https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/komora-oze-taxonomie-vytvori-poptavku-po-obnovitelnych-zdrojich-a-cistych-plynech
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Komora OZE: Taxonomie vytvoří poptávku po obnovitelných zdrojích a čistých plynech

3.2.2022
Na ilustračním snímku biometanová stanice Litomyšl.
Na ilustračním snímku biometanová stanice Litomyšl.
Zdroj | INCIEN
Evropská komise zveřejnila návrh takzvaného delegovaného aktu taxonomie, jenž definuje, které technologie a za jakých podmínek mohou být při financování jejich výstavby, údržby a provozu považovány za udržitelné. Uvedená kritéria budou využívána bankami, aby prokázaly, že investují do čistých technologií. Očekává se, že taxonomie bude jedním ze silných nástrojů k dosažení uhlíkové neutrality EU v roce 2050.
 
32 procent spotřeby energie budou už za deset let pokrývat obnovitelné zdroje energie (OZE), je to skoro dvakrát víc, než dnes (17,5 %). A takový je spravedlivý podíl Česka na společném evropském dekarbonizačním úsilí, který v létě zveřejnila Evropská komise. Ve spotřebě elektřiny stoupne podíl obnovitelných zdrojů, zejména díky rozvoji slunečních a větrných elektráren, dokonce na trojnásobek, ze současných 15 na 43 %, předpovídá Komora OZE. Kromě elektřiny je nutné zvýšit podíl obnovitelných zdrojů i ve spotřebě tepla a chladu a v dopravě. Rostoucí zájem podnikatelů a domácností o stále levnější a čistou energii bude hlavním tahounem této proměny v energetice. Největší výzvou zůstává přístup státu, který sice obnovitelné zdroje podporuje, ale dosud nedostatečně, jen jako doplněk k velké, tradiční energetice. Obnovitelné zdroje jsou přitom jedinečnou příležitostí pro domácnosti, podnikatele i obce a vláda by měla jejich rozvoji dát zelenou.

Pro přechod na čistou energetiku bude klíčové zvládnutí technologií akumulace a řízení spotřeby i výroby energie. Za zásadní považujeme využívání řiditelných obnovitelných zdrojů a to jak na straně výroby tak na straně spotřeby. Především jde o bioplyn a biometan a důležitý potenciál regulace a akumulace při využití tepelných čerpadel.

Nemáme pochybnosti, že Česko se svou robustní vědeckou, technologickou a průmyslovou základnou může v energetické transformaci uspět. Proto považujeme delegovaný akt taxonomie za příležitost a vyzýváme k vytvoření vhodných a jednoduchých podmínek pro rozvoj těchto perspektivních energetických odvětví, z nichž budou v budoucnu profitovat domácnosti, podnikatelé a firmy i obce.


reklama

 
Komora OZE

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ms

4.2.2022 02:30
Ano, Česko uspěje, čím méně občasných přerušovaných a nestabilních zdrojů energie, které místo elektřiny zajišťují bohaté dotace jejich lobbistům, instaluje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.2.2022 09:03 Reaguje na
A z čeho bude vyrábět elektřinu?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.2.2022 09:08
Byli jsme vždycky technologickou velmocí, ale nechápu, proč se dnes potácíme pořád od uhlí k jádru a zpět.
Řešením je asi " .....vytvoření vhodných a jednoduchých podmínek pro rozvoj těchto perspektivních energetických odvětví....".
Jenže babišistán v tom ostudně propadl a dnes bude nesmírně náročné všechny důležité ouředníky, které si soudruh nanominoval prakticky úplně všude, zase vytlačit ven.
A bez toho se žádné jednoduché a vhodné podmínky uzákonit nedají.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

20.2.2022 14:14
Jistě p.Hanzl. Jistě. Ale je třeba si uvědomit 3 věci.
1.Cena veškeré energie je zdarma od velkého třesku a platí se za to, že je ve vhodné formě ve vhodný čas na vhodném místě. Tj. za práci.
2.Vše zaplatí koncový zákazník, neboť všichni podnikají za účelem zisku.
3.Je-li OZE nestabilní, musí se vybudovat zálohy. Tj k VTE musí být FVE když svítí, k tomu bioplyn ze zemědělských plodin a výroba vodíku. A k tomu zeměplynová záloha, k tomu bateriová záloha a k tomu větší a regulované sítě.
Vše je o nákladech a práci.
To vše jde udělat (či bude muset udělat), ale zaplatí se to v koncové ceně tj. asi 5x více než jsme si zvykli v minulosti.
Když domyslíte, že na energii stojí vše, bude vše 5x dražší. Důsledek = lidé zchudnou, sežerou a s(z)topí vše v přírodě, na co dosáhnou (zvěř, lesy pralesy) a pak si půjdou po krku. Pod heslem přežiji raději já, než ten druhý. Proti tomu je představa důsledků globálního oteplení procházka růžovým sadem.
Odpovědět
ZK

Zan K.

6.3.2022 11:26 Reaguje na Slavomil Vinkler
Souhlas. On tottiž nikdo pořádně neví a ani nespočítá onu ekonomiku. Jaksi se zapomíná na úbytek zelených ploch, na další náklady s provozem OZE jak píšete a navíc nikdo neřeší životnost a stárnutí a tím pádemm i likvidaci či obnovu. A to vše je nákladné i energeticky. Nejjednodušší je totiž snížit nároky všech bez roźdílu jak na energie, tak život vůbec.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist