https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martin-protiva-nastala-doba-pro-investovani-do-ekologickych-energetickych-reseni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Protiva: Nastala doba pro investování do ekologických energetických řešení

8.4.2022
Tepelné čerpadlo.
Tepelné čerpadlo.
Už na konci roku 2021 jsme se stali svědky prudkého zdražování energií, jejichž ceny stoupaly o desítky procent. V současné době navíc řešíme samotnou dostupnost běžných zdrojů energie, jako je plyn, elektřina či palivo a potýkáme se ještě s výraznějším navyšováním cen. Už v minulém roce přitom hrozilo, že se do takzvané energetické chudoby dostanou stovky tisíc českých domácností, které si nebudou moci financování dovolit. Dalším důsledkem bylo i ukončení činnosti některých menších dodavatelů, což s sebou přineslo další nejistotu.
 
Vzhledem k eskalaci konfliktu na Ukrajině a sankcím, které byly uvaleny na Rusko, je nyní jedním z hlavních témat dostupnost plynu. Jeho dodávky z Ruska sice stále pokračují, nicméně se výrazně prodražují a jedná se dokonce i o jejich úplném zastavení. V České republice je přitom na plynu závislá řada domácností – každý druhý byt, jehož výstavba byla dokončena do roku 2000 je totiž na plyn připojen. Rodinné domy od plynu v posledních letech ustupují, nicméně je i přesto dále nutné zvyšovat důraz na používání jiných energetických řešení.

Evropská komise v březnu představila předběžný plán, kterým chce do roku 2030 dosáhnout výrazného snížení závislosti Evropské unie na dodávkách ruského plynu, a který zahrnuje také urychlení přechodu na obnovitelné zdroje. Za hlavní z nich označuje solární energii, kterou lze vyrábět relativně levně a efektivně. Vzhledem k současné situaci i budoucím plánům tak nastává čas, kdy je vhodné a zároveň nezbytné začít zelená energetická řešení využívat a ušetřit tak v budoucnu za provoz bydlení. To potvrzuje i změna legislativy v oblasti energetických štítků nemovitostí, jejichž kategorizace se v průběhu minulého roku změnila a vyžaduje výrazně vyšší energetickou úspornost.

Udržitelné technologie jsou v České republice podporovány dotačním programem Nová zelená úsporám, který financuje ekologické stavby i rekonstrukce nemovitostí. Kromě dotací na jednotlivá řešení poskytuje také řadu bonusů vztahujících se na efektivní kombinace technologií, které se šplhají až na 90 tisíc korun. I bez nich je přitom při stavbě rodinného domu možné dosáhnout na podporu v hodnotě 200 až 500 tisíc. Mezi dotovaná řešení patří například fotovoltaika, tepelná čerpadla, zateplení, systémy na využití šedé a dešťové vody, ale i rekuperace vzduchu či odpadní vody. Všechny tyto kroky mohou vést i k úplné nezávislosti domu na dodávkách energií a vody, což je vzhledem k probíhající energetické krizi správný krok i do budoucna. Stále častěji se začneme setkávat také s takzvanými nezávislými či hybridními domy, které se částečně či zcela obejdou bez připojení k sítím. Díky tomu lze navíc dosáhnout dalších úspor za přípojky i cenu pozemků, která je u těch hůře či nijak zasíťovaných logicky rovněž nižší.

Zelené technologie kromě peněz ušetřených díky dotacím a nižší ceně provozu také celkově zhodnocují nemovitost díky lepšímu zařazení do úspornější kategorie energetického štítku a stávají se proto velmi vhodnou investicí. V současné době totiž pozorujeme výrazné zvyšování ceny i běžných vystavěných domů, které se za poslední čtyři roky až zdvojnásobily. Probíhající inflace navíc snižuje reálnou sumu peněz půjčenou od banky na výstavbu, a to i přes zvýšení úrokových sazeb, které je pouze několikaměsíční záležitostí. Znamená to tak, že pořízení ekologicky vybaveného domu představuje investici, jejíž hodnota bude do budoucna výrazně růst. Jde tedy o jasný důkaz toho, že „zelená" budoucnost může být opravdu přínosná nejen pro planetu, ale v dlouhodobém kontextu i pro vlastní peněženku.


reklama

 
foto - Protiva Martin
Martin Protiva
Autor je místopředseda představenstva Ekonomických staveb.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (51)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

8.4.2022 09:54
Dobrý den

Jak jste schopni u Vašich zděných domů dosáhnout pasivního standardu? Na vašich stránkách jsem se o tom nic nedočetl.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.4.2022 11:56
"Probíhající inflace navíc snižuje reálnou sumu peněz půjčenou od banky na výstavbu, a to i přes zvýšení úrokových sazeb, které je pouze několikaměsíční záležitostí."

To je fakt úvaha. Růst inflace vedl k růstu sazeb. No to dá rozum to snad se dnes bere už na základce. Ale podle Protivy bude inflace vysoká furt, ale zvýšené sazby jen pár měsíců??? Týýýjo, to je myšlenka, to je prognóza. Jestli takhle ES vymýšlí i ty své haluzny, tak potěš.

Že při vysokých sazbách značnou řadu žadatelů ta banka pošle s žádostí o úvěr někam, bo poměr splátek a jejich disponibilních příjmů bude mít k požadované bonitě dost daleko, to už ani nekomentuji.

Tady zase někdo prošvihnul skvělou možnost nic nepsat.

Že je potřeba při výstavbě zvažovat i budoucí ekonomiku provozu je samozřejmě pravda, ale to je ve stylu legendárního "kázeň-lázeň".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.4.2022 16:14 Reaguje na Svatá Prostoto
Ekonomie je trochu složitější obor naž vaše broukPytlíkovské názory a skutečně nejsou všichni blbí a vy nejste letadlo.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

11.4.2022 12:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Na rozdíl od tebe, lopato, o ní něco vím, i pár papírů v dekách by se našlo, o nějaké té praxi ani nemluvě.
Takže šmoulo zalez a nepleť se do věcí, kterým nerozumíš:-).
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

8.4.2022 13:26
V současné nejistotě a při prudkých změnách cen dochází spíš k útlumu investiční aktivity ve stavebnictví. Kdo může maximálně vyráží nadělat si dříví a nakoupit si uhlí na zimu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.4.2022 16:13 Reaguje na Dalibor Motl
V letošním jaře zažíváme stavební boom.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

9.4.2022 10:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Na to zapomeňte. Možná tak liniové stavby a z dotací stavěné veřejné zakázky. Ceny hypoték stavby RD už pohřbívají.
Dále je rozdíl v jednotkách - počet kusů a ceny ( a ty šly o 40-50% nahoru) Takže méně km vodovodů, ale cena investic je vyšší.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.4.2022 17:07
Zvláštní je, že nám nic jiného, než OZE nezbývá.
Kromě slunce a větru víc energetických komodit nemáme, uhlí nám silně dochází (už dovážíme z Ruska), takže se můžeme kroutit a ropákovat jak chceme, ale jiná cesta prostě není.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

8.4.2022 18:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud budeme vozit mnohem dražší ropu a plyn přes půl zeměkoule, na budování OZE a zelenou politiku nebudou peníze.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.4.2022 20:32 Reaguje na Jiří Svoboda
Ále bude. Odbabišovat státní správy a zablokovat všemožné tunely. Snížit byrokracii a vyházet ouředníky atd. atd. atd.
Ale stejně investice platí soukromý kapitál.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

9.4.2022 09:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale na ty OZE programy potřebujete další a další úředníky. To je primární cíl Green Dealu, o kterém se, samozřejmě, nemluví.

Investice bude platit soukromý kapitál, až bude zavedena jednotná globální uhlíková daň z těžby uhlíku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.4.2022 11:07 Reaguje na Jiří Svoboda
Nepotřebujete žádné ouředníky, dotační programy běží už dlouho a daly by se i silně redukovat. O biopaliva 1. generace, peníze přesunout někam, kde to má skutečný význam. FVE, VE.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

10.4.2022 11:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Ani na FVE a VE nejsou úředníci potřeba, protože ty přece žádné dotace nepotřebují. Jak si ale vysvětlíte, že to tak nefunguje a pořád tu musíme mít Zelenou úsporám a zákon o POZE.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.4.2022 16:34 Reaguje na Jiří Svoboda
Zelená úsporám řeší přece staré objekty, nezateplené domy, smradlsvé kotle atd. ne?
A POZE nevím v vormálních zemích se to řeší energetickou burzou, i když se nutně musí OZE podporovat. Je to prostě investice do budoucnosti i kdyby neběžela žádná klimatická změna. Závislost na fosilu je prostě nebezpečná, jak vidíme dnes.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.4.2022 13:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Nějak pořád nechápete krutost reality a jen vytahujete, co se vám hodí. Takový velmi nesolidní/nereálný přístup k tomu máte. Nejste si ani schopen spočítat/najít, kolik by globální dekarbonizace měla stát a předsatvit si, kde na to vzít peníze.

Vidíte děcko bruslit na rybníku a předpokládáte, že z něj bude krasobruslař, co bude skákat čtverné axely.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.4.2022 20:58 Reaguje na Jiří Svoboda
Dobře, my máme POUZE jednu, jedinou cestu. Bude těžká a drahá a já, jako realista si myslím, že to nezvládneme.
Ale máme se podělat už preventivně?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.4.2022 08:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Nemáme se podělat preventivně. Máme hledat a prosazovat cestu, která je nejspolehlivější a nejefektivnější. Nikoliv rozvíjet další a další chaos, byrokracii a korupci a střílet se do nohy, jak se nám to zatím daří.
Odpovědět
ZK

Zan K.

15.4.2022 19:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Vážený. Byrokracie je už dávno tím nejvýnosnějším, bezpracnýcm zaměstnáním, zvláště když se spojí se státní či právní mocí. (Už dnes se musejí právníci specializovat a státní aparaáty tvořit nová a nová místa a úřady). Tak proč by to nedělali, když jim svobodný stát k tomu dává ty nejlepší podmínky. Dřív Mojžíšovi stačilo 10 zákonů, Indiánům ona rada starších a šlo to.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

9.4.2022 10:16 Reaguje na Pavel Hanzl
A přestat naslouchat radilům vašeho typu. Uhlí kupujeme tam, kde je to levnější. Rusko je levné , levná je Austrálie. Uhlí máme , jen není ekonomické a společensky únosné ho těžit. Jinde nemají tak aktivní ekotlupy nocující na rypadlech
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.4.2022 11:10 Reaguje na Petr Pekařík
Určitě je nejlevnější Austrálie s gigantickými čmoudy z obřích lodí tahající uhel přes půl zeměkoule.
Tohle je ropácká prasárna nomero uno.
A ti stejní ropáci pak bedákají, jak neekologický je solární panel, fakt na blití...
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

9.4.2022 12:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Vaše žaludeční problémy nás nezajímají, nemáte chlastat :-).

Jinak za tuto zvrácenou stránku ekologie mohou nekompetentní politici. Udržení těžby v OKD prostřednictvím státu bylo mimo jiné ze strany minulé opozice kritizováno.
Potom se nedivte, že pro náš hutní průmysl se bude dovážet koksovatelné uhlí třeba až z Austrálie.
Nebo můžeme náš hutní průmysl zavřít a budeme dovážet veškerý sortiment z Číny, Indie, apod
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.4.2022 12:56 Reaguje na Jaroslav Studnička
Omyl, jka dycky. Zaprděnost tuhoto oboru je dost děsivé, v normálních zemích se už počítá s vodíkem při redukci železné rudy, místo uhlíku.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

9.4.2022 15:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Chápu, že vždy máte problém s vnímáním času.
Jinak nic takového v současnosti na komerční bázi neexistuje.
Řešíme současnost, nikoliv vzdálenou budoucnost.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.4.2022 16:33 Reaguje na Jaroslav Studnička
Na komerční bázi ne, ale u nás ani na té myšlenkové.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

9.4.2022 18:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže opět pouze vaše mylná dojmologie...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.4.2022 10:14 Reaguje na Jaroslav Studnička
Tak si o tom něco proboha přečtěte, na webu oenergetice.cz je toho vždy dost......
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

10.4.2022 21:01 Reaguje na Pavel Hanzl
web oenergetice sleduji pravidelně. Žádný článek o komerčním použití tam nenajdete.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

9.4.2022 06:31
Tak s takovou logikou lze jen nesouhlasit. Pomíjí zcela základní věc.
Co jsou to energie ?
Jsou to základní životní potřeby, bez kterých bychom byli vráceni někam na úroveň neandrtálců.
Z čehož plyne, že je stát nemůže klasifikovat energie jako nějaké zboží, které si daňový poplatník koupí jak se mu zamane.

Celé generace našich předků dřely, abychom měly energie dostupné a levné. Stát musí garantovat, že občané obdobné (veřejné) statky budou mít k dispozici za rozumný peníz.

Zcela odmítám , aby nás stát hodil do vody se slovy "Plav si jak chceš" a dal od svých občanů ruce pryč. Od toho jsem daně celý život neplatil.

Teď budu konkrétní - nafta , benzín . Polsko a Maďarsko zareagovaly správně a nepřenesly všechny negativní dopady na své občany. ( 34.30 benzín PL, 31.60 HU )
Stačí se přece podívat na daňové zatížení paliv, spotřební daň + DPH.
Razantním navýšením ceny se razantně nafoukly i daně. Místo toho, aby si stát nechal původní (dle státního rozpočtu) objem daní, s radostí a tiše přihlíží, jak naskákaly další miliardy jen tak, zadarmo.

A není to jen PL,HU. Také Německo , Francie ,Itálie .... řeší problematiku drahých energií podstatně hlouběji, než se děje v ČR.

Zkrátka kapitola energie by měla mít podstatnější a rozsáhlejší péči ze strany společnosti než se jí dostává dnes.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.4.2022 16:40 Reaguje na Miroslav Vinkler
Problém energií je v tom, že není příliš vhodné, aby ty uhlíkaté byly příliš levné. Vy, jako ekolog, byste měl vidět benzín a naftu na dost vysoké úrovni, především proto, aby se neplýtvalo a byla motivace jít do OZE.
Maďarsko kupuje ropu naplno z Ruska se slevou 30%, ovšam MOL si nasadil 10x vyšší marže a na pumpě je za normální peníz.
To mi připadá jako odporné jednání, u MOLu už nenatankuji.

Stát skutečně není od toho, aby lidem dával levný benzín a oni si pak jezdili kvůli ptákovinám, nebo jen proto, že je to baví.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

10.4.2022 08:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzle, bydlím v obci, kde si nekoupíte ani sirky. Nejbližší prodejna je 4 km daleko a ani v té nemají víc než jen to nejzákladnější.
Zrovna tento pátek jsem vezl manželku do Motola na příjem k operaci zlomeniny. Ale nenechali si ji tam. Musel jsem ji vzít domů a dnes odpoledne ji tam znovu povezu, aby ji mohli v pondělí operovat. Až bude propuštěna, což se dá čekat ve středu nebo ve čtvrtek, zase pro ni pojedu.
Atd.
Takže mne velmi těší číst, že nemám jezdit kvůli ptákovinám, nebo jen proto, že mne to baví.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.4.2022 08:56 Reaguje na Karel Ploranský
Určitě máte dost velkou střechu, na které by se vešlo pár panelů a malý elmobil by to vyřešil totálně.
Ale nejdo o vás, který najede pár kilometrů (4 km na nákup se dá zvládnout určitě i na kole), já taky najezdím dnes 3000 km ročně a to skoro vše do práce.
Jde o lidi kteří jezdí autem snad i na záchod.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

11.4.2022 12:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Nechcete sem hodit panu Ploranskému takový orientační propočet na kolik by jej ty FVE a malý e-mobil vyšly:-)?

A můžete k tomu dodat takovou malou úvahu, proč VY ani jedno nemáte, pokrytče:-)))).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.4.2022 21:01 Reaguje na Svatá Prostoto
Dal by na to celé megáč.
Ale myslím si, že pan Ploranský je důchodce a pokud to není pro děcka, tak je to na nic.
Můj problém je v tom, že spolumajitelé jsou proti a taky jsem důchodce...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

12.4.2022 14:15 Reaguje na Pavel Hanzl
A to je to, co jsem se vám snažil taktně naznačit. Pokud si odmyslíme ceny, tak to vaše kombo nevypadá vůbec špatně.
Ale když si k tomu přidáte ten milion, který by vás to stálo, tak už je to úplně jiná pohádka, navíc pro drtivou většinu naší populace zcela mimo jejich finanční možnosti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.4.2022 14:22 Reaguje na Svatá Prostoto
A benzín a elektřina je snad zadarmo?
Tahle investice se vrátí reálně do osmi let a na to se vyplatí si vzít úvěr. Pokud je člověk mladý a hodně jezdí autem.

Výhodou to má, že člověk OKAMŽITĚ přestane platit za elektřinu a benzín., úvěr splácí většinou déle. Je to trochu organizačně složitější, ale finančně jednoznačně plus, i bez dotací. A s nimui superplus.
Odpovědět
ZK

Zan K.

5.5.2022 14:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Ono ovšem jako vždy všechno souvisí se vším. Elektřina a dnes vlastně všechno běží na řídící polovodičové technice. A ta je závislá na surovinách a výrobě. A dnes jaksi pokulhává, když i ony supermocné USA čípy pro automobily vytahují ze starách automat. praček. A bude hůř. Takže ono odpadové hospodářství a to všeobecné čeká boom. Už asi nebudeme vyhazovaz staré mobily, počíteče a Iphone ale hezky ve sběrnách prodávat. A nejen tu elektroniku...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.4.2022 09:57 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, my skutečně nežijeme v pohodičce srandičky bigbít.
Po koronáči a osmi let zcela nekompetentní paravlády máme gigantické dluhy, nejen ty nominální, ale i ty vnitřní. Neřešené důchody, neřešená energetika, ostudné postavení v EU, korupcí prožraný stát. atd. atd. A do toho válka na Ukrajině.
Inflace je pořád to minimum, co nás může postihnout.
A silně zadlužený stát nemůže zastropovat ceny, což je zcela nesmyslné, vzniká pak nedostatek a tím černý trh.
Stát potřebuje daně na placení babišových dluhů, občanům se skutečně zvedle žlab, ale to je pořád ještě dobrý.

Měl by postupovat daleko tvrději, zablokovat plyn i ropu z Ruska, protože dvojciferná inflace je pořád pohodička proti tomu, co se děje na Ukrajině.
Pokud si Putin ověří, že kvůli plnému břuchu nejsme schopni se bránit a budeme ho stále krmit eury za energie, tak to do nás našije naplno.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

12.4.2022 14:19 Reaguje na Pavel Hanzl
"Měl by postupovat daleko tvrději, zablokovat plyn i ropu z Ruska,... " řada zemí, včetně několika členských zemí EU nemá k ruskému plynu, a do jisté míry i ropě, prostě NEMÁ variantu, bo i kdyby se praštily přes kapsu, tak ten plyn na své území nedopraví.

Ne v horizontu nějakých 3-4 let.
A do té doby bude doufám mnohé jinak a Putin v truhle.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.4.2022 14:24 Reaguje na Svatá Prostoto
Ále má, nebojte. Je horší problém s plynem nebo Ruská brutalita??
Odpovědět
RV

Richard Vacek

9.4.2022 09:30
Koukám, že se doporučují samé dotace a bonusy. Copak skutečně není možné realizovat i ekonomicky výhodná řešení? Vždyť ty dotace nepadají z nebe, to musíme všichni zaplatit. Navíc dotace vedou k pokřivení trhu - co bylo laciné, se po zahrnutí do dotované položky "zázračně" zdraží.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.4.2022 16:41 Reaguje na Richard Vacek
Vymyslete, jak to dělat lépe a radostněji a Nobelova cena vás nemine.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

9.4.2022 17:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Nechat z neschopnosti dojít situaci do krize a pak žadonit o radu dovede každý. Už Nečas měl vyhlásit tendr na další jaderné bloky a nyní nám je mohl Rosatom předávat. Tlak na spotřebu zemního plynu by byl podstatně menší a dokonce bychom nízkouhlíkovou energetikou zachraňovali planetu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.4.2022 09:44 Reaguje na Richard Vacek
To máte těžký.
Nečas tendr vypsal, ale korupční tlak na Rosatom byl dost děsivý. Kdyby to dostal, jsme na tom jak Maďaři nebo Finové. Jenom by tam bylo utopeno x násobně miliard a nic, kdo by to asi dodělal? A za kolik?
Pokud by to dostala normální firma, budeme stejně v půlce a další bloky? Dejme tomu, ale na to bychom už asi fakt neměli.
Pokud by tu ovšem nevládli nepolitici a nebyli bychom v hybridní válce.......jenže kdyby byly....
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

9.4.2022 16:58
Kde tito "odborníci" žijí a jaký mají příjem, že takto uvažují? Ony to už
nejsou pouze energie, ale stavební materiály. Nedostavěné domy se zadrhly
na nových cenách materiálů a nákladů na dopravu a práci. Banka už další
úvěr nedá a dům není možné dostavět a užívat. Co s tím? Jít pro úvěr za
lichvářem, dostavět, chvíli bydlet a pak o to přijít? Nebo nedostavět,
splácet neobyvatelnou nemovitost a dál platit nájem v bytě ? Tak to je
konec snům o vlastním bydlení. A co až přijde recese, nezaměstnanost
a nemožnost splácet úvěr? Že je to černý scénář? Nikoliv, to je mnohde
realita. Stavby stojí a finance na dostavění schází. Cena energií ještě
nedosáhla vrcholu a tudíž ani zboží a služeb. Hrozí nekonkurenceschopnost
průmyslu, zemědělství a energetická chudoba obyvatel. Bohužel při současné
politice to nevidím růžově, ale spíše fialověčerné. Ekonomická rozvaha
většiny investorů do nového bydlení nepočítala s tak vysokou inflací
a vyhlídky jsou ještě černější. No a ty energie zničí i ty, kteří už mají
hotovo a splaceno. Sto a více procent za energie není únosné pro většinu
obyvatel a zatím si to ani mnozí neuvědomují. Až přijde vyúčtování, tak
zavládne panika, co dál? O 100% snížit spotřebu? To je z dvaceti stupňů
na deset? A co až to bude o 200, či 300%? To půjdou s topením na nulu?
Namontovat soláry, které zdražují taky a fungují pouze někdy? Nebo třeba
tepelné čerpadlo, když podraží o stovky procent i elektřina? Je třeba
zatáhnout za brzdu spekulantům s energií na burzách a zavést na přechodnou
dobu třeba i přídělový systém. Určitou kvótu energie za garantovanou cenu
a vše nad za cenu tržní. Nechat ceny trhu na pospas právě v této době je
zločin a dá se dokonce říci ekonomická likvidace obyvatel.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

9.4.2022 17:15 Reaguje na Břetislav Machaček
Obecně jsem proti jakýmkoli státním zásahům v době, kdy vše běží jak má.
Dojde-li však k extrémním situacím (kolaps,krize ) , nyní válka na Ukrajině a její dopady na ČR, musí nastoupit základní státní regulace.
Ta zamezí náhlým extrémním výkyvům trhu a bude odstraněna jakmile se situace stabilizuje.
(konkrétně u nás energie, paliva, ale i vámi uváděné excesy ve stavebnictví či hypotéčním trhu)

Jako příklady bych mohl uvést švýcarské hypotéky v Maďarsku , sražení daní na paliva v Polsku apod.
V ČR však takový náhled na věc absolutně není. Což není důkazem náhledu politiků na regulaci trhu z ryze ideologického hlediska (pravice), ale úplnou absencí nápaditosti stávající vládnoucí politické elity.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

10.4.2022 09:07 Reaguje na Miroslav Vinkler
Opravdu si myslíte, že ti kdo nám vládnou jsou ELITA?
To se může podařit nanejvýš tak v obci, že si lidé do zastupitelstva mohou vybrat ze svého středu ty nejlepší, které znají a mohou jim věřit. A ani tam to často nevyjde. Na každém vyšším stupni politického žebříčku je to pak horší a horší. Jednak proto, že na těch vyšších stupních už jsou pro úspěšnou kariéru potřebné jiné vlastnosti než kompetentnost a poctivost, jednak proto, že i ti poctiví se tak nějak změní, když si čuchnou k moci. K možnostem, jaké jim dosažený post otvírá.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

10.4.2022 10:31 Reaguje na Karel Ploranský
Bohužel v politice se slušnost a poctivost moc nevyplácí. Naivní poctivci to zkusí a když poznají skutečnost, tak zařadí zpátečku. Zůstávají tak místo schopných pouze neschopní a všehoschopní. Pamatuji
porevoluční nadšení, kdy šli do politiky ti slušní
a za jedno volební období to vzdali a vrátili se
nohama na zem. Zákulisní politika je jiná, než ta oficiální a například opilý politik mluví jinak,
než když je střízlivý. Na úspěšné strany se vždy nalepí prospěcháři a kariéristé, což jsou ty
nejhorší lidské sorty a ty záhy vytlačí ty slušné.
Proto je tu nezájem slušných a poctivých lidí o
politiku a politickou kariéru. Ano není to ELITA,
ale často pouze JELITA a nebo nastrčené loutky !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.4.2022 10:10 Reaguje na Miroslav Vinkler
Regulace trhu je VŽDYCKY problematická a žádný hladomor nám nehrozí. Ta reguace se VŽDYCKY vymstí, ale je možno jí překlenout nejaké extrémní období (v tom máte pravdu) a důsledky se tak přenesou až do doby, kde je už líp.
Což ale rozhodně není dnešní případ.

Nádherný příklad je regulace trhů za komára, která byla trvalá a proto skončila bankrotem.
Přitom výchozí pozice po válce byla zcela luxusní.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

10.4.2022 10:18 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ano, přesně tak. Pokud stát nezačne regulovat nenažranost
kšeftmanů s energiemi, tak se celý trh nakonec zhroutí
a dojde na chaotické obchodování s energiemi, které se už
dnes projevuje skokovým nárůstem, který nemá mimo války
a sankcí žádný jiný reálný důvod. Začátkem byl "Gryndýl"
a přibylo kšeftaření na burze odůvodněné válkou. Sankce
přilily olej do ohně a hlavně nejistota stabilních
dodávek. EU a nebo alespoň jednotlivé státy by měly asi
převzít za firmy obchody s energiemi a na přechodnou dobu
je řídit a stabilizovat. Opak se může vymstít zhroucením
průmyslu a sociálního smíru ve společnosti. Je to zahrávání
se stabilitou a prosperitou. V krizi se to může zvrhnout
na přeplácení dostupných energií bohatšími zákazníky a na
ty chudší nic nezůstane. To bude příčinou rozkolu jednoty
v EU a možná i jejího postupného rozpadu.
Odpovědět
ZK

Zan K.

15.4.2022 19:38
FOTOVOLTAIKA
Spotřeba
V případě garsonky o rozloze 30 m2, pak počítejte se spotřebou v rozmezí od 3 000 do 3 600 kWh,
u většího bytu do 75 m2 se mohou náklady vyšplhat až k 9 000 kWh a
u bytů o velikosti 120 m2 se udává průměrná spotřeba 12 000 až 14 400 kWh,
Což je třeba FV 8 kwh na den, či 24,5 kWh na den resp. 38 kWh na den.
Za předpokladu dobrého osvětlení. Cenu si spočítejte.

PŘÍMOTOPY
12000 kWh u přímotopů

TEPELNÁ ČERPADLA
Výkon 5 - 12kW (bere se k teplotě -7 st.)
U těch je třeba brát v potaz jejich četnost v okolí. Pokud je osadí každý soused, tak ani ze vzduchu ani ze země výkonu nedosáhnete.
Odpovědět
ZK

Zan K.

7.5.2022 12:06
Na staré kotle fosilních paliv dle https://www.seznamzpravy.cz/clanek/seznam-advertorial-zakon-o-zakazu-provozu-starych-kotlu-nakonec-dozna-zmen-tykaji-se-i-vas-200006?utm_source=Seznam&utm_medium=ZpravyIn_1
bude odklad 2 roky.
Ptám se proč? Proč nemohou fungovat stále? A proemisní kritiky - byl by snad problém doplnit ony kotle nějakým, filtračním či odsirovacím zařízením jako to je u velkých zažízení - elektrárny a spalovny. Snad by to šlo i v malém provedení a byl by klid. A u dřeva by snad problémy byly ještě jednodušší. Proč se tímhle nikdo, zvláště v téhle pohnuté době nezabývá. Výrobce by jistě neprodělal.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist