https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/michal-berg-vyzva-predsedum-snemovnich-stran.nehrajte-s-babisem-hru-na-dukovansky-tunel-a-zverejnete-smlouvy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Michal Berg: Výzva předsedům sněmovních stran. Nehrajte s Babišem hru na dukovanský tunel a zveřejněte smlouvy

1.7.2020 | PRAHA
Jaderná elektrárna Dukovany.
Jaderná elektrárna Dukovany.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Petr Adamek / Wikimedia Commons
Neveřejné jednání předsedů parlamentních stran s premiérem Babišem týkající se utajených smluv na výstavbu nových reaktorů v Dukovanech je vysoce rizikové. Tím, že předsedové sněmovních stran přistupují na premiérovu hru ohledně Dukovan a akceptují, že smlouvy s ČEZem uvidí jen oni a nikoli veřejnost, která to nakonec celé zaplatí, se stávají spolupachateli tohoto jaderného tunelu.
 

Předsedové stran zastoupených ve Sněmovně se se smlouvami mezi státem a firmou ČEZ mohou seznámit na základě usnesení vládního jaderného výboru na neveřejném semináři. Vzniká tak precedent, kdy se bez jakékoli opory v zákonech vytváří privilegovaná skupina lidí, která má možnost vidět zásadní smlouvy státu, bez toho, aniž by je mohla vidět veřejnost a také ostatní zákonodárci. Pokud na to předsedové stran jednou přistoupí, bude takto možné obejít veřejnou kontrolu už kdykoli.

Pozastavujeme se zejména nad tím, že na tento netransparentní postup přistoupili i Piráti, jejichž politika je postavena na maximální otevřenosti. Vyzýváme všechny strany, ale zejména Piráty, aby smlouvy, ke kterým budou mít v rámci tohoto semináře přístup, zpřístupnili veřejnosti. V opačném případě se stanou spoluviníky Babišova a Havlíčkova jaderného tunelu.

Předsedové stran zastoupených ve Sněmovně se se smlouvami mezi státem a firmou ČEZ mohou seznámit na základě usnesení vládního jaderného výboru. Neveřejný seminář za účasti premiéra Babiše, ministra Havlíčka a vládního zmocněnce Míla má na programu dvě smlouvy mezi státem a ČEZem – rámcovou smlouvu stát – ČEZ a prováděcí smlouvu stát – ČEZ na 1. fázi projektu.

Samotné smlouvy má vláda schvalovat jen chvíli poté. Premiér Babiš tak bude mít ‚posvěcení‘ od dalších stran a vysoce kontroverzní projekt bude mít i v parlamentu zelenou. To vše bez odpovídající veřejné debaty o tom, zda jsou miliardy do jádra nejlepším možným řešením naší energetiky. U výstavby jaderných reaktorů se jedná o závazky ve výši stovek miliard korun, které budou muset daňoví poplatníci nebo spotřebitelé energie za elektřinu z jaderných zdrojů zaplatit. Je nepřijatelné, aby se smlouvy připravovaly takto v utajení. O tom, že výstavba nových zdrojů v Dukovanech bude daňové poplatníky stát stamiliony korun, najdete více informací najdete na www.nechcemeplatit.cz.


reklama

 
foto - Berg Michal
Michal Berg
Autor je český politik a podnikatel v oblasti IT, od ledna 2020 spolupředseda Zelených.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (20)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

1.7.2020 15:42
Proč předjímáte a píšete o jaderném tunelu?

Ono je to těžké zveřejňovat obchodní smlouvy. Buďme rádi za Piráty, kteří jistě dobře smlouvu posoudí.

Kdybyste dělali rozumnou a nikoliv arogantní zelenou politiku, mohl jste být u toho.

Proč se pozastavujete nad tím, že za elektřinu z jaderné elektrárny musejí spotřebitelé zaplatit? Vy máte výrobce elektřiny, který ji dává zadarmo? Já znám výrobce nespolehlivé elektřiny, kteří za 1kWh účtují přes 16 Kč.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

3.7.2020 22:27 Reaguje na Jiří Svoboda
Ano souhlasím - ale nemělo by jít jen o populistické Piráty ! Otázkou může být která politická strana má ve svých řadách opravdové vzdělance v oboru energetiky a využitelnosti bezpečného jádra . Pan předseda knihov... jistě dokáže neudělat podobnou chybu jako před lety udělali zelení. Proč profesoři českých universit nedokáží na rozdíl od politiků, jasně objasnit reálnost udržitelnosti soláru a větru v prostředí českomoravské kotliny ??? Jak si na profesní stránce stojí političtí populisté a profesní vzdělanci znalý oboru ?? ČR není Německo s možností využití mořských větrných parků, které nijak nehyzdí přírodu kde žijí lidé. Jak dalece pokročil svět ve vývoji Francisových a Kaplanových turbin, jež nahrazují vodní hamry a větrné mlýny osmnáctého století kdy lidská populace na zeměkouli byla poloviční dneška. Energetická náročnost lidského přežití jež mnozí berou jako samozřejmost je zavádějící. Vítr ani slunce v středoevropském prostředí není jistotou. Příklady havárií elektromobilů a fotovoltaiky v ČR ukazuje ještě dlouhou cestu k obmněně energetických zdrojů. Využití obnovitelných zdrojů včetně likvidace domovního odpadu v rámci energetiky je na .... ! Řešení ale nikdy nemůže přinést ani Babiš ani Minář ale vzdělanec znalý problematiky oboru.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

3.7.2020 22:31 Reaguje na Krejcar Stanislav
Proč kantoři neobjasní studentům jak je to s atomem a vodíkem? Je-li atom nebezpečným je nebezpečným i vodík jenž je schopný jaderné řetězové neřízené reakce.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

4.7.2020 21:20 Reaguje na Krejcar Stanislav
Vodíkové bomby tu u nás nikdo nestaví. Proč by o tom měli kantoři učit?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.9.2020 11:53 Reaguje na Krejcar Stanislav
Člověče nešťastná, vy máte asi doma pod postelí tokamak, ne?
Vodíkové technologie nemají VŮBEC NIC společného s žádným jádrem, v dýzlu předělaném na vodík jaderná fůze skutečně nenastává.
Už legendární Jára Cimrman objevil, že vyfukováním cigaretového kouře do vody zlato nevzniká.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

4.7.2020 21:20 Reaguje na Krejcar Stanislav
Kouknětě se na mapu, kolik místa zaberou naše jaderné elektrárny pokrývající přes 40 % naší spotřeby.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.10.2020 09:52 Reaguje na Jiří Svoboda
Místa máme dost. Němčouři vymýšlí pokrytí dálnic panely, jen D1 by nám dalo zhruba stejný výkon, jako blok Temelína.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

2.7.2020 19:19
Neumím si představit konstruktivní veřejnou debatu s člověkem, který stavbu nového bloku v Dukovanech nazývá dukovanským tunelem už v nadpisu svého příspěvku.
Odpovědět
MG

Milan G

4.7.2020 15:28
Typicky zelený nok, smlouvy neviděl, ale už je to jaderný tunel. Je jenom dobře, že nic SZ neuvidí. Proč taky?
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

5.7.2020 11:26 Reaguje na Milan G
Krása, když rudý nok nadává ostatním do noků. :)
Odpovědět
MG

Milan G

5.7.2020 16:44 Reaguje na Petr Eliáš
Huš blbečku.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

5.7.2020 20:51 Reaguje na Milan G
To víš že jo Milouši. :)
Odpovědět
MG

Milan G

6.7.2020 15:08 Reaguje na Petr Eliáš
Péťo jseš první kdo skloňuje jméno Milan na Milouše. A to jen proto, že v tvém pokřiveném světě je nadávka nebo příměr s komunismem to nejhorší co může být. Častuješ tím kolegu Šimůnka, mně a další, kteří se nehodí do tvého pokřiveného světa, plného lidského dobra konaného v podobě zelené barvy, bez ohledu na následky.
Ale taková zaslepenost povede dřív nebo později k tomu, že se zblázníš.
Měl bys navštívit Chocholouška, možná je ještě čas a pomůže ti. Jinak jako rychlá pomoc se jeví, když si plácneš mokrý hadr na čelo, ale musíš rychle aby ti nepraskla žilka.
Jo a nezažil.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

7.7.2020 09:44 Reaguje na Milan G
Ale prosím Tě. :-) Šimůnka tím častuji protože je to kovaný bolševik (alespoň dle jeho názorů). Chtěl by lidi eliminovat, mlátit a rozhodovat do čeho mluvit můžou a nemůžou, nebo o čem můžou vědět nebo nesmějí (viz jeho blábol níže). :-) Tebe čestuji tím, čím častuješ Ty ostatní - a tak trochu se mi líbí jak tu pak pláčeš, že jsem na tebe zlý. :)
Odpovědět
MG

Milan G

7.7.2020 16:08 Reaguje na Petr Eliáš
Já koukám, že opravdu umíš jen nálepkovat lidi, nadávat jim a pak se zastávat neziskovek. Jakmile někdo napíše něco proti neziskovkám, hned je tady Péťa jako obránce.
Jinak jako rektoskop jsi se osvědčil, zelený noku :-)))
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

8.7.2020 09:26 Reaguje na Milan G
A co děláš ty? :D Nálepkovat do zelených noků můžeš, ale když tě někdo nazve rudým nokem tak brečíš jak malá holka. :D
Odpovědět

Jan Šimůnek

8.7.2020 17:09 Reaguje na Petr Eliáš
Takže když pár aktivistů, kteří mají voličskou základnu nula nula prd, blokuje řešení, které podporuje výrazně nadpoloviční většina občanů, tak to je podle vás asi "ta správná" demokracie. Podle mě ovšem nikoli.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.9.2020 11:56 Reaguje na Jan Šimůnek
Demokratické by bylo, kdyby se všechny tyhle dohody uveřejňovaly.
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.7.2020 08:13
Strana zelených se svou voličskou základnou nemá nárok se o těchto věcech dozvídat, na rozdíl od stran, jejichž voličská podpora je daleko vyšší.

Faktem je, že v důsledku aktivit zelených a EU bude stavba dalších bloků podstatně dražší, než kdyby se s ní začalo ihned po Velké Sametové. I cenu našeho případného nepřijetí do EU by ten rozdíl bohatě pokryl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.9.2020 12:00
Vzhledem k tomu, že dnešní vládnoucí garnitura prakticky nic jiného než tunely není schopna vyprodukovat, těžko čekat, že ten mastodont bude něco jiného.
Výhodou těchto tahanic ale je, že se časem zjistí, že je to pitomost od začátku a vývoj jde jiným směrem. Takže se skutečně ušetří za tendr a zase jeho rušení.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist