Mikuláš Peksa: Když technologie nutně potřebuje přírodu jako spojence
Současná situace se dá popsat následovně: všichni se shodneme, že přírodu je potřeba chránit a lesy bychom si ničit neměly. Ale jakmile má padnout konkrétní závazek, řeší se jak to udělat, aby se vlk nažral a koza zůstala celá.
Na setkání o deforestaci v Amazonském pralese se sešli na začátku srpna představitelé osmi zemí. Cílem jednání bylo zajistit, aby se prales v důsledku degradace nedostal do bodu zlomu. Za body zlomu v kontextu změny klimatu chápeme hranice, za které by se určité ekosystémy neměly dostat, jinak totiž hrozí nevratná změna, která může fungovat jako katalyzátor pro další škody. V rámci belémské deklarace představitelé nebezpečí bodu zlomu uznali, na společném závazku ukončit odlesňování do roku 2030 se ale nedohodli.
Když mluvíme o bodu zlomu v Amazonu, myslíme tím typicky hromadný úhyn stromů, který by znamenal kolaps ekosystému a jeho proměnu na savanu. Odhady, kolik je možné Amazonu odlesnit, než tohoto bodu dosáhneme, se liší – pohybují se mezi 20–40%. Současná deforestace se pohybuje právě kolem té pětiny.
Podobně neoptimisticky dopadlo v červenci europarlamentní hlasování o obnově přírody. Přes silný vliv zemědělské lobby byl Europarlament schopen zaujmout společné stanovisko, hlavně kvůli konzervativním a lidoveckým hlasům ale neprošla řada konkrétních závazků a cílů, bez nichž bude ochrana evropské přírody složitá. Jde zejména o vyřazení článku o obnově zemědělské půdy – hlavně obnovení rašelinišť by nám významným způsobem pomohlo přirozeně zachycovat uhlík a ve hře je samozřejmě také ekonomická stránka: eroze zemědělské půdy nás stojí kolem 1,25 miliardy eur ročně.
Řešit klima změnu není dobře možné, když pokaždé někdo vycouvá, pokud přijde řada na nastavení konkrétních cílů na ochranu přírody. Investice do moderních technologií musí jít ruku v ruce s tím úplně základním, co už máme zadarmo – čistou vodu, čistý vzduch, ochrana před požáry i povodněmi.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (30)
Radim Polášek
1.9.2023 07:32A amazonský prales bych nechal na starost Brazílii a dalším tamějším státům. Neumíme si uhájit před zeleným kolapsem a zeleným zničením nás a naši ekonomiku tady v EU, viz například současná ekonomická stagnace a útěk firem z Německa, nemáme tak vůbec žádné právo do toho mluvit Brazilcům. A politicky tak odhánět Brazílii a další státy od Západu a hnát je do područí Číny a Ruska.
Jaroslav Řezáč
1.9.2023 08:25 Reaguje na Radim PolášekLidi nemají ještě takovou nouzi, aby byli odhodláni dělat něco zadarmo. Takže zase tak blbě na tom nejsme. Kdo je bohatý, bohatne, kdo je chudý chudne...to není problém, problém je naše představa o bohatství, je lepší být bohatý duchem a zdraví než bohatý penězi a nemocný.
Radim Polášek
1.9.2023 10:03 Reaguje na Jaroslav ŘezáčAle chudoba zase přináší jen chudobu a živoření, protože za prvé chudoba zabraňuje získávání kvalitních znalostí a vědomostí. Se podívejte střízlivýma očima třeba na naše školství, které je sice od základní po vysokou školu bezplatné, ale jaký budete mít v těch znalostech a dovednostech rozdíl, když vaši rodiče nebudou mít peníze ani na pomalu základní pomůcky v základní škole anebo když Vaši rodiče Vám budou schopni koupit kvalitní dražší pomůcky a financovat dojíždění do dobré střední školy a studium na jakékoliv vysoké škole včetně třeba jenom nějakého roku na zahraniční vysoké škole. Ty rozdíly ve znalostech jsou násobné stejně tak jako potom výdělky v kariéře. A po škole se to ještě zvyšuje, protože si všechno platíte. Kvalitnější a častěji odměňovaný chytrý mobil a počítač, placené zprávy z médií, všelijaká školení, zvyšování kvalifikace, lepší přibližovadlo, které Vám umožní dojíždět na velkou vzdálenost za lépe placenou prací...
A za druhé chudoba přináší ztrátu příležitostí. Když jste chudý bez koruny, máte těch příležitostí, co dělat a kde a jak pracovat, mnohonásobně méně a obvykle jenom ty, kde se nadřete a přitom vyděláte málo.
A to právě přináší ta zelená politika přicházející z Brusele. Chudnutí způsobené zelenou politikou přinese ještě další mnohem větší chudnutí způsobené poklesem průměrné produktivity těch zchudlých.
Karel Zvářal
1.9.2023 08:38Karel Zvářal
1.9.2023 08:43 Reaguje na Karel ZvářalJaroslav Řezáč
1.9.2023 08:49 Reaguje na Karel ZvářalJiří Svoboda
1.9.2023 12:02 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJiří Svoboda
1.9.2023 08:40"Stálé horké a vlhké klima. Průměrné roční teploty 25–28 °C s malými ročními i denními výkyvy teplot. Více než polovina srážek vzniká přímo v Amazonské nížině vlivem výparu a následné kondenzace. O něco méně srážek přináší pasáty z Atlantského oceánu. Relativní vlhkost 80–100 %. Průměrné roční srážky 2000–3000 mm, na úpatí And rostou s nadmořskou výškou až do 2000 m n. m. (na úpatí And v jižní Kolumbii až 6000 mm)."
Kde hodně prší tam savana nemůže vzniknout, bude tam stále bujná vegetace. Vše je podmíněno existencí pasátů, které může oblivnit jen globální klimatická změna a nikoliv deforestace. I kdyby byl prales celý naráz vymýcen, znovu se obnoví. Pro malý vodní cyklus nejsou stromy podstatné. Důležité je, že je tam vlhko a je co díky pasátům odpařovat.
Jaroslav Řezáč
1.9.2023 08:52 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
1.9.2023 11:49 Reaguje na Jaroslav Řezáčvaber
1.9.2023 08:55 Reaguje na Jiří Svobodajediné místo kde je prales zatím chráněn jsou zátopové oblasti, než někoho napadne postavit přehradu a zlikvidovat je
Jiří Svoboda
1.9.2023 11:42 Reaguje na vaberKarel Zvářal
1.9.2023 12:02 Reaguje na Jiří SvobodaPusťe si tento dokument s Antonio Nobrem a uvidíte, že fyzika je i tam, kde byste to vůbec nečekal, resp. "co vám ve škole neřekli".
Jiří Svoboda
1.9.2023 14:37 Reaguje na Karel ZvářalZ filmu pěkně čiší tendenčnost vysvětlit změnu klimatu "umíráním biotické pumpy". To by bylo průkazné za podmínek neměnnosti obsahu skeníkových plynů v atmosféře. To ale splněno není a tak je otázka, zda je pro stabilizaci klimatu důležitější stabilizace skleníkových plynů nebo stabilizace biotické pumpy stále otevřená. Pro mne byly argumenty o neporušenosti pralesa jako nutné podmínky pro fungování biotické pumpy ve filmu ne dostatečně nepřesvědčivé. Stejně tak (možná jen trochu hůře) by měly fungovat jakékoli členité dlouhodobě vlhké polochy. Argumentovat srovnáním plochy kmene u země a plochy listů v koruně jako výrazně sesilujícím faktorem odparu bylo hodně přes čáru.
Kdo chce filmu nekriticky uvěřit, bez potíží uvěří. Je za tímto účelem dobře natočen.
Karel Zvářal
1.9.2023 15:10 Reaguje na Jiří SvobodaVám stačí popsat výhody asfaltu oproti lesu a cítíte se šťasten. Asfalt vodu nepije, posílá ji rychle do pryč. Zatímco "pijácké" lesy budete systematicky tepat a jejich ochránce kritizovat. Jako by vymýcení 80% lesů (v historii lidstva) vám bylo pořád málo, podkuřujete svými "argumenty" propagátorům obnovitelné energie a dalšímu drancování přírodního bohatství.
Planetární systém cirkulace vzduchu a chodu oblačnosti člověk narušuje stále víc a víc. Proto práci vědců z tohoto dokumentu chápu jako průlomovou, povinnou pro všechny typy škol. Naučili jsme se z přírody jen brát, ale ta má též své limity. Pokud nebudeme brát výzvy zmínněných klimatologů vážně, nečeká lidstvo nic dobrého. V přírodě "vše souvisí se vším", vytrhávat ke kritice jednotlivosti a chtít po jiných vše zdůvodnit, je znakem nedostaku vlastních argumentů. Sám neumíte poradit/vysvětlit, ale po druhých to chcete. A že v poznání složitého, chaotického ŘÁDU klimatu, jsme na začátku, na tom se asi shodneme. Když neumíme ani předpověď na týden dopředu, jak asi vypadá naše poznání o celoplanetárním systému...
Jiří Svoboda
4.9.2023 11:35 Reaguje na Karel ZvářalVýzvy zmíněných klimatologů je samozřejmě brát vážně a hlavně kriticky vyhodnotit, ne je pouze zabedněně přijímat a šermovat s nimi.
vaber
2.9.2023 09:01 Reaguje na Jiří Svobodanikde jsem žádné informace nesháněl ,ale množství vody co odteče jen Amazonkou do oceánu je obrovské a je jasné, že voda pro deště musí přicházet hlavně z oceánu , voda pro nějaký malý cyklus rychle odtéká řekami pryč, ale samozřejmě prales vypařuje i zadrží hodně vody
Jiří Svoboda
4.9.2023 11:22 Reaguje na vaberZdá se, že Amozonie tvoří dostatečný rezervoár vody na překlenutí období sucha, navzdory tomu, že stromy v období sucha odpořují mnohem více než vodní plochy (viz Zvářalův film).
vaber
1.9.2023 09:01ale to nezajímá ty kteří na ničení lesů vydělávají
Jiří Svoboda
1.9.2023 11:47 Reaguje na vabervaber
2.9.2023 08:53 Reaguje na Jiří Svobodajakmile je les provozovám jako pole,ovšem s cyklem 80let,
logicky já očekávám ,že musí přijít obdobné problémy jako jsou u polí s intenzivním zemědělstvím,
dřevo jak z pralesa tak i hospodářských lesů se nikde nehromadí, jen rozložení nebo spálení dřeva které použije člověk, trvá desítky let,pomaleji než v pralese ,ale i desítky let je vlastně nic,
to požehnání má krátkou životnost a pro ochranu klimatu zcela nepodstatné,vlastně je to jen okamžitý efekt,který s časem zmizí,
lesy a pralesy jsou jen jedno kolečko v systému fungování života na planetě ,ale já bych řekl, zcela zásadní a podle toho by jsme se měli k lesům chovat
Jiří Svoboda
4.9.2023 11:49 Reaguje na vabervaber
5.9.2023 08:23 Reaguje na Jiří Svobodato jsem tady hlásal už před mnoha lety,když byla řec o zadržování uhlíku a plicích planety,
ale to platí i pro dřevo využité člověkem ,časový posun považuji za bezvýznamný,
nicméně, kyslík co rostliny uvolní je velice důležitý a možná zcela zásadní pro život,
ale jak říkám ,kdo zná kyslíkový koloběh, jakou v něm hrají roli organizmy v oceánech a radiační záření ve vysoké atmosféře, nemyslím si že to dobře známe,
ovšem zpráv, jak to mají odborníci zmáknuté, bude asi mnoho
Jiří Svoboda
5.9.2023 09:21 Reaguje na vaberJistě, lidmi uložený uhlík bude opět jen malá část v globální uhlíkové bilanci, ale ta se skládá z mnoha malých příspěvků a nezbývá, než se věnovat všem.
vaber
6.9.2023 08:34 Reaguje na Jiří Svobodakyslík reaguje skoro se vším a je div ,že se stále v atmosféře udržuje volný, to dokázaly jen inertní prvky
Jiří Svoboda
6.9.2023 12:24 Reaguje na vaberJiří Svoboda
6.9.2023 12:28 Reaguje na vaberRichard Vacek
1.9.2023 17:58No a komu se líbí savana, ten dá zase přednost tomu, aby bylo více savany.
Peksa nemá rád změny, tak preferuje, aby se nic neměnilo.