https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-bobek-prosba-o-pomoc-v-patrani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Prosba o pomoc v pátrání

17.4.2023
Plukovník Zelinka skvěle zachytil podobu i fungování Zoo Praha ve 30. letech. Zde chovatel Bohumil Krinert s nosorožcem Maxem v původním pavilonu tlustokožců, který stával na místě dnešní expozice lemurů.
Plukovník Zelinka skvěle zachytil podobu i fungování Zoo Praha ve 30. letech. Zde chovatel Bohumil Krinert s nosorožcem Maxem v původním pavilonu tlustokožců, který stával na místě dnešní expozice lemurů.
Zdroj | Sbírka Rakouského filmového muzea / Zoo Praha
Třináct filmů, které si k nám našly cestu z Vídně, nám poskytlo velké množství informací o Zoo Praha ve 30. letech. Tím více vzrušující je zjištění, že těchto filmů existovalo – či stále ještě existuje – podstatně víc. Snad až jedenadvacet!
 
Víme to díky bádání historičky dr. Kateřiny Jíšové z Archivu hl. m. Prahy, jíž se o autorovi filmů plk. Ing. Josefu Zelinkovi (1893–1948) a jeho manželce Heleně (1892–1952) podařilo zjistit překvapivé množství informací.

Velmi mne zaujal hned jeden z jejích prvních poznatků, a sice že na svatbě Zelinkových svědčil švagr nevěsty, zubní lékař MUDr. Jaromír Křečan. Ten se stal uznávaným specialistou na zubní klinice prof. MUDr. Jana Jesenského, přičemž prof. Jesenský často docházel do vyhlášeného salonu Jarmily Klatovské, dcery zakladatele Zoo Praha prof. Jiřího Jandy.

Sám dr. Křečan také s oblibou trávil čas ve společnosti, zejména umělecké. Tyto vazby by nám snad mohly osvětlit, jak se Zelinkovi dostali do blízkosti prof. Jandy a navázali s ním – jak je vidět ve filmových záběrech – dosti důvěrný vztah.

Současně je ovšem nutné dodat, že také sami Zelinkovi se nacházeli ve středu společenského dění. Jejich bydliště, Salvátorská 8, bylo sídlem obou švagrů Heleny Zelinkové: již zmíněného dr. Křečana a především nakladatele Jana Štence, u kterého se scházeli nejlepší umělci i další významné osobnosti té doby.

Výzkum Dr. Jíšové odhalil také mnoho dalších zajímavostí a souvislostí, ale z mého pohledu je nejdůležitější v úvodu zmíněná číslovka jednadvacet. Tedy skutečnost, že filmů natočených plk. Zelinkou bylo možná nikoli třináct, ale dvacet jedna.

Vyplývá to ze soupisu majetku, který byl zpracován po smrti Heleny Zelinkové v říjnu 1952. V něm jsou vedle mnoha jiných položek uvedeny:

   13) 1 projektor zn. Pathé Vox 9/5 mm …………… 8.000.–
   14) 21 kulatých krabic a 200.– …………….. 4.200.–
   15) 1 plátno nástěnné k promít. přístroji ….. 120.–
   Všechny oceněné věci převzala pí Jarmila Výborná.

Ve třinácti z jednadvaceti kulatých krabic bylo bezpochyby uloženo třináct filmů, které jsou dnes v Rakouském filmovém muzeu. Ve zbylých osmi krabicích snad bylo dalších osm kotoučů – a ty by nás samozřejmě nesmírně zajímaly. Nacházejí se v nějaké sbírce? Vlastní je potomci jejich dědičky, sestry plk. Zelinky paní Jarmily Výborné? Jsou někde na prodej? Anebo se nenávratně ztratily?

Budeme samozřejmě vděčni za jakoukoli informaci. Filmy by nejspíš byly ve formátu Pathé o šířce 9,5 mm a s perforací mezi políčky. A pravděpodobně by je uvozovalo logo plk. Zelinky: Z v kroužku.


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha a autor řady knih, například knihy Ryšavý knihovník.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist