Martin Šmída: Povinné zálohování PET lahví nadělá víc škody než užitku
Je tedy pravděpodobné, že nás povinné zálohování nepřiblíží ani k cílům v PET lahvích a dokonce nás může oddálit od zbývajících cílů v oblasti odpadového hospodářství.
Materiál PET je jeden z hlavních motivátorů ke třídění i dotřiďování. A díky této motivaci jsme schopni třídit i ostatní druhy odpadů. Tato motivace však bez přítomnosti PET lahví může výrazně klesnout, jak u obcí, tak u občanů.
Obce investují do posílení stávajícího systému barevných kontejnerů i do systému dotřiďování. Směřují k plnění všech recyklačních cílů. Odměnou za to jsou jim odměny EKOKOM, případně příjmy z prodeje těchto tříděných surovin. O rPET je na trhu velký zájem, s jeho recyklací není žádný problém.
Občané jsou zase zvyklí PET lahve sešlapávat a společně s ostatními plasty a ostatními odpady je odevzdávat na sběrných místech s barevnými kontejnery. Síť těchto sběrných míst je tak hustá, že je to pro občana velmi pohodlné. V případě, že budou motivování sbírat nedeformované PET lahve a plechovky a směřovat je do jiného systému, může se to negativně projevit v motivaci ke třídění i v domácnostech. Některé domácnosti k tomu budou vyloženě donuceny, neboť nesešlápnuté PET lahve a plechovky zaberou v domácnosti podstatně více místa, než standardní systém třídění plastů, kovů, tetrapaků, skla a papíru.
Zavedení povinného PET tedy v komplexním systému třídění odpadů napáchá více škody, než užitku. Proč tedy stále existují tlaky na jeho zavedení? Často zaznívají argumenty, že nápojáři se k rPETu nemohou dostat a nemohou tak splnit povinnost přidávat jej do nově vyráběných lahví. To není pravda. rPETu je na trhu dost a jeho cena je tržní a zisky zprostředkovaně putují ke zdroji – obcím.
Dalším argumentem je tzv. littering – že po zavedení zálohování se nebudou lahve válet na zemi či v přírodě. Nehledě na to, že PET lahve jsou zcela minoritní součást znečištění a daleko větším problémem jsou cigaretové vajgly, krabičky od cigaret, různé obaly od cukrovinek, sáčky a mnoho dalších druhů odpadů, které tak zůstávají nepovšimnuty. Nebo snad někdo zvažuje zálohování cigaretových vajglů nebo obalů od tatranek?
Ostatně i s tou čistotou v ulicích a přírodě to není tak jednoznačné. Např. v Chorvatsku se stávalo, že nějací bezdomovci v honbě za vratnou PETkou převrhli a rozsypali celý kontejner. Aby se toto nedělo, tak to člověka nutí, aby tu PETku, pokud ji nechce vracet v obchodě, nevyhazoval vůbec do koše, ale nechal ji ležet někde na zemi s tím, že „to přece někdo sebere“. Takže výsledkem zálohování může být i více PET lahví na zemi a více vysypaných košů a kontejnerů, tedy větší nepořádek. A zároveň musíme doufat, že bude dostatek bezdomovců, který je bude sbírat a vracet. To není systém, to je zvrhlost.
Nakonec jediný platný argument zastánců zavedení plošné povinnosti zálohování PET je že „nás k tomu EU donutí“.
Z tohoto hlediska je rovněž moudré, abychom se na to připravovali. Zároveň však bychom měli projevit natolik sebevědomí, abychom mohli jít vlastní cestou. Nechť nám EU nastavuje cíle, ale ať nám neříká, jak jich máme dosáhnout. A my bychom měli dobře zvážit, která cesta nás k nim dovede.
Těch odpadových cílů, které máme splnit je celá řada, nikoli jen PET. Analýza SOCR říká, že zavedení povinného zálohování bude mít vstupní náklady přes pět miliard a pak přes jednu miliardu každý rok. Za tyto peníze bychom mohli mít systém optických dotřiďovacích linek takový, že bychom splnili vytřídění nejen u PET, ale i u ostatních druhů odpadů.
Porovnejme tedy objektivně, jaké způsoby a s jakými náklady nás ke splnění těch 22 odpadových cílů přiblíží.
Situace je nakonec celkem přehledná. Zavedení plošného zálohování PET je výhodné zejména pro nápojářské koncerny zatímco poškodí obce a jejich odpadové hospodářství, čímž zvýší odpadové poplatky občanům. Je to klasická privatizace zisků a socializace ztrát. To ostatně přiznává i ministerstvo, když zároveň se zavedením zálohování kalkuluje kompenzace pro obce. Zkrátka vyrobíme problém a současně s tím přemýšlíme, jak vyřešit jeho negativní dopady. Přitom řešení je nasnadě – nevyrábět problém.
Dobrovolné zálohování je umožněno již dnes. Někteří obchodníci jej již zavádějí. Člověk, který tento systém využívat chce, tak může. Obce tímto nijak poškozeny nejsou. Nechme několik let běžet tento systém, možná se ukáže, že zavedení plošné povinnosti vůbec není potřeba.
V odpadovém hospodářství je důležitá stabilita a předvídatelnost. Zavedení zálohování PET nabourává tuto stabilitu, ohrožuje plnění recyklačních cílů z pohledu obcí, ohrožuje návratnost jejich investic do třídění a dotřiďování, ohrožují plnění dotačních podmínek při těchto investicích.
Celý tento článek je apelem na to, abychom nespěchali a celou problematiku dobře zvážili. Česká republika je špičkou ve třídění odpadů, byla by škoda, kdybychom se zcela zbytečně „střelili do nohy“, a to jen kvůli ziskům nápojářských koncernů.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (35)
Jaroslav Řezáč
26.2.2024 08:09Využívat plasty jako obalový materiál je velmi pohodlné, právě proto bychom jej měli znepohodlnět neb má zcela jasné negativní následky na přírodu a organismy, jehož koncentrace se v tělech živočichů včetně člověka zvyšují. Za pár generací to tu může vypadat poněkud " plastově" všechno. Je na čase eliminovat plastové odpady už od výroby tedy množství obalů.
Zásadní problém bych viděl v tom, že za výrobu plastů je trestaný spotřebitel nikoliv původce.
Je to o tom určit původce odpadu a to je vždy výrobce, tedy ten, kdo jej objednal a vyrobil. Tento řetězec životního cyklu se zaměřuje jen na spotřebitele, protože se nehméně hájí.
Jestli bude vytříděno 8 nebo 9 lahví je zástupná úvaha. Problém je, že už se zase tom odpadu zejména plastu utápíme. Je to obrovské množství a zálohování petek neřeší podstatu jen jeden " segment" ze široké škály nejrůznějších plastových obalů.
Je to příliš míálo aby to mělo nějaký skutečný efekt na generování obalů.
Jediný smysl, proč se třídí je ušetření duroviny nebo energie při výrobě. Petky se produkují tak levně a rychle, stejně tak jako jakýkoliv další plastový obal, že třídění moc ekonomicky nedává smysl.
Co se týká vlastní zkušenosti, právě plastový obaly a nějrůznějších " obměn příměsí plastu" tvoří nejvíce odpadu.
Michal Uhrovič
26.2.2024 09:14 Reaguje na Jaroslav ŘezáčSakra, já s Vámi dnešní den souhlasím ve všem :-D
smějící se bestie
26.2.2024 08:27Břetislav Machaček
26.2.2024 09:43nedeformované a tvarově a znakově čitelné. Nechtíc poškozená láhev není
vykoupitelná a od toho by měla být možnost i výkupu fyzickou osobou. Ta
by převzala i poškozenou láhev a vyplatila, byť třeba i sníženou zálohu.
Tak by se z přírody dostaly láhve pohozené zbohatlíky, pro které záloha
nehraje žádnou roli a nebo pro cizince s láhvemi cizí výroby. Taktéž by
byly vykupovány i jiné PET od mléka a džusů o kterých se tu píše. Vím,
že lidská práce je drahá, ale proč by část zálohy nemohla být použita na
mzdu nějakého důchodce nebo invalidy, který by ji zvládal a přilepšil si
k důchodu a nebo invalidnímu důchodu. Toto musí u nás dělat vše drahé a
nedokonalé automaty? Desítky let fungoval ruční výkup těžkých skleněných
vratných obalů a ty lehké PETky nezvládne vykupovat třeba invalida? No
a argument obtížné kontroly? Od toho jsou přece nadřízení a státní
kontrola, aby počet kusů souhlasil s vyplacenou částkou. Když vypiji
někde nápoj z PET, tak proč opatrovat tu láhev nepoškozenou, když by
ji fyzický výkupce převzal i pomačkanou na menší objem. Tím by rázem
vznikly tisíce míst k výdělku pro méně zdatné a vzdělané lidi, kteří
marně hledají nějakou pro ně vhodnou práci. Mohou za ten milion, co
stojí automat pracovat 10 let a více a vykoupit 99 láhví ze 100!
Dalším přínosem je pak to, že pracují a nežádají dávky k nízkým
důchodům. Víte ono je zajímavé, kolik fyzicky pracujících lidí kdysi
bylo v různých oborech a snížit náklady měly počítače a automaty.
To se ale leckde nestalo, ale právě naopak. Dopravu bez průvodčích
musí suplovat o více revizorů a o výpadcích tržeb z černých jízd
už ani nehovořím. Do vozu s průvodčím se černý pasažér ani nedostal a
když, tak byl ihned inkasován. Totéž u různých samoobslužných pokladen,
od kterých už zase v zahraničí ustupují, protože nestíhají kontrolovat
správnost plateb. O různých duplicitních evidencích už nehovořím vůbec
a ani o tom, že zde bují nový druh kriminality se kterým si policie neví rady. Nejsem staromilec, ale nic se nemá přehánět. Zažil jsem poruchu
automatu na výkup láhví celý den v jednom ze supermarketů a víte jak to
vypadalo? Jedni si láhve odvezli zpět domů a část je vyhodila do smetí
se slovy, že se s nimi nebudou nikam tahat a raději je v koši rozbili,
aby je jiní později nedali do výkupu. Tak to dopadne i s některými
PETkami, ze směsného odpadu je zase někdo bude třídit a ty poškozené
budou dál ležet bez zájmu v přírodě. Mít možnost byť malého přilepšení,
se tak pro ni někteří sehnou, zmačkají do batohu a inkasují za ni pár
korun. Poškozená tam zůstane a i nepoškozenou nebudou opatrovat v plném
batohu, aby se nepomačkala.
Zan K.
1.3.2024 20:25 Reaguje na Břetislav MachačekMiroslav Vinkler
26.2.2024 10:18Pamatuji dobu,kdy vše bylo ve skle-zálohovaném a fungovalo to. Plastové tašky taky nebyly, zato síťovky ano, a taky to šlo.
Zálohování PET lahví není dobrá cesta.
pavel peregrin
26.2.2024 10:22 Reaguje na Miroslav VinklerMichal Uhrovič
26.2.2024 11:36 Reaguje na pavel peregrinAle zakazujeme plastové brčka, ale výrobek můžete zabalit do N druhů obalů s různých složení a nikomu to nevadí
Zan K.
1.3.2024 20:21 Reaguje na Michal UhrovičJindřich Štěpánek
1.3.2024 22:24 Reaguje na Michal UhrovičViktor Šedivý
3.3.2024 22:22 Reaguje na Jindřich ŠtěpánekVe výsledku má sklo význam jedině pro lokálního výrobce, kde se nevezou zbytečné tuny nákladu příliš daleko a vracení je jednoduché.
Jindřich Štěpánek
5.3.2024 13:00 Reaguje na Viktor ŠedivýSpousta tvých argumentů nemá nic společného se životním prostředím (drahá distribuce, drahý výkup atd.), ale jen s pohodlností prodejců a výrobců, aby se maximalizoval zisk bez ohledu na cokoli kolem.
Radim Polášek
2.3.2024 13:07 Reaguje na Miroslav VinklerKromě toho třeba tehdy 3 - 4 skleněné sedmičky s minerálkou byly stejně těžké jako dnes dvě PET flašky po 1.5 - 2 litrech. Dneska ve 2 PET flaškách tedy domů v tašce táhnu stejnou hmotnost jako tehdy cca poloviční množství minerálky ve skleněných vratných flaškách.
Jindřich Štěpánek
2.3.2024 15:14 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
3.3.2024 08:46 Reaguje na Jindřich ŠtěpánekA potom PET flašky s pitím jsou nezastupitelné ve všelijakých pomocích při přírodních pohromách a podobně. Máte 15 - 25 kilo petek s pitím v kompaktním balíku ve smrštitelné félii, to ve skle nepůjde
Jindřich Štěpánek
5.3.2024 13:17 Reaguje na Radim PolášekPomoc při přírodních pohromách je věc jiná, to fakt není argument pro prodej PET v běžné síti, že jednou za X let jsou třeba možná balíky vody v PET jako pomoc.
Viktor Šedivý
3.3.2024 22:24 Reaguje na Jindřich ŠtěpánekJindřich Štěpánek
5.3.2024 13:05 Reaguje na Viktor ŠedivýZan K.
25.3.2024 20:53 Reaguje na Viktor ŠedivýJarka O.
26.2.2024 10:46Kde je nyní ta jedna lahev? Není ztracená nebo v přírodě, je používaná v domácnostech pro vyrobené nápoje, čili upcyklovaná.
Je zájem zanést ten nejhloupější systém - německý, a ne ten dánský, kde se všechny lahve, které jsou v systému, obvykle od 0,5l, dají vrátit ve všech obchodech, jak se na tom nápojáři kdysi dohodli.
Neříká se celá pravda - němečtí ani jiní obvykle malí nápojáři se systému nemusí účastnit, je pro ně nepovinný. I pro ně je to byrokracie navíc. Takze 90% vytříděných lahví není celkový počet ze všech vyrobených lahví.
Systém je nemorální, protože vydělává na nevrácených lahvích, počítá s nimi.
Pro úklid přírody a znovunaučení vztahu k ní je účelnější a levnější zavést jarní úklidy atp. Házení lahví v přírodě je sociální nebo výchovný problém. Pomohly by odpadkové koše na parkovištích.
Alena Lyskova
26.2.2024 12:12Radim Polášek
2.3.2024 12:56 Reaguje na Alena LyskovaJindřich Štěpánek
5.3.2024 14:04 Reaguje na Radim PolášekPepa
26.2.2024 12:34Systém je ověřený a funkční. Návrat ke sklu je opravdu názor hlupáka, který jednak o systému nic neví a za každou se chce cenu vyhraňovat vůči jakékoli ekologické aktivitě.
Lukas B.
26.2.2024 14:54 Reaguje na Pepasklo se (prý) otočí průměrně desetkrát, daní za to točení je vození vzduchu tam a sem. u plastových flašek se o znovupoužití jako láhev uvažovat nedá a jedná se o svého druhu nákladně vytříděnou surovinu (jiná věc je, že pár cyklů si ta plastová láhev dá občas v domácnosti, voda na výlet, mlíko z kravína atd. stejně tak jako nevratná lahev skleněná, třeba lahve od tuzemáku se před naplněním moštem nemusí vymývat a dávají moštu lůahodnou vůni).
je samozřejmě otázkou, kdy a v které fázi dopravy dojde k tomu sešlapání na surovinu, a jestli celý systém nebude vozit vzduch v nesešlapané surovině.
a argument, že flašky v tříděném, odpadu mají za důsledek kladnou cenu tříděného odpadu, a eliminace podstatného procenta flašek v odpadu bude mít za následek zápornou cenu tříděného a zmizí motivace obcí umisťovat kontejnery se mi jeví jako velmi vážný.
Pepa
27.2.2024 16:10 Reaguje na Lukas B.Lukas B.
27.2.2024 20:04 Reaguje na Pepaostatně nejvíc eko obal na vodu je vodovod a na pivo je to sud.
Jiří Novák
26.2.2024 21:11Zan K.
1.3.2024 20:15Radim Polášek
2.3.2024 12:50Do určité míry se tak při recyklaci PET dá mluvit o kažení nového kvalitního PET plastu horším recyklovaným PET plastem.
A argument, že PET flašky poházené v přírodě recyklací zmizí je lež, pokud stroje na vrácení nebudou brát pomačkané PEt flašky nebo PET flašky bez etikety.
Milan Milan
2.3.2024 18:15Viktor Šedivý
3.3.2024 22:29 Reaguje na Milan MilanZ hlediska spotřeby surovin a energií vychází sklo zhruba stejně jako PETka, záleží na distribučních vzdálenostech.