https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/nevladni-organizace-kompromisni-navrh-narizeni-o-obnove-prirody-eu-dojednan-i-diky-ceskym-europoslancum
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nevládní organizace: Kompromisní návrh nařízení o obnově přírody EU dojednán i díky českým europoslancům

10.11.2023
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Foto | Richenza / Wikimeda Commons
Dnes v časných ranních hodinách zástupci Evropského parlamentu, Evropské Rady Evropy a Evropské komise dohodli výsledné znění Nařízení o obnově přírody. Až Nařízení formálně schválí Parlament i Rada, stanou se země Evropské unie prvními na světě, které obnovu přírody uzákonily. Evropa tak potvrzuje svoji roli lídra v řešení jedné ze dvou velkých krizí, kterým lidstvo čelí – katastrofálnímu úbytku přírodní rozmanitosti.
 
Nařízení o obnově přírody má stanovit konkrétní závazné cíle a postup kroků, naplňujících závazky Evropské unie v oblasti ochrany biologické rozmanitosti, která i v Evropě alarmujícím způsobem klesá. Proti původnímu návrhu Evropské komise se zvedla překvapivě silná opozice, a dlouho hrozilo, že Evropský parlament zákon celkově zamítne. Nakonec zákon těsnou většinou prošel, i díky několika českým europoslancům, kteří dali před stranickou kázní přednost vlastní zodpovědnosti. Během projednávání v Radě byla pozitivní i role českého státu, konkrétně Ministerstva životního prostředí, jehož přístup byl racionální a směřoval k vyváženému fungování nové legislativy.

V procesu zvaném trialog nyní všechny tři hlavní evropské instituce dohadovaly výsledné znění návrhu. Dojednaný kompromis musí schválit v závěrečném hlasování jak evropský Parlament, tak Rada. Tato hlasování by měla být jen formálními kroky. Vyjednané znění představuje pokrok oproti parlamentnímu návrhu, ovšem za cenu významných ústupků odpůrcům nařízení.

Nevládní organizace vysoce oceňují, že byl do zákona vrácen článek o obnově ekosystémů na zemědělské půdě, který byl dříve parlamentem zcela vyškrtnut. Obdobně významná je i dohoda, že členské státy budou mít povinnost obnovovat významné evropské ekosystémy nejen v územích soustavy Natura 2000, ale i ve volné krajině. Na druhé straně, evropské instituce vložily do zákona četné výjimky, umožňující členským státům rozsah obnovy přírody omezit nebo ji i dočasně pozastavit.

„Doufáme, že nyní bude nařízení schváleno a ihned začne jeho naplňování. Evropská příroda a klima to naléhavě potřebují,“ říká Vlastimil Karlík ze sdružení Arnika.

„Míč se nyní z evropského hřiště přesouvá na to české,” říká Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické. „Nyní je na ministru životního prostředí Petru Hladíkovi, aby zahájil přípravu Národního plánu obnovy přírody. Je totiž jen na nás, jak, kde a kdy začneme naši přírodu obnovovat.”

Jan Freidinger z Greenpeace dodává: „Zákon na obnovu přírody byl a stále je pod obrovským tlakem lobbistů především z agro byznysu. Je proto klíčové, aby členské státy připravily své Národní plány obnovy v otevřeném, transparentním a inkluzivním procesu, což zákon sám o sobě vyžaduje. MŽP by proto mělo co nejdříve zveřejnit návrh tohoto procesu a zahájit konzultace se všemi dotčenými účastníky včetně vědecké obce a nevládních organizací.“

Martin Rexa, koordinátor zemědělské kampaně Hnutí DUHA říká: „Je dobře, že se v trialozích do zákona vrátila opatření k obnově zemědělských ekosystémů. Vzhledem k jejich významnosti v evropské krajině jsou totiž z hlediska adaptace krajiny a zemědělství na klimatickou změnu i obnovy biodiverzity zásadní. Nyní ale bude záležet na ministru Hladíkovi, aby nezbytná obnova nezůstala jen na papíře.”

K tematice Nařízení o obnově přírody uspořádaly Česká společnost ornitologická a WWF-CEE v loňském roce konferenci v Národním muzeu v Praze. Její závěry i plný záznam jsou volně k dispozici.

Souhrnné informace o Nařízení o obnově přírody na webu České společnosti ornitologické.

Tisková zpráva BirdLife Europe k průběhu a výsledku projednávání.

Odpovědi na nejčastější otázky spojené s obnovou přírody.

Text je společným stanoviskem Arniky, Beleca, České společnosti ornitologické, Greenpeace ČR, Hnutí Duha a WWF.


reklama

 
Nevládní organizace

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

10.11.2023 15:30
Co kdyby všichni ti kecálisti, nám to předvedli někde v praxi, aby se jim dalo případně věřit, co !
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

10.11.2023 15:37 Reaguje na smějící se bestie
Pokud rady jsou k něčemu, radílek se pochválí. Pokud povedou ke katastrofě, tak za to může ten realizátor a doplatí na to.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

10.11.2023 17:58 Reaguje na Slavomil Vinkler
1*
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

11.11.2023 11:03 Reaguje na smějící se bestie
Kdysi jsem se ve škole učil, že každý živý organizmus, ať již je to nějaká bakterie, rostlina, nebo i člověk, spotřebovává přírodní zdroje a do svého okolí vnáší (vyměšuje) produkty svého metabolismu a své okolí si též přizpůsobuje k přežití svému i pro život svého potomstva.
Z tohoto pohledu, je politická snaha o obnovu přírody bruselských byrokratů, lobbistů a „zelených“, jen direktivním rozhodnutím o narušení současného životního prostředí živých organizmů, již usídlených na daném území. Realizací pak dojde k narušování jejich vzájemných vztahů, tedy k poškozování životních podmínek organismů, které se přizpůsobili svému současnému životnímu prostředí, žijí a prosperují. Holt, byrokrat chce ve jménu „vyššího blaha“, zase zasahovat do života jiných...
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

11.11.2023 10:21
Bude zajímavé sledovat, jak bude nahrazena ta současná zemědělská půda, které se má direktivně ta obnova přírody a krajiny dotknout. Na ní hospodaří zejména zemědělci na venkově. Vidím to spíše na legalizaci snahy o omezení zemědělské produkce, tím uměle vytvořený nedostatek potravin pro lidi i hospodářská zvířata, tržní zvýšení cen potravin pro obyvatelstvo, pokračující snahu o vybíjení skotu, snahu o přesun majetkového práva k půdě a následné legální vyhnání současných zemědělců do velkých měst, aby tu obnovovanou přírodu, svou přítomností neovlivňovali. Další zajímavostí bude, kdo a na jakém základě bude oprávněn rozhodovat, jak má správně vypadat příroda, když krajina byla lidskou činností kultivována po mnoho generací a sotva kdo může vědět, jak to území a příroda vypadala „za Krále Klacka“, nebo za vlády bronto- a jiných saurů…
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

12.11.2023 21:45 Reaguje na Tonda Selektoda
Stačí si najít letecké snímky okolo roku 1940 a porovnat to samé území okolo roku 1980 a uvidíte, že určitá revitalizace krajiny by od věci nebyla.
A současná zemědělská půda - kterou myslíte? Jen ty plochy kde kdysi bývala ornice, která je dnes odplavena do údolí a tak nenávratně ztracena, nebo obrovské plochy, ze kterých vítr odnáší tuny jemné ornice z povrchu opět mimo zemědělskou půdu?
Vždyť současná zemědělská půda bez tun umělých hnojiv a další argrochemie téměř nerodí, obtížně vsakuje srážkovou vodu.
A to věděli už před 40 roky komunisti, že rabovat ornou půdu nelze donekonečna. Jen jsme je dodnes nechtěli slyšet.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist