https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martin-smida-povinne-zalohovani-pet-lahvi-nadela-vic-skody-nez-uzitku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Šmída: Povinné zálohování PET lahví nadělá víc škody než užitku

26.2.2024
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Foto | Bo Eide / Flickr
Vláda má v programovém prohlášení, že zavedení povinných záloh zváží. Nikoli zavede, ale zváží. To je v zásadě moudré rozhodnutí, ke zvažování je toho totiž hodně. Na Slovensku tento systém zavedli loni, tak máme výjimečnou příležitost sledovat, co to dlouhodobě udělá. Přestože situace na Slovensku je nám blízká, není zcela stejná. Co se týče míry třídění všech typů odpadů vč. PET, jsme na tom výrazně lépe a prostor ke zlepšení tak není příliš velký. Přesto nebo právě proto nápojáři již po roce přispěchali s tím, že na Slovensku se to nepodařilo, avšak nadále jsou přesvědčeni, že u nás se to jistě podaří a argumentují raději Norskem.
 
Otázkou stále zůstává, zda by došlo skutečně ke zlepšení. Zastánci povinného zálohování argumentují vyšší mírou třídění u PET lahví. Cílem je vytřídit 9 z 10 PET lahví. Současným systémem třídíme 8 z 10, a to včetně PET lahví od džusů či mlék apod. Ty zálohovací systém vůbec neřeší.

Je tedy pravděpodobné, že nás povinné zálohování nepřiblíží ani k cílům v PET lahvích a dokonce nás může oddálit od zbývajících cílů v oblasti odpadového hospodářství.

Materiál PET je jeden z hlavních motivátorů ke třídění i dotřiďování. A díky této motivaci jsme schopni třídit i ostatní druhy odpadů. Tato motivace však bez přítomnosti PET lahví může výrazně klesnout, jak u obcí, tak u občanů.

Obce investují do posílení stávajícího systému barevných kontejnerů i do systému dotřiďování. Směřují k plnění všech recyklačních cílů. Odměnou za to jsou jim odměny EKOKOM, případně příjmy z prodeje těchto tříděných surovin. O rPET je na trhu velký zájem, s jeho recyklací není žádný problém.

Občané jsou zase zvyklí PET lahve sešlapávat a společně s ostatními plasty a ostatními odpady je odevzdávat na sběrných místech s barevnými kontejnery. Síť těchto sběrných míst je tak hustá, že je to pro občana velmi pohodlné. V případě, že budou motivování sbírat nedeformované PET lahve a plechovky a směřovat je do jiného systému, může se to negativně projevit v motivaci ke třídění i v domácnostech. Některé domácnosti k tomu budou vyloženě donuceny, neboť nesešlápnuté PET lahve a plechovky zaberou v domácnosti podstatně více místa, než standardní systém třídění plastů, kovů, tetrapaků, skla a papíru.

Zavedení povinného PET tedy v komplexním systému třídění odpadů napáchá více škody, než užitku. Proč tedy stále existují tlaky na jeho zavedení? Často zaznívají argumenty, že nápojáři se k rPETu nemohou dostat a nemohou tak splnit povinnost přidávat jej do nově vyráběných lahví. To není pravda. rPETu je na trhu dost a jeho cena je tržní a zisky zprostředkovaně putují ke zdroji – obcím.

Dalším argumentem je tzv. littering – že po zavedení zálohování se nebudou lahve válet na zemi či v přírodě. Nehledě na to, že PET lahve jsou zcela minoritní součást znečištění a daleko větším problémem jsou cigaretové vajgly, krabičky od cigaret, různé obaly od cukrovinek, sáčky a mnoho dalších druhů odpadů, které tak zůstávají nepovšimnuty. Nebo snad někdo zvažuje zálohování cigaretových vajglů nebo obalů od tatranek?

Ostatně i s tou čistotou v ulicích a přírodě to není tak jednoznačné. Např. v Chorvatsku se stávalo, že nějací bezdomovci v honbě za vratnou PETkou převrhli a rozsypali celý kontejner. Aby se toto nedělo, tak to člověka nutí, aby tu PETku, pokud ji nechce vracet v obchodě, nevyhazoval vůbec do koše, ale nechal ji ležet někde na zemi s tím, že „to přece někdo sebere“. Takže výsledkem zálohování může být i více PET lahví na zemi a více vysypaných košů a kontejnerů, tedy větší nepořádek. A zároveň musíme doufat, že bude dostatek bezdomovců, který je bude sbírat a vracet. To není systém, to je zvrhlost.

Nakonec jediný platný argument zastánců zavedení plošné povinnosti zálohování PET je že „nás k tomu EU donutí“.

Z tohoto hlediska je rovněž moudré, abychom se na to připravovali. Zároveň však bychom měli projevit natolik sebevědomí, abychom mohli jít vlastní cestou. Nechť nám EU nastavuje cíle, ale ať nám neříká, jak jich máme dosáhnout. A my bychom měli dobře zvážit, která cesta nás k nim dovede.

Těch odpadových cílů, které máme splnit je celá řada, nikoli jen PET. Analýza SOCR říká, že zavedení povinného zálohování bude mít vstupní náklady přes pět miliard a pak přes jednu miliardu každý rok. Za tyto peníze bychom mohli mít systém optických dotřiďovacích linek takový, že bychom splnili vytřídění nejen u PET, ale i u ostatních druhů odpadů.

Porovnejme tedy objektivně, jaké způsoby a s jakými náklady nás ke splnění těch 22 odpadových cílů přiblíží.

Situace je nakonec celkem přehledná. Zavedení plošného zálohování PET je výhodné zejména pro nápojářské koncerny zatímco poškodí obce a jejich odpadové hospodářství, čímž zvýší odpadové poplatky občanům. Je to klasická privatizace zisků a socializace ztrát. To ostatně přiznává i ministerstvo, když zároveň se zavedením zálohování kalkuluje kompenzace pro obce. Zkrátka vyrobíme problém a současně s tím přemýšlíme, jak vyřešit jeho negativní dopady. Přitom řešení je nasnadě – nevyrábět problém.

Dobrovolné zálohování je umožněno již dnes. Někteří obchodníci jej již zavádějí. Člověk, který tento systém využívat chce, tak může. Obce tímto nijak poškozeny nejsou. Nechme několik let běžet tento systém, možná se ukáže, že zavedení plošné povinnosti vůbec není potřeba.

V odpadovém hospodářství je důležitá stabilita a předvídatelnost. Zavedení zálohování PET nabourává tuto stabilitu, ohrožuje plnění recyklačních cílů z pohledu obcí, ohrožuje návratnost jejich investic do třídění a dotřiďování, ohrožují plnění dotačních podmínek při těchto investicích.

Celý tento článek je apelem na to, abychom nespěchali a celou problematiku dobře zvážili. Česká republika je špičkou ve třídění odpadů, byla by škoda, kdybychom se zcela zbytečně „střelili do nohy“, a to jen kvůli ziskům nápojářských koncernů.


reklama

 
foto - Šmída Martin
Martin Šmída
Autor je pirátský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství v Olomouckém kraji.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (35)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Viktor Šedivý

26.2.2024 08:03

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět

Jaroslav Řezáč

26.2.2024 08:09
připadá mi to asi tak dobré, jak okurka zabalená v igelitu.
Využívat plasty jako obalový materiál je velmi pohodlné, právě proto bychom jej měli znepohodlnět neb má zcela jasné negativní následky na přírodu a organismy, jehož koncentrace se v tělech živočichů včetně člověka zvyšují. Za pár generací to tu může vypadat poněkud " plastově" všechno. Je na čase eliminovat plastové odpady už od výroby tedy množství obalů.
Zásadní problém bych viděl v tom, že za výrobu plastů je trestaný spotřebitel nikoliv původce.
Je to o tom určit původce odpadu a to je vždy výrobce, tedy ten, kdo jej objednal a vyrobil. Tento řetězec životního cyklu se zaměřuje jen na spotřebitele, protože se nehméně hájí.
Jestli bude vytříděno 8 nebo 9 lahví je zástupná úvaha. Problém je, že už se zase tom odpadu zejména plastu utápíme. Je to obrovské množství a zálohování petek neřeší podstatu jen jeden " segment" ze široké škály nejrůznějších plastových obalů.
Je to příliš míálo aby to mělo nějaký skutečný efekt na generování obalů.
Jediný smysl, proč se třídí je ušetření duroviny nebo energie při výrobě. Petky se produkují tak levně a rychle, stejně tak jako jakýkoliv další plastový obal, že třídění moc ekonomicky nedává smysl.
Co se týká vlastní zkušenosti, právě plastový obaly a nějrůznějších " obměn příměsí plastu" tvoří nejvíce odpadu.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

26.2.2024 08:15 Reaguje na Jaroslav Řezáč
suroviny
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

26.2.2024 09:14 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Souhlasím.
Sakra, já s Vámi dnešní den souhlasím ve všem :-D
Odpovědět
ss

smějící se bestie

26.2.2024 08:27
Ale té radosti zelených a těch nových pracovních míst - podřadných, že !
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.2.2024 09:43
Problém vidím pouze u automatů ke zpětnému výkupu, které berou pouze láhve
nedeformované a tvarově a znakově čitelné. Nechtíc poškozená láhev není
vykoupitelná a od toho by měla být možnost i výkupu fyzickou osobou. Ta
by převzala i poškozenou láhev a vyplatila, byť třeba i sníženou zálohu.
Tak by se z přírody dostaly láhve pohozené zbohatlíky, pro které záloha
nehraje žádnou roli a nebo pro cizince s láhvemi cizí výroby. Taktéž by
byly vykupovány i jiné PET od mléka a džusů o kterých se tu píše. Vím,
že lidská práce je drahá, ale proč by část zálohy nemohla být použita na
mzdu nějakého důchodce nebo invalidy, který by ji zvládal a přilepšil si
k důchodu a nebo invalidnímu důchodu. Toto musí u nás dělat vše drahé a
nedokonalé automaty? Desítky let fungoval ruční výkup těžkých skleněných
vratných obalů a ty lehké PETky nezvládne vykupovat třeba invalida? No
a argument obtížné kontroly? Od toho jsou přece nadřízení a státní
kontrola, aby počet kusů souhlasil s vyplacenou částkou. Když vypiji
někde nápoj z PET, tak proč opatrovat tu láhev nepoškozenou, když by
ji fyzický výkupce převzal i pomačkanou na menší objem. Tím by rázem
vznikly tisíce míst k výdělku pro méně zdatné a vzdělané lidi, kteří
marně hledají nějakou pro ně vhodnou práci. Mohou za ten milion, co
stojí automat pracovat 10 let a více a vykoupit 99 láhví ze 100!
Dalším přínosem je pak to, že pracují a nežádají dávky k nízkým
důchodům. Víte ono je zajímavé, kolik fyzicky pracujících lidí kdysi
bylo v různých oborech a snížit náklady měly počítače a automaty.
To se ale leckde nestalo, ale právě naopak. Dopravu bez průvodčích
musí suplovat o více revizorů a o výpadcích tržeb z černých jízd
už ani nehovořím. Do vozu s průvodčím se černý pasažér ani nedostal a
když, tak byl ihned inkasován. Totéž u různých samoobslužných pokladen,
od kterých už zase v zahraničí ustupují, protože nestíhají kontrolovat
správnost plateb. O různých duplicitních evidencích už nehovořím vůbec
a ani o tom, že zde bují nový druh kriminality se kterým si policie neví rady. Nejsem staromilec, ale nic se nemá přehánět. Zažil jsem poruchu
automatu na výkup láhví celý den v jednom ze supermarketů a víte jak to
vypadalo? Jedni si láhve odvezli zpět domů a část je vyhodila do smetí
se slovy, že se s nimi nebudou nikam tahat a raději je v koši rozbili,
aby je jiní později nedali do výkupu. Tak to dopadne i s některými
PETkami, ze směsného odpadu je zase někdo bude třídit a ty poškozené
budou dál ležet bez zájmu v přírodě. Mít možnost byť malého přilepšení,
se tak pro ni někteří sehnou, zmačkají do batohu a inkasují za ni pár
korun. Poškozená tam zůstane a i nepoškozenou nebudou opatrovat v plném
batohu, aby se nepomačkala.
Odpovědět
ZK

Zan K.

1.3.2024 20:25 Reaguje na Břetislav Machaček
Souhlas. Ale to se asi plast-loby a jejím přílepkářům moc nehodí....
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

26.2.2024 10:18
Šel bych ještě dál a výrazně omezil používání plastů. Nejlepší odpad je ten,který vůbec nevznikne.
Pamatuji dobu,kdy vše bylo ve skle-zálohovaném a fungovalo to. Plastové tašky taky nebyly, zato síťovky ano, a taky to šlo.
Zálohování PET lahví není dobrá cesta.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

26.2.2024 10:22 Reaguje na Miroslav Vinkler
Také dost dobře nechápu, proč to nejde ve skle, jako kdysi. Ale zřejmě budeme obviněni ze staromilství.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

26.2.2024 11:36 Reaguje na pavel peregrin
skleněný obal je několikrát dražší jako plastový. Výrobci nemají žádnou jinou motivaci na obali než cenu.
Ale zakazujeme plastové brčka, ale výrobek můžete zabalit do N druhů obalů s různých složení a nikomu to nevadí
Odpovědět
ZK

Zan K.

1.3.2024 20:21 Reaguje na Michal Uhrovič
Ono je možné spoustu komodit při nákupu vážit do vlastních převážně sklenených obalů. (Kdysi to šlo i s mlékem, sirupy, pivem....). A máte po problému s plasty, či alespoň z částí...
Odpovědět

Jindřich Štěpánek

1.3.2024 22:24 Reaguje na Michal Uhrovič
To je jedno, že je dražší. Zákon by měl říci, že na trh lze uvést pouze takový obal, který bude následně předán pouze k materiálovému či energetickému využití.
Odpovědět

Viktor Šedivý

3.3.2024 22:22 Reaguje na Jindřich Štěpánek
To není jedno. Skleněný obal spotřebuje víc surovin a energií než PET - a nepomůže ani to, že může být použit opakovaně. Drahá výroba, drahá distribuce, drahý výkup, drahé čištění ...
Ve výsledku má sklo význam jedině pro lokálního výrobce, kde se nevezou zbytečné tuny nákladu příliš daleko a vracení je jednoduché.
Odpovědět

Jindřich Štěpánek

5.3.2024 13:00 Reaguje na Viktor Šedivý
Nejde jen o víc surovin nebo víc energií, dopad obalu je třeba posuzovat celkově, od zátěže při těžbě suroviny, přes zpracování až po likvidaci po použití.
Spousta tvých argumentů nemá nic společného se životním prostředím (drahá distribuce, drahý výkup atd.), ale jen s pohodlností prodejců a výrobců, aby se maximalizoval zisk bez ohledu na cokoli kolem.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

26.2.2024 18:40 Reaguje na Miroslav Vinkler
1**
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.3.2024 13:07 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jestli si pamatujete dobře tuto dobu, tak tehdy skoro všechny vratné skleněné lahve měly své plastové přepravky. Pivní, minerálkové, sirupové atd. Tudíž vratné být spíš automaticky musely, protože i kdyby nebyly, nákladní auta by musela zpátky stejně vozit ty plastové přepravky, tudíž vozit vzduch. Dneska plastové přepravky téměř nejsou, i vratné flašky jsou v nevratných kartonových papírových krabicích. Které by se těžko daly použít pro převoz vrácených skleněných flašek. Musely by se k tomu použít speciální, zase plastové přepravky a ty prázdné vozit do obchodu a z obchodu plné.
Kromě toho třeba tehdy 3 - 4 skleněné sedmičky s minerálkou byly stejně těžké jako dnes dvě PET flašky po 1.5 - 2 litrech. Dneska ve 2 PET flaškách tedy domů v tašce táhnu stejnou hmotnost jako tehdy cca poloviční množství minerálky ve skleněných vratných flaškách.
Odpovědět

Jindřich Štěpánek

2.3.2024 15:14 Reaguje na Radim Polášek
Argument hmotnosti bych bral, kdyby většina lidí nejezdila na nàkup autem.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

3.3.2024 08:46 Reaguje na Jindřich Štěpánek
S tím bych taky souhlasil. Jenže zase když se budete i doma z auta tahat s 15 kily pití, tak v PET bude 15 kilo pití mnohem víc pití.
A potom PET flašky s pitím jsou nezastupitelné ve všelijakých pomocích při přírodních pohromách a podobně. Máte 15 - 25 kilo petek s pitím v kompaktním balíku ve smrštitelné félii, to ve skle nepůjde
Odpovědět

Jindřich Štěpánek

5.3.2024 13:17 Reaguje na Radim Polášek
První otázkou je, kolik lidí tahá veškerou spotřebu vody ve flaškách domu. Druhá věc, pokud jedu autem, tak je úplně jedno, jestli 15 l vody či limodád váží 16 kg nebo 25 kg. Protože běžné auto tento rozdíl neřeší.
Pomoc při přírodních pohromách je věc jiná, to fakt není argument pro prodej PET v běžné síti, že jednou za X let jsou třeba možná balíky vody v PET jako pomoc.
Odpovědět

Viktor Šedivý

3.3.2024 22:24 Reaguje na Jindřich Štěpánek
Vyšší hmotnost znamená vyšší náklady na distribuci a vracení obalů. Prostě propálíte tolik nafty, že by to málem dalo na nové PETky.

Odpovědět

Jindřich Štěpánek

5.3.2024 13:05 Reaguje na Viktor Šedivý
Nepočítal jsem to, ale pokud jsou PETky výhodnější, měla by být povinnost výrobce zajistit jejich následné využití, ať již materiálový či energetický. A následné využití opravdu není export do rozvojové země, kde z toho něco vyberou a zbytek nahrnou na hromadu, do díry nebo do moře.
Odpovědět
ZK

Zan K.

25.3.2024 20:53 Reaguje na Viktor Šedivý
Ale jaksi nikdo neřeší, co se nejvíc kupuje. Voda? Tu sai každý může napustit do svého obalu. A i Pivo, colu, kofolu a t.d. vesměs vštčinu. A pak musíte vozit pouze cisterny, které se jinde stějně vozí. Jde jen o organizaci a návyky...
Odpovědět
JO

Jarka O.

26.2.2024 10:46
Tentokrát má autor pravdu. Vytřídění 9 lahví místo 8 bude stát stát 5 mlrd. + 1 mlrd ročně, které odtečou ke Kokakole, Unileveru ...to se vyplatí!
Kde je nyní ta jedna lahev? Není ztracená nebo v přírodě, je používaná v domácnostech pro vyrobené nápoje, čili upcyklovaná.
Je zájem zanést ten nejhloupější systém - německý, a ne ten dánský, kde se všechny lahve, které jsou v systému, obvykle od 0,5l, dají vrátit ve všech obchodech, jak se na tom nápojáři kdysi dohodli.
Neříká se celá pravda - němečtí ani jiní obvykle malí nápojáři se systému nemusí účastnit, je pro ně nepovinný. I pro ně je to byrokracie navíc. Takze 90% vytříděných lahví není celkový počet ze všech vyrobených lahví.
Systém je nemorální, protože vydělává na nevrácených lahvích, počítá s nimi.
Pro úklid přírody a znovunaučení vztahu k ní je účelnější a levnější zavést jarní úklidy atp. Házení lahví v přírodě je sociální nebo výchovný problém. Pomohly by odpadkové koše na parkovištích.
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

26.2.2024 12:12
Bydlíme v blízkosti obchvatu, máme farmu a tak každý den chodím kontrolovat ohrady se zvířaty, pravidelně si sebou beru pytel nebo kbelík a cestou sbírám odpad, který řidiči vyhodí z oken projíždějících aut(za jízdy přes protihlukovou stěnu). Nejsou to jen plasty, jsou to všemožné obaly, obuv, skleněné láhve všeho druhu od nápojových po kompotové včetně části oblečení. Dnes si podnikatelé kontejnery na odpad zamykají,aby jim tam motoristé nepřidávali svůj odpad. Všechno stojí nemalé peníze. Kontejnery na odpad nejsou nebo jsou zajištěné zámkem, tak jednoduše letí odpad do přírody. Víte co se stane se zvířetem, které sežere plastový sáček nebo se poraní o rozbitou sklenici? To mi opravdu hlava nebere. Proto dnes zase vyrazím s kbelíkem nebo pytlem. Plastové lahve ať už budou zálohované nebo ne problém nevyřeší. Problém je v lidech a jejich charakteru.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.3.2024 12:56 Reaguje na Alena Lyskova
To je ještě dobré, ale pokud se ještě k tomu vrátí placení za odpad za reálný objem odpadu, třeba známkami na popelnici, navrátí se i staré zvyky. Že motoristi budou někde ze silnice u lesa vyhazovat do příkopů nebo do lesa nejenom odpad, co jim vzniká v autě, ale nakonec budou si do auta brát i pytle se svým domovním odpadem. A v noci za tmy zastaví a do příkopy nebo lesa hodí celé plné pytle odpadu.
Odpovědět

Jindřich Štěpánek

5.3.2024 14:04 Reaguje na Radim Polášek
Placení dle skutečného objemu je možné jen v civilizovaných zemích, tj. v ČR nikdy. To by odpad zas končil všude, jak dřív při známkovém systému. Další otázkou je objektivní hmotnost odpadu. Když někde bude 100 % třídit a topit dřevem, tak bude mít velkou hmotnost odpadu, ale prakticky neškodného a inertního. Ale zaplatí víc než ten, kdo bude topit elektřinou a vše včetně plastů, papíru a plechovek házet do jedné popelnice.
Odpovědět
Pe

Pepa

26.2.2024 12:34
desítky miliónů petek ročně vyhodíme mimo kontejnery. Zálohuje nebo je alespoň ve fázi příprav zavedení systému většina Evropy včetně Turecka, přesto nedokážeme vytřídit podíl, který jsme si předsevzali a my tady budeme argumentovat tím, že obce přijdou o výdělečný business? Nechť se tedy obce postarají o vyčištění svého území, ale jak se snaží olomoucký radní trapně odvádět pozornost od tématu, tak problémem nejsou pet obaly, ale vajgly :D nebo víra v to, že tu bude dostatek bezdomovců, kteří petky budou sbírat! To je opravdu názor Olomouckého radního pro ŽP?
Systém je ověřený a funkční. Návrat ke sklu je opravdu názor hlupáka, který jednak o systému nic neví a za každou se chce cenu vyhraňovat vůči jakékoli ekologické aktivitě.
Odpovědět
LB

Lukas B.

26.2.2024 14:54 Reaguje na Pepa
já bych s těmi silnými slovy poněkud šetřil;

sklo se (prý) otočí průměrně desetkrát, daní za to točení je vození vzduchu tam a sem. u plastových flašek se o znovupoužití jako láhev uvažovat nedá a jedná se o svého druhu nákladně vytříděnou surovinu (jiná věc je, že pár cyklů si ta plastová láhev dá občas v domácnosti, voda na výlet, mlíko z kravína atd. stejně tak jako nevratná lahev skleněná, třeba lahve od tuzemáku se před naplněním moštem nemusí vymývat a dávají moštu lůahodnou vůni).

je samozřejmě otázkou, kdy a v které fázi dopravy dojde k tomu sešlapání na surovinu, a jestli celý systém nebude vozit vzduch v nesešlapané surovině.

a argument, že flašky v tříděném, odpadu mají za důsledek kladnou cenu tříděného odpadu, a eliminace podstatného procenta flašek v odpadu bude mít za následek zápornou cenu tříděného a zmizí motivace obcí umisťovat kontejnery se mi jeví jako velmi vážný.
Odpovědět
Pe

Pepa

27.2.2024 16:10 Reaguje na Lukas B.
v kontejnerech je každá druhá petka nestlačená, takže se vzduch vozí již teď. Sklo sklo sklo, řekněte to lidem, že dáme vale petkách a budou se tahat se sklem, jistě jim dáte pádné argumenty jako politik Vinkler, šlo to dříve bez petek půjde to i dnes :D
Odpovědět
LB

Lukas B.

27.2.2024 20:04 Reaguje na Pepa
za mě - sklo. kromě případu, kdy šetřím na objemu a hmotnosti, a pak plechovky/petky velmi důkladně sešlapu aby to v batohu nezabíralo místo.

ostatně nejvíc eko obal na vodu je vodovod a na pivo je to sud.
Odpovědět
JN

Jiří Novák

26.2.2024 21:11
CocaCola s Kofolou intenzivně lobují pro zavedení záloh. Postaví recyklační linky pro celou Čr, budou kontrolovat trh s rPET a zůstanou jim zálohy za láhve, které se do systému nevrátí. I od ostatních výrobců :)
Odpovědět
ZK

Zan K.

1.3.2024 20:15
A proč? Ono snad je tolik čkody se zálohovanými sklenenými lahvemi? Vždyť slisované plastové zaberou méně místa,. A spousta nefachčenků by si takhle jistě ráda přilepšila. Ono stejně je už od počátku pitomé pro národ zaplatit obaly, a vše ostatní a těží z toho někdo jinej. Náklady by logicky měl nést výrobce. A lidé snášet a dostávat cenu za vákup jak to bylo dřív a nekde je to i u šrotu. Dřív to bylo i u hader, papíru a t.d.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.3.2024 12:50
Už sama recyklace PET plastů je z části technický nesmysl, recyklovaný PET plast má oproti novému zřetelně horší mechanické i hygienické vlastnosti.
Do určité míry se tak při recyklaci PET dá mluvit o kažení nového kvalitního PET plastu horším recyklovaným PET plastem.
A argument, že PET flašky poházené v přírodě recyklací zmizí je lež, pokud stroje na vrácení nebudou brát pomačkané PEt flašky nebo PET flašky bez etikety.
Odpovědět
MM

Milan Milan

2.3.2024 18:15
Sklo je super a určitě jednodušeji, levněji a rychleji zpět v procesu, než recyklace staré a výroba nové petky. Mimochodem kde je zajištěno, že lidi budou opravdu petky vracet?? Dnes nevrací často ani sklo. Např. papír aktuálně vykupují ve sběrně za cenu 2 Kč/kg a kolik jste jej tam kdo odvezl? A proč zrovna PET lahve? Viděl jsem na SK proces zálohované plechovky. Už vidím jak někdo doma skladuje prázdné petky a pak je bere do futrálu a nese třeba několik set metrů někam k petkomatu.
Odpovědět

Viktor Šedivý

3.3.2024 22:29 Reaguje na Milan Milan
Sklo je super, máte pravdu, bohužel je drahé a manipulace s ním je velmi drahá.

Z hlediska spotřeby surovin a energií vychází sklo zhruba stejně jako PETka, záleží na distribučních vzdálenostech.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist