https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-bobek-milujeme-moju-pribeh-pokracuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Milujeme Moju – příběh pokračuje

5.7.2022
Kisumu
Kisumu
Foto | Peter Sterns​ / Zoo Praha
V pátek jsem se konečně dočkal a mohl to říct i napsat…
 
Měli jsme ty informace už od začátku června a byly i podkladem pro naše rozhodování, ale museli jsme dodržovat mlčenlivost. Té jsme byli konečně zproštěni, protože vše se již na všech úrovních podařilo projednat a odsouhlasit. Obsahem tohoto mého sloupku tedy bude stručné představení dvou goril, které v novém pavilonu doplní trojici samic Kamba – Kijivu – Shinda a malého Ajabua.

Role vůdčího samce v Rezervaci Dja, jak jsme nový pavilon pojmenovali, se ujme Kisumu. Zde je jeho stručný životopis: Narodil se roku 1997 v Mnichově, odchovali ho jeho rodiče Sonja a Roututu a v sedmi letech byl přesunut do rakouského Schmidingu, kde až doposud žije v mládenecké skupině. Na rozdíl od Richarda, jehož linie je již tzv. přereprezentovaná, a tudíž již nesmí mít další mláďata, Kisumu má mnohem lepší ranking a měl by se u nás v dohledné době stát otcem hned dvou potomků.

Duni krátce po narození v roce 2013.
Duni krátce po narození v roce 2013.
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha

V novém pavilonu doplní skupinu goril také jedna mladá samička. A to je opravdu bomba! Bude jí Duni! Nic vám to neříká? Tak jinak. Bude jí dcera naší Moji, vnučka Richarda a Kijivu! Znovu: Budeme mít v Praze dceru naší prvorozené gorily, slavné Moji!

Duni
Duni
Foto | Lucía Gandarillas / Zoo Praha

Když jsem se poprvé dozvěděl o možnosti jejího příchodu, neváhal jsem ani vteřinu. Lepší pokračování příběhu našich goril si totiž snad ani nejde představit. A zúročuje se tím i úsilí, s nímž jsme před lety hledali pro Moju co nejlepší umístění, a to nejen s ohledem na optimální životní podmínky, ale i na co nejlepší genetický profil vůdčího samce její nové rodiny. Jenom díky tomu, že samec Niky má vysoký ranking, mohla s ním mít Moja ve španělském Cabárcenu roku 2013 malou Duni – a zanedlouho také Duni dostane možnost mít vlastní mládě.

Příběh pokračuje!


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha a autor řady knih, například knihy Ryšavý knihovník.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist