Nevládní organizace: Otevřený dopis předsedkyni von der Leyenové k možné změně ochrany vlka obecného
jménem téměř 300 níže podepsaných organizací na ochranu životního prostředí a zvířat Vám píšeme v souvislosti se závazkem Evropské komise "rozhodnout o návrhu na případnou změnu statusu ochrany vlka v EU a na aktualizaci právního rámcea v případě potřeby zavést další flexibilitu" do konce roku.
Přečtěte si také |
Rostoucí počty vlků představují problém, snižme jejich ochranu, navrhuje Evropská komiseRádi bychom znovu zdůraznili, že jakékoli rozhodnutí o změně statusu ochrany vlků musí být založeno na spolehlivých vědeckých údajích v souladu s ustanoveními příslušných právních předpisů, a nikoli na neoficiálních důkazech předložených v rámci netransparentního a neregulérního konzultačního procesu.
Kromě toho jsme znepokojeni tím, že diskusi o této otázce dosud do značné míry dominovali a řídili zástupci zemědělského průmyslu a mysliveckých zájmů, kteří se rádi staví do pozice mluvčích jménem venkovských komunit. Skutečnost je však taková, že mezi venkovskými obyvateli existuje vysoká míra podpory pro přísnou ochranu vlků v EU, jak ukázal nezávislý průzkum, který si nechali vypracovat zemědělci z venkova a který provedlo několik organizací na ochranu zvířat v listopadu 2023 v deseti členských státech.
Pokud Evropská komise neshromáždí nové podstatné vědecky podložené důkazy, domníváme se, že vědecké poznatky a veřejné mínění jsou jasné: změna ochranného statusu vlka obecného - ani podle práva EU, ani podle Bernské úmluvy - není opodstatněná.
Místo toho musí EU:
-
● zajistit, aby stávající právní ochrana vlků, jak je zakotvena ve směrnici EU o stanovištích, byla zachována ve všech členských státech důsledně dodržována a prosazována;
-
● podpořit přijetí opatření pro soužití vlků s místními komunitami, protože mnohé z nich jsou členskými státy nedostatečně využívány;
-
● podporovat iniciativy, které poskytují veřejnosti přesné a vědecky podložené informace o vlcích.
Ochrana vlků v Evropě je nejen záležitostí ekologického významu, ale také odrazem našeho závazku k zachování biologické rozmanitosti a hodnot koexistence a tolerance. Vlci jsou nedílnou součástí evropského přírodního dědictví, hrají zásadní roli při udržování rovnováhy ekosystémů a biologické rozmanitosti. Návrat vlka do částí Evropy, kde byl tento druh dříve vyhuben, je významným úspěchem ochrany přírody, který nesmí být ohrožen.
Naléhavě Vás žádáme, abyste při přípravě rozhodnutí Evropské komise vzali vážně doporučení širší občanské společnosti.
S pozdravem,
Patrick ten Brink
Evropská kancelář pro životní prostředí (EEB)
K otevřenému dopisu se připojilo 293 evropských organizací na ochranu přírody či ochranu zvířat. Otevřený dopis byl předsedkyni Evropské komise poslán 18. 12. 2023.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Zbyněk Šeděnka
20.12.2023 18:08Miroslav Vinkler
20.12.2023 18:15Nejspíše je vítáme, pak zjišťujeme,že napáchají více škod jak užitku a snažíme se jejich příliv omezit.
Potom se zjistí, že už je pozdě díky přirozené natalitě a potom zoufale hledáme způsoby jak je vypakovat mimo teritorium.
Vždy se však najdou neziskovky, které je sem budou pašovat, poskytovat jim právní ochranu a blekotat o rasismu a xenofobii.
Neposkytl bych jim ani cent z veřejných rozpočtů a poslal bych je pracovatdo terénu, aby je přešly roupy.