https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslavn-bobek-vysvobozeni-nasi-anny-z-tureckeho-zajeti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Vysvobození naší Anny z “tureckého zajetí”

7.12.2019
Zdroj | Zoo Praha
Samička supa mrchožravého Anna se v naší zoologické zahradě vylíhla loni v červnu. V první polovině srpna jsme ji pak spolu s dalším supím mládětem převezli do východních Rodop. Tam je bulharští ochránci přírody umístili do umělého hnízda na vysokém skalním útesu, aby si začala přivykat na život ve volnosti. Po třech týdnech Anna toto umělé hnízdo opustila a zanedlouho se rozletěla do afrických zimovišť. Právě tím okamžikem se začala psát vzrušující a místy nejasná kapitola jejího příběhu, která k dílčímu happy endu dospěla teprve nyní – a to jejím vysvobozením z tureckého “zajetí”.
 

Rychlostí svého postupu Anna loni v září všechny překvapila. Díky satelitnímu vysílači na jejích zádech jsme sledovali, jak přeletěla Marmarské moře a pokračovala Tureckem k jihu. Na rozdíl od toho, co je běžné u jiných supích mláďat, se nikde nezastavovala a v průměru urazila denně 190 kilometrů. Během devíti dnů tak dokázala překonat 1700 kilometrů. Poté ji však nedaleko města Mersin na jihu Turecka zastavily silný déšť a vítr. Tři dny zůstávala na stejném místě. Za špatného počasí to bylo přirozené. Jenže ani poté, co vysvitlo sluníčko a vítr ustal, se Anna nedokázala odhodlat k další cestě. Znepokojení o její osud narůstalo každou hodinou. Naštěstí nedaleko od Mersinu v té době působil turecko-bulharský tým ornitologů a jeho členové se plni obav, že Annu najdou mrtvou, vydali na místo. Autem dojeli, kam až to šlo, a pak pokračovali pěšky po ovčí stezce. Konečně Annu nalezli. Byla v louži vody. Živá – i díky tomu, že měla alespoň co pít -, ale úplně promočená, vyčerpaná a na kost vyhublá. Pozdější vážení ukázalo, že má hmotnost ani ne půldruhého kilogramu, tedy zhruba o pět set gramů nižší, než by měla. Něco s ní zjevně bylo špatně…

Ale ne zas úplně špatně. Během tří dnů přibrala v lidské péči skoro čtvrt kila a začala bojovat s každým, kdo se chtěl dotknout její potravy. Vzápětí bylo rozhodnuto, že nejlepší bude ji přepravit zpět do Evropy a zapojit do chovu, aby se alespoň její potomci mohli vrátit k životu ve volnosti. Jak ale napsali bulharští ochranáři, tímto rozhodnutím teprve začala ta opravdová noční můra.

Měsíce a měsíce trval boj s orientální byrokracií. Nekonečné dopisování na všechny strany, přípravy a schvalování dokumentů, vysvětlování, to všechno muselo vyžadovat mimořádnou trpělivost a opravdu pevné nervy. Anna byla mezitím tureckými úřady různě přemisťována a ztrácela se z dohledu. Nakonec se díky spolupráci řady organizací a jednotlivců v Turecku i Bulharsku přece jen podařilo všechno vyřídit a nyní – po roce v “tureckém zajetí” – se Anna nachází v chovné stanici v bulharské Staré Zagoře. V těchto dnech se však již připravuje její transport zpět k nám, do Zoo Praha. Nebude to sice zrovna holywoodský happy end, ale ve skutečném světě jsme lepší závěr této kapitoly Annina příběhu vlastně ani nemohli čekat.


reklama

 
Další informace |
Psáno pro MF Dnes.
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JV

Jarmila Vavrochová

7.12.2019 16:14
Snad to tedy dopadlo dobře.
Odpovědět
ig

7.12.2019 19:49
Blahopřeju, to muselo být šílené s těmi Turky. Já to zažil jednou s tureckými celníky, když jim přišly papíry s překlepem ve výrobním čísle a musím říct, že kdybych měl po ruce nějakou silnější armádu, tak už jsou pod okupační správou :-)
Odpovědět
ČM

Čech M.

10.12.2019 10:33
Vsadím se , že ten býk pro halal porážku, o kterém zde psali , tam žádné potíže na hranicích neměl.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist