https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/michal-macenauer-taxonomie-a-velmi-mirne-otoceni-kormidlem-z-toho-co-je-v-energetice-nemozne-do-mozneho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Michal Macenauer: Taxonomie a velmi mírné otočení kormidlem z toho, co je v energetice nemožné, do možného

3.2.2022
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Kriplozoik / Wikimedia Commons
Taxonomii vnímáme jako jistou podobu kompromisu učiněného v roce 2022 s tím, že jde o velmi mírné otočení kormidlem z toho, co je v energetice nemožné, do možného. O tom, že se dotčená problematika bude vyvíjet po jiné trajektorii, než by naznačovalo povrchní čtení záměrů EU, dnes málokdo pochybuje.
 

Je třeba říci, že Taxonomie je specifikací technologií, které EU uznává jako udržitelné a přínosné pro nízkouhlíkovou budoucnost a hodlá je podporovat. Ani provoz, ani investice do zařízení, které nejsou v souladu s Taxonomií, nebudou automaticky zakázány. Přestanou být jen preferovány a nyní se těžko odhaduje, jaký to bude mít dopad. Interpretace dopadů Taxonomie je složitá, protože jde o kombinaci termínů, parametrů a to vše prozatím jen v oblasti podpory realizací ze strany EU, přičemž důsledky Taxonomie se výrazněji projeví až po roce 2030.

Jaderné technologie současné generace v Taxonomii zůstaly, nicméně pro rozhodnutí o modernizaci již realizovaných zařízení je třeba splnit termín 2040 a do roku 2045 by mělo být vydáno povolení k realizaci nových zařízení. To můžeme vnímat jako úspěch, protože EK je v podpoře jaderných zdrojů velmi nejednotná a některé státy hrozí dokonce žalobami. Zůstala rovněž diskutovaná povinnost vybudovat jaderné úložiště do roku 2050. Tato podmínka se zdá splnitelná, byť nepříjemná, protože realizace bude velmi nákladná.

Pokud jde o zemní plyn, v Taxonomii byl odstraněn termín roku 2026 pro 30% podíl nízkouhlíkových plynů. Nicméně povinnost 100% podílu po roce 2035 je zachována. To vše platí pro nová energetická zařízení spalující plyn s vydáním povolení k realizaci po roce 2030. Další omezení zůstala beze změny. Jde tedy o velmi mírný ústupek, přičemž navrhované podmínky představují stále obrovský problém pro podporu náhrady uhlí, jehož řešení je mimo možnosti nejen české energetiky. Některé státy pravděpodobně počítají s tím, že mají již postaveno a že jsou do roku 2030 schopny dostat ještě povolení k realizaci plynových projektů, které potřebují.


reklama

 
foto - Macenauer Michal
Michal Macenauer
Autor je ředitel strategie společnosti EGÚ Brno.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

3.2.2022 13:15
Myslím, že jste to pěkně a srozumitelně vyložil.

Za velkou pitomost považuji budování hlubinného útožiště. Vždyť v meziskladech vedle JE může být vyhořelé palivo klidně po celou dobu provozu jaderné elektrárny a za 60-100 budeme žít ve světě s úplně jinými možnostmi. Proč za toto vyhazovat peníze, které zoufale potřebujeme jinde?

Zřejmě je nutností co nejdříve dostavět Temelín i Dukovany a zahájit stavbu i nové JE.

Pořád nechápu, proč nikdo nechápe prostý fakt. Dekarbonizace znamená ztrojnásobit (!) výrobu elektřiny a všechnu vyrábět bezemisně.

Myslíme si, že lezeme na 3000 m vysokou horu, ale ona je to devítitisícovka!
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

4.2.2022 07:21 Reaguje na Jiří Svoboda
I Vy jste to pěkně vyložil.

Jsem rád, že ještě existují lidé s rozumem a zdravou úvahou. To už dnes není v módě.

Dnes frčí přeceňování skutečné role OZE, ale to je jenom sebeklam na účet vlastní kapsy.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

4.2.2022 12:04 Reaguje na Jiří Kvítek
Myslím, že OZE je "jejichklam" na účet naší kapsy do jejich kapsy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.2.2022 07:59 Reaguje na Jiří Svoboda
My taky lezeme na devítisícovku, ale sedíme v základním táboře, dáváme si kafíčko a kouřovou a spolíhíme na to, že nás tam někdo vezme vrtulníkem.
Normální státy se aspoň drápou nahoru. A někderé se už blíží těm třem tisícům a budou v klidu pokračovat dál.

A to máme teprv rok 2022......monzun přijde až v roce 50.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

4.2.2022 09:24 Reaguje na Pavel Hanzl
My sedíme v základním táboře ve výšce 1000 m a kroutíme hlavou, jak skupiny nadšenců ve výšce 2000 m hodlají zdodat devítitisícovku s výbavou do 3000 m z místních bazarů.

Možná to můžete považovat za obětavost a hrdinství. Já to považuji za nezodpovědnost vůdců těch skupin, kteří tam své naivní členy nahnali a riskují jejich umrznutí.

Podotýkám, že jsem totálně přesvědčen, že na tu devítitisícovku musíme všichni co nejdříve vylézt, ale s úplně jinou výbavou.

Ti, co ve 4000 m umrznou, mohou způsobit obrovské škody tím, že všechny odradí kamkoliv lozit.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

4.2.2022 09:54 Reaguje na Jiří Svoboda
Děláte chybu, pane Svobodo.
Snaha poučit některé lidi je úplně stejně lichá a naivní, jako pokus lézt na devítitisícovku, když mám (zatím) obuté jen tenisky a jen tiše doufám, že z nich zázračný vývoj udělá alpinistickou obuv.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

4.2.2022 11:59 Reaguje na Karel Ploranský
Já tu nediskutuji kvůli panu Hanzlovi. Chci si věci hlavně sám ujasnit a v diskusi se omlátit. A pan Hanzl je k tomu výborný objekt. Cíl máme stejný, cesty vidíme velmi velmi odlišně.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

7.2.2022 13:23 Reaguje na Jiří Svoboda
Vaše poznámka o hlubinném úložišti je naprosto správná a VELMI UŽITEČNÁ.
Jen bych ji rád doplnil:
Tato podmínka se v tom velkopanském milostivém svolení dělat správnou věc vyskytuje asi proto, že tvůrci taxonomie žijí ve stejném bludu jako většina občanů. Kterým odpůrci jádra vsugerovali představu, že výroba elektřiny z jádra znamená produkci šílených množství šíleně nebezpečného odpadu, který nás hrozí rychle zavalit.
Tak to ale není.
a) Podle oficiálních údajů představuje odpad z jaderných elektráren POUHOU PĚTINU z množství radioaktivních odpadů, které v ČR ročně vznikají a je třeba se o ně nějak speciálně postarat. V jiných oborech (zejména ve zdravotnictví) jich vzniká mnohem víc! Tato informace je veřejně dostupná každému, kdo má zájem si zjistit jak je to doopravdy.
b) Vyhořelé palivo se od jiných radioaktivních odpadů zásadně liší v tom, že u něho je zcela nesporné, že může být znovu využito (a dokonce opakovaně). Zatím se to daří jen v malém, laboratorních podmínkách, ale na vývoji potřebných technologií se intenzivně pracuje. Je dost pravděpodobné, že do roku 2050 vývoj pokročí tak, že vyhořelé palivo už nebude odpadem. A jak jste správně uvedl, do té doby (a klidně i mnohem déle!) může vesele čekat v meziskladu u elektrárny.
c) Hlubinná úložiště jsou extrémně nákladná, protože se na ně kladou až přemrštěně náročné požadavky s mnohonásobnými koeficienty bezpečnosti. Přitom s ohledem na bod b) je velice pravděpodobné, že až v tom roce 2050 budou dle požadavku taxonomie hotová, zjistí se, že je už vlastně ani moc nepotřebujeme - a ty velké peníze jsme vyhodili do luftu…

Stejně jako u jiných tvrdě prosazovaných hovadin na poli opatření proti oteplování, které nás stály (a ještě budou stát) obrovské náklady a dnes se už ví, že nepřinesly cokoliv užitečného kromě poučení z chyb, ani za tento nesmysl se jeho původci nebudou muset nikdy osobně zodpovídat.
To je absurdní, protože:
Řadový občan má právo nevědět, že celý ten humbuk kolem radioaktivních odpadů z JE je silně nafouknutý. To ale neplatí pro toho, kdo o tak závažných věcech jako jsou podmínky obsažené v taxonomii rozhoduje na úrovni vedení EU!!! Ten to právo nemá! Je povinen řídit se přesnými a ověřenými informacemi - a nikoliv nějakým planým strašením určeným primárně k vymývání mozků prostého lidu. Pokud to nedělá a tlačí nás do výdajů v řádu stovek miliard a v celoevropském měřítku trilionů, přestože budou s velkou pravděpodobností zbytečné, je ZLOČINEC. A to dokonce i v případě, že to nedělá z postranních zištných důvodů, ale jen z pouhé lenosti zjistit si pravý stav věci a vzít ho na vědomí.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist