https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslavn-bobek-trojske-tolary-ze-statni-tiskarny-cenin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Trojské tolary ze Státní tiskárny cenin

27.9.2021
Pamětní list.
Pamětní list.
Zdroj | Zoo Praha
Ačkoli jsem byl ohlášen týden předem, musel jsem se na místě legitimovat, podepsat se, odevzdat telefon a projít několika turnikety. Nacházel jsem se ve Státní tiskárně cenin.
 
Do přísně střežené budovy v Růžové ulici jsem se přišel podívat na výrobu pamětních listů k 90. výročí Zoo Praha. Budou to opravdu jedinečné sběratelské kousky v podobě „bankovek“, ve všech ohledech špičková práce. Představíme vám je již v úterý 28. září, během Výroční slavnosti naší zoologické zahrady.

Při výrobě limitované edice našich „bankovek“ byly využity obdobné či stejné postupy jako při výrobě bankovek skutečných. Použit je na ně bavlněný bankovní papír s vodotiskem lipových listů. Tištěny jsou irisovou metodou, kdy k přechodu jedné barvy do druhé dochází na jednom tiskovém válci, a pochopitelně jsou číslovány. Tiskové desky také obsahují utajené markanty. Případnému padělateli by práci ztížil i půlený obraz, který se skládá pouze při průhledu přes papír. Naše „bankovky“ obsahují rovněž strojově čitelné SC prvky, v nichž jsou zakódovány informace znemožňující kopírování. A v podobném duchu bych mohl pokračovat.

Na našich „bankovkách“, správně pamětních listech, máme uvedeny hodnoty 100, 500 a 1000 trojských tolarů. Tolary odkazují na někdejší jáchymovský tolar, který dal název dolaru. A přídomek „trojské“ je spolu s vyobrazením Trojského zámku na rubu vyjádřením úcty k místu, kde se naše zoologická zahrada nachází. Motiv Trojského zámku současně připomíná, že jeho poslední soukromý majitel, velkostatkář Alois Svoboda, daroval spolu s ním československému státu i pozemky, na nichž posléze vznikla Zoo Praha… Na líci „bankovek“ jsou vyobrazeni lachtan jihoafrický, gorila nížinná a slon indický – tři populární reprezentanti naší zoo a současně významní velvyslanci divoké přírody. Prostředky získané z prodeje „bankovek“/pamětních listů budou totiž určeny výhradně na in situ projekty, tedy na ochranu ohrožených druhů v oblastech jejich přirozeného výskytu.

Když jsem ve Státní tiskárně cenin prohlížel první nátisky našich sběratelských „bankovek“, připomněl jsem si, že je na nich i můj miniaturní podpis. Beru jej jako osobní záruku, že veškerý výtěžek, který přinesou, využijeme s veškerým úsilím a zodpovědností, zkrátka co nejlépe.


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha a autor řady knih, například knihy Ryšavý knihovník.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jirka Černý

27.9.2021 19:32
Z falšování bych neměl obavy, naše tiskárna cenin umí takřka nefalšovatelné bankovky s tím že jen se té kvalitě přiblížit by bylo pro padělatele naprosto nerentabilní.
Odpovědět
DV

Daniela V.

27.9.2021 20:10
Dobrý den. Pane Bobku, prosím o dovysvětlení. Máte alespoň letmý odhad co tato akce vynese ? A koho, kde a jak hodláte podporovat ? ? Pro mne dost důležité informace. Myslím, že i u nás by se našlo dost zájemců fauny a flory. Vždyť i pražská ZOO neustále oslovuje návštěvníky o sponzorství, v době covidové " pozvat nějaké zvíře na večeři ", atd. Kolik z mé stokoruny doputuje třeba do Afriky a tam zajistí kolik mléka pro sloního sirotka ? Já, jelikož jsem pracovala celý profesní život ve zdravotnictví, několikrát ročně finančně podporuji tam. Oceňuji třeba to, že ZOO Praha vrací do Bulharska supy anebo do Mongolska koně Převalského. Ale tahle akce se mi nějak nezdá, nejsem přesvědčena o jejím smyslu ......
Odpovědět
ig

28.9.2021 16:39
Super nápad, nějaké si koupím.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist