https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/na-biopaliva-se-selskym-rozumem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Svoboda: Na biopaliva se selským rozumem?

21.5.2010
Současné situaci v parlamentu okolo biopaliv lze velmi těžko porozumět. Kromě Martina Bursíka a několika jeho kolegů, kteří motorová biopaliva vehementně obhajují, jsou názory dalších poslanců a senátorů, odborníků, ekologických organizací i veřejnosti na biopaliva veskrze negativní a Evropská unie nás dnes k dalšímu navyšování biosložek v benzinu a naftě vůbec nenutí. Přesto zákon pro zvýšení podílu biosložek sněmovnou i senátem hladce prošel a zastavilo ho až prezidentovo veto.
 
Už se zdálo, že si pan prezident své veto správně načasoval a současná sněmovna kvůli desetidenní lhůtě veto na své řádné schůzi nebude moci zvrátit. Leč chyba lávky! Poslanci přerušili poslední řádnou schůzi poslanecké sněmovny a při jejím pokračování 27. května již mohou prezidentovo veto přehlasovat. Zřejmě není třeba příliš rozebírat, odkud vítr vane. Na druhé straně se nelze divit zemědělcům, že existuje-li lukrativní nabídka nákupu surovin pro výrobu biopaliv, ochotně ji využijí.

Odhlédněme však nyní od všemožných zájmů a zkusme použít selský rozum. Z pšenice vypěstované na jednom hektaru lze ročně vyrobit asi 2000 litrů biolihu, který nahradí přibližně 1300 litrů benzínu. Ovšem do bilance je třeba ještě započíst poměrně náročné obdělávání půdy včetně orby, hnojení, dopravu přes půl republiky, destilaci atd., to vše je spojeno s poměrně velkými nároky na energii a s dalšími emisemi skleníkových plynů. Proto se efekt úspor energie a emisí scvrkne sotva na polovinu. Na druhé straně lze na hektaru stejného pole technologicky i energeticky mnohem méně náročně (bez potřeby orat) vypěstovat 20 tun energetických plodin, které mohou přímo v místě produkce ušetřit ve výtopnách 10 000 kubických metrů zemního plynu. Použitím aut na stlačený zemní plyn pak lze ušetřeným zemním plynem nahradit 10 000 litrů benzinu. Hektar půdy takto přinese alespoň desetkrát větší úspory emisí skleníkových plynů než v případě biopaliv. Zemědělci slušně vydělají, lidé budou topit a auta budou jezdit levněji. To vše bez potřeby jakýchkoli dotací.

A tak mi nezbývá než doufat, že stará poslanecká sněmovna prezidentovo veto nepřehlasuje a nová poslanecká sněmovna začne posuzovat ekologická opatření hlavně na základě jejich efektivity a nikoliv podle míry lobbistických tlaků a jiných motivací. Tedy, že začnou být přijímána ekologická opatření na základě rozmyšlených a dobře proveditelných návrhů, ze kterých budou profitovat běžní lidé, příroda i podnikatelé, a nikoli jen úzká skupina „ekopodnikatelů“ na úkor běžných lidí, jak je tomu v případě motorových biopaliv a slunečních elektráren. A pokud přece jen bude prezidentovo veto přehlasováno, nezbývá než se podívat, jak jednotliví poslanci hlasovali, a těsně před volbami krátce poreferovat.


reklama

 
Jiří Svoboda
Autor je čtenářem Ekolistu.cz
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist