Miroslav Bobek: Trojské tolary ze Státní tiskárny cenin
Při výrobě limitované edice našich „bankovek“ byly využity obdobné či stejné postupy jako při výrobě bankovek skutečných. Použit je na ně bavlněný bankovní papír s vodotiskem lipových listů. Tištěny jsou irisovou metodou, kdy k přechodu jedné barvy do druhé dochází na jednom tiskovém válci, a pochopitelně jsou číslovány. Tiskové desky také obsahují utajené markanty. Případnému padělateli by práci ztížil i půlený obraz, který se skládá pouze při průhledu přes papír. Naše „bankovky“ obsahují rovněž strojově čitelné SC prvky, v nichž jsou zakódovány informace znemožňující kopírování. A v podobném duchu bych mohl pokračovat.
Na našich „bankovkách“, správně pamětních listech, máme uvedeny hodnoty 100, 500 a 1000 trojských tolarů. Tolary odkazují na někdejší jáchymovský tolar, který dal název dolaru. A přídomek „trojské“ je spolu s vyobrazením Trojského zámku na rubu vyjádřením úcty k místu, kde se naše zoologická zahrada nachází. Motiv Trojského zámku současně připomíná, že jeho poslední soukromý majitel, velkostatkář Alois Svoboda, daroval spolu s ním československému státu i pozemky, na nichž posléze vznikla Zoo Praha… Na líci „bankovek“ jsou vyobrazeni lachtan jihoafrický, gorila nížinná a slon indický – tři populární reprezentanti naší zoo a současně významní velvyslanci divoké přírody. Prostředky získané z prodeje „bankovek“/pamětních listů budou totiž určeny výhradně na in situ projekty, tedy na ochranu ohrožených druhů v oblastech jejich přirozeného výskytu.
Když jsem ve Státní tiskárně cenin prohlížel první nátisky našich sběratelských „bankovek“, připomněl jsem si, že je na nich i můj miniaturní podpis. Beru jej jako osobní záruku, že veškerý výtěžek, který přinesou, využijeme s veškerým úsilím a zodpovědností, zkrátka co nejlépe.
reklama