https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martin-abel-v-praze-prednasel-hans-joachim-schellnhuber.zde-je-vyber-toho-nejlepsiho
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Abel: V Praze přednášel Hans Joachim Schellnhuber. Zde je výběr toho nejlepšího

14.11.2024
John Schellnhuber.
John Schellnhuber.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Martin Abel
Zatímco SPD zorganizovala ve sněmovně akci CLINTEL pro klimatické dezinformátory, pražský CAMP přivítal uznávaného klimatologa H. J. Schellnhubera. Pro ty, kteří nevědí, Schellnhuber je vzděláním teoretický fyzik, člen IPCC, zakladatel a dlouhodobý ředitel úspěšného PIK - Potsdam Institute for Climate Impact Research a dnes ředitel IIASA. Už v roce 1995 navrhl hranici oteplení 2 stupňů Celsia a je známý též rozpracováním konceptu tipping elements.
 
„It is now likely that we will have a 2-degree overshoot.“ Podle Schellnhubera dekarbonizaci vystřídá „overshoot management“, tedy popasování se s přestřelenými emisemi.

K tomu bude potřeba několik strategií. Kromě masivního zalesňování zmínil na můj dotaz i návrat organického uhlíku do zemědělské půdy.

Predikuje, že budoucnost bude patřit spojení hi-tech a no-tech (přírodě-blízkých) řešení. Velký potenciál vnímá v chytře designovaných (výškových) dřevostavbách, které se stanou úložišti uhlíku, kdežto beton a ocel jsou zdrojem emisí. S plánem na „New European Bauhaus“ (který je taky součástí Green Dealu, ale o kterém se nemluví, protože nás nepolarizuje) radil von der Leyen právě Schellnhuber.

K hashtag#cop29: „Climate conferences have lately become perverted in my opinion.“

Ke konceptu hashtag#decoupling: Upozornil, že neexistuje důkaz, že by světová ekonomika mohla růst a zároveň úspěšně zvládnout krizi, kterou tlak na spotřebu pomohl způsobit. „This obsession with growth must end. World-class economists do not believe in it anymore, only politicians who want to gain the electorate.“

Po přednášce se tohoto klimatologa, který už 30 let bije na poplach, jedna mladá žena zeptala na prostou otázku: „Copak nejste naštvaný? Protože já už fakt jo.“ Schellnhuber ocenil její odvahu se před davem otevřít a uznal, že i on má dobré i špatné dny, že nás teď chvíli čekají temné časy, ale že to každopádně celé má cenu.

Přednáška je volně ke shlédnutí na webu CAMPu.


reklama

 
foto - Abel Martin
Martin Abel
Autor je analytik Asociace pro mezinárodní otázky.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

14.11.2024 07:07
Nejsem žádný uznávaný klimatolog, ale ve svých komentářích stále doporučuji masivní zalesnění, zastínění, zavodnění. I když sukcese vede ke snížení diverzity, zalesnění je záchrana klimatu, tím i záchrana jiných diverzifikovaných luk. Je to jako bychom v Amazonii klučili prales, aby byla větší diverzita. Diverzita nechť vzniká z našich rozsáhlých polí. S tímto názorem jsem v souladu s Petrem. Jít směrem k přírodě, nikoli od ní.
Rovněž je správný názor více organiky v zemědělské půdě. Není-li hnůj, jiná agrotechnika.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.11.2024 08:10
To všechno je pěkné. Ovšem celá hypotéza nebere v potaz stávající podmínky okrajové a počáteční.
Tedy - nekontrolovaný a nekontrolovatelný nárůst populace
- Soupeření velmocí a tedy nemožnost zajištění míru
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.11.2024 11:47 Reaguje na Slavomil Vinkler
Tady vidím taky klíčový problém, který se zvyšujícími nároky každého jedince tvoří zcela neřešitlený problém. Ale problém jsou sgresivní totality, demokracie agresivní není.
Odpovědět

Radek Čuda

14.11.2024 12:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Nooo ... když si vzpomenu na takový Irák ... ehm ...

I když uznávám, že tam nebyl ani tak problém ta agrese, jako ta blbost.

A taky si říkám, jestli třeba staré dobré c.k. bylo v tom 1914 tou správnou agresivní totalitou;-).

A dalo by se pokračovat ... vono by se toho našlo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.11.2024 13:36 Reaguje na Radek Čuda
Irák byla pomsta za 11.září, i když se tomu až tak neříká. Celá 1.sv. válka se rozpoutala díky ruskému rozeštvávání velmocí s centremv Srbsku, což dnes vidíme zcela jasně.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.11.2024 13:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Kdo rozpoutal I. i II. WW, se dobře ví, je o tom spousta dokumentů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.11.2024 13:44 Reaguje na Karel Zvářal
Jistě, ale jsou často protichůdné. Víte třeba, že Hitler rozpoutal 2.sv. válku na příkaz Stalina, aby oslabil Evropu a on ji mohl totálně převálcovat a zničit?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.11.2024 13:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Stalin podepsal s Hitlerem pakt o neútočení (na 10 let). Proto nevěřil zprávám rozvědky, že se je wehrmacht chystá napadnout. Spíše likvidoval vlastní lidi (většinu genštábu), proto začátek války těžce prokaučoval. Je sice zobrazován jako geniální vůdce, ale měl tolik "přehmatů", že škoda mluvit...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.11.2024 17:35 Reaguje na Karel Zvářal
To se sice všeomecně tvrdí, ale není to pravda. Stalin Hitlera mohutně podporoval už od 20. let.
Stalin Hitlera zásoboval úplně vším, když byly zablokované mořské cesty a zkuste mi říci, proč by ho chtěl napdnout, když měl za zády neporobenou Británii. Která měla na dolet bombardérů jeho srdce průmyslu v Porůří.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.11.2024 18:01 Reaguje na Pavel Hanzl
???
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.11.2024 13:41 Reaguje na Radek Čuda
Demokracie musí mít sílu, ale vždy reaguje na agresi totality. 2.sv. válka, Vietnam, Korea, válka v Zálivu, Somálsko, Jugoslávie, Libye, prakticky vždycky šlo o hašení požárů, zapálených totalitami, po válce ruskou a islámskou.
Odpovědět
LB

Lukas B.

14.11.2024 13:45
„Copak nejste naštvaný? Protože já už fakt jo.“

srovnejte prosím s (velmi podnětným) článkem na ekolistu, a to https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/radomir-dohnal-existuje-propojeni-mezinarodniho-boje-proti-klimatu-s-mezinarodnim-terorismem
Odpovědět
PE

Petr Elias

14.11.2024 13:53
Něco mi uniklo? SPD uspořádala sraz CLINTEL hlupáků ve sněmovně? :D
Odpovědět
PE

Petr Elias

14.11.2024 14:00 Reaguje na Petr Elias
No jo. Panebože - on tam by také Kalenda a Furst. :D :D A kalenda tam opět blábolil o tom svém jupiteránství. Nikdy bych neřekl, že je možné aby společné IQ lidí v místnosti dosáhlo záporných hodnot. :D
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist