https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/memorandum-k-implementaci-smernice-eu-o-energeticke-narocnosti-budov
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Asociace stavebního průmyslu: Memorandum k implementaci směrnice EU o energetické náročnosti budov

19.4.2011
Společné memorandum z odborného kulatého stolu ke zvyšování energetických standardů českých budov konaného dne 13. dubna 2011 v rámci Stavebních veletrhů Brno
 
Evropská směrnice o energetické náročnosti budov (2010/31/EU) stanovuje rámec pro zvyšování energetických standardů budov a realizaci úspor energie v tomto sektoru. Členské státy ji musí transponovat do národní legislativy do poloviny roku 2012 a implementovat jednotlivá ustanovení v postupných krocích do konce dekády.

My níže podepsaní zástupci profesních asociací, komor a dalších organizací jsme se po odborné diskusi shodli na následujících závěrech, které předkládáme k další debatě veřejné správě a odborné i laické veřejnosti:

1. Zvyšování energetických standardů českých budov, ať už stávajících nebo novostaveb, vnímáme jako příležitost pro modernizaci stavebnictví. Úspornější budovy mohou české společnosti přinést stovky miliard korun1. Při prudším růstu cen energie přínosy exponenciálně rostou. Úsporné budovy tedy znamenají zajištění svých vlastníků či provozovatelů proti zvyšujícím se cenám energie a jejím nestabilním dodávkám. Státu pak zajistí zvýšenou energetickou bezpečnost, nižší dovozní a tím geopolitickou závislost. Zároveň umožní snížit objem investic do budování energetických zdrojů a infrastruktury. Přínosem je také nižší environmentální dopad provozu budov.

2. Pro předvídatelnost podnikatelského prostředí a další rozvoj trhu pro české firmy doporučujeme harmonogram s požadavky na energetický standard novostaveb a obnovu stávajících budov nastavit již nyní, a to v postupných krocích vedoucích u novostaveb v souladu se směrnicí 2010/31/EU až k budovám s téměř nulovou spotřebou v roce 2020 (v případě nových budov financovaných z veřejných prostředků či obývaných veřejnými institucemi již od roku 2018). Tento harmonogram musí respektovat uplatnění principu nákladově optimálních požadavků a využití dostupných technologií. První krok by měl být nastaven již v horizontu příštích let v souladu se směrnicí.

3. Požadavky na energetickou náročnost při obnově budov musí minimalizovat riziko zablokování části potenciálu úspor energie na období dalších desítek let, které by vzniklo provedením nedostatečných opatření. Pro dílčí obnovu budov pak musí být požadavky stanoveny takovým způsobem, aby mohlo být v následujícím kroku dosaženo požadavků pro celkovou obnovu budovy. Je ale důležité, aby tyto povinnosti byly stanoveny tak, že neomezí rychlost obnovy fondu budov.

4. Upozorňujeme, že je nutné zamezit riziku zmaření již vynaložených prostředků pro přípravu investice a tím usnadnit komunikaci požadavků vůči veřejnosti a podnikatelům. Proto doporučujeme stanovit rozhodné datum uplatnění požadavků tak, aby se vztahovalo k úkonu ze strany investora, ne ze strany správního úřadu.

5. Při realizaci energeticky úsporných opatření je nezbytné dbát na zajištění či zlepšení kvality vnitřního prostředí.

6. Realizace energeticky úsporných opatření nesmí u budov, kterých se to týká, ohrozit historický kulturní význam budov samotných ani vystavěného prostředí, kterého jsou budovy součástí.

7. Pro přechod na lepší energetické standardy a překonání bariéry počátečních investičních nákladů by měl stát stavebníkům nabídnout asistenci v podobě podpůrného finančního nástroje. Programy Zelená úsporám, Nový panel a OPŽP 3.2 vytvořily či udržely přes 25 tisíc pracovních míst. Tato pracovní místa jsou přitom rovnoměrně rozložena do všech regionů a celého spektra velikosti firem v hodnotovém řetězci. Tyto programy byly vyhodnoceny jako důležité protikrizové a pro-růstové mechanismy. Mohou být také využity inovativní finanční nástroje či jejich kombinace (nízko úročené půjčky z revolvingového fondu, odečitatelná položka z daně z nemovitosti či příjmů vlastníků nemovitostí, podpora hypoték jen za podmínky dosažení určitého energetického standardu budov nebo další).

8. Shodli jsme se, že přechod k energeticky úspornějším budovám je nutné doprovodit informační kampaní pro širokou veřejnost a také důsledným vzděláváním architektů, inženýrů, techniků a realizačních firem. K tomuto je možné využít evropské fondy. Zajištění dostatečné odborné kapacity je nezbytným předpokladem úspěšného dosažení požadovaného výsledku. Zúčastněné asociace a komory deklarují vůli k plné součinnosti při zajištění tohoto úkolu u svých členů. Hlavní tah a koordinaci však musí zajistit státní správa.

9. Vnímáme důležitost role průkazu energetické náročnosti budov jako marketingového nástroje pro informovanost stran při výstavbě, prodeji a pronájmu budov či jejich částí o výši ročních nákladů na energii. Vítáme rozšíření povinnosti jeho zpracování a zveřejnění tak, jak je definuje v jednotlivých krocích směrnice.

10. Potenciál úspor energie v budovách je značný2 a měl by být, vzhledem ke svým mnohočetným přínosům, adekvátně zapracováván při formulaci všech relevantních národních politik a strategií (hospodářské, energetické, rozvoje bydlení, územního rozvoje, architektury a kultury stavění, ochrany klimatu, životního prostředí a dalších).

11. Státní správě nabízíme také plnou asistenci při přípravě potřebné právní úpravy a finančních nástrojů. Věříme, že pokračování tohoto dialogu přispěje ke kvalitnímu nastavení a širokému přijetí jednotlivých kroků směřujících k modernizaci českých budov holistickým způsobem, při respektování kulturních i ostatních souvislostí.

V Praze 19. dubna 2011



Ing. Petr Vogel
předseda představenstva České rady pro šetrné budovy

Ing. Jan Bárta
ředitel Centra pasivního domu


Petr Kužel, MBA
prezident Hospodářské komory České republiky


Ing. Pavel Křeček
předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků


reklama

 
Další informace |
Toto memorandum je otevřené k připojení podpisu dalších asociací, odborníků či firem. Jeho text bude zaslán příslušným úřadům státní správy a médiím.
Asociace stavebního průmyslu

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 Staré diskuse (archiv)
19. 4. 2011
23. 4. 2011
25. 4. 2011
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist