Miriam Čakurdová: Bránil posvátnou řeku, teď je kvůli tomu ve vězení
Bernardova obrana lidských práv vyvolala výhružky a vlnu pomlouvačných kampaní proti němu, což vyústilo ve vážné obavy o jeho bezpečnost. Guatemala byla v roce 2020 sedmou zemí s největší podílem úmrtí pro obránce půdy a životního prostředí a v posledních letech tam bylo zabito nejméně 11 aktivistů, kteří vystupovali proti hydroelektrárenským projektům.
Dopisní akce na pomoc Bernardovi
„Proč jsem ve vězení?“ ptá se Bernardo. „Za to, že odsuzujeme to, co dělají našim řekám, a bráníme to málo, co z nich zbylo.“ Amnesty požaduje, aby guatemalská generální prokurátorka zařídila stažení veškerých obvinění proti Bernardovi Caal Xolovi a jeho bezpodmínečné propuštění. Věnovat trochu svého času na to, aby mohl být Bernardo osvobozen, může každý z nás. A to velmi jednoduše prostřednictvím mezinárodní akce Maraton psaní dopisů. V loňském roce proběhlo v České republice 1 300 dopisových akcí a individuálních psaní. Celkem se podařilo ručně napsat skvělých 8 325 dopisů. I přes nepříznivou situaci se celosvětově napsalo téměř 5 milionů.
Napsat a odeslat dopis stačí pár snadných kroků. Stačí si otevřít stránky www.maraton.amnesty.cz a zaregistrovat se. Následně dostanete všechny pokyny i potřebné materiály.
Na webu také najdete všech šest případů, na které se letos organizátoři zaměřili. Kromě Bernarda si můžete pročíst i další příběhy. Třeba o novinářce z Wu-chanu nebo sedmnáctiletého chlapce z Běloruska odsouzeného na pět let vězení za demonstraci, které se vůbec nezúčastnil. Krom dopisů mocným za propuštění jednotlivých lidí lze psát i tzv. dopisy solidarity – tedy dopisy adresovány přímo pronásledovaným lidem jako podporu v jejich těžkých situacích.
Zapojte se do akce 10. prosince na Mezinárodní den lidských práv a změňte nespravedlivě souzeným život k lepšímu. Zachraňte život, napište dopis.
reklama