https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martinn-mikes-chobotnice-se-maji-po-poziti-extaze-vic-rady-nemohli-by-i-lidi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Mikeš: Chobotnice se mají po požití extáze víc rády. Nemohli by i lidé?

9.10.2018
Chobotnice. Po extázi je z ní učiněný beránek.
Chobotnice. Po extázi je z ní učiněný beránek.
Co mají chobotnice společného s lidmi? Jsou třeba velmi inteligentní. A jak zjistili vědci, droga extáze (nebo chcete-li MDMA či 3,4-methylendioxy-N-methamfetamin), z nich dělá milující bytosti. A to i přesto, že normální, nezdrogované chobotnice jsou těžce asociálními tvory. Je v tom nějaká naděje pro lidi?
 

Evoluční linie chobotnic a lidí se odštěpila už před půl miliardou let. Vědci, kteří v prestižním časopise Current Biology publikovali svůj výzkum, ale věří, že našli pojítko mezi chobotnicemi a lidským druhem.

Chobotnici při aplikaci extáze do nervové soustavy vyplaví řádná dávka serotoninu, který má - hodně zjednodušeně řečeno - na svědomí naši dobrou náladu a zvýšenou empatii. Stejně jako u lidí. Zkrátka extáze z chobotnic i z lidí podle všeho dělá více milující bytosti.

Je tu ale několik zásadních odlišností. Lidé, na rozdíl od chobotnic, vcelku s oblibou vedou války. Za zbrojení a válčení lidstvo ročně utratí přes 35 bilionů korun.

Válka. Není moc o co stát.
Válka. Není moc o co stát.

Velkou roli v četnosti a intenzitě válečných konfliktů bezpochyby hraje počet lidí na Zemi. Každý ví, že nás ještě nikdy nebylo tolik, co teď. Za drtivou většinou válečných konfliktů v minulosti stejně jako dnes byl nedostatek zdrojů pro přežití a náboženství (či jiná forma xenofobie).

Nejen, že je z mnoha pohledů válčení nevýhodné a neekonomické, ale probouzí v nás i čím dál víc všeobecné nenávisti a agresivity. Téměř jistě nevyhnutelně směřujeme k tomu, že to nějaký sociopat v čele jedné z jaderných velmocí nevydrží a zmáčkne ten pověstný velký červený čudlík. Z pochopitelných důvodů se pak přidají i sociopati z ostatních zemí a lidstvo má vymalováno.

Ano, naše touha po moci nás dohnala až do této patové situace, kdy náš nejsilnější nástroj na její vymáhání už ani nemůžeme využít. Pokud tedy chceme přežít. Pokud ne, tak s chutí do toho. Rychlá a bezbolestná smrt jen pro vybrané, zbytek bude krutě trpět a umírat v nesnesitelných bolestech. Tak do pěti let to máme za sebou všichni. Možná v Subsaharské Africe pár lidí přežije.

Zpátky k chobotnicím. Vkrádá se mi na mysl otázka, zdali by nestálo za to využít extázi k nastolení celosvětového míru. Zastavit války tím, že se všichni vespolek sjedeme 3,4-methylendioxy-N-methamfetaminem. Při svých cestách Afrikou jsem viděl válku na vlastní oči. A věřte mi, za pokus to rozhodně stojí.


reklama

 
foto - Mikeš Martin
Martin Mikeš
Autor je přírodovědec a zakladatel organizace Kedjom-Keku a pralesního medu Keku Honey.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

T

Tomáš Zděblo

10.10.2018 07:42
Heh: "nábožeství nebo jiná forma xenofobie"...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist