakládání odpady v praxi – jak si vede Česko v porovnání s ostatními?

7.12.2024
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Licence | CC BY-NC-SA 2.0
Projednávání zálohového systému na nápojové obaly je v plném proudu a spolu s tím se ze všech stran objevují argumenty pro i proti jeho zavedení. Velmi relevantní data nyní přichází z dokumentů Evropského účetního dvora v souvislosti s vyhodnocením plateb tzv. daně z plastů, kterou do rozpočtu EU platí všechny její členské státy podle poměrně složitě odborně odhadovaného objemu jimi generovaných nerecyklovaných plastových obalů v odpadu. ČR dosahuje 45% míry recyklace plastových obalů, což je sice mírně nad průměrem EU (41 %), ale stále to znamená pro ČR nezanedbatelnou platbu do rozpočtu EU. Konkrétně ČR zaplatila v roce 2023 do rozpočtu EU na dani z plastů 89 milionů eur (tedy přibližně 2,25 miliardy Kč). Přestože nápojové obaly tvoří jen zlomek plastových obalů zahrnutých do uvedené platby, může jejich zálohování přispět k alespoň částečné korekci výše každoročně placené daně.
 
K zálohování nás nadto postupně vede i právní úprava na úrovni EU, ze které by se v horizontu následujících pěti let měly postupně aktivovat poměrně vysoce nastavené požadavky, jak na vysbírání minimálního počtu nápojových obalů, tak na minimální obsah recyklovaného materiálu v nově produkovaných nápojových obalech. To vše by pak mělo zejména pomoci životnímu prostředí. (podrobněji zde)

Dopady na littering

Jak potvrzují zkušenosti z okolních zemí, zálohování se mimo jiné podílí na snižování množství volně pohozeného odpadu. Podíváme-li se na Slovensko, data a studie prezentovaná poskytovateli systému zálohování uvádí, že v létě 2021 tvořily nápojové plechovky a PET lahve společně více než 21 % celkového objemu volně pohozeného odpadu na Slovensku. Konkrétně to bylo 9,97 % u plechovek a 11,36 % u PET lahví. Na podzim 2022 byl zaznamenán pokles těchto dvou typů obalů v celkovém objemu volně pohozeného odpadu. V létě 2023 pokles pokračoval – až na 3,24 % u nápojových PET lahví a 2,16 % u plechovek.

Velkou změnu podle některých studií přineslo zavedení zálohového systému také v Lotyšsku. Dle pobřežního monitoringu provedeného sdružením Green Freedom a Environmental Education Foundation se počet plastových lahví vyhozených v 17 pobřežních lokalitách vybraných pro studii, snížil o 61 % ve srovnání s údaji před zavedením zálohového systému (2021). Množství hliníkových plechovek se pak snížilo o 52 %. (zdroj)

Pohled spotřebitelů

Pokud se bavíme o smysluplnosti zálohového systému, je třeba zohledňovat i spotřebitelský aspekt – jsou to ostatně spotřebitelé, kdo rozhodne o tom, jak úspěšný systém bude. Na toto téma se dlouhodobě objevují průzkumy veřejného mínění s poměrně rozdílnými výsledky. Spotřebitelské fórum ve spolupráci s Institutem evaluací a sociálních analýz INESAN již v roce 2019 tuto praxi podrobně zmapovali (viz zde) a ukázali, že k výsledkům veřejného mínění v ČR na toto téma je nutné přistupovat vždy s patřičným přihlédnutím ke zvolené metodice a případně i zadavateli studie. Problémem zjišťování veřejného mínění na toto téma v ČR je pak také to, že respondenti zatím nemají praktickou zkušenost s tím, jak by zálohovací systém ovlivnil jejich každodenní život. Dává proto smysl podívat se na spotřebitelské průzkumy ze zemí, kde již systém funguje, a kde tudíž dotazování ukazuje reálné zkušenosti. Tradičně s tím mají zkušenosti v Německu, kde byl zálohový systém na nápojové obaly zaveden již v roce 2003 a kde dosahuje nejen skvělých výsledků (uvádí se až 98 % sesbíraných obalů), ale i vysoké míry akceptace mezi spotřebiteli. Podle Slovenského sdružení pro značkové výrobky pozitivně dopadl i srpnový průzkum agentury MNFORCE - Market Research Agency ze Slovenska, kde po cca 2 a půl letech od zavedení zálohování hodnotí téměř 90 % Slováků systém pozitivně, přičemž téměř polovina (49,5 %) mu dala hodnocení „výborně“.


reklama

 
foto - Kruliš Kryštof
Kryštof Kruliš
Autor je předseda správní rady Spotřebitelského fóra.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

7.12.2024 07:33
nevím, jestli to pan Kruliš chápe, ale jedná se o peníze, které za odpad nedostanou města a obce a tak náklady na odpady naůčtují všem. Proto je ten systém nepřijatelný. Povedlo se udělat z odpadu komoditu a i když zákon, který je v pořadníku v poslanecké sněmovně se jmenuje zákon o obalech, tak jsou to obce a města, které schudnou a můžete hádat komu to naúčtují?

Vláda lidem překáží, protože se jaksi otáčí psychologie, kdy si vláda z lidí dělá kasičku a můžeme začít dlouhou řadou nových poplatků, jenž si " nutelákova" vláda na nás přichystala od televizních poplatků daně z nemovitosti přes emisní povolenky pro domácnosti....a tak by se dalo pokračovat a to ještě není všechno....v roce 2027 na nás padne Český green deal plnou vahou a do toho chtějí abychom si kupovali předražený elektrošrot, přičemž to zádná ekologie není. Budou trestat automobilky, když neprodají to, co si v Bruselu vycucali z prstu.

Ono sice lágry jako za komunistů nejsou ale to neznamená, že v tom lágru Bruselským žijeme všichni...
Za velkou část můžeme " děkovat těm Bruselským nokům.

a konečně, tahle věta z vašeho článku hovoří za vše...

odhadovaného objemu jimi generovaných nerecyklovaných plastových obalů v odpadu. ČR dosahuje 45% míry recyklace plastových obalů, což je sice mírně nad průměrem EU (41 %),

Tedy v ČR, kde není vratný systém je recykluje více, než v zemích, který ten systém mají.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.12.2024 10:13
Já pamatuji švědsko před deseti lety. Zálohování bylo. Ale těch pohozených petek a plechovek, zejména po víkendu. A to jsou švédové.
Odpovědět
ig

7.12.2024 10:35
Díky, takhle po ránu pobavilo. Nezizkovkářské ptydepe jak vymalované :-) A ta ZOO důležitých a autoritativních organizací o kterých jsem v životě neslyšel:
- Spotřebitelské fórum,
- Environmental Education Foundation,
- Green Freedom,
- Institut evaluací a sociálních analýz,
- MNFORCE Market Research,
- Slovenské sdružení pro značkové výrobky.
A ještě na závěr dokonale uspokojivá informace, že ...90 % Slováků hodnotí systém pozitivně... :-)
Prostě ROTFL.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

7.12.2024 16:44
Recyklace výrobku, má být řešena současně s jeho uváděním na trh, na a nejenom u plastu se tak nedělo/neděje !
Odpovědět
PS

Pavel Smotlacha

9.12.2024 13:40
Tohle je jen další článek, do široké série článků, kterými chce lobbistická organizace "PS", kterou si najal nápojářský sektor, někam posouvat mínění obyvatelstva. Ale ty argumenty jsou zcela mimo. Pane Kruliši, proč myslíte, že zatím všechny ankety celostátních deníků vyšly zcela jednoznačně tak, že občané žádné povinné zálohy nechtějí? Je to prosté, lidé nejsou hloupí a vědí, že ze strany nápojářů a vám podobných je to jen PR akce na to, jak získat od obcí tuto cennou surovinu. Není to nic jiného. Proč myslíte, že KDU, jejíž ministr s tím stále dokola otravuje, má trapných 2,8 % preferencí? Pro mě je mnohem pohodlnější hodit PETku před domem do žluté popelnice, než jí nosit do obchodu. To ví přeci každý. A stane se s ní to samé, co s PETkou ze zálohového systému. Tak co nám to tady chcete namluvit. Hladík je v historii ČR první ministr který plive na český třídící systém. On je ostuda, ne český systém. My víme, že jsme v třídění i v recyklaci obalů na jedněch z nejlepších míst v EU. Tak už prosím přestaňte s placenou reklamou :)
Odpovědět
PH

Petr Havelka

9.12.2024 14:02
To, že nebudou zavádět zálohování jednorázových obalů, sdělili jak ve Francii, Itálii, Belgii, Španělsku. Zálohování odložili na rok 2027 ve Velké Británii, nyní to skoro o rok odložili v Polsku, kvůli mnoha a mnoha problémům a nesouhlasu obcí a měst. Zero Waste France říká, že zálohování jednorázových obalů, je zcela protiekologické opatření. Ve státech, které zavedly zálohování těchto obalů se produkce jednorázových plastů navyšuje. Tyto státy tedy neplní prirotní závazek snížení produkce jednorázových plastů. Pokud by vás zajímalo, jaké oficiální výsledky má naopak náš třídící systém a jaké jsou výsledky recyklace obalů, podívejte se sem https://www.caoh.cz/aktuality/separacni-systemy-v-obcich-funguji-dobre-maji-jeste-velky-potencial-aneb-jak-splnit-cile-pro-obaly.html Zálohování není v ČR vůbec efektivní cesta. Náš systém umí sbírat jednu PET lahev za 0,20 Kč. Zálohový systém na Slovensku to stojí 7 krát tolik. Veškeré náklady zaplatí lidé. Nikdo jiný. My chceme oběhové hospodářství pro všechny obaly, nikoli jen pro dvě nejhodnotnější suroviny. A budujeme ho a velmi efektivně. Má skvělé výsledky díky lidem. My jim za to děkujeme.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist