https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martin-smida-zemedelce-je-treba-vyslechnout
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Šmída: Zemědělce je třeba vyslechnout

23.2.2024
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | yaakovberg@gmail.com / Depositphotos
Českem rezonuje protest zemědělců, který v pondělí odstartovaly traktory v Praze. Mnozí zemědělci i zemědělské organizace na začátku týdne mluvili o tom, že jim byla demonstrace ukradena různými pseudo-vlasteneckými proudy a velká část z nich se tak od protestu distancovala. Včera (22. 2.) to však bylo jiné. Čtvrteční akci zaštítila Agrární komora, a tak se dá mluvit o skutečném zemědělském protestu s reálnými důvody i požadavky.
 
Na začátek bych rád řekl, že mám pro jakékoliv protestování (nejen pro to zemědělské) pochopení. Každý má právo vyjádřit svůj názor a hájit své zájmy a je potřeba, abychom k těmto hlasům přistupovali s otevřenou myslí a ochotou naslouchat.

Obavy zemědělců se týkají nejen aktuálních podmínek, ale i dlouhodobé udržitelnosti zemědělství ve světě ekologických i ekonomických výzev. Pochopení mám hlavně pro jejich požadavek na snížení byrokracie, která je problematická nejen v zemědělství. Pochopení mám i pro některé požadavky na Green Deal, např. snížení pesticidů by skutečně nemělo být procentuální, ale v absolutních číslech, protože výchozí pozice je v různých státech na různých úrovních. V dlouhodobějším horizontu jsou však mnohem větší hrozbou dopady klimatické změny - sucho, eroze půdy, extrémní výkyvy počasí, invazivní druhy apod. - než dopady samotného Green Dealu.

S dotacemi je to složitější. Ideální by samozřejmě bylo, aby byly dotace pro všechny co nejvíc stejné, jenže mezi jednotlivými státy i mezi jednotlivými zemědělci jsou velké rozdíly. Některé státy mají výjimky, některé státy mají přísnější pravidla než ta unijní a některé státy mají navíc národní podpory. Rovné podmínky a stejný metr pro všechny je proto iluzí, snažme se však alespoň o přiblížení se.

Ačkoli pravomoci kraje v oblasti zemědělství nejsou rozsáhlé, osobně zemědělce plně podporuji. V Olomouckém kraji se snažíme podporovat lokální produkty a jejich producenty a krajinu obecně připravujeme na změny klimatu. Ale jinak si myslím, že je nejlepší, když se veřejný sektor zemědělcům míchá do práce co nejméně.

Závěrem bych jen apeloval na to, abychom zemědělce hlavně vyslechli a pokusili se najít schůdné řešení. A podpořme je také skrze nákup jejich produktů. Najděte si svého lokálního pěstitele brambor a zeleniny, producenta masa a lokální jatka a nakupujte u nich. Pokud tu možnost nemáte, věnujte alespoň v supermarketu pár sekund informaci ohledně výrobce a dodavatele. Největší moc má totiž chování zákazníků.


reklama

 
foto - Šmída Martin
Martin Šmída
Autor je pirátský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství v Olomouckém kraji.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Anyr

Anyr

23.2.2024 14:48
To je celkem fajn komentář :)
Zvláště se mi líbí ono "V dlouhodobějším horizontu jsou však mnohem větší hrozbou dopady klimatické změny - sucho, eroze půdy, extrémní výkyvy počasí, invazivní druhy apod. - než dopady samotného Green Dealu."
A vinu na stavu klimatu a ekosystémech spolunese - překvapivě, že? - i ono konvenční zemědělství, zejména českého typu, kdy se pěstuje pět plodin v obrovských monokulturách.
Kdyby se lidé chovali zodpovědně, zvláště "krajinní hospodáři" typu lesníků a zemědělců v kombinaci s rozumnou spotřebou, nemusel by být žádný Green Deal, nebo alespoň rozhodně ne tak, jak musí být teď.
Jenže, svět vystavil lidské společnosti účet - a ten se musí zaplatit. Jinak to s námi skončí podobně jako s jinými neplatiči.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

23.2.2024 20:20 Reaguje na Anyr
Melete nesmysly a je vidět, že na zemědělství se díváte maximálně z okna automobilu, možná spíše z okna letadla. Na našich velkých polích neexistuje problém, který by neměli na západ od nás, právě naopak. Sucho, mokro nebo eroze probíhá nastřídačku ve všech zemích U nás máme nižší spotřebu paliv , menší přestřiky a přehozy chemických prostředků.
Ať se vám to líbí nebo ne, české zemědělství patří ve spotřebě pesticidů a umělých hnojiv k nejnižším v Evropě. Statistiky ukazují , že čím více na západ tím více chemie. Zde se projevilo v minulosti kolik peněz kdo měl na nákup těchto přípravků. Stejně jako si jiní lidé kupují různé potravinové doplňky, ne proto, že by to fungovalo, ale proto, že to říkají v reklamě, tak drobní zemědělci, když na to měli, si kupovali různé chemické přípravky. Naivní teorie o tom jak jsou malí zemědělci uvědomělí a myslí na budoucnost, jsou bohapustý nesmysl. Když jim někdo slíbí zvýšení výnosů, tak to koupí. Naprostá většina těchto lidí ( na rozdíl od našich agronomů, kteří mají většinou vysokoškolské vzdělání v oboru) vůbec netuší co a jaké účinné látky způsobují. Naši agronomové se ,díky dělbě práce, zúčastňují pravidelně školení o nových přípravcích a jejich užití.
Jestli jste si nevšiml, protesty zemědělců jdou napříč Evropou, takže asi něco špatně je. Házet klimatickou změnu na bedra zemědělců, může pouze absolutní analfabet.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

23.2.2024 20:50 Reaguje na Petr Blažek
V podstatě souhlas. A právě ten požadavek na plošné snížení pesticidů na polovinu v celé unii jen dokazuje, že tamní úředníci jsou absolutně mimo realitu. Milion kontrol, ale místo toho aby diferencovali/rozlišovali, učiní takové stupidní rozhodnutí. Jestli to takto funguje na jiných úrovních, nelze se divit projevům nespokojenosti zemědělců. Cením si snahy ozelenit zemědělskou politiku, ale i zde by se měl praktikovat diferencovaný přístup a využívat více názorných fungujících příkladů, než nucení do něčeho, co bude spíše ke škodě. Povinné úhory vidím jako "z nouze ctnost", snaha oprášit starodávné postupy se v dnešní době těžko setká s pochopením. Kvůli omezení eroze a diverzitě bych právě upřednostnil větrolamy a meze, ale tato opatření jsem v GD nějak nezaznamenal... Možná někdy příště.-)
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

24.2.2024 07:29 Reaguje na Petr Blažek
asi bych řekl, že kravské lejno s antibiotikama nechce ani chrobák, tedy je jedno, jestli dáváte trochu nebo více umělotin hnojiva. Navíc i když dáváte trochu umělotin do půdy, tak se v půdě kumuluje a část se jich spláchne do řek. Takže na tom, jestli dlouhodobě dáváte trochu, tak to nikde není vidět. K TÉ BIOLOGICKÉ MRTVOLE ( 50% polí biologicky mrtvých) SE ZEMĚDĚLCI NĚJAK PROPRACOVALI ale co je horší, že ekologickou zátěž, kterou zemědělci způsobili NEŘEŠÍ.
ZODPOVĚDNOST ZA KRAJINOTVORBU A ROZMENITOST by mělo být absolutně automatické. Je poměrně sprosté chtít zobchodovat (samozřejmě dotačně, jak jinak) něco jako jsou biopásy se stromy a keři. To nedělají akorát pro krajinu ale především pro sebe a udržitelnost bonity půdy a jejích schopností.
PROTO PÍŠU, ŽE MÍSTO MOZNU MAJÍ POČÍTAČ Z TRAKTORU.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.2.2024 07:44 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Těch antibiotik u krav je naprosté minimum, mléko od léčené se dává např. mimo svoz. Horší je, že v některé půdě už nejsou žížaly, a to díky koktejlu pesticidů. To je mnohem horší, neb i žížaly přispívají k provzdušnění a kvalitě půdy. No a idea je taková, že alespoň na těch mezích a větrolamech nějaký život bude. Někde to funguje, jinde se tomu brání zuby nehty. Ideální je motivovat finančně, nějaké zákazy či příkazy asi moc účinné nebudou.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

24.2.2024 07:46 Reaguje na Jaroslav Řezáč
nicméně občas a velmi zřídka se najde zemědělec, který nepřemýšlí z ruky do huby a napomáhá fragmentaci polí ať už alejí či obnovou cesty.
Ještě méně těch, kteří se zaměřují na udržitelnost a přírodně blízká řešení a chápání kontextu živé krajiny.
Odpovědět
pk

pepa knotek

25.2.2024 08:20 Reaguje na Anyr
Kolik obhospodařujete hektarů ? a které jiné plodiny než "těch pět" pěstujete - vy odborníku na klimatickou změnu. Až budete organizovat "polní den" tak se všichni zemědělci přijedou rádi podívat, jak se to má dělat.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

23.2.2024 18:10
A které, co ?
Ty z pondělí, nebo ty ze čtvrtka !
Když nejsou schopni držet pospolu, jako to dovedou jinde v Evropě.
Odpovědět
MM

Milan Milan

23.2.2024 22:33
EU je moloch odtržený od reality, neprospívá rozvoji evropských států, ani občanům. To co měla přinést EU positivního se dávno vytratilo a teď se jeví jako institut k vytváření prostředí pro kšefty vyvolených... Klimatická změna, ideální důvod. A hlavní problém je najednou CO2. Proč asi zrovna plyn, když je ho v atm nejmíň, ale bez kterého je život na planetě nemyslitelný? A tak se jede. Např. emisní povolenky. Jen jsem koukal jak se s ními vesele obchoduje. Soláry a fotovoltaika. Elektromobily a dotace..... To je byznys. A naši snaživý úředníci, schopni rozpracovat každou reguly do naprosté byrokratické dokonalosti, do nejrůznějších výkazů, hlášení či tabulek. Tzv. digitalizace státu se mění na špiclovací aplikace.....
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

24.2.2024 06:01
bych tak na ty zemědělce nespoléhal, mnoho z nich mají v mozku počítač z traktoru, které mimochodem jsou čím dál těžší a tak čím dál více zhutňují půdní profil a ovlivňují retenční schopnost půdy.

To, že jejich " výrobní" prostředek půda by měla být biologicky rozmanitá, asi všichni ještě nechápou, natož krajinná rozmanitost.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

24.2.2024 07:50 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Já jsem přesvědčen že chápou. Ale jen málokdo se odhodlá k ekonomické a následně fyzické sebevraždě rodiny.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.2.2024 07:54 Reaguje na Slavomil Vinkler
Až takhle dramaticky bych to neviděl. Je to především o vůli a také umění zapřemýšlet nad plusy (a mínusy) ekologických opatření.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

24.2.2024 10:10 Reaguje na Slavomil Vinkler
ono to jde ale musí se na to pole koukat jako na součást nějakých biologických celků.
Zemědělci si často myslí, že oni mají jen tu rozoranou část a vše okolo je jiná planeta. Jestli nepochopí, že vše musí být propojené budou se liché řeči o to jak si odtrhávají z talíře se objevovat.
Jeví se mi pravdivé, že zemědělec, který neuvažuje o generaci dopřadu a to co předá svým dětem žádnou budoucnost nemá a proto říkám, že takový žijou jen z ruky do huby. ZEMĚDĚLSTVÍ NEMÁ BUDOUCNOST, PROTOŽE JE ŘÍZENO LIDMI, KTERÉ ZAJÍMÁ JEN OKAMŽITÁ SPOTŘEBA, NIKOLIV UDRŽITELNOST, NATOŽ BIOLOGICKÁ ROZMANITOST V NĚJAKÉM PŘÍRODNĚ BLÍZKÉM KONTEXTU KRAJINY.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

24.2.2024 12:58 Reaguje na Jaroslav Řezáč
A vy se živíte čím. Jste zemědělec?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist