https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martinn-sedlak-rozvoj-solarni-energetiky-by-cesku-pomohl-pri-restartu-ekonomiky.vlada-ho-ale-odmitla
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Sedlák: Rozvoj solární energetiky by Česku pomohl při restartu ekonomiky. Vláda ho ale odmítla

28.4.2020
Rozvoj solární energetiky by Česku přinesl potřebný impuls v rámci restartu ekonomiky.
Rozvoj solární energetiky by Česku přinesl potřebný impuls v rámci restartu ekonomiky.
Vláda včera projednala novelu zákona o podporovaných zdrojích, která obsahuje zásadní nástroj pro podporu nových projektů obnovitelných zdrojů energie. Ty by měly nově vznikat pomocí tržní soutěže mezi zájemci o jejich výstavbu a podporu by získaly ty s nejlevnější nabídkou. Vláda však neumožní podporu pro vznik nových solárních elektráren. Přitom dle zkušeností ze zahraniční je právě fotovoltaika nejvýhodnějším opatřením pro spotřebitele elektřiny díky minimálním nákladům.
 

Vítám, že se po měsících příprav dal proces podpory pro vznik nových projektů obnovitelných zdrojů do pohybu. Vynechání solárních elektráren však nedává smysl. Solární panely jsou nejlevnějším typem obnovitelného zdroje a je zarážející, že vláda nechce podpořit jejich rozvoj ani v době, kdy musí myslet na ekonomicky efektivní nástroje, které pomohou při restartu ekonomiky.

Rozvoj solární energetiky by Česku přinesl potřebný impuls v rámci restartu ekonomiky. Podle studie, kterou zpracovali loni na podzim konzultanti společnosti Deloitte pro Svaz moderní energetiky, lze v Česku vybudovat až 7 500 megawattů solárních elektráren do roku 2030. Zároveň by zvýšení podílu obnovitelných zdrojů v elektroenergetice přineslo až 33 tisíc pracovních míst a růst HDP až o 7 %.

Německo využívá aukce pro podporu solárních elektráren od roku 2015. Díky tržní soutěži snížilo ceny elektřiny ze slunce o více než 50 %. S úspěchem se aukce rozšířily také do Polska, Maďarska, Španělska nebo Francie. Právě ve Francii si vláda uvědomila výhody investic do moderní energetiky během pandemie koronaviru. Francie proto navýšila objem podpořených projektů v rámci poslední aukce, ve které již několik let soutěží zájemci o výstavbu nových projektů obnovitelných zdrojů o získání podpory. Celkem tak získají podporu větrné a solární parky o výkonu 1 700 megawatt. Fotovoltaických parků má v rámci této výzvy vzniknout až 88 o výkonu 649 megawatt s průměrnou cenou 62,11 EUR/MWh. Dalších 104 megawatt postaví v rámci inovativních solárních řešení, například spojením fotovoltaiky a zemědělství, kdy jsou panely umístěny nad plodinami. Pro vlastní spotřebu například domácností pak vznikne 11,8 megawatt solárních projektů.

Technologicky neutrální nastavení aukcí v Česku podporoval během příprav novely nejen Svaz moderní energetiky, ale také Svaz průmyslu a obchodu nebo Svaz měst a obcí.


reklama

 
foto - Sedlák Martin
Martin Sedlák
Autor je Programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (71)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

28.4.2020 12:22
Ale pane Sedláku, vždyť FVE jsou nezanedbatelně podporovány v rámci programu Nová zelená úsporám. Proč děláte, že to nevíte?

Souhlasím s vámi, že technologicky neutrální nastavení aukcí pro výrobu bezemisní elektřiny včetně cenového zohlenění stability dodávek elektřiny by bylo v Česku velmi žádoucí.
Odpovědět
SH

Stanislav Hrouzek

28.4.2020 13:32 Reaguje na Jiří Svoboda
Přesně to by vedlo k vytlačení solárníků z trhu ve prospěch větrníků.

A obdobně i větrníků ve prospěch jádra a uhlí...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.4.2020 16:33 Reaguje na Stanislav Hrouzek
My potřebujeme vytlačovat z trhu soláry a jiné OZE?? Fakt? není to celé trochu naopak?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

28.4.2020 17:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Je předně třeba začít razatně snižovat spalování fosilních paliv. Jaké zastoupení by tam měly mít soláry a jiné OZE by nemělo být určováno nátlakem lobistických skupin, nýbrž kritériem nejvyšší výhodnosti. Tak, jak to zhruba a lehce překrouceně ve prospěch solárníků píše pan Sedlák a jak jsem to doplnil.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.4.2020 07:31 Reaguje na Jiří Svoboda
Výhodnosti čeho? Finanční nebo v nahrazování CO2?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

29.4.2020 09:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Finanční výhodnosti nahrazování CO2.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.4.2020 11:39 Reaguje na Jiří Svoboda
Máte fabriku na výrobu parních strojů. Stále funguje a stroje se prodávají, ovšem ve světě už jedou dýzláky.
Je finančně výhodné tu fabriku přestavět na výrobů dieselů?
Je to obrovská finanční zátěž.
Ale víme, jak to dopadlo.
Dnes jsme v podobné situaci ovšem s daleko výraznějším impulsem ke změně. Jenže jsme daleko blbší.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

29.4.2020 13:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Vůbec nevím, co chcete příspěvkem říci.

Každý způsob snížení uhlíkové stopy má svou cenu za 1 kg CO2. Jde o to využívat hlavně ty způsoby s nejnižší cenou a politicky neforzírovat ty s vysokou cenou. V době FV tunelu byl tento způsob úplně nejhorší a přesto se nejvíce prosadil. Proč asi? Někdo korumpoval?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2021 09:43 Reaguje na Jiří Svoboda
Solární tunel vytvořili socani s komunisty, takže je to pak jasný.
Snad největším solárním baronem se záhy stal bratr Dluhouška Sobotkojc...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

28.4.2020 17:52 Reaguje na Stanislav Hrouzek
Že by pan Sedlák loboval za něco pro společnost nevýhodného, to se mi teda ale vůbec nezdá!

Jak chcete z uhlí dělat bezemisní elektřinu?
Odpovědět
PK

Pavel Kalenda

28.4.2020 12:45
Mohu sice hodnotit pouze malé lokální FVE, ale zato z vlastní zkušenosti: Měli jsme v provozu napájení jedné měřicí aparatury v divoké přírodě, kde bylo zapotřebí udržovat ji v činnosti 7/24, tedy neustále on-line. Přestože vlastní spotřeba aparatury byla malá, tak panely měly nakonec 50x větší výkon než byl příkon aparatury a nejhorší to bylo v zimě, kdy záloha z baterií nestačila na několikatýdenní provoz, kdy vše zapadalo sněhem, zmrzlo a bylo pod mrakem a to ještě jen 6 hodin za celý den. Za těchto podmínek vydržely baterie pouze 2 roky než vyměkly a snížila se jejich kapacita na méně než 60% deklarované. Shrnuto a podtrženo, bez napojení na elektrickou síť takové napájení nemůže dlouhodobě nepřetržitě fungovat. Cena za provoz takového ostrovního systému byla pak cca 50 - 100 Kč/kWh. Na Islandu to řeší pomocí větrníků, ale to jsou u moře, kde to neustále fouká. U nás to nejde.
Odpovědět
SH

Stanislav Hrouzek

28.4.2020 13:35 Reaguje na Pavel Kalenda
Přesně tak.

Solárníky a větrníky (speciálně v aplikaci jako ostrovní systémy) vedou mnoha dalším nákladům, které by se už konečně měly těmto nekonkurenceschopným technologiím spravedlivě počítat jako jejich vlastní náklad. A ne rozpočítávat na ostatní...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.4.2020 16:24 Reaguje na Pavel Kalenda
Tohle je příklad špatně navrhnutého systému.
Fve na něco vhodná je a na něco ne, když budete jezdit jen na chatu, taky si na to nepořídíte kamión.
Ten projektant přece musel vědět, že v zimě nasněží a panely nedají ani ampér, že je v zimě krátký den a více mraků.
Tam musí být nějaké doplnění pro zimu, třeba malý větrník, nebo trubkové dynamko do potoka nebo co já vím, třeba člověk, který přijede a dobije to. A stačilo by možná méně panelů, prostě to jen domyslet.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

28.4.2020 20:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Ideální by byla malá atomová baterka.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.4.2020 07:32 Reaguje na Jiří Svoboda
Nebo dýzlák s obrovskou nádrží nafty.
Odpovědět

Jan Šimůnek

28.4.2020 13:08
Vláda učinila naprosto správně. FV elektrárny jsou jen tunel na přesun peněz z kapes občanů do kapes pochybných živlů, které tyhle krámy provozují.
Odpovědět
ig

28.4.2020 13:30
Naprostá blbost. Už nás solárníci okradli o hodně, doufám, že už podruhé lidi na tyhle kecy nenaletí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.4.2020 17:00 Reaguje na
Ne solárníci, sockomunistická vláda.
Odpovědět
ig

28.4.2020 18:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Tady bude vždycky sockomunistická vláda. Češi jsou povahou levičáci a tendence si to tady pohnojit bude tudíž vždycky velká. Proto je jen dobře, že se o tom pořád píše, snad si lidi dají aspoň na chvíli pozor.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.4.2020 19:17 Reaguje na
Dnes máme vládu fašisticky - oligarchickou. To je úplně jiný systém.
Odpovědět
LB

Lukas B.

28.4.2020 21:21 Reaguje na Pavel Hanzl
dovolím si Vás upřesnit - máme vládu, která ulovila 30 z 40 procent "staré levice", kdy volební program byl jen nástroj (a mimoto ho málokdo z voličů četl), vládu čistě oportunistickou.
ve voličstvu máme stabilně 40% staré levice (typicky xenofobní pracující odborář zaměstnanec), 20% nové levice (lidově pražská kavárna), 10% úplných idiotů (se starou i novou levicí nesouhlasím, ale dokážu pochopit jejich pohnutky a nepovažuji je za idioty a nemám problém je mít za sousedy) a možná 10% pravicových voličů. to tedy mluvím o těch, co dokážou, jakkoli prostomyslně, svoji volbu zdůvodnit. zhruba čtvrtina obyvatelstva nevolí vůbec, nebo na základě naprosto náhodných pohnutek, třeba jak je který politik učesán či jaké národnosti bl jeho pradědeček.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.4.2020 11:31 Reaguje na Lukas B.
To je zajímavý názor, já to vidím podobně, ale my máme základní problém v chápání pojmů pravice a levice.
Za levici je považován socialismus sovětského typu, což ve skutečnosti byl jen rudý feudalismus, (tj. totalita), proto se bez problémů prekabátil v současný ruský klerofašismus.
Proto taky Babiše, který hlásá Mussoliniho heslo "řídit stát jako firmu" a vytváří tu korporátní systém státní moci, podporují naši socani a komunisté.
Skuteční socialisté jsou demokraté a právě dost socialistická Západní Evropa nemá nic společného s naším babišistánem.
Odpovědět
LB

Lukas B.

29.4.2020 20:56 Reaguje na Pavel Hanzl
západní evropa má bohužel naprosto stejné rozdělení voličských preferencí. akorát má jinou kindrštůbe a jiný vkus a jiné podléhání konformitě ve stádu, ale karty tam jsou rozdány velmi podobně. možná tradiční británie je/byla trošku víc vpravo, ale to je teď už jedno.
Odpovědět

Jan Šimůnek

30.4.2020 08:35 Reaguje na Lukas B.
Chceme-li tu pravicovější politiku, budeme se muset s EU rozejít, jak to učinila Velká Británie.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

28.4.2020 20:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Myslíte, že kdyby se ti čestní zelení dostali k vládnutí, stopli by ten protiústavní nezákonný OZE tunel?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.4.2020 07:37 Reaguje na Jiří Svoboda
Bylo by potřeba objasnit, co myslíte tím "OZE tunelem".
U nás se zkorumpuje a následně zhyenizuje každá dobrá myšlenky, ne tak v normálních zemích.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

29.4.2020 09:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Protiústavně nastavenou podporu ve větší výši, než jak ji stanovil zákon. Ta je stále bezostyšně vyplácena asi proto, že subjekty, které by to měly napravit, byly solárníky podplaceny. To se opravdu může dít jen u nás.
Odpovědět
SH

Stanislav Hrouzek

28.4.2020 13:30
Restart ekonomiky nemůže zajistit podpora ztrátové nekonkurenceschopné technologie, která po spuštění způsobuje více problémů než kolik problémů řeší.

Ale chápu, že ekonomicky a ekologicky negramotná individua a omezení fanatici mohou mít na věc jiný názor...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.4.2020 16:38 Reaguje na Stanislav Hrouzek
Všichni jsou blbí, jen já jsem letadlo.
"Fotovoltaika je také globálně nejrychleji rostoucí zdroj energie. Celkem bylo na konci loňského roku nainstalováno přes 500 gigawattů solárních elektráren. Česko však ve svých plánech dostatečně nevyužívá možnosti levné solární energetiky."
Odpovědět
RV

Richard Vacek

28.4.2020 15:27
Ale zelené zdroje přece vedou ke zvyšování ceny elektřiny. Není možné vytrhávat z kontextu jenom cenu FV elektrárny a nezapočítat k ní cenu záložní elektrárny. Proč by jinak zelení Němci měli nejdražší elektřinu?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.4.2020 16:59 Reaguje na Richard Vacek
Mají ji v paritě levnější, než my.
Odpovědět
MG

Milan G

29.4.2020 10:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Koho zajímá parita, když přijde rechnung a Němcům se protáčí panenky? Věřte tomu, že normální Němce už to taky přestává bavit, nejdražší elektřina v Evropě.
Nakonec je to vidět, jaké jsou v Německu problémy s výstavbou nových větrníků.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.4.2020 11:15 Reaguje na Milan G
Parita je velmi důležitá, protože Čech pracující a vydělávající v ČR zaplatí za elektřinu z platu víc, než Němec v Německu.
Ale taky mám pocit, že německý problém je odstavování už hotových a plně funkčních JE, to je prostě špatně. Ať napřed zruší uhlíkovou energetiku a pak ať si odstavují, co chtějí.
Jenže my máme nejméně co kritizovat......
Odpovědět
RV

Richard Vacek

29.4.2020 11:35 Reaguje na Pavel Hanzl
A vy myslíte, že zavádění zelených zdrojů nám elektřinu zlevňuje (a je jedno, jestli paritně, nebo absolutně)?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.4.2020 12:58 Reaguje na Richard Vacek
Já mám osobně pocit, že nám jde o život. Už se nám začíná "připalovat krupon" a je potřeba jednat (ne jen žvanit) rozumně a chytře, i když to nebude nejlevnější, bohatí jsme dost.
A to je myslím v tom green dealu (neznám to celé, jen části a jen ve výkladech) a hlavně nemám důvod nevěřit, že bezuhlíková energetika je zákldem jakéhokoliv řešení.
A je zajímavé, že u nás (i na Ekolistu!!) jede proti tomu tak silná kampaň!! Proč?
Proč chceme být zase poslední, zase jen špinaví ropáci, kteří sabotují vše, na čem se shodly daleko úspěšnější státy?
Proč deláme pitomce třeba z Němců, na jejichž ekonomiku se můžeme dívat jen hodně zespodu?
Odpovědět
ig

29.4.2020 13:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Já se dívám s despektem na všechny ustrašené lidi, ať už jsou to Češi nebo Němci a ať se bojí atomových elektráren, očkování nebo třeba klimatu :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.4.2020 19:32 Reaguje na
Asi jste se dlouho nedíval z okna.
Odpovědět

Jan Šimůnek

2.5.2020 15:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Zrovna dnes zima a jedna dešťová fronta za druhou. Prostě "v máji nesmí pastýřovi oschnout hůl".
Odpovědět
VK

Václav Kain

28.4.2020 15:38
Abychom měli také kde pěstovat potravinové produkty.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.4.2020 16:59 Reaguje na Václav Kain
Třeba řepku, jo?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.4.2020 16:32
Vidím trochu problém v tom, že se odborníci zabývají pouze mega výkony a centrálním plánováním, přitom fve je z principu velmi vhodná na tisíce malých zdrojů na střechách a odstavných plochách, kde se energie spotřebuje na místě.
Tam bych viděl velmi potřebnou podporu. A ne nějakými dotacemi, stačilo by nevybírat DPH na baterie a panely, což je administrativně nejjednodušší.
K tomu dobrý zákon o virtuální baterce a velmi potřebné výkony v součtu budou výrazné, aniž by stát do toho vložil korunu.
Proč nejít taky touhle cestou?
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

28.4.2020 16:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Za předpokladu že by byla absolutní jistota že ta elektrárna nebude připojená zpátky k síti do které se v létě bude snažit nacpat přebytky a v zimě jenom sosat by to určitě šlo.

ale aby takové zdroje neprodražovali provoz sítě (svým připojením, údržbou a managementem a tím neprodražovali provoz ostatním lidem) by to určitě člo.

A děkuji ne- žádná "virtualní baterka" by neměla existovat - pokud chcete baterii - pořiďte si fyzickou a nechtějte po ostatních lidech aby se v poplatcích distributorovi skládali na akumulaci a zálohování výkonu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.4.2020 16:49 Reaguje na Vaclav Sobr
Předpokladem je, že to dělají kvalifikovaní lidé.
V dnešní době, kdy akumulace elektřiny je problém (doufám, že se brzy vyřeší), se dá připojení na siť (ta virtuální baterka) využít k posílení výkonu celého systému.
Největší odběr el. en. je ve dne.
Zvyšují se nároky na chlazení a klimatizace, pro které je fve velmi vhodná.
Začnou se zvyšovat nároky na dobíjení elktroaut, což taky pomůže.
Američani si někde vytvořili (nevím jestli úplně) z "velbloudího" grafu denní spotřeby graf "kachní", na kterém je jasně vidět, že fve tvoří zásadní výkon celodenní spotřeby.
Odpovědět
ig

28.4.2020 18:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy pořád vycházíte z toho, že se akumulace brzo vyřeší. Jenže ona se nevyřeší, nežijeme v pohádce ale v realitě a pokud někdo neobjeví nějaký nový fyzikální zákon, tak můžeme použít jen to co máme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.4.2020 19:23 Reaguje na
Dobře, tak můžeme používat to, co máme. Jak jsem to popisoval, normálně to funguje v normálních zemích.
Ale velké naděje se dávají vodíku, vyráběném elektrolýzou z fve. Už snad Holanďani staví na to velkou fabriku, Nissan už uvádí na trh třetí genereci aut, v JV Asii na to jezdí autobusy.
Odpovědět

Jan Šimůnek

2.5.2020 15:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Práveže to nefungue. Krach německé Energiewende, o níž referují stylem Goebbelse popisujícího bitvu u Kurska, je vcelku názorný.
Odpovědět

Jan Šimůnek

2.5.2020 15:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Virtuální baterie je, pochopitelně, jen buzzword, snažící se zakrýt realitu (že žádné reálně použitelné baterie nemáme).
Odpovědět
ig

28.4.2020 18:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Už teď si může fve pořídit každý kdo chce. I já, jenže já nechci, protože by to pro mě bylo nevýhodné. Dokonce tak nevýhodné, že ani nevybírání dph by nepomohlo. A mimochodem, nevybírání dph je druh dotace :-) A virtuální baterku si můžu taky koupit, na to není potřeba zákon, distributoři nabízejí smlouvy :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.4.2020 07:40 Reaguje na
Nikoho celkem nezajímá, proč je to nevýhodné právě pro vás. Pro mě je zase nevýhodné koupit si kamión, protože jezdím do práce s pár měřáky a jinak hlavně na chalupu. Ale kamiónů jezdí něurékom.
Taky vám to nikdo nenutí.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

28.4.2020 16:36
na tu nejlevnější - solární energetiku - z nejasného důvodu zapomněla"

co je domácnosti platné že bude mít formálně levnější silovou elektřinu když zdraží příspěvek na OZE a zároveň zdraží i poplatek za síťové služby v kterém bude mimo výstavby a udržby nutně hustší a hůře managovatelné sítě ještě navíc placena záloha za chvíli kdy se nevyrábí.
aby solární elektrárna dokázala ekvivalentně nahradit 1 jaderný/fosilní GW výroby - je potřebap postavit cca 7GWp v soláru (cca 50km2 solárních panelů, čistá plocha) a k tomu akumulaci schopnou pojmout 6GW o kapacitě asi 20GWh.

vynechme že to technicky neexistuje tzv "levnou" elektřinu si nakonec spotřebitel zaplatí v sítˇových službách a zálohách které se ovšem nijak neúčtují elektrárně.

co se mne týká měli bychom to udělat přesně naopak- zastropovat platby které platí finální spotřebitelé - domácnosti a podniky - s tím že náklady na síťové služby nebude distributor účtovat zprůměrované na kWh spotřebiteli ale bude je účtovat elektrárně (cena za distribuci a zálohu dle své výroby) a ať se nejlevnější zdroj (se všemi externalitami) projeví.

OZE to nebudou.

Jinak ještě abych poznamenal... těch 1700MW ve francii (ve skutečnost MWp - teday něco elektrárna vyrábí při slunném letním poledni) ani zdaleka nestačí na výrobu jednoho Temelína...
Je to zoufale málo.

my tady v ČR chtěli-li bychom být trochu "zelení" potřebujeme nahradit 18 000MW fosilní výroby elektřiny a ještě k tomu 22 000 MW které máme v topení. (které ovšem nevyužíváme v létě kdy OZE nejvíc vyrábí...)

TO JEST ASI 25x TOLIK! tzv "OZE" pro nás nejsou a nikdy nebudou funkčním řešením - ani kdyby se účinnost solárního panelu vyhopla z 25 procent na 50... (normálně se osazují 20 procentní)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.4.2020 16:57 Reaguje na Vaclav Sobr
V článku se uvádí 7500 MW, předpokládám píků, což dá skutečně celoroční výkon jednoho bloku Temelína (1050 MW).
Jenže kouzo je v tom, že by to nemusel platit stát (nebo ČEZ) ale soukromí investoři.
Není tam napsané, v jaké struktuře se to má dělat (gigantické solární parky na poli jsou nesmysl a jsou snad i zakázané) a výkon domácích a firemních fve zase někdo nespočítá. Asi počítá pouze KW které protečou před celostátní síť, což bude asi vždy u nás minimum.
Odpovědět
ig

28.4.2020 18:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Vždyť to můžou platit soukromí investoři. Kdo nebo co jim brání?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.4.2020 19:30 Reaguje na
Ve státě, kde se mění podmínky chaoticky a dost často, se do toho nikdo nehrne.
Staví se právě účelové fve pro vlastní spotřebu, to je ideální stav.
Pomohla by právě ta DPH a hlavně celosvětová uhlíková daň.
Odpovědět
ig

28.4.2020 20:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Čili dotace :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.4.2020 07:54 Reaguje na
Píšu podmínky. Třeba blbost, že ČEZ začal účtovat energii po fázích, což je asi natruc malým domácím elekrárnám. Nebo byrokracie, kdy na vlastní fve musíte mít nějakou licenci (nebo živnost), stálé změny výkupní ceny, do toho solární daň a hlavně mediální hyenizace lidí, kteří fve vlastní a provozují.
Odpovědět

vladimír šmídl

28.4.2020 21:13
Pokud je elektrolytická výroba vodíku rentabilní pro pohon autobusů, mohla by produkovat ještě chlór a hydroxid sodný (membránovou metodou).
Pro výrobu polovodičového křemíku je potřeba rovněž značné množství energie a vzhledem k technologicky nezbytně přesným teplotám je toto teplo výhradně elektrické.. Ale pozor: v publikaci Büchner a kol. : Technická chemie se zmiňuje , že koncem 80. let není odbyt na vodík a někdy se spaluje v tepelné elektrárně na elektřnu...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.4.2020 07:57 Reaguje na vladimír šmídl
Koncem 80. let nebyl funkční palivový článek, dnes už je.
Ale problém vodíku je jinde, stlačováním se nezkapalní, je velmi lehký a malá molekula projde všemi materiály, kryonádrže jsou děsivě drahé..
Pokud by se choval třeba jako metan, dnes by to byl asi základ dopravní energetiky.
Odpovědět
ig

29.4.2020 10:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Člověče, jak to děláte, že ve svých příspěvcích NIKDY nemáte pravdu? Palivový článek je vynález devatenáctého století a například v programu Apollo byl používán jako hlavní zdroj energie. Od té doby se již moc nevylepšil, protože už tehdy dosáhl téměř hranice možností. Ale to že existuje pořád ještě neznamená, že si jej můžu zítra koupit a namontovat do auta. Je kolem něj hodně technických problémů které jej prodražují a odsuzují jej do kategorie zařízení vyžadujících speciální zacházení, což prakticky, pro lidi kteří nemají rádi přepočítávání na peníze, znamená, že si jej nemůže opatřit skoro každý na rozdíl od spalovacího motoru.

Druhá věc je skladování vodíku. Ztráty vodíku difúzí nejsou zdaleka takové, aby se tím někdo musel prakticky zabývat (možná tenhle falešný mém zasela do obecného technického povědomí nobelovská přednáška Fritze Habera, ale ten mluvil o jinačích podmínkách než jaké jsou v tlakové lahvi v kufru auta). Problém s vodíkem je ten, že jeho stlačování je energeticky náročné. Vysokotlaký kompresor, kromě toho že vrčí a cáká olej, taky žere spoustu energie. A pro zajímavost, metan se _chová_ jako vodík, aspoň v tom smyslu, že se nedá zkapalnit pouhým stlačením. Základem dopravní energetiky se přesto nestal, i když je velmi levný, mnohem levnější než vodík získávaný jakýmkoliv způsobem :-)

Kryonádrže jsou drahé, ale ne děsivě. Sám jich několik mám, včetně nádob na helium a jejich nákup mě nijak nezruinoval (pro představu jsou to desítky tisíc korun). Výměna benzínové nádrže v Mercedesu vyjde podstatně dráž :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.4.2020 10:51 Reaguje na
Asi máte zcela jiný úhel pohledu. Proč se teda s takovou pompou předvádí palivový článek, když je starý přes sto let? Není to tím, že se dořešila membrána, která řeší těch "hodně technických problémů"??
Samozřejmě problém se stlačováním uvádím (vy čtete něco asi jiného) a hlavně, výroba vodíku z přetoků fve je daleko levnější a hlavně čistší, než třeba metan - záleží, jestli je to zemní plyn, nebo se vyrábí jinak (biometan??)
Každopádně právě vodík by mohl být ta stále zoufale hledaná akumulace elektřiny nutná pro vykrytí OZE a navíc pohon automobilů místo uhlíkových paliv.
Samozřejmě je to blbost a budoucnosti je ve fedrování uhlí a pálení ropy, jí vím...
Ale tuhle informaci asi znáte, pokud ne, tak k přilepšení:
https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_soubor_verejne.php?file_id=28849&fbclid=IwAR0EfHq6S_GUPQrO-71H3b_CiWzTB-3wy-wLhpy3OwMxHeG90e3Ik3vur1U
Odpovědět
ig

29.4.2020 12:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Každou chvíli se něco s pompou předvádí - já ale na velkohubou reklamu kašlu. Mě zajímají technologie které jsou schopné se samy o sobě prosadit, ať byly uvedené s pompou nebo v tichosti :-) O vozidlových palivových článcích slýchám už desítky let a pořád nic, takže to tak slavné zjevně není :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.4.2020 10:34 Reaguje na
"Svět už není mladý a dva tisíce let už uplynulo od stavby jehlancových hrobek.........."
Odpovědět

Jan Šimůnek

29.4.2020 10:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Vzhledem k tomu, že palivové články měla už mise Apollo, byly palivové články k dispozici už na konci 60. let. Jinými slovy opět předvádíte rozsah a hloubku svých neznalostí.

To další nezpochybňuji. Proto je ostatně vodík, navzdory mohutné ideologické podpoře, pořád na okraji reálné ekonomiky či energetiky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.4.2020 11:18 Reaguje na Jan Šimůnek
Vy to máte jednodušší, vy dostanete znalosti na flešce od programátora....
Odpovědět

Jan Šimůnek

29.4.2020 12:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Já, na rozdíl od vás, čtu a pamatuji si.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.4.2020 10:54 Reaguje na vladimír šmídl
https://www.autojournal.cz/vodikova-auta-mohou-poslat-elektromobily-zpatky-do-minulosti/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Nevím, na co by nám byl chlór, který z vody stejně neuděláme, ale tady máte současnou praxi, ne 80. roky.
Odpovědět
JS

Jiří Slavík

29.4.2020 10:54
Pane Sedláku prosím o vysvětlení. ,, Fotovoltaických parků má v rámci této výzvy vzniknout až 88 o výkonu 649 megawatt s průměrnou cenou 62,11 EUR/MWh " Pokud je to míněno jako instalovaný výkon tak jedna instalovaná kwh by stála 0,062 EUR což by bylo za hubičku nebo vyrobená za 0,062 EUR. Děkuji Slavík
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.4.2020 11:07 Reaguje na Jiří Slavík
Nejsem pan Sedlák, ale instalovaný výkon se počítá na kW a ne na kWh. U nás je možno se prý!! dostat na cenu celé fv elektrárny na 25000,- kč bez DPH za instalovaný výkon 1 kW. Ten vyprodukuje za rok asi 1000 kWh, což je 8x méně, než stabilní zdroj.
Odpovědět
Jaroslav Čížek

Jaroslav Čížek

29.4.2020 23:36
Pane Sedláku, zase plácáte nesmysly. Chcete-li zachránit svět prostřednictvím snížení emisí CO2, pak nemůžete současně říkat, že nastartujete ekonomiku a zvýšíte HDP. Těch 7%, opět doslova vycucaných z palce u nohy, zcela pominu. Až si nastudujete a následně vyvrátíte Garretta, tak něco veřejně šiřte. Vzpomínáte si, co jsem Vám řekl 13.12.2018 na semináři ve Sněmovně, kyž jste odpověděl na moji otázku, zda vámi prosazovaná opatření povedou i k růstu HDP, že možná i to? Pokud ne, tak Vám to znovu připomenu. "Tak to se raději o nic nesnažte." A to jsem tehdy a nějakém Garretovi a jeho pojetí civilizace jako otevřeného termodynamického systému neměl ani tušení. Tady si to můžete nastudovat přímo u Garretta https://www.researchgate.net/publication/260412519_Long-run_evolution_of_the_global_economy_Part_I_Physical_basis a tady to máte formou zábavné přednášky od Noltheniuse https://www.cabrillo.edu/~rnolthenius/Apowers/A7-K43-Garrett.pdf

Jsem přesvědčen, že tohle musí každého strojního inženýra opravdu potešit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.4.2020 10:32 Reaguje na Jaroslav Čížek
Historie je studnicí moudrosti a ta říká, že každý technický pokrok vytváří progresivitu a tím bohatství. Bohatí jsme dost, ale v čistých energií je obrovská práce pro vysoce kvalifikované lidi, to je jasná cesta vpřed.
Prostě uhelné parní stroje taky nahradily dýzly a lidstvo na tom skutečně nezchudlo.
Odpovědět

Jan Šimůnek

2.5.2020 15:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Neexistují žádné "čisté energie". Pouze existují zdroje energie, prohlašované některými aktivisty, bez ohledu na realitu, za "čisté".

Jasná cesta vpřed je uplatňování a rozvoj technologií bez jakéhokoli omezení, protože v principu není jasné, co se kde může objevit.
Odpovědět
AS

Aleš Svoboda

3.5.2020 19:27
Domnívat se, že fotovoltaika nezatgěžuje ŽP je mylné - naivní.
Pokud se započítají všechny dopady na ŽP - od výroby až po likvidaci panelů, baterií - pak je zátěž na ŽP srovnatelná s ropou.
Pokud připočítáme zábor zemědělské půdy. . . . už jsme úplně někde jinde.
Jestli fotovoltaiku ?? Pak jedině na střechy, parkoviště před supermarkety - ale nikdy ne na zem.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist