https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-bobek-ukrajinske-zoo-v-ohni-valky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Ukrajinské zoo v ohni války

5.3.2022 | PRAHA
Válka způsobuje zvířatům strašný stres, takže část z nich byla přesunuta do vnitřních prostor a podzemních galerií. Veterináři sledují jejich emoční stav a v případě potřeby poskytují sedativa.
Válka způsobuje zvířatům strašný stres, takže část z nich byla přesunuta do vnitřních prostor a podzemních galerií. Veterináři sledují jejich emoční stav a v případě potřeby poskytují sedativa.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Z ukrajinských zoologických zahrad přicházejí srdcervoucí zprávy.

Hned na počátku ruské invaze zasáhlo několik střel Ekopark Feldman v Charkovské oblasti. Další zásahy později poškodily různé expozice, takže došlo k útěkům zvířat. V samotném Charkově mohou zaměstnanci tamní zoo pracovat jenom dvě až tři hodiny a jinak jsou v krytech…

 

Hlavní zpráva z Kyjeva byla tato: „Válka způsobuje zvířatům strašný stres, takže část z nich byla přesunuta do vnitřních prostor a podzemních galerií. Veterináři sledují jejich emoční stav a v případě potřeby poskytují sedativa.“ Současně naši kyjevští kolegové varovali před dezinformacemi a zdůrazňovali, že „ošetřovatelé zoologické zahrady, veterináři, inženýři a další jsou na místě 24/7“. I u nás se totiž objevily falešné zprávy, že kyjevskou zoo všichni opustili a zvířata nechali napospas.

Nejvíc informací jsme měli a máme ze zoo v Mykolajivě, kterou vede prezident ukrajinské unie zoologických zahrad Vladimir Topčij. Z jeho zpráv vyjímám:

„26. února ve večerních hodinách u naší zoologické zahrady došlo k bitvě za účasti tanků. – Děkujeme za vaši ochotu pomoci, ale ještě to není potřeba.“

„Každým dnem je situace stále napjatější, ozývají se výbuchy, je vyhlášen nálet. Ale zoo funguje, o zvířata se staráme, jsou krmena. Vytrváme až do konce.“

„Je vzdušný poplach. Sirény. Hlasité zvuky explozí. Ale zoo funguje, zoo bojuje. Čtyři naši zaměstnanci šli na frontu, dva na obranu města.“

„Podmínky se velmi ztížily. Máme rezervu píce, ale složitější je situace s masem. Máme ho na čtyři dny.“

Kromě několika velkých zoologických zahrad je na Ukrajině i mnoho menších chovatelských zařízení různé úrovně. Z jednoho z nich, které se nachází u Kyjeva, vezli kolegové z polské Zoo Poznaň několik šelem. Navzdory tomu, že cestou byl jejich konvoj obklíčen ruskými tanky, jako zázrakem dorazili v pořádku do Polska.

Právě malá zařízení začala zejména v posledních dnech volat o pomoc. Proto v Polsku vzniká středisko, kde se shromáždí krmiva i nejrůznější materiál a odkud bude přes Lvov vše distribuováno dál na Ukrajinu. Ve chvíli, kdy píši svůj sloupek, připravujeme pro tento „hub“ zásilku z České republiky. Pořizujeme ji z prostředků, které přicházejí na sbírkové konto Zoo Praha „Pomáháme jim přežít“. V pondělí jsme na něm zřídili ukrajinský podúčet, a i když nikdo nepředpokládal, že ukrajinské zoo budou potřebovat pomoc tak brzo, nyní se hodí. Dobrá zpráva je, že se k této naší sbírce připojilo již sedmnáct českých a slovenských zoologických zahrad a že ho podpořil například také Durrell Conservation Wildlife Trust.


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha a autor řady knih, například knihy Ryšavý knihovník.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JP

Jaroslav Pobeha

10.3.2022 12:48
V južnej ukrajine blízko Odessy je veľká biorezervácia so zvieratami - Askania Nova. Sú tam zvieratá nielen z eurázie ale aj afriky. Dúfam, že ju boje nezničia.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist