Karel Makoň: Mýty o divokých prasatech
Ve skutečnosti divoká prasata jen velice špatně vidí, a tak jejich přirozené chování venku v přírodě, zejména pokud je nečekaně překvapíte či vyplašíte v mlází, je pro nás lidi zvláštní. Jak jsem říkal, divoké prase hodně špatně vidí, orientuje se hlavně pomocí výborného sluchu a čichu, přičemž když je vyplašeno, tak se zastaví, otočí čelem k vám, čichá, poslouchá, kouká a snaží se vás identifikovat. V okamžiku kdy zjistí, o koho jde, opět se otáčí a raději mizí. Divoká prasata mají s lidmi jen ty nejhorší zkušenosti, díky své inteligenci se však za potravou za soumraku vydávají i k blízkosti lidských sídel, na skládky, zahrady a do měst. Tady pak velmi snadno dochází k třenicím mezi tak blízkými sousedy, jakými prasata a lidé bezesporu jsou. Dále faktem zůstává, že někteří lidé se chovají jako prasata a hrnou všechen biologický odpad ze svých pozemků do rokle za plotem, čímž vytváří pro prasata krmelce a ty se stahují právě k lidem. To vše, umocněné pohledem přes zasklené okno z prvního patra rodinného domu, v nás vyvolává panický strach z těchto jinak velice plachých zvířat.
Každopádně o tom, že divoké prase je velice inteligentní a bezkonfliktní zvíře, se můžete přesvědčit jak s přiloženého příspěvku z Vítaného hosta - O zvířatech a lidech, tak z krátkého videa, které jsme sestříhali s Vláďou Novým právě z amatérských záběrů od Bedřicha Tauše.
PS: Jinak jasně, že postřelené či autem sražené prase, které nemůže utéct, má rozsáhlé vnitřní zranění, je ve stresu a když ho Vy a nebo Váš pes okukujete z metru, se bude bránit, kousat a bát. A nebo, že zvíře uměle odchované v zajetí od selátka mezi lidmi Vás následně vyžene na strom, ale to, že by na Vás normální divoké prase číhalo někde za balvanem, aby až půjdete kolem Vás kouslo, sežralo a napadlo, je holý nesmysl. A to samé platí i o samicích s mláďaty, které jsem již vyplašil venku několikrát, od mláďat vždy strachy odběhly.
reklama