https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/linda-zachystalova-karolina-sulova-konecne-nekdo-z-praxe-napsal-ze-pastevecti-psi-jsou-duleziti.-ale...
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Linda Zachystalová, Karolína Šůlová: Konečně někdo z praxe napsal, že pastevečtí psi jsou důležití. Ale...

13.2.2019
Souhlasíme s konstatováním, že praxe v používání pasteveckých psů není v České republice příliš zavedena.
Souhlasíme s konstatováním, že praxe v používání pasteveckých psů není v České republice příliš zavedena.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Při letmém přehlédnutí nás článek Petry Vávrové vyloženě potěšil. Konečně někdo z praxe píše, že pastevečtí psi jsou důležití a vysvětluje různá úskalí jejich využití. Podrobné přečtení přineslo přinejmenším zklamání.
 

Souhlasíme s konstatováním, že praxe v používání pasteveckých psů není v České republice příliš zavedena. Právě proto vydala AOPK ČR metodickou a veřejně dostupnou příručku o chovu pasteveckých psů, která je podle autorky „silně nedostačující“ (ačkoliv se již nedozvídáme, v čem její nedostatky spočívají). Jsou v ní uvedeny právě informace, které sama autorka následně vyzdvihuje jako klíčové: vedení psa a jeho socializace, riziková období jeho výchovy, vhodná i méně vhodná plemena či problematické situace, které mohou nastat.

Existují země, které se s návratem vlka vyrovnávají mnohem déle než Česká republika a které postupně dokázaly vytvořit funkční systém preventivních opatření, včetně využití pasteveckých psů. Dobrým příkladem může být Sasko-Anhaltsko a zdejší spolek Ochrana stád a pes, který sdružuje chovatele pasteveckých psů. Zakládající chovatel Swen Keller provozuje mj. jakousi psí „jednotku rychlého nasazení“, která putuje hlídat tam, kde došlo k napadení vlkem a kde jsou pastevečtí psi akutně potřeba – není tedy pravda, že dospělého pasteveckého psa nelze předat. O opaku svědčí také skutečnost, že dva pastevečtí psi (z toho jeden dospělý) původem právě od pana Kellera již od podzimu hlídají stádo v severních Čechách.

Autorka tvrdí, že ohradníky nefungují. Zkušenosti i výsledky pilotních studií ale ukazují, že vhodně zvolený a správně nainstalovaný ohradník pomůže zabránit zhruba 80 % vlčích útoků. Pro ještě lepší ochranu se doporučuje kombinace ohradníku a pasteveckého psa (její účinnost bývá až 95 %). Stoprocentní ochranu si v přírodě nezajistíte nikdy. Například na Broumovsku se díky postupnému zavádění a zlepšování preventivních opatření daří snižovat škody na hospodářských zvířatech i přes nárůst počtu vlků v této oblasti.

Autorka svým článkem mj. zamýšlela, jak sama říká, „reagovat na tvrzení, že ovčáci jsou líní a nejsou schopni či ochotni účinně ochránit svá zvířata před šelmami a že pouze dělají problémy a stěžují si v médiích“. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR však nikdy nic takového netvrdila. Dobře víme, že naše krajina potřebuje jak území obhospodařovávaná pastvou, tak velké šelmy, které pomáhají regulovat stavy volně žijících velkých kopytníků. Vážíme si důležité práce pastevců, stejně tak si ceníme návratu vrcholového predátora do naší krajiny. Otázka by neměla znít „buď, anebo“, ale spíše „jak“ - jak společně s vlkem žít a vznikající konflikty minimalizovat?

O to se snaží také tzv. managementový plán – Program péče o vlka. Ten je v současné době v připomínkovém řízení a jsou v něm navržena i opatření, po kterých autorka volá, tedy zahrnutí vícenákladů (kafilerie, veterinární posudek aj.) do procesu vyplácení náhrad škod, jakož i celé zjednodušení tohoto procesu, jehož naléhavou potřebu si uvědomujeme. Jedná se však o změnu na úrovni zákona (č. 115/2000 Sb. o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy), tedy o legislativní proces, který není v rukách AOPK ČR. Ministerstvo životního prostředí ale již v loňském roce doporučilo krajským úřadům zvýšení vyplácených částek podle návrhu Svazu chovatelů ovcí a koz.

Zároveň jsme rádi, že je v článku správně oceněn význam takových aktivit, jako je monitoring vlků či analýza jejich trusu. Vědecký výzkum totiž přinese cenná data o chování, pohybu a potravních preferencích vlků, která poslouží i při ochraně stád a posuzování účinnosti preventivních opatření (můžeme se z nich dozvědět např. nakolik se vlci přibližují k lidským sídlům, zda za útokem na stádo ve skutečnosti nejsou toulaví psi, nebo zda nejde o jedince s problematickým chováním).

Osobní výpady v článku a v diskusi pod ním necháváme bez komentáře.


reklama

 
Linda Zachystalová, Karolína Šůlová
Autorky jsou pracovnice Agentury ochrany přírody a krajiny.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PV

Petra Vávrová

13.2.2019 20:51
Dobrý den,

zdravím Vás, dámy. Já by jsem to shrnula asi následovně:

Největší problém mého článku ( pro některé čtenáře ) je fakt, že nekončí popisem mé dobré praxe ( navíc z našich podmínek, jak ideální ). Bohužel jsem si dovolila rozepsat se dále, kritizovat stávající systém, kritizovat příslušné zodpovědné organizace a upozornit na velké množství nedostatků v dané problematice.

Jinak trvám na veškerých svých názorech, které jsem článku uvedla ( zvláště při problematice pořizování dospělých psů budu mít jednoho dne velmi čisté svědomí ).

Je v pořádku, že paní tisková mluvčí AOPK již evidentně změnila názor a netvrdí, že v Beskydech jsme na šelmy po tak dlouhé době zvyklí ( takže nemáme problém ).


Petra Vávrová
Odpovědět
re

regis24

13.2.2019 21:30 Reaguje na Petra Vávrová
Nenechte se od nich znechutit. Oni fakt netuší nic o skutečném životě. Mají data z výzkumů a studií...
Já nemám zkušenosti s chovem pasteveckých psů, ale se psi loveckymi ano. A když jsem si přečetl tu zmíněnou publikaci tak jsem se jen smál. Tohle je snůška obecných poucek platných pro jezevčíka stejně jako bernardyna. Bohužel, z našich daní se tahle svoloč přiživuje.
Odpovědět
HS

Helena Sukovitá

22.2.2019 14:32 Reaguje na regis24
Zmíněnou publikaci jsem si také přečetla a do smíchu mi nebylo. Staré data, zcestné informace, které čtou nezasvědcení majitelé hospodářských zvířat.Nedivím se, že po takové ,,osvětě" spousta chovatelů má ještě větší obavy pořídit si pastevce k ochraně stád. Chovatelka kangalů, snad i se zkušenostmi
Odpovědět
pp

pavel peregrin

14.2.2019 12:22
Dobrý den,
nejsem ani ovčák, ani myslivec, ale celý život pracuji v zemědělství a samozřejmě mě toto téma zajímá. Po přečtení všech příspěvků ve většině dávám za pravdu paní Vávrové, mám na celou věc podobný náhled.Osobně nejsem vůbec přesvědčený o nutnosti návratu vlka do současné, lidskou činností přetvořené kulturní krajiny, kde ten vlk při každé příležitosti naráží na člověka. Budiž, dovedl bych si představit určitý REGULOVANÝ počet vlků, když už tedy bez nich určití lidé nemohou být, ale nic víc. Docela mě pobavila představa, jak vlci rozhodným způsobem budou regulovat stavy černé zvěře. Občas možná uloví sele, nějakého lončáka, ale při rozmnožovacích schopnostech prasat dle mě jde o utopii. Navíc- pokud bude mít vlk možnost přísunu v podstatě bezpracné a bezrizikové kořisti-ovcí, koz apod., proč by se pouštěl do riskantního odlovu nebezpečné černé zvěře? Žádná šelma nepůjde do střetu s potenciálně nebezpečnou kořistí, pokud se jí nabízí jiná, mnohem dostupnější. Dále si myslím, že vlci jsou velice chytří a tak samozřejmě velice brzy zaregistrují, že od lidí jim nebezpečí-zatím!-nehrozí a tak s jídlem poroste chuť. Tím myslím okamžik, kdy dojde k napadení člověka.
Pokud se týká odborné stránky, velice by mě zajímalo , proč tedy dosud nikdo nepopsal JAK KONKRÉTNĚ probíhá nasazení "jednotky rychlého psího nasazení", praxe odběru dospělého pasteveckého psa a jeho další adaptace atd. Na otázky paní Vávrové dosud NIKDO KONKRÉTNĚ neodpověděl, nebo jsem si nevšiml? Pouze se objevují stejná konstatování, to ale není odpověď.
Odpovědět
HS

Helena Sukovitá

22.2.2019 15:21
Ve článku Petry Vávrové jsou věci se kterými se zcela neztotožňuji, přesto pro širokou veřejnost má velkou vypovídající hodnotu. Nejen chovatelé se zde dozví spousu konkrétních faktů. Paní řeší konkrétní problémy a hledá řešení. Prošla jsem snad všechy články o vlcích na ekolistu a krom přestřelek mezi ochránci a myslivci jak na úrovni vědecké tak hospodské se nic v zásadě nedozvíte. Je až zarážející, že se zde ozvaly pouze dvě chovatelky ovcí, z nichž jedna se přiklonila na stranu ochránců po přidělení dotací a stavbě el.ohradníku. A druhá napsala zmiňovaný článek.Je někdo, kdo lobuje také za farmáře? Nebo prostě nečtou ekolist protože jsou reálně zaměstnáni ochranou svých stád? :)
Na mně článek působil spíš tak, že autorka nechtěla znechutit ovčáky od pořízení psa, (uvádí dokonce, že sama má šarplanince a bez něj by se neobešli), ale chce upozornit na další problémy, které se na danou problematiku nabalují. Za mně řeknu, že je jich ještě daleko více a bylo by to na slušný elaborát. Sama chovám kangaly, mám je pastevecky vedené,náš odchov je velmi úspěšný, v zahraničí nejen hlídá, ale účině zabíjí škodnou.( Ztráty na telatech mají majitelé nulové). Celkově mi přijde, že si tento systém - pokus - omyl zvířata nezaslouží. Ani ovce,ani vlci, ani psi. O vydané příručce se raději nezmiňuji, pobouřila nejednoho chovatele pastevců, je šitá velmi rychlou jehlou. Udaje jsou zastaralé a někde vyloženě lživé. Tak si nepředstavuji publikaci, která šíří veřejnou osvětu. Co se týká předání vychovaného psa, můžete mi psát na kangaloriginal@seznam.cz, není to na pár vět. Každopádně je důležitá opora majitelů pozemků kde se pase v zákoně, tím by to mělo začít a pak, a to se obracím na všechny ochranáře i myslivce - osvěta a výchova obyvatel. Protože hodit do ohrady pastevce , oplotit ohradníkem, dát psovi býlý obojek , zaplatit případné následné škody a tím to mít vyřešeno...to jste vzali za špatný konec. To je špatně pro vlky, pro psy, pro farmáře, pro turisty, pro celý venkov
Odpovědět
re

regis24

23.2.2019 14:38 Reaguje na Helena Sukovitá
Podle mě jste to popsala moc hezky. A dovolím si jen dokončit, nebo možná začít:
"To je špatně pro vlky, pro psy, pro farmáře, pro turisty, pro celý venkov"
Bude to totiž tím, že všechno to co kritizujeme vymýšlejí lidé u stolu, nejčastěji v Praze. Odtržení od reality všedního života na venkově.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist