Jiří Svoboda: Na biopaliva se selským rozumem?
Odhlédněme však nyní od všemožných zájmů a zkusme použít selský rozum. Z pšenice vypěstované na jednom hektaru lze ročně vyrobit asi 2000 litrů biolihu, který nahradí přibližně 1300 litrů benzínu. Ovšem do bilance je třeba ještě započíst poměrně náročné obdělávání půdy včetně orby, hnojení, dopravu přes půl republiky, destilaci atd., to vše je spojeno s poměrně velkými nároky na energii a s dalšími emisemi skleníkových plynů. Proto se efekt úspor energie a emisí scvrkne sotva na polovinu. Na druhé straně lze na hektaru stejného pole technologicky i energeticky mnohem méně náročně (bez potřeby orat) vypěstovat 20 tun energetických plodin, které mohou přímo v místě produkce ušetřit ve výtopnách 10 000 kubických metrů zemního plynu. Použitím aut na stlačený zemní plyn pak lze ušetřeným zemním plynem nahradit 10 000 litrů benzinu. Hektar půdy takto přinese alespoň desetkrát větší úspory emisí skleníkových plynů než v případě biopaliv. Zemědělci slušně vydělají, lidé budou topit a auta budou jezdit levněji. To vše bez potřeby jakýchkoli dotací.
A tak mi nezbývá než doufat, že stará poslanecká sněmovna prezidentovo veto nepřehlasuje a nová poslanecká sněmovna začne posuzovat ekologická opatření hlavně na základě jejich efektivity a nikoliv podle míry lobbistických tlaků a jiných motivací. Tedy, že začnou být přijímána ekologická opatření na základě rozmyšlených a dobře proveditelných návrhů, ze kterých budou profitovat běžní lidé, příroda i podnikatelé, a nikoli jen úzká skupina „ekopodnikatelů“ na úkor běžných lidí, jak je tomu v případě motorových biopaliv a slunečních elektráren. A pokud přece jen bude prezidentovo veto přehlasováno, nezbývá než se podívat, jak jednotliví poslanci hlasovali, a těsně před volbami krátce poreferovat.
reklama
Online diskuse
Nová bublina-spalování biomasy - 24. 5. 2010 - BěžkařUpozornění pro pana Svobodu : po bublině FVE se nám tu chystá nová bublina spalování biomasy na výrobu elektřiny dle nechvalně známého zákona č.180/2005 Sb. Dle Teplárenského sdružení ČR se nyní spálí 860 tisíc tun biomasy, 15 nově budovaných zdrojů spotřebuje zbytek volné biomasy (600-700 tisic tun). Rozpracováno je ale dalších 21 projektů, které by spotřebovaly ještě jednou tolik biomasy než je v ČR k dispozici. Nyní jde o upřesnění pravidel, aby nevznikaly zdroje někde na poli, které budou vyrábět dotovanou elektřinu a teplo půjde bez užitku do vzduchu. V případě pěstování rychle rostoucích dřevin na poli by šlo vícenásobnou dotaci – zemědělci by dostali další dotace ze státního rozpočtu na pěstování RRD a další peníze zaplatíme v ceně elektřiny. Je otázka, jak obyvatelé i podniky toto zdražení elekřiny unesou, nyní mi vychází zdražení elektřiny o cca 1,50Kč/kWh dle zákona č.180/2005 Sb.Navíc tak dojde k silnému nárůstu ceny biomasy až o 100 %, což bude problém pro řadu majitelů nemovitostí, kteří dnes topí odpadním dřevem. Otázkou je také, jaká bude dlohodobá bilance živin u takového pole pro pěstování RRD a s jakými náklady ho pak bude možné zrekultivovat zpět na normální pole. |