https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/nesmyslne-kaceni-v-prerove?ids%5Bxc9ec8d8a9eadc890a4178082bfbaa033%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Adin Vyhlídka: Nesmyslné kácení v Přerově

22.3.2010
Opět jeden smrtonosný den (17. 3. 2010) pro přerovské stromy, jekot motorových pil doprovází mnohé zdravé stromy na poslední cestě před kremací v krbech některých dřevomilů. Řada obyvatel, a nejen v naší zemi, považuje ve své omezenosti strom za pouhé 'dřevo', dokonce jim vadí padající listí (musí se uklízet). Neznalost, mnohdy hraničící s hloupostí se dá tolerovat jen u mentálně zaostalých jedinců, ti za svůj stav nemohou. Jak ale vysvětlit chování "odborníků", placených z peněz daňových poplatníků, kteří sedí na odboru Životního prostředí Magistrátu a jsou schopni každoročně podepsat konec životaschopných, zdravých stromů. Stromů, které jsou obydlím a zdrojem obživy pro ptactvo, kvetoucí stromy jsou pastvou pro včely, žije na nich mnoho forem hmyzu a tohle všechno dokáže odborník z Magistrátu svým podpisem ukončit.
 
Uvedu několik příkladů: Jerlín japonský - celé léto bohatě kvetoucí (přibližně 30 let) strom vedle domu Dvořákova č. 5 v Přerově, každé léto využíván množstvím včel, hnízdícím ptactvem, zcela zdravý až na několik povrchových defektů borky. Zdokumentoval jsem řezané větve a části kmene, naprosto zdravá vnitřní část s jasně znatelnými letokruhy. Stačilo provést zakrácení některých okrajových větví, například nad chodníkem, který byl pravidelně zasypán opadajícími květy a jakoby opilými včelami a čmeláky. Tento strom obsahuje léčivou drogu - flavonoid rutin - (zpevňuje krevní cévy). Padl kvůli lidské hlouposti.

Dalším příkladem bylo pokácení cca 120 let starého, zdravého dubu v oblasti zahrádek u Bečvy pod přerovskou Nemocnicí. Místo aby byl zapsán jako památný strom, po mnoho let vzdorující povodním, dvěma světovým válkám, za kterých při té poslední přežil bombardování spojenců v bezprostřední blízkosti, tak hloupým bezohledným nápadem některých osob byl také poslán do krbů a kotlů. Tento dub - solitér byl vyhledáván všemi druhy ptactva v oblasti, sloužil jako jakýsi orientační bod. Dalším na pořadí byl nepochybně zcela zdravý jehličnan, přibližně 35 let starý, pokácený opět 17. 3. 2010. V minulých dnech tohle kácení zdůvodnil jeden ze zahrádkářů, cituji: "nedovedeš si představit, jak se ten strom ohýbá za silného větru". K myšlení takového člověka není co dodat. Mimochodem v oblasti těchto zahrádek byly pokáceny tři zdravé, mimořádně velké topoly. Zdůvodnění bylo naprosto nepravdivé, lživé. Mám nejen dokumentaci, ale také řadu svědků, jak tato stromy vypadaly před kácením, jeden se dokonce likvidoval během vegetačního období, v měsíci květnu.

Čistá voda a stromy jsou počátkem i pokračováním života, kdo to ještě nepochopil i v novém tisíciletí, ten zřejmě ztratil rozum (pokud nějaký používal).
reklama

 
Adin Vyhlídka
Autor je obyvatelem Přerova a členem ČSOP
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Kácení stromů... - 23. 3. 2010 - Honza Smola

Kácení stromů, zejména ve městech, je vždy věc ošemetná. Mnozí obyvatelé kácení stromů vítají s nadšením, mnozí jsou naopak smutní. Na stromy stejně jako na kteroukoliv jinou věc či událost lze nazírat z různých úhlů pohledu. Dovedu pochopit kácení krátkověkých stromů, topolů, vrb, osik a jiných druhů, které jsou na hranici svých existenčních možností a začínají postupně odumírat. Takové dřeviny mohou být opravdu nebezpečné a jejich kácení je oprávněné. V břehových porostech či rezervacích však stárnoucí vrby a topoly přdstavují zdroj rozpadových stádií dřeva a jejich ochrana až do úplného fyzického rozpadu je zde na místě. Pravdou ale zůstává, že z našich měst zeleň šmahem mizí. Náhradní výsadba, pokud je realizována, je pak povětšinou tvořena jen okrasnými keři či méně vzrůstnými stromky, jejichž hygienická či ekostabilizační funkce je podstatně nižší než u velkých stromů. Myslím, že narůstající averze vůči stromům je jen zástupný problém. I v tomto případě bych řekl, že se jedná spíš o psychickou úchylku. Člověk nespokojený sám se sebou, se svým životem i s lidmi kolem sebe svou nespokojenost upírá k čemukoliv jinému, než aby se zamyslel sám nad sebou. Je mnohem snažší bojovat se "zlým" stromem než se zlem v nás samotných. Vše, co se děje kolem nás, je odrazem našich vnitřních nálad, tužeb, přání a myšlenek. Vnější svět je zkrátka odrazem nás samotných. Města zbavená stromů a plná povalujících se odpadků tak vypovídají mnohé o nás samotných, o našich vnitřních duševních pochodech a o panickém strachu z čehokoliv, který nás zcela opanoval.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist