https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-bobek-nejkrasnejsi-den-ve-vychodnim-kongu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Nejkrásnější den ve východním Kongu

22.3.2022
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha
Řidič si svůj samopal odložil mezi přední sedačky landcruiseru, ale ostatní strážci Národního parku Kahuzi-Biega je drželi v rukou, i když jsme odbočili z hlavní silnice a po blátivé cestě začali stoupat k vrcholu kopce. Auto se smýkalo a naklánělo, až jsme konečně zastavili u tabulky s nápisem BUGULUMIZA. Nacházela se u paty vysílače, kde hlídkovala další skupinka strážců. A spolu s nimi byl na místě i Hobereau Kitumaini, s nímž jsme se setkali již předchozí den. Dělal se mnou rozhovor v rádiu Gorilla FM.
 
Ochranářské rádio Gorilla FM vzniklo v roce 2019 při Národním parku Kahuzi-Biega a vysílá ve francouzštině, svahilštině a dvou z několika místních jazyků. Ve vztahu k národnímu parku se prý díky němu u řady lidí podařilo prolomit ledy – a pokud jde o zdejší jedinečné gorily východní a jejich habituované skupiny, není dne, kdy by o nich nevysílalo.

Na vrchol Bugulumizy přijel Hobereau opravovat vysílač, který slouží přenosu signálu tohoto rádia. Ostatně již po našem rozhovoru se mi zmiňoval, že by uvítali i techniku, která v Evropě už dosloužila.

Na Bugulumizu jsme se ale netrmáceli kvůli vysílači. Poblíž se toho dne nacházela osmičlenná skupina gorilího samce Bonaneho. V dešti, s průvodcem Lambertem v čele, jsme za ní vyrazili. Po několika stech metrech jsme sešli z pěšiny a porostem začali sestupovat ze strmého svahu. Náhle se ozvalo gorilí zamručení. A pak jsem ho uviděl! Na úpatí srázu seděl v listoví Bonane! Vytáhl jsem fotoaparát a začal mačkat spoušť. Ruce se mi třásly vzrušením. Když jsem foťák sklonil, abych zkontroloval pořízené snímky, Lambert do mne šťouchl a ukázal mi do koruny stromu nad Bonanem. Šplhal v ní sameček Wilungula!

Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha

Na následující hodinu do smrti nezapomenu. Bonane se zvedl a poodešel. Následovali jsme ho – a nakonec se před námi odkryl výhled na celou jeho skupinu! Jedním pohledem jsme obsáhli všech osm goril, z nichž většina byla jenom pár metrů od nás. Mohli jsme obdivovat úchvatného Bonaneho, mladé samečky Deschryvera a Wilungulu, jejich matky Siri a Mukono a zlatý hřeb celé té jedinečné podívané – Nyaba Deux s 18-měsíčními dvojčaty! Přál bych vám to zažít tím spíš, že pocity, které jsem měl v těch chvílích, nedokážu popsat…

Šťastní jsme vystoupali zpět k autům, abychom se vrátili do hotelu v Bukavu. Když se mi telefon připojil na síť, začal jsem svým blízkým rozesílat snímky Bonaneho rodiny. Mezitím se mi stáhly e-maily. Byla mezi nimi zpráva z Českého rozhlasu, že svou vyřazenou techniku poskytne rádiu Gorilla FM.

Jak pomoci

Úsilí Zoo Praha při ochraně ohrožených druhů živočichů můžete podpořit převodem libovolné částky na sbírkové konto Pomáháme jim přežít, číslo účtu 43–6804660247/0100. Pomůžete však i návštěvou zoo nebo nákupem vybraných druhů suvenýrů.

K ochraně goril východních přispěje i vaše návštěva Národního parku Kahuzi-Biega. Podrobnější informace naleznete na webu www.kahuzibieganationalpark.com.


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha a autor řady knih, například knihy Ryšavý knihovník.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

22.3.2022 19:27
A paralelně s tím se tlupa gorilích příbuzných z Ruska snaží zabít jiné příslušníky jiné tlupy z Ukrajiny.
Nevím, jestli bychom neměli raději dát náš honosný druhový název sapiens někomu jinému!
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

23.3.2022 18:59 Reaguje na Katka Pazderů
ono je to zvláštní, zatím co popisované je o přežití tak na druhou stranu lidstvo je neskutečně líný. Ono se nedá přehlédnout, že ten " západ" mentálně degeneruje pod návalem kdejaké digitalizace leností mentální práce a chytrých " kapes" úpadkem logiky a sociálních schopností. Čili i opice umí vytvořit lepší sociální koexistenci jedinců obého pohlaví než to sapiens s plastovými mozky po kapsách
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist