https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/michal-macenauer-elektroenergeticke-site-se-budou-muset-vyporadat-s-obrim-narustem-malo-koncentrovaneho-vykonu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Michal Macenauer: Elektroenergetické sítě se budou muset vypořádat s obřím nárůstem málo koncentrovaného výkonu

13.4.2024
Ilustrační snímek větrné elektrárny.
Ilustrační snímek větrné elektrárny.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
V České republice se bude v roce 2035 podle naší poradenské společnosti EGÚ Brno ve srovnání s rokem 2023 vyrábět 3× více elektřiny v solárních elektrárnách (FVE) a 7,5× více elektřiny z větru (VTE). Do roku 2035 fotovoltaik podle středního odhadu naroste na 8 GW a na přibližně 2,5 GW u větrných elektráren.
 
Přes dosud investované miliardy korun se nová energetika v ČR stále nachází teprve na startovní čáře. Na začátku roku 2024 byl instalovaný výkon fotovoltaických elektráren přibližně 3,6 GW, větrných pak 350 MW. Instalovaný výkon FVE jako skupiny meziročně narostl o 70 %.

Možný vývoj tuzemské energetiky analyzovala EGÚ Brno v několika variantách řešení s ohledem na vývoj ceny technologií i energetických komodit, tržní atraktivity elektřiny z OZE, regulatorního prostředí i dotací a z větší části i schopnosti sítí nový výkon absorbovat. Vysoká varianta výhledu přitom pro rok 2035 ukazuje na instalovaný výkon FVE ve výši až 11 GW a VTE okolo 3,5 GW. V této variantě je již připojování nových zdrojů do sítí podle energetických odborníků v daném čase těžko řešitelné.

Distribuční sítě budou mít problém především s malými decentrálními fotovoltaikami do 1 MW, které podle našeho odhadu budou tvořit přibližně 25 % nového výkonu. Fotovoltaiky a obecně OZE ale zdaleka nebudou jediný problém. Obecně platí, že si soustava vyžádá vysoké investice, protože se jednoduše řečeno bude muset vypořádat s obřím nárůstem málo koncentrovaného výkonu.

Odchod od spalování uhlí ve velkých elektrárnách a decentralizace energetiky budou spojeny s připojováním nejen výroben typu kogenerace, záložních motorů či baterií, ale i nových odběrů. Výrazným problémem budou i změny toků elektřiny v soustavě vyvolané například využitím flexibility spotřeby či výroby i na nejnižší napěťové úrovni. Podle EGÚ Brno by z pohledu systému bylo pro co nejekonomičtější dekarbonizaci energetiky v České republice výhodné, kdyby stát směřoval větší díl dotací do budování nové a posilování stávající elektrické infrastruktury na úkor přímých dotací do malých zdrojů.

Dotace do malých zdrojů uměle udržují vysokou cenovou hladinu těchto instalací. Upozorňuji, že zatímco dotace do síťových investic pomáhají všem zákazníkům prakticky plošně, dotace do mikrozdrojů na maloodběru působí výrazně na vznik a posilování vodárenského efektu.

Stát se podle odborníků bude muset také připravit na výrazné navyšování povolených investic do regulovaných síťových odvětví, do distribuce i přenosu. Vedle podpory síťových investic je podle analýz EGÚ Brno pro fungování systému s velkým podílem OZE výhodné budování projektů s dlouhodobou návratností, jež často nejsou komerčně řešitelné. Mezi takové patří například jaderné elektrárny nebo velká úložiště elektřiny ve formě nových přečerpávacích vodních elektráren, pro které je v ČR množství vhodných lokalit.


reklama

 
foto - Macenauer Michal
Michal Macenauer
Autor je ředitel strategie společnosti EGÚ Brno.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

13.4.2024 21:20
Ano, to je realistický pohled. Je to vůbec snesitelné, hospodářsky únosné? Nezdraží to elektřinu (zadarmo! přímo ze Slunce!) tak, že i hospodářství bude předražené, nehospodárné, že ani lidé si nezajistí základní potřeby- teplo, dopravu?
Cesta k elektrifikaci je jistě správná, pohon pokud možno všeho na elektřinu je budoucnost. Ale jistě ne absolutně, úloha FV se jistě přeceňuje, spíše to bude pouze doplněk.
Proto její nadměrná podpora není správná, není realistická. Ale může se to skloubit i s ochranou přírody, zadržování vody nutně potřebujeme a přečerpávací elektrárny zadržují vodu a jsou zároveň i lokální úložiště energie - ale v jakém rozsahu, který potřebujeme? Reálně to také bude spíše okrajová doplňková záležitost!
Dotace by tedy měly jednoznačně směřovat do výstavby JE, distribuce a regulace, do výzkumu úložiště, baterií. Hlavně by mělo být ujasněné úložiště- co je reálně možné, pak teprve dle kapacity úložiště rozsah FV.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

14.4.2024 07:24
asi by bylo jednodušší se dohodnout, že Blackout dostává jasnější kontury. Ono to taková tragédie není, potřebují jen silnější kopanec.
Dočasné energetické zdroje jsou zkrátka napěťově nestabilní a předvídat se nedají, tudíž i přes posilování energetických sítí může zkolabovat.
NA TOHLE NENÍ POTŘEBA MÍT VEJŠKU ANI BÝT VĚDCEM, STAČÍ SELSKÝ ROZUM.
Ten rozum, který už tihle přestudovaný lidi dávno nemají.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

14.4.2024 13:48
Podpora FVE je základem energetické politiky.
Nikdo přitom (jakoby) nevidí, že kdyby se náš stát místo ní soustředil na výstavbu dalších reaktorů a kdyby ty prostředky, které byly vynaloženy na podporu FVE, věnoval na ni, dnes už bychom se skoro neměli o čem bavit...
Fotovoltaika sytě krmená dotacemi nám kryje cca 3 % celkové spotřeby.
Na její podporu jsme dodnes vydali částku, která by i při nejhorším scénáři vystačila na nejméně dva reaktory. Za těch 15 let by už dnes byly hotové, nebo přinejmenším před dokončením. A nejenže by ty reaktory daly násobek toho, co dávají soláry - žádné nákladné úpravy rozvodné sítě by kvůli nim vůbec nebyly nutné!


Odpovědět
RP

Radim Polášek

14.4.2024 16:52 Reaguje na Karel Ploranský
1+++
Odpovědět
RP

Radim Polášek

14.4.2024 13:49
JJ, zjednodušeně řečeno dráty budou muset být výrazně silnější, jednoduchá a levná hloupá trafa nahražena drahými chytrými trafy s dynamicky měnitelným převodovým poměrem, podobně i elektrické rozvodny a další prvky elektrické distribuční sítě. Distribuční síť a její odpisy a náklady na údržbu budou muset být několikrát vyšší než dnes, zatímco množství přenášené elektrické energie bude zhruba stejné nebo dokonce může i klesat.
Náklady na distribuci elektříny nebudou zhruba i se zelenými poplatky něco pod 50 % celkové ceny elektřiny jako dnes, ale budou odhadem 80 - 90 % celkové ceny elektřiny.
A spotřebitel elektřiny, poblázněný zelenými kecy o levné obnovitelné elektřině, bude kavka, co to všechno bude platit.
Odpovědět

Radek Čuda

15.4.2024 12:10
Jak nám na sjezdu správně připomenul moudrý pan předseda, stát tu není od toho, aby vodil lidi za ručičku, ale aby jim pořádně naložil a oni ať si s tím poradí jak umí.
Ať se z toho třeba ...

Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist