https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miriamn-cakurdova-branil-posvatnou-reku-ted-je-kvuli-tomu-ve-vezeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miriam Čakurdová: Bránil posvátnou řeku, teď je kvůli tomu ve vězení

28.11.2021
Bernardo Caal Xol.
Bernardo Caal Xol.
Zdroj | Archiv rodiny Bernard Caal Xola
Bernardo Caal Xol (49) je učitel, odborář a ochránce původních obyvatel Mayských Q’eqchi’. Od roku 2015 podal několik právních námitek proti projektu hydroelektrárny OXEC, kvůli údajnému zničení patnácti hektarů lesa a s nimi tří posvátných kopců. Zároveň hydroelektrárna brání přístupu ke dvěma posvátným řekám, kde lidé z Q´eqchi´po generace lovili a koupali se. Kromě toho, že vodu z řeky Cahabón místní považují za posvátnou, jsou na vodě existenčně závislí. Bernardo nyní platí vysokou cenu za to, že se postavil čistě zištným zájmům korporace a úřadům, které zneužívají guatemalský soudní systém k umlčování obránců lidských práv. Guatemala se přitom stala signatářem mezinárodní úmluvy zakotvující práva domorodých obyvatel na svobodný, předchozí a informovaný souhlas s projekty, které ovlivňují jejich území.
 
Bernardo byl zatčen v lednu 2018 a odpykává si trest sedm let a čtyři měsíce za údajné zadržení a okradení čtyř zaměstnanců subdodavatele OXEC během protestu v roce 2015. Guatemalský nejvyšší soud zamítl jeho poslední odvolání v září, nicméně nikde nepadlo, že by měl být aktivista držen ani den za mřížemi. Lidskoprávní organizace Amnesty International zjistila nesrovnalosti ve vyšetřování v procesech, a nedostatek důkazů v Bernardově případu a prohlásili jsme ho za vězně svědomí, tedy uvězněného pouze kvůli jeho mírovému aktivismu.

Bernardova obrana lidských práv vyvolala výhružky a vlnu pomlouvačných kampaní proti němu, což vyústilo ve vážné obavy o jeho bezpečnost. Guatemala byla v roce 2020 sedmou zemí s největší podílem úmrtí pro obránce půdy a životního prostředí a v posledních letech tam bylo zabito nejméně 11 aktivistů, kteří vystupovali proti hydroelektrárenským projektům.

Dopisní akce na pomoc Bernardovi

„Proč jsem ve vězení?“ ptá se Bernardo. „Za to, že odsuzujeme to, co dělají našim řekám, a bráníme to málo, co z nich zbylo.“ Amnesty požaduje, aby guatemalská generální prokurátorka zařídila stažení veškerých obvinění proti Bernardovi Caal Xolovi a jeho bezpodmínečné propuštění. Věnovat trochu svého času na to, aby mohl být Bernardo osvobozen, může každý z nás. A to velmi jednoduše prostřednictvím mezinárodní akce Maraton psaní dopisů. V loňském roce proběhlo v České republice 1 300 dopisových akcí a individuálních psaní. Celkem se podařilo ručně napsat skvělých 8 325 dopisů. I přes nepříznivou situaci se celosvětově napsalo téměř 5 milionů.

Napsat a odeslat dopis stačí pár snadných kroků. Stačí si otevřít stránky www.maraton.amnesty.cz a zaregistrovat se. Následně dostanete všechny pokyny i potřebné materiály.

Na webu také najdete všech šest případů, na které se letos organizátoři zaměřili. Kromě Bernarda si můžete pročíst i další příběhy. Třeba o novinářce z Wu-chanu nebo sedmnáctiletého chlapce z Běloruska odsouzeného na pět let vězení za demonstraci, které se vůbec nezúčastnil. Krom dopisů mocným za propuštění jednotlivých lidí lze psát i tzv. dopisy solidarity – tedy dopisy adresovány přímo pronásledovaným lidem jako podporu v jejich těžkých situacích.

Zapojte se do akce 10. prosince na Mezinárodní den lidských práv a změňte nespravedlivě souzeným život k lepšímu. Zachraňte život, napište dopis.


reklama

 
foto - Čakurdová Miriam
Miriam Čakurdová
Autorka je stážistka Amnesty International.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

28.11.2021 14:45
Stane se ledacos.Každý má svoje.To já jsem branil po převratu v 89 vlastním tělem likvidaci pomníku lidového milicionáře.Sice mě nezavřeli,ale strašlivě mě ztloukli.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

28.11.2021 15:14 Reaguje na karel krasensky
No bodejť
Odpovědět
RV

Richard Vacek

28.11.2021 14:48
Tak už to bývá. S civilizací přibývá potřeba elektřiny. A přehrady s hydroelektrárnou jsou dobrou alternativou k jiným zdrojům. Proto se i v západních zemích vybudovala řada přehrad a někde tato energie tvoří i podstatnou část výroby. Například v Rakousku tvoří 65% výroby elektřiny.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist