Ladislav Metelka: Omyly pana Kravčíka v rozhovoru o malém vodním cyklu
Nechci se pouštět s panem Kravčíkem do dlouhých diskusí o jeho teoriích. Na to nemám ani čas, ani chuť. Nicméně některá jeho tvrzení ho usvědčují z toho, že se v dané problematice vůbec nevyzná. (Pozn. red.: kurzívou jsou uvedené citace z rozhovoru s Michalem Kravčíkem.)
„Voda prostě přenáší teplo z troposféry do stratosféry. Tento fyzikální jev v klimatických scénářích a modelech není. Což je pro mě záhada.“
Jen tohle stačí, aby si člověk udělal představu o páně Kravčíkových znalostech meteorologie. Pak se ale nelze divit ani tomu, že v tom vidí nějakou „záhadu“. Žádné záhady v tom ale nejsou.
Především voda (přesněji řečeno vodní pára) nepřenáší teplo z troposféry do stratosféry, ale prakticky jen v rámci troposféry. Ze spodní troposféry do horní. Důvody jsou čistě fyzikální a vyplývají ze zákonů dynamiky a termodynamiky atmosféry. Tento proces tedy ani nemůže být součástí klimatických modelů, jak by si pan Kravčík přál. Neodpovídalo by to realitě. Teploty stratosféry jsou dány jinými procesy než transportem tepla z troposféry vodní parou. Množství vodní páry, které se z troposféry do stratosféry dostává, je totiž zcela minimální a nemůže tedy do stratosféry přenášet významnější množství energie. V důsledku toho je stratosféra velice suchá a vlhkost vzduchu ve stratosféře je dokonce výrazně nižší, než by odpovídalo adiabatickému ochlazení troposférického vzduchu. To je prostě fakt, jasně vyplývající z měření a odpovídající fyzikálním zákonům. Pokud by podle pana Kravčíka docházelo k masivnějšímu transportu tepla z troposféry do stratosféry pomocí vodní páry, znamenalo by to především, že do stratosféry by se muselo z troposféry dostávat velké množství samotné vodní páry. Pak by ale stratosféra musela být výrazně vlhčí, než ve skutečnosti je. Takže tvrzení pana Kravčíka o transportu tepla z troposféry do stratosféry pomocí vody (vodní páry) je nesmysl, který je v jasném rozporu s fyzikálními zákony i s měřeními.
„IPCC v jednom svém grafu uvádí, jaká je úroveň vědeckého poznání. Nejvyšší úroveň poznání se týká CO2. Pak jsou aerosoly se střední úrovní poznání a tak dál a tak dál až po albedo a management krajiny, kde je úroveň vědeckého poznání velmi nízká. Já jako vědec, abych mohl správně určit viníka, musím mít ve všech oblastech alespoň přibližně stejné poznání. Co v tom grafu poznání zcela chybí, je voda. Proč? Podle klimatických scénářů je množství vody v atmosféře stejné. Tím ale vzniká falešný obraz.“
Falešný obraz tady vzniká jen tomu, kdo o problematice nic neví. Pan Kravčík má zřejmě na mysli graf SPM.5 v Summary for Policymakers 1.části 5.zprávy IPCC. Ano, ten neobsahuje vodní páru, protože se zabývá pouze tzv. forcingy, tedy procesy, které ovlivňují klimatický systém „zvnějšku“ (většinou emisemi radiačně aktivních látek do atmosféry nebo třeba změnami ve využití půdy). Voda a vodní pára ovšem nepředstavuje žádný forcing, není to nic, přidávaného „zvenku“ do klimatického systému, je to totiž nedílná součást klimatického systému jako takového. Proto není v uvedeném grafu zmíněna. Prostě sem nepatří. Vyvozovat z toho, že „voda vypadla z klimatických modelů“ nebo že „podle klimatických scénářů je množství vody v atmosféře stejné“ je pak jen důkaz jak páně Kravčíkovy hrubé neznalosti modelů, tak i nepochopení uvedeného grafu. Mimochodem – s vodou a vodní parou pracovaly už jedny z prvních a nejjednodušších klimatických modelů, tzv. radiačně-konvektivní modely. Dnešní modely, pokud by ignorovaly vodu, rozložení vodní páry nebo procesy s vodní párou spojené, by dávaly skutečně naprosto nesmyslné výsledky, diametrálně odlišné od reality. Neuměly by totiž vůbec pracovat s energetikou atmosféry, neuměly by modelovat srážky a přes latentní teplo ani teploty vzduchu.
Závěrem ještě tři věci:
Netvrdím, že způsob lokálního hospodaření s vodou nemá z hlediska klimatu žádný význam. Význam má, ale je to zase jen význam lokální. Například tepelný ostrov měst, který souvisí i s hospodařením s vodou na jejich území, se projevuje hlavně zase ve městech nebo maximálně do vzdálenosti několika kilometrů.
Teorie pana Kravčíka vysvětluje v malé míře pouze redistribuci energie uvnitř klimatického systému, nikoli růst celkového obsahu energie v klimatickém systému, což je hlavní příčina současných změn klimatu. Za ten totiž mohou jiné procesy, spojené se změnami radiační bilance.
Změny klimatu se evidentně projevují i nad oceány, kde rozhodně o nějaké antropogenní změně malého vodního cyklu nelze ani uvažovat.
Je smutné, když člověk sám sebe usvědčí z elementární neznalosti problematiky, o které píše. Panu Kravčíkovi se to podařilo…
reklama
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
Michal Kravčík
14.6.2017 13:22Teraz len tak narýchlo reagujem, lebo som v teréne a večer pošlem reakciu do redakcie.
Jedno je však isté, že nie som klimatológ a za mnou nestojí žiadny vedecký, či vedecko-výskumny inštitút. Existuje však druhá istota, že termdynamické zákony mám nie len naštudované, ale viem ich na konkrétnych príkladoch vysvetliť nie preto, že je to moja pracovná náplň, ale preto, lebo sa tomu venujem dobrovoľne. Tak sa pripravte na vážnu debatu, ak ekolist.cz vytvorí tomu priestor v záujme nevyhnutnej potreby riešiť klímu reálne, efektívne a s najvyššou urgenciou.
Milan Milan
14.6.2017 21:15Ladislav Metelka
14.6.2017 21:55 Reaguje na Milan MilanLadislav Miko
15.6.2017 11:38Bohužel se pro zadržování vody v krajině zatím mnoho nedělá, i když vlaštovky už jsou. Program nákupu "sudů na vodu" je ale důležitý, neb obrací k hospodaření s vodou masy občanů, kteří by jinak po vodě ani nevzdechly. Podobně jako existence ekologického zemědělství vytváří tlak na konvenci, což vede ke snižování vstupů. Zadržování vody v krajině díky změně hospodaření na půdě (zvýšením retenční kapacity půdy) je určitě významnějším opatřením, bohužel zatím ne dost ambiciózním, než ony sudy. Ale ani vlastní ministr MZe nepůjde proti agrobyznysu, který hlavně produkuje surovinu (pšenice se vyváží, syrové mléko se vyváží, jeden zemědělec z 1000 ha pšenice uživí pšenicí Hradec Králové!). To musela udělat až EK, která nařídila greening. Občanstvo EU zase nemá rádo GM plodiny, takže v současnosti se omezují dovozy GM sóji, protože občané nechtějí kupovat (a mlékárny vykupovat) mléko od krav, krmených GM. A to je prostor pro hrách, neGM sóju a řepkové pokrutiny (bílkovinné krmivo).
Proti tomu je zasakování vody ve městech a používání šedé vody prkotinou. Vždyť už existují i stavební předpisy, které to řeší. Jen na to nejsou peníze. Nebo že by se cena těch opatření zvyšovala se zvyšující se dotací? Ale půjde to. Jsem optimista. Dávám globálnímu oteplování maximálně 300 let!
Michal Kravčík
16.6.2017 07:16 Reaguje naJitka Marková
11.7.2017 10:29Pan Kravčík vysvětluje malý vodní cyklus, pan Metelka mu píše , že je debil, když neví - kam se vypařuje voda. Každý soudný člověk, zvláště pak ekolog, meteorolog, musí chápat, že pan Kravčík má s malým vodním cyklem pravdu. Je úplně jedno, kam se voda odpařuje. Důležitě je maximum spadlých srážek udržet na Zemi, tak jak to dělali naši předkové. Kdybychom si více vážili našich předků, byly by remízky, nebyly by odvodňovací kanály, nebyly by betony, kam se člověk podívá,. vypadalo by to jinak. Navíc je úžasný - že vracet se ke zvykům našich předků - není finančně náročné a je to v rychlé době uskutečnítelné. Stačí velké sudy pod okapem, změny spádu, co nejvíc remízků na polích - a všimněte si - na šumavských pastvinách je i docela dost stromů. Zábrany odtoku dešťové vody z urbanizované krajiny jsou nutností.
Pane Kravčíku, držím Vám palce. Vím, že tohle téme je omíláno už desetiletí, a ono pořád nic. Ministr a jeho ministerstvo - je stále stejně hloupej(hloupé) a neschopnej(neschopné) - s tím cokoliv smysluplného dělat. Třeba přehrádky na horních tocích řek. Tam se toho totiž moc nevytuneluje, protože vše je až přespříliš levné, jednoduché a nezpochybnitelné ve svém efektu. Pro naše zákonodárce i exekutivu - tedy nelákavá perspektiva - bez naplnění vlastních kapes. Jitka Marková vlastní rukou