Miroslav Škopán: Recyklace stavebních a demoličních odpadů ve světle nových právních předpisů
Slabinou nového zákona o odpadech byla v prvních sedmi měsících roku 2021 absence vyhlášky o podrobnostech nakládání s odpady. Podle stanoviska MŽP z první poloviny roku 2021 se subjekty zabývající se touto činností řídily starými vyhláškami k původnímu zákonu o odpadech, zákonu č. 185/2001 Sb.
V červenci 2021 vyšla konečně rozsáhlá vyhláška 273/2021 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady. Jedná se o velmi rozsáhlý dokument (208 stran ve Sbírce zákonů), který komplexně nahradil sedm předchozích vyhlášek. Tato vyhláška vstoupila v platnost počátkem srpna 2021.
Kvalitní stavební recykláty mírní nedostatek přírodních nerostných surovin
V současnosti společností rezonuje v rámci udržitelného rozvoje mimo jiné i pojem cirkulární ekonomika, a to napříč celým spektrem výrobních aktivit. Je všeobecně známo, že mezi nejdůležitější součástí ekonomiky patří stavebnictví. Cirkulární ekonomika ve stavebnictví tak v současné době hraje přirozeně zcela nezastupitelnou roli v dalším rozvoji tohoto odvětví.
Nezbytnost recyklovat stavební materiály je zakotvena i v nařízení EP a Rady 305/2011, kterým se stanoví harmonizované podmínky pro uvádění stavebních výrobků na trh, kde se v příloze I – Základní požadavky na stavby mimo jiné uvádí:
Stavba musí být navržena, provedena a zbourána takovým způsobem, aby bylo zajištěno udržitelné využití přírodních zdrojů a zejména:
- opětovné využití nebo recyklovatelnost staveb, použitých materiálů a částí po zbourání,
- životnost staveb,
- použití surovin a druhotných materiálů šetrných k životnímu prostředí při stavbě.
Pro stavebnictví tvoří jedny ze základních surovin stavební kámen a štěrkopísky. V posledních několika letech si začala odborná veřejnost uvědomovat blížící se nedostatek zejména kvalitního stavebního kamene. V současnosti se ceny drceného stavebního kameniva pohybují v závislosti na zdroji kamene a frakci mezi 300 a 600 Kč/t (bez DPH). U písků a štěrkopísků je běžná cena v rozmezí 200 až 400 Kč/t.
V blízkém časovém horizontu několika let se bude reálně objevovat postupný nedostatek přírodního nerostného kameniva a štěrkopísků, které jsou dostupné v současných těžebních prostorech, což pravděpodobně povede k nevyhnutelnému nárůstu cen těchto komodit. Jak je známo, v ČR nebyl v posledních třiceti letech otevřen žádný větší lom ani nebylo vydáno žádné rozhodnutí vedoucí k výraznému zvětšení těžebních prostor existujících lomů. Není žádným tajemstvím, že pokud se situace výrazně nezmění, nebude např. z čeho stavět plánovanou vysokorychlostní železnici. Proto je společensky zcela nevyhnutelné prosazovat v nových stavbách co nejvyšší míru využívání kvalitního recyklovaného kameniva tam, kde je to technicky a právně možné, aniž by se snížila kvalita stavby.
Ročně vytvoříme v ČR až 22 milionů tun stavebního odpadu
V ČR představují stavební a demoliční odpady (SDO) trvale nadpoloviční většinu materiálového toku odpadů (v letech 2015 až 2020 se tato hodnota pohybovala přibližně v rozmezí 52 % až 57 %). Konkrétně se v uvedeném období jednalo o rozmezí 18 až 22 milionů tun stavebních a demoličních odpadů ročně. To platí jak pro celková množství zmíněných odpadů, tak i pro odpady zařazené do kategorie „Ostatní odpady“ OO (podíl nebezpečných odpadů ve stavebních a demoličních odpadech představuje z hlediska procentního zastoupení relativně nízkou hodnotu – 1,5 až 2 %). Dominantní složkou v množstevních tocích SDO je zemina, kamení, vytěžená jalová hornina a hlušina, které představují ročně 70 až 75 % produkce všech SDO.
Materiálové zdroje vhodné pro recyklaci – tedy zejména beton, cihly a jejich směsi a také asfaltové směsi (zejména z vozovek) – představují cca 22 až 28 % vzniklých SDO (konkrétně cca 4 až 6 milionů tun ročně). Recyklací minerálních stavebních a demoličních odpadů vzniká recyklované kamenivo (běžně a hovorově označované výrazem „recyklát“). Recyklované kamenivo je kamenivo získané při úpravě anorganického materiálu dříve použitého v konstrukci. Jedná se o produkt recyklace (drcení + třídění + separace znečištění) inertního minerálního stavebního a demoličního odpadu v zařízeních k tomu určených, který je materiálově složený z drcených a tříděných betonů, cihelného zdiva, keramiky, asfaltových směsí, zeminy a kamení (podle vyhlášky č. 8/2021 Sb. ) a jejich směsí.
Možnosti využívání „recyklovaného kameniva“ v pozemních i liniových stavbách jsou dány v řadě ČSN EN (např. ČSN EN 13242+A1 Kamenivo pro nestmelené směsi a směsi stmelené hydraulickými pojivy pro inženýrské stavby a pozemní komunikace, ČSN EN 12620+A1 Kamenivo do betonu, ČSN EN 13139 Kamenivo pro malty, ČSN EN 13043 Kamenivo pro asfaltové směsi a povrchové vrstvy pozemních komunikací, letištních a jiných dopravních ploch). Ve zmíněných normách je v části Termíny a definice vždy uvedeno, že kamenivo je zrnitý materiál používaný ve stavebnictví; kamenivo může být přírodní, umělé nebo recyklované. Dále jsou možnosti využívání recyklovaných SDO zakotveny např. i v Technických podmínkách Ministerstva dopravy.
Způsob demolice zásadně ovlivňuje kvalitu produkovaného recyklátu
Vyhláška č. 273/2021 Sb. mimo jiné upravuje požadavky na nakládání s vybouranými stavebními materiály při odstraňování stavby, provádění stavby nebo údržbě stavby. Této problematice je věnována hlava 4 vyhlášky. V § 42 Nakládání s vybouranými stavebními materiály při odstraňování stavby, provádění stavby nebo údržbě stavby. V bodě 1 je mimo jiné uvedeno:
- Při odstraňování stavby, provádění stavby nebo údržbě stavby se odděleně soustřeďují:
- vybourané stavební materiály a výrobky, které je možné opětovně použít, nebo stavební a demoliční odpady, které je možné recyklovat; tato povinnost se vztahuje alespoň na materiály nebo odpady vymezené v bodě 1 přílohy č. 24 k této vyhlášce,
- vybourané stavební materiály, které mohou být dále využity v režimu vedlejšího produktu; tato povinnost se vztahuje alespoň na materiály nebo odpady vymezené v bodě 2 přílohy č. 24 k této vyhlášce,
- stavební a demoliční odpady, které obsahují nebezpečné složky; tato povinnost se vztahuje alespoň na odpady vymezené v bodě 3 přílohy č. 24 k této vyhlášce.
Odkazovaná příloha č. 24 s názvem Vybourané stavební materiály, výrobky, vedlejší produkty a stavební a demoliční odpady, které musí být soustřeďovány odděleně mimo jiné uvádí z oblasti inertních minerálních odpadů tyto materiály:
- Neznečištěné vybourané stavební materiály a výrobky, které je možné opětovně použít, nebo stavební a demoliční odpady, které je možné recyklovat:
- beton a betonové konstrukce,
- cihly a zdicí prvky,
- střešní tašky,
- keramické obkladové prvky, další obkladové prvky a sanitární keramika,
- asfaltové směsi, které neobsahují nebezpečné látky,
- zemina a kamení, které neobsahují nebezpečné látky,
- štěrk ze železničního svršku, který neobsahuje nebezpečné látky,
- směsi betonu, cihel, tašek a keramických výrobků, které neobsahují nebezpečné látky.
- Vybourané stavební materiály, které jsou vedlejším produktem
- zeminy a kamení,
- znovuzískané asfaltové směsi.
Stavební recyklát není do konce roku 2024 odpadem
Z hlediska právního je také velmi důležité ukončení nakládání s materiálem získaným při demolici jako s odpadem (tzv. konec odpadu). Toto řeší § 83 vyhlášky č. 273/2021 Sb. Zde je mimo jiné v bodě 2 uvedeno: Do 31. prosince 2024 přestává být recyklát ze stavebního a demoličního odpadu odpadem, pokud jde o inertní minerální materiálový výstup recyklace, při které dochází ke změně zrnitosti a roztřídění na velikostní frakce a současně splňuje následující požadavky:
a) je vyroben výhradně z odpadu, který je minerálním inertním materiálem, katalogových čísel 17 01 01, 17 01 02, 17 01 03, 17 01 07, 17 05 04 nebo 17 05 08 pocházejícího z dřívější stavební konstrukce,
b) je určen k využití některým z následujících způsobů, pro který splňuje požadavky jiných právních předpisů:
-
- recyklované kamenivo jako náhrada přírodního kameniva pro použití stanovená v technických normách,
- konstrukční nestmelené a prolévané vrstvy pozemních komunikací nižších tříd, místních komunikací, parkovišť a chodníků, letištních nebo obdobných dopravních ploch,
- ochranná vrstva pozemní komunikace či letištní nebo obdobné dopravní plochy,
- nestmelená konstrukční vrstva polních a lesních cest,
- obsypy inženýrských sítí a zásypy výkopů a rýh pro inženýrské sítě,
- nestmelené a prolévané konstrukční vrstvy stavby železničních tratí,
- nestmelené a prolévané vrstvy účelových komunikací a ploch na staveništích,
- podkladní konstrukční nestmelené a prolévané vrstvy pro vyrovnání terénu pro následné pozemní a inženýrské stavby a pod základové desky při stavbě nižších budov; pokud nedojde k následnému vybudování pozemní nebo inženýrské stavby nebo základové desky a budovy, musí být recyklované kamenivo z místa použití odebráno.
Dále jsou uvedeny maximální dovolené obsahy škodlivin v sušině a ekotoxicity těchto materiálů.
Od roku 2025 bude nová vyhláška pro lepší třídění stavebního odpadu
Zde je nutno uvést, proč je platnost výše uvedeného bodu omezena do 31. 12. 2024 a co bude následovat po tomto datu. Do konce roku 2024 by v souladu s platným zákonem o odpadech mělo vydat Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu zvláštní vyhlášku pro podmínky nakládání se stavebním a demoličním odpadem a jeho využíváním v recyklované podobě.
Je jednoznačně prokázáno, že produkce kvalitních jednodruhových recyklátů ze SDO je možná pouze z kvalitně vytříděného materiálu, vstupujícího do procesu recyklace. Znečištění různými příměsemi (zejména plasty, dřevem, papíry atd.) zvyšují značně náklady na výrobu (nutností provádět, zpravidla ruční, separaci). Lze využít i strojní zařízení (např. větrné separátory viz obr. 1), což samozřejmě opět značně zvyšuje náklady na výrobu. Zároveň je pro úspěšnou recyklaci nepostradatelné příslušné strojní zařízení – minimálně mobilní drtič s předtřídičem a separátorem feromagnetických materiálů a minimálně jeden dvousítný třídič. K tomu je dále nezbytné mít zajištěný proces řízení výroby – od přejímky vstupních materiálů přes logistiku materiálových toků sutí i produktů a řízení jakosti.
Je však nutné dodat, že pro výrobu kvalitnějších produktů z recyklovaného SDO se běžně (např. v Německu, Rakousku, zemích Beneluxu, ve Švýcarsku apod.) užívají značně komplikovanější strojní celky, které zajistí zejména potřebnou stabilitu vysoké jakosti produktů. Na úvodním obrázku RCH Recycling Center Himberg GmbH je vidět kromě drtiče a třídičů i separátory a větrný třídič a také řešení toku materiálu v uzavřené smyčce (nadsítná složka se vrací zpět do drtiče).
Možnosti současného využívání recyklovaných stavebních materiálů jako výrobků jsou omezené
Recyklované stavební materiály nelze v současnosti obecně posuzovat podle nařízení EP a Rady (EU) č. 305/2011 (CPR), kterým se stanoví harmonizované podmínky pro uvádění stavebních výrobků na trh. Nelze postupovat ani podle zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky, které platí i pro některé výrobky stavební (např. nařízení vlády č. 163/2002, kterým se stanoví technické požadavky na vybrané stavební výrobky), neboť zde nejsou běžné recykláty ze SDO uváděny.
Recykláty ze stavebních a demoličních materiálů a výrobky z nich lze na trh uvádět jako nestanovené výrobky, které musí vyhovět alespoň požadavkům zákona o obecné bezpečnosti výrobků č. 102/2001 Sb. Výrobce pak musí výrobek v souladu s § 4 označit a opatřit jej stanovenou průvodní dokumentací. Nejobvyklejší formou v praxi je vydání Prohlášení výrobce o shodě.
Pokud pro posuzovanou oblast neexistuje příslušná norma (např. pro betony s vyšším obsahem plniva z recyklátů, než připouští ČSN EN 206), lze postupovat podle Stavebního technického osvědčení (STO), vydaného pro příslušnou aplikaci.
Katalog stavebních recyklátů se očekává v první polovině roku 2022
Pro další podporu korektního využívání recyklovaných SDO byl mimo jiné vytvořen pracovníky kolektivu ČVUT v Praze UCEEB Katalog výrobků a materiálů s obsahem druhotných surovin pro použití ve stavebnictví. Katalog vydala Česká agentura pro standardizaci, s.p.o., ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu. Obsahuje jak přehled SDO s potenciálem dalšího využití ve stavební výrobě, tak také postupy certifikace a zkušební postupy pro prokázání shody. V současnosti byl ze strany takřka stejného pracovního kolektivu dokončen nový rozšířený katalog pod názvem Katalog výrobků a materiálů s obsahem druhotných surovin z průmyslových provozů a komunálních odpadů pro použití ve stavebnictví. Jeho publikování na stránkách agentury ČAS lze očekávat v první polovině roku 2022.
Závěr
Stavební a demoliční odpady jsou cenným zdrojem surovin. V oblasti inertních minerálních odpadů se jedná o zdroj druhotných surovin jako náhradu přírodního kameniva a štěrkopísků v aplikacích, kde je to technicky možné a výhodné. V nedaleké budoucnosti lze očekávat nárůst napětí na trhu primárních stavebních surovin – zejména stavebního kamene. Nevyhnutelnost využívání recyklovaných stavebních a demoličních odpadů (SDO) v co nejvyšší míře je také v souladu s cirkulární ekonomikou ve stavebnictví. Tuto skutečnost je nutno respektovat nejenom při odstraňování staveb, ale také jejich budování tak, aby byly všechny použité materiály a komponenty na konci životnosti stavby v maximální míře recyklovatelné či opět přímo využitelné.
Pozvánka na webinář:Využití stavebních a demoličních odpadů
- Termín: 16. března 2022
- Přednášející: Ing. Tereza Pavlů, Ph.D., Jan Otýs, Ing. Ondřej Moflár
- Anotace: Přednáška se zaměřuje na zpracování stavebních a demoličních odpadů (SDO), možné využití výrobků s obsahem druhotných surovina a využití materiálů (recyklátů) vyrobených ze SDO. Obsahem semináře jsou také praktické příklady využití a legislativa spojená s danou problematikou.
Literatura k článku:
- Nařízení EP a Rady 305/2011, kterým se stanoví harmonizované podmínky pro uvádění stavebních výrobků na trh.
- Zákon č. 541/2020 Sb., ze dne 1. prosince 2020, o odpadech. In: Sbírka zákonů České republiky. 2020, částka 222, s. 1–112. ISSN 1211-1244.
- Vyhláška č. 273/2021 Sb., ze dne 23. července 2021, o podrobnostech nakládání s odpady. In: Sbírka zákonů České republiky. 2021, částka 119, s. 1–208. ISSN 1211-1244.
- Katalog výrobků a materiálů s obsahem druhotných surovin pro použití ve stavebnictví. PAVLŮ Tereza, Jan PEŠTA, Martin VOLF a Antonín LUPÍŠEK. Vyd. Česká agentura pro standardizaci s.p.o. ve spolupráci s MPO ČR. Praha, 2018.
- Vyhláška č. 8/2021 Sb., ze dne 12. ledna 2021, o katalogu odpadů a posuzování vlastností odpadů (Katalog odpadů). In: Sbírka zákonů České republiky. 2021, částka 5, s. 1–56. ISSN 1211-1244.
- Technické podmínky TP 210 Užití recyklovaných stavebních a demoličních materiálů do pozemních komunikací. VUT v Brně, Fakulta stavební 2011. 23 s.
- Recyklované stavební a demoliční odpady jako jeden z pilířů cirkulární ekonomiky ve stavebnictví. ŠKOPÁN Miroslav. Portál TZB-info. 2021 [cit. 2022-01-04].
- Podmínky substituce minerálních nerostných surovin ve stavebnictví surovinami druhotnými. ŠKOPÁN, Miroslav, Jaroslav KAŠPÁREK a Lukáš ZEIZINGER. In: 47. medzinárodná vedecká konferencia katieder dopravných, manipulačních, stavebných a polnohospodárskych strojov. Technická univerzita v Košiciach. 2021. s. 133–138. ISBN 978-80-553-3932-0.
- Jak se nová legislativa odrazila na recyklaci stavebních a demoličních odpadů v praxi. ŠKOPÁN Miroslav. In Odpady 5/2021. s. 18–20. ISSN 1210-4922.
reklama
Další informace |
Poděkování: Článek vznikl za podpory Technologické agentury České republiky v rámci programu Prostředí pro život TAČR SS02030008 Centrum environmentálního výzkumu: Odpadové a oběhové hospodářství a environmentální bezpečnost.
Text je převzatý z webu České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (16)
smějící se bestie
10.3.2022 08:41Jen ten potřebný prostor pro tuto recyklaci, nesmí blokovat zelený !
vaber
10.3.2022 08:55obvykle takový odpad traktorista zvrhne kde se mu hodí, nejlépe u polní cesty
zrovna nyní vidím, jak na louce se objeví třicet hromad hlíny , co je to za hlínu a odkud, nikdo v zastupitelstvu obce neví ,ani zdali je kontaminovaná nebo ne
Jiří Svoboda
10.3.2022 09:09Já bych očekával že se z článku dozvím třeba to, kde se mohou recykláty úspěšně využít například při stavbě cest a vozovek či výstavbě budov. Třeba na zdící malty a omítky či betonu na základy.
Jenže velký problém mohou být statici, kteří mnohdy (pro jistotu) navrhují mnohonásobně předimenzovaná řešení. Pak je i vlastní spotřeba materiálů (ať recyklovaných či těžených) násobně vyšší, než je potřeba. Pak se též nelze divit prudkému nárůstu cen staveb.
Břetislav Machaček
10.3.2022 10:10utopickou. Začnu od střechy. Lepenka se silnou vrstvou dehtu odložena
bokem, dříví pořezáno na otop, cihly očištěny na zdění stavby nové.
Omítka a malta použitá k vyvápnění a vylehčení pole. Po zabetonování základů prostor mezi nimi srovnán nepoužitelným zbytkem a zakryt tou
odloženou lepenkou. Pak zalit novým betonem a zaizolován. Odpad žádný
a vše "zrecyklováno" bez náročné třídící a recyklační techniky. Stavba
je staticky z nových materiálů a pouze odpad byl použit na nenosné části podlah v této hospodářské budově. Mimochodem i hlína ze základů, které
byly větší, než ty původní (původní jsou tak bez likvidace "ukryty"
pod podlahou) byla použita k terénní úpravám. Resumé: bezodpadová stavba,
ale spousta ruční práce a delší doba stavby. Sousedovi na podobnou stavbu
přijel bagr a náklaďák se otočil na skládku asi desetkrát. Výsledek? Cena
nehorázná, ale bez ruční práce a rychle. Co tak zase nabízet lidem staré
bouračky na levnější výstavbu nových domů? Než platit recyklaci a nebo
skládkování, tak zaplatit těmto lidem, že to recyklují oni třeba už na
místě budoucí stavby i s využitím těch zbytků, jak jsem to udělal já
a tisíce stavebníků v minulosti? A to byla cihla za 1 Kč a důvodem
její recyklace nebyla cena, ale dostupnost. Spotřební průmysl není
o recyklacích, ale o chrlení nových produktů s následnou starostí, co
s těmi předchozími. Stavebnictví není o hospodárnosti, ale o prostavěné
sumě, od které se odvíjí provize za vykonanou práci a tak vznikají nové
a nové "odpady" které by mohly být stavebními materiály. Po válce ta
rozbitá města se stavěla z bouraček , protože nový materiál nebyl
a lidé chtěli zase někde bydlet. Tak si lámejte hlavu nad stroji k
semletí a třídění stavebního odpadu a nebo si přečtěte, jak se to
dělalo kdysi a bezodpadově. Kolik hradů a městských hradeb nebylo
odpadem, ale stavebním materiálem a nebo alespoň dlažbou a tak se
"recyklovalo" po staletí. Pouze dnešní doba zná slovo ODPAD !!!
smějící se bestie
10.3.2022 11:45 Reaguje na Břetislav MachačekNejen já, jsem tak trochu používal materiál z bouraček - do základů, hrubé stavby ( 1975 -80 ).
Lukas B.
10.3.2022 13:54 Reaguje na smějící se bestieno a pak ty teorie o použití recyklátu do cementem stmelených konstrukcí - to je prakticky vždy velmi rizikové, a to zejména z důvodu časté kontaminace sádrou, síranové rozpínání je pěkná potvora. další nepříjemnou vlastností recyklátu je, že z něčeho, co připomíná štěrk, je po pár letech vystavení vodě a mrazu takové tekoucí písčité blátíčko.
no a nakonec s krčením ramen končíme u recyklátem zpevněných ploch parkovišť a lesních cest a výplňového zásypu hluchých prostor.
Jiří Svoboda
10.3.2022 14:12 Reaguje na Lukas B.Spíše by se měl výzkum zaměřovat na to, jak spoustu stavebního materiálu ušetřit při zachování, ne-li navýšení kvality stavby. Když člověk vidí porothermovou 44 cm tlustou obvodovou zeď RD doplněnou 6 cm polystyrénu, mělo by se to dát žalovat jako trestný čin.
smějící se bestie
10.3.2022 14:47 Reaguje na Lukas B.Práce se nepočítala, v té době - stavěno svépomocí, za dohledu i pomoci zedníka/děda manželky. Jinak celý dům cihlový - blok + voština, břizolit - 45cm zeď. Nadmořská výška regionu - 460m.
Lukas B.
10.3.2022 15:19 Reaguje na smějící se bestiesmějící se bestie
10.3.2022 17:13 Reaguje na Lukas B.Lukas B.
11.3.2022 09:38 Reaguje na smějící se bestieBřetislav Machaček
10.3.2022 16:01 Reaguje na Lukas B.stavebního materiálu. Dnešní "zedníci" už neznají
poměr písku, vápna a cementu na zdění, případně do omítky. Kupují se hotové maltové směsi v pytlích
a to si nechá výrobce sakra dobře zaplatit. Je to
prostě paráda a místo míchačky vám stačí vrtačka a
kýbl. Zdít z cihel "každý pes, jiná ves" spotřebuje více malty, času a musí se to i umět, což už dnes
umí málokdo. Nosná zeď dnes nemusí být tak rovná a
krásná jako u neomítnutých staveb, když se stejně
z vnějšku zateplí a zevnitř obloží sádrokartónem.
Lze taky zdít tkzv. k jedné lícové straně a na
ni už finální omítky moc být nemusí. Na zdění z takových cihel není třeba mít jemně zrnitou maltu
jako na ty přesné bloky a u rekonstrukce jedné
chalupy jsem se setkal sice s pálenými cihlami,
ale s maltou jen z písčitého jílu a vápna. Ano
je to hlavně o pracnosti , ale nikoliv o ceně
a tu lze taky snížit mícháním malty klasickým
způsobem. Je to prosím o stavbě svépomocí a ne
na klíč, jak se dnes převážně staví a taková
firma se vám na recyklované cihly vyprdne. No
a ta cena oklepané cihly je i o tom, že kdysi
seděla o víkendu u bouračky celá rodina a večer
měli oklepánu Tatru cihel za pár gulášů a piv.
Dnes to IT specialista dělat nebude, když si na
nové vydělá za pár hodin u PC. Lidé pak ale měli
k těm domům jiný vztah, protože jim rukama prošla
každá cihla mnohokrát. U těch recyklátů z drtě
ve směsích cementu a lepidel jsem stejně opatrný
jako vy. Po plyšáku se z černouhelného popílku
dělal Agloporit a z něho tvárnice na suché zdění.
Certifikát v té době OK a dnes by to nebylo ani
na podklad pro polní cestu, aby nekontaminovala
okolí. Co vše se dozvíme o nových "nezávadných"
materiálech za pár let nevím, ale klasická cihla
a vápenná malta je osvědčeným materiálem tisíce
let.
Jiří Svoboda
11.3.2022 13:37 Reaguje na Břetislav MachačekStavět dnes z klasických cihel obvodové 45 cm zdi RD, to je trestný čin proti lidstvu a ekologii.
Břetislav Machaček
12.3.2022 18:41 Reaguje na Jiří Svobodase nejedná o zkolaudovaný rodinný domek, ale
o poněkud zvětšenou a nyní trvale obývanou zahradní chatku. Stavěl ji bratr kamaráda původně jako zahradní chatku s hospodářskou budovou a po rozvodu ji vylepšil k bydlení. Právě on celou stavbu stavěl ze starých cihel
s obvodovými stěnami 30 cm. Po rozhodnutí ji trvale obývat stavbu zvenčí zateplil 10 cm polystyrénu, vnitřek obložil palubkami a
místy sádrokartonem. Podkroví dodatečně zateplil polystyrénem rovněž a svépomocí.
Okna má plastová dvoukomorová a chatku
o ploše 45 m2 vytápí krbovými kamny se
zásobníkem teplé vody pro koupelnu. Takže
energetická náročnost v poměru k ceně
stavby svépomocí bych řekl dostačující.
Bohužel, ale jako novostavba by určitě
nevyhověla normám, které neumožňují už
stavět levně a tak tam bydlí načerno.
Já to nepovažuji za trestný čin proti
lidstvu a ekologii, protože každý nemá
miliony na pasivní domy z nejnovějších
materiálů s nejnovějšími technologiemi
řídícími topení, větrání, rekuperace
atd. Vystačí si s pár kubíky dřeva a
s přípojkou proudu pro chladničku a TV.
A není sám. Lidí podobně vylepšujících
rekreační objekty k trvalému bydlení
přibývá a asi i bude nadále přibývat.