Tomáš Popp: Kvůli kosmetice netestujme na zvířatech ani ingredience
Testování ingrediencí na zvířatech je však nadále velmi často prováděno. Jednak proto, že se vyrábí stále nové ingredience a jejich účinky se nezřídka na zvířatech testují; zadruhé se jedná o látky používané i v jiných odvětvích chemického průmyslu a společnosti vyrábějící kosmetiku si tyto složky kupují, aniž by měly kontrolu nad způsobem jejich testování. Dalším důvodem je absence validovaných alternativních metod. Způsoby testování sahají od dráždivosti kůže až po testování účinků na plod.
Pochopitelně v Evropě fungují i firmy, které na zvířatech netestují, a to ani finální výrobky, ani jejich ingredience. To znamená, že nepoužívají nově otestované ingredience (všechny ingredience byly někdy v minulosti testované na zvířatech), nebo používají vlastní složky, které testovaly za pomoci alternativních metod. Těchto firem je však znatelně méně než těch, které netestují jen finální výrobky (ale ingredience testovat mohou).
Problematická novela
V současné době český zákon na ochranu zvířat proti týrání zakazuje testovat finální kosmetické výrobky na zvířatech bez výjimky. Ministerstvo zdravotnictví (MZd) ovšem předložilo před koncem roku 2004 sněmovně novelu zákona o veřejném zdraví, která mění také několik dalších právních předpisů. Jedním z nich je i zákon na ochranu zvířat proti týrání.
Zaprvé novela zakazuje testování finálních kosmetických výrobků, ale zákaz omezuje jen na testy vyžadované EU. Z toho plyne, že testy nevyžadované EU budou povoleny.
Zadruhé je zakázáno testovat ingredience na zvířatech, ale až ve chvíli, kdy budou na úrovni EU alternativy k těmto pokusům validovány a zařazeny do směrnic. Časový harmonogram uvedený v evropské směrnici, která má být touto novelou převedena do českého právního řádu, počítá s rokem 2013. Česká novela o tomto časovém harmonogramu nehovoří. Proces validace je ovšem zdlouhavý a jsou srovnávány výsledky z pokusů na zvířatech s výsledky získanými pomocí alternativních metod. Vzhledem k tomu, že se metody bez použití zvířat ukazují jako přesnější, je srovnávací mechanismus pro alternativy nevýhodný a neúměrně prodlužuje jejich vědecké přijetí. Navíc toto ustanovení silně omezuje firmy vyrábějící své výrobky bez použití pokusů na zvířatech, protože z něho plyne, že testovat své výrobky mohou jen pomocí metod validovaných a přijatých v rámci EU. Mnoho alternativních metod je však s úspěchem používáno, aniž by došlo k jejich oficiální validaci.
Zatřetí je okamžitě zakázáno uvádět na trh finální výrobky testované na zvířatech. Ingredience testované na zvířatech je zakázáno uvádět na trh ale až po přijetí alternativních metod k těmto testům v EU.
Začtvrté bude zakázáno označovat výrobky jako netestované na zvířatech, pokud budou obsahovat i jen jedinou testovanou ingredienci. Zde však novela nerozlišuje mezi ingrediencemi nově otestovanými nebo testovanými už před např. 30 lety. Pokud se z etických důvodů společnost vyrábějící kosmetiku rozhodne používat ingredience testované na zvířatech před rokem 1980, nemůže své výrobky označovat jako netestované na zvířatech. Naopak firma provádějící pokusy na zvířatech i při vývoji nových ingrediencí je postavena na stejnou úroveň jako firma nepoužívající pokusy na zvířatech. To je jasně výhodnější pro společnosti používající při vývoji výrobků pokusy na zvířatech.
Rozšiřme zákaz
Svoboda zvířat a Nadace na ochranu zvířat jsou proto ze snahy MZd velmi zklamány. Argument MZd, že je nutné v této podobě novelu přijmout, protože musí být v souladu se směrnicemi EU, je víc než pochybný. Současné znění zákazu testovat kosmetiku na zvířatech v souladu s výše zmiňovanou směrnicí totiž je. Každá členská země má právo přijmout přísnější legislativu na ochranu zvířat, než je platná v EU. Podobné zákazy testovat kosmetiku má například Velká Británie, Nizozemí či Německo. Proto je naším požadavkem, aby zůstal zákaz testovat kosmetiku v současně platném znění zákona na ochranu zvířat proti týrání a aby byl rozšířen o zákaz testovat na zvířatech i ingredience.
Tento článek je převzat z tištěného EkoListu únor 2005.
reklama
Online diskuse
Testujme!!! - 22. 2. 2005 - PetrNewRadši 10 tisíc testů na zvířatech, než jedna alergická reakce u člověka... |