Kryštof Kruliš: Zálohováním nápojových obalů k efektivnější práci s odpady a účinnější ochraně přírody
Zálohový systém nadto zajišťuje vysokou úroveň vytřídění materiálu. Spotřebitelé v něm vlastně dělají práci, která se dnes případně dělá na dotřiďovacích linkách za ně. Ze zálohovacího systému tak vychází separovaný materiál, PET nebo hliník, který lze následně dobře využít. Zdá se tak logické, že materiál z něho vzešlý bude mít většinou vyšší kvalitu, než ten, který jde z odpadu získat jinou cestou, a bude tak také lépe využitelný k opětovnému využití. Pokud se půjde cestou opětovného využití materiálu znovu k výrobě nápojového obalu, může se materiál ve smyčce opakovaně obrátit a přiblížit sektor nápojových obalů fungování cirkulární ekonomiky.
Zejména hliník v nápojových plechovkách má velmi dobré předpoklady pro opakované využití. Výroba výrobku z recyklovaného hliníku dosahuje také velkých energetických úspor ve srovnání s výrobou z nového materiálu. Federální vládní agentura USA pro ochranu životního prostředí EPA (Environmental Protection Agency) uvádí, že jde jen o pět procent energetických nároků a recyklace jedné hliníkové plechovky tak podle ní dokáže ušetřit dostatek energie třeba na rozsvícení 14wattové CFL žárovky po dobu 20 hodin, na práci na počítači po tři hodiny nebo na sledování televize po dvě hodiny. Je tak k naší škodě, že dle dostupných dat právě hliníkové plechovky dokážeme v současném systému vysbírat mnohem méně, než PET lahve.
Podle dostupných kalkulací je pouze přibližně jedna čtvrtina nápojových plechovek umístěných na náš trh skutečně recyklována a využita jako materiál při další výrobě. Od účastníků různých dobrovolnických úklidových akcí zároveň zaznívá, že právě odhozené nápojové hliníkové plechovky jsou u nás v přírodě poměrně časté. Kontejnery na kov bývají na stanovištích méně často než ty na plast, papír a sklo. Ze zkušenosti řady z nás, kdo třídí, jde také o kontejnery, které nejčastěji bývají zcela přeplněné. Jako vysvětlení menšího třídění v praxi se navíc nabízí samotná konstrukce plechovky. Po otevření ji již není možné znovu uzavřít a často dělá potíž i zcela vyprázdnit její obsah. Je tak méně praktické takový použitý nápojový obal s sebou delší dobu nosit. To se bohužel projeví i v častějším odhození na nesprávném místě. Záloha na plechovce tak může daleko více lidí vést k přemýšlení o tom, kam si nápoj v tomto balení s sebou vzít, aby ho pak bylo možné vrátit.
Míru podpory pro zavedení zálohového systému v ČR vyhodnocuje několik průzkumů veřejného mínění. Podle agentury Focus-agency.cz z listopadu a prosince loňského roku nebo IPSOS z letošního roku je většina z nás pro zavedení tohoto systému. Podle IPSOSu inklinuje k podpoře dokonce přibližně tři čtvrtě naší populace.
Od zálohování lze očekávat celkové vylepšení úrovně procesu recyklace. Pozitivem jsou zmíněné úspory energie při výrobě nového výrobku. Na důležitosti také přibývá to, že recyklace napomáhá materiálové soběstačnosti, protože hliník a fosilní zdroje na výrobu plastů většinou závisí na dovozech. U hliníku máme také velké problémy s jeho výrobou kvůli našim vysokým cenám energií. Výroba nového hliníku je extrémně energeticky náročná a s rostoucími cenami energií jsou hliníkárny z EU postupně vytlačovány. Zálohování zároveň výrazně snižuje pravděpodobnost, že nápojový obal skončí odhozen někde, kde by neměl. Nápojové obaly sice tvoří jen část odpadu, ale jde o obaly rychloobrátkového zboží každodenní spotřeby, takže celkové objemy nejsou zcela zanedbatelné. Navíc jde o výrobky, které se hodí k tomu brát je s sebou na cesty, a proto je také častěji jako odpadky najedeme někde odhozené.
Záloha má být ve výši několika korun, ale i tak na většinu z nás může působit jako motivační faktor. Více lidí si uvědomí, že nápojový obal zůstává hodnotným materiálem i po konzumaci výrobku a upraví podle toho své zacházení s ním. Nebo prostě jen nebudou chtít vyhazovat peníze na zálohách z okna a pokud i tak zálohovaný obal odhodí, může se najít někdo jiný, kdo kvůli záloze obal vrátí tak jak se má. Začátkem dubna (6. 4. 2024) letos proběhla další akce Ukliďme Česko, která je otevřena dobrovolníkům po celé naší zemi. V praxi si tak každý, kdo chtěl, mohl ověřit, kolik nesprávně odhozených PET lahví a nápojových plechovek lze nalézt a zároveň tak pomoci s jarním úklidem přírody a svého okolí.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (22)
smějící se bestie
16.4.2024 07:11Těch 50let, se těžko dohání, že !
Jaroslav Řezáč
16.4.2024 07:33 Reaguje na smějící se bestieMichal Uhrovič
16.4.2024 08:51 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
16.4.2024 07:30ONO PŘIZNÁNÍ POLITIKŮ, ŽE PROBLÉM NENÍ ODPAD ALE VÝROBA OBALOVÝCH MATERIÁLŮ, KTERÝ SE ŽIVOTNÍM CYKLEM STÁVÁ ODPADEM V POSLEDNÍ FÁZI ŽIVOTNÍHO CYKLU by asi nebylo?
Z tohoto důvodu NEmůžeme čekat, že by se množství odpadu mohlo někdy snížit, protože postihuje nepodstatnou část životního cyklu vzniku a to je odpad, tedy na NÁSLEDKY NIKOLIV NA PŘÍČINY.
Jiří Kvítek
16.4.2024 07:31To je pět nadnárodních nápojářských koncernů. A nikomu jinému to prospěch nepřinese.
Asi je na místě napsat, že nově připravovaný zálohový systém je:
1) hodně předražená systémová duplicita, svojí skutečnou funkcí připomínající spíše trojského koně:
investiční náklad činí zhruba 5 miliard na zálohový systém PET a provozní náklady cca 1,5 mld. Kč (náklady se určitě zvýší, jako když stát staví dálnice)
2) odstrašující ukázka naprosté nepřiměřenosti systémových opatření státu, která za asi 6,5 miliardy Kč údajně vrátí do oběhu o směšných 10 procent více plastových lahví (ve lhůtě do pěti let od spuštění systému) tím, že je prostě ukradne obcím, jejichž občané je poctivě sbírají
Zabývá se někdo tím, zda může stávající systém oněch zbývajících 10 % nějak "dohnat"?
Ano. Existují odborné polemiky skutečných odborníků, kteří (na rozdíl od MŽP) mají svoji erudici postavenou na zkušenostech z provozní praxe.
Systém, který tohle splňuje, funguje například v Belgii, která má i srovnatelný počet obyvatel - nemůžeme se inspirovat právě tam?
Copak tohle na MŽP nikdo neřeší?
Názory skutečných odborníků z provozní praxe na MŽP nikoho nezajímají.
Zjevně se naslouchá jenom nápojovým lobbistům, kteří se těší v této věci až nebývalé podpoře.
Ale není to jenom o PETu a plechovkách. Opatření poškodí recyklaci plastů. Protože prodej PETu dotuje zpracování i méně kvalitních frakcí plastů! Plasty zdaleka nejsou jenom o PETu.
Regulovat by se mělo pouze tam, kde to má smysl a nikoliv plošně a na politickou objednávku tzv. "nezávislých iniciativ" nápojových lobbistů.
Jaroslav Studnička
16.4.2024 08:09 Reaguje na Jiří KvítekA několik perliček:
- dokument vypořádávání se s připomínkami k zákonu má přes 500 stran
- společnost, která by obhospodařovala zpětný výběr má být pouze jedna.
- podklady pro finanční výhodnost zálohování obcím obsahují chybné výpočty.
....
Jiří Kvítek
16.4.2024 08:24 Reaguje na Jaroslav StudničkaCo to znamená?
Nápojářské společnosti Kofola a Mattoni 1873 se stanou majiteli třetinových podílů slovenského výrobce preforem pro výrobu PET lahví a recyklátora plastových lahví, společnosti General Plastic. Podepsaly smlouvu o odkupu podílů od dosavadního majitele, společnosti GP Alliance, která si ponechá zbylou třetinu akcií.
Takže to, co se tady sebere, se vyveze na Slovensko a tam se to zrecykluje a zobchoduje i přesto, že to ČR zafinancovala, aby z toho nakonec vůbec nic neměla!
Takhle se chrání náš trh strategických surovin, chápete?
Jaroslav Studnička
16.4.2024 08:30 Reaguje na Jiří KvítekMichal Uhrovič
16.4.2024 08:53 Reaguje na Jiří KvítekTonda Selektoda
16.4.2024 08:29Aby se zálohování v ČR stalo plošným, je nutno tento byznys dobře veřejně propagovat a posvětit ho legislativně, nejlépe zákonem.
Argumenty o znečišťování životního prostředí a zvýšení sběru o 10%, jsou jen záminkou k prosazení tohoto byznysu. Samozřejmě, automaty na příjem vratných obalů, nebudou přijímat obaly z dřívější doby, které ještě nebyly zálohovány a válí se někde v přírodě...
Je zajímavé, že tito výrobci, při své dojemné péči o ochranu životního prostředí, ještě nepřišli s nápadem, místo plastů, používat trvanlivější sklo, u kterého jsou již zkušenosti se zálohováním a opětovným použitím po vymytí, tedy i bez nutnosti vratný obal rozdrtit, přetavit a vyrobit z něj obal nový.
Lukas B.
16.4.2024 08:42 Reaguje na Tonda Selektodaani to sklo (jakkoli mi z něj víc "chutná") není všespásné; pivní flaška snese přibližně deset otočení, něco váží a nedá se zmuchlat a vozí se balast a vzduch. skleněná pivní láhev váží necelých čtyřicet deka, to znamená, že kamion s basama a flaškovým pivem uveze polovinu než kamion s petflaškama nebo plechovkama, a dobře sešlapané petflašky či plechovky z kamionu piva se vejdou do malé dodávky a unesou je tři lidé.
Tonda Selektoda
16.4.2024 09:15 Reaguje na Lukas B.Ano, i sklo má omezenu životnost. Ale když to šlo před nástupem PET materiálu, před třiceti lety a ještě v současnosti to jde třeba u piva, jistě by to fungovalo i u typizovaných flašek pro minerálky a limonády.
Nevýhodou prosazování byznysu zálohování je, že nápojářské firmy se zbaví odpovědnosti za své obaly, toto zálohování zaplatí spotřebitel a obce přijdou o část příjmů z prodeje toho nejcennějšího sesbíraného druhu komunálního odpadu.
Lukas B.
16.4.2024 09:22 Reaguje na Tonda Selektodanapříklad já si kupuju pivo v plechu/plastu třeba v zimě na chalupu (za sněhu nesjízdná cesta) a někdy na začátku listopadu zazásobím sklep a v dubnu odvezu jeden pytlík pečlivě sešlapaného do příslušného kontejneru.
Tonda Selektoda
16.4.2024 09:41 Reaguje na Lukas B.Jinak, u toho piva to mám podobně. Též si podle potřeby sřídám sklo a plech...
Michal Uhrovič
16.4.2024 08:54Proč se nesjednotí obali potravin tak, aby se vyráběli ze stejného druhu plastu?
Radek Čuda
16.4.2024 16:30Já už léta třídím absolutně všechno co jde a na co máme v okolí kontík, ale na tohle se jim mohu vyprdnout. Co bude zálohované to vrátím ... pokud si to tedy už koupím ... a zbytek půjde do popelnice.
Majka Kletečková
16.4.2024 21:31Tonda Selektoda
17.4.2024 06:32 Reaguje na Majka KletečkováJiří Kvítek
17.4.2024 08:03 Reaguje na Majka KletečkováTakže vybrat si PET a nápojové plechovky vůbec nic nevyřeší - buď všechno nebo nic! Pro ten zbytek tam stejně musí přijet sběrný vůz, chápete? Hlavně ten sesbíraný materiál by si měl stát chránit jako strategickou surovinu a ne draze zaplatit jeho sběr a pak si ho nechat ukrást překupníky...
Proto ta iniciativa nápojářů je nesystémové opatření, které jenom zničí práci za posledních minimálně 25 let.
Radek Čuda
17.4.2024 15:56 Reaguje na Majka KletečkováJarka O.
18.4.2024 09:49Lepší by bylo, aby produktů v obalech ubývalo. Např. proc v nemocnicích dostávají lidé před smrtí, kteří by toužili po čerstvém jabku z těch rušených sadů, a po poslední bublinkové sodovce, která je v nemocnicích snad zakázaná, hnusný umělý proteinový nápoj v plastu s náhražkou mléka, cukru i ovoce, prý pro zdraví a doplnění proteinů. To ve své situaci opravdu nepotřebují. Fuj. Pak se divíme, proč je tolik zbytečných výrob a odpadů. Nebo jarní úklidy by byly účinné, zadarmo a výchovné.