https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/neziskovky-klima-jako-privesek-energeticke-bezpecnosti-vlada-zverejnila-priority-pro-predsednictvi-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Neziskovky: Klima jako přívěsek energetické bezpečnosti, vláda zveřejnila priority pro předsednictví EU

16.6.2022
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Včera zveřejněné české priority pro předsednictví v Radě EU staví proti sobě agendu snižování emisí a energetické bezpečnosti. Vláda staví do popředí krátkodobý cíl zbavení se závislosti na ruských fosilních palivech. V této souvislosti se chce české předsednictví zaměřit primárně na balík REPowerEU připravený v reakci na únorový útok Ruska na Ukrajinu. Prioritizuje z něj ale rozvoj fosilní infrastruktury, zatímco řešení, která už jsou připravena v rámci legislativních návrhů, jako je posilování obnovitelných zdrojů a úspor energie, ponechává až na druhém místě. Při důrazu na urgenci energetické krize pak působí zcela paradoxně snaha nabídnout jako bezpečnostní a klimatické řešení i jadernou energetiku. Klimatickou legislativu Fit for 55 sice dokument zmiňuje, uvádí ale, že prioritou českého předsednictví bude hlavně odchod od ruských fosilních paliv.
 
Klimatická agenda je přitom s energetickou bezpečností nedílně propojena. Za nedělitelné je považuje i Zelená dohoda pro Evropu.

Kromě podpory jaderné energie vyplývá z textu i silná podpora využití vodíku a rozvoje vodíkové infrastruktury. Využití vodíku pro snížení fosilní závislosti je ale podmíněno významným nárůstem kapacity obnovitelných zdrojů energie, bez nichž by byl vodík pouze zprostředkovatelem dalších emisí.

Co ve formulaci českých priorit vítáme, je zmínka o nutné implementaci doprovodných sociálních opatření spojených s podporou energetických úspor v domácnostech. S nimi ale počítá i projednávaný balíček Fit for 55 v rámci Sociálně klimatického fondu. Pozitivně lze hodnotit i záměr napomoci urychlenému přechodu k obnovitelným zdrojům energie, zvyšování energetické účinnosti nebo snižování emisí z dopravy.

Štěpán Vizi z Centra pro dopravu a energetiku: “Evropa čelí v současnosti několika krizím zároveň a české předsednictví bude v jejich řešení hrát klíčovou roli. Válka na Ukrajině jasně ukázala, jak zranitelná je Evropa závislá na fosilních palivech. České předsednictví by se nemělo zaměřovat jen na krátkodobá řešení jako je diverzifikace dovozu plynu. Dosáhnout energetické bezpečnosti bez transformace energetiky totiž není možné. Vláda by se proto měla aktivně zasazovat o ambiciózní klimatickou a energetickou politiku, která může pomoci nejen snížit závislost na Rusku, ale také zmírnit dopady energetické chudoby i klimatické krize.”

Anna Kárníková z Hnutí DUHA: “Zatímco budování nové plynové a vodíkové infrastruktury se věnují vládní priority v několika odstavcích, pro problém, který pálí Čechy i Evropany právě teď, tedy vysoké ceny a vysoká spotřeba fosilních paliv, nepřichází s řešeními nad rámec už navržené legislativy. České předsednictví musí přijít s novými iniciativami, které zrychlí a zpřístupní úspory energie a obnovitelné zdroje pro každou domácnost a s navýšením financování pro nejpotřebnější i mimo navržený Sociálně klimatický fond.”

Jitka Martínková z Klimatické koalice: “Z rámování klimatické agendy primárně tématem energetické bezpečnosti je patrná česká liknavost vůči ambiciózním klimatickým cílům EU. Ačkoli energetická bezpečnost a řešení klimatické krize jdou ruku v ruce, text prohlášení je staví do určité míry proti sobě. Česká vláda tak, ještě před začátkem předsednictví, vytváří štěpící linii tam, kde zatím panovala shoda.”

Miriam Macurová z Greenpeace: “Česká vláda během svého předsednictví v Radě EU v kontextu současných krizí nesmí opomíjet dlouhodobá řešení a vize na úkor krátkodobých řešení jako uvedla ve svých prioritách. Energetická tranzice je součástí řešení, které v dlouhodobém horizontu přispívá nejen k řešení klimatické krize, ale také k posílení evropské energetické bezpečnosti. Stejný pohled má česká vláda i na opatření v balíčku Fit for 55, ve kterém sa rozhodla zaměřit výlučně na krátkodobá opatření, jakým je využívání jádra, bez širší vize uhlíkové neutrality. V evropském kontextu je důležité, aby Česká republika jako předsednická země byla pro unii příkladem, jak je v dokumentu vícekrát zmíněno.”

Jiří Dlouhý ze Společnosti pro trvale udržitelný život: „Prosazování materiální a energetické účinnosti spolu s úsporami energií musí být v současné situaci hlavním tématem pro energetickou bezpečnost EU. Nákladné dovozy CNG a dalších fosilních paliv ze zámoří jsou dlouhodobě neudržitelné.“


reklama

 
Neziskovky

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

16.6.2022 13:27
ČR může být úplně v klidu. Němci a Francouzi se postarají o to, aby to naše "předsednictví" nabralo správný kurs.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.6.2022 14:44 Reaguje na pavel peregrin
Pořád asi 100 000 x lepší, než kdyby to určoval Putin s Lavrovem.
Odpovědět
Masunta nejosvícenější

Masunta nejosvícenější

21.8.2022 09:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Lež jako věž.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

16.6.2022 20:18
Článek mně připomněl moje mládí za socialismu. Tolik ptydepe v článku jako by to byl politický článek z Rudého Práva. Akorát socialistické ptydepe používalo poněkud jiná slova než toto zelené ptydepe.
Jinak obecně je třeba co nejvíc minimalizovat škody, které naší společnosti mohou způsobit zeleným Bruselem prosazovaný Greten Deal a Fit for 55.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.6.2022 07:01 Reaguje na Radim Polášek
Já v tom příliš ptydepe nevidím. Je to poměrně složité, ale prakticky vše, co se tam píše, má svůj reálný podklad. Na rozdíl od ptydepe.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.6.2022 09:58
To je takové ideologické blábolení. Mluvit o vzletmých cílech a nemít na to ani prostředky ani vhodné nástroje k dosažení, nedává smysl. Když si ti lidé nejsou schopni sami udělat analýzu dosažitelnosti oněch vzletných cílů, proč se vůbec na toto téma vyjadřují? Aby vypadali jako bojovníci za klima? Asi o nic více neusilují. Škoda!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.6.2022 06:56 Reaguje na Jiří Svoboda
Asi jste tomu článku jen neporozumněl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.6.2022 06:59
Je zcela logické, že pro ČR je prioritou zbavení se závislosti na ruských surovinách, protože je tím momentálně poškozována daleko více, než ostatní státy Evropy.
Odpovědět
Masunta nejosvícenější

Masunta nejosvícenější

21.8.2022 09:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Lež jako věž z dílny tuctových duševních naháčů. Sankce a embarga vymýšlejí primitivní odpůrci Ruska. Nejčastěji chazarsionisté, například ti ve vedení EU a jejich přisluhovači. Nakonec budou ožebračeni občané.
Odpověď je přitom jednoduchá: Legálně lze obyvatelstvo okrást pomocí inflace, kterou rozpoutáte rozhazováním peněz pod nějakou záminkou, v době nějaké krize. Potom stačí jenom inflaci nechat běžet a dívat se. Neochota současných vlád zakročit proti inflaci v Evropě je součástí bouracího kladiva Komise 300, která vydala pokyn zbavit obyvatelstvo západních zemí majetků, ale tak, aby se lidé nechtěli bouřit. Meyrinkovo pravidlo inflačního tunelu, ze kterého obyvatelstvo vyleze odrbané úplně o všechen majetek a úspory. Nelze ty majetky sebrat dekretem, ani znárodnit, to by vypukly nepokoje. Ty majetky se prostě lidem odeberou legálně, tedy obrovskou inflací, kterou politici záměrně prohlubují, třeba sankcemi proti Rusku, o kterých ví dopředu moc dobře, že dopadnou právě na vlastní lidi a prohloubí dramaticky domácí inflaci. Lidé projdou inflačním tunelem zbaveni při průchodu o veškeré své majetky a úspory.
To je tzv. Meyrinkovo pravidlo. Inflace veškeré úspory znehodnotí, celoživotní práce a dřina lidí zmizí v luftu. Všechno zdraží, což vyčerpá zdroje domácností.Na konci vyčerpání domácnosti sáhnou nakonec na své nemovitosti a začnou je masově prodávat, ale jejich cena bude klesat, protože nebude nikdo, kdo by si je mohl dovolit koupit." Pak přijde nabídka těch super bohatých elit (například od Bazose), které úmyslně způsobily inflaci, že odkoupí náš majetek doslova za pusinku, a my budeme rádi, protože lepší vrabec v hrsti než holub na střeše. To je jejich cíl, jak přijít zadarmo k dalšímu a dalšímu majetku a my budeme šťastni, že to vůbec někdo koupil! Tak, jak se píše výše: oberou nás o majetky, aniž by se obávaly nepokojů, a my jim ještě za to budeme vděčni! kvůli nepoučitelností lidí se historie pořád dokola dokolečka opakuje.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.6.2022 11:23
"Válka na Ukrajině jasně ukázala, jak zranitelná je Evropa závislá na fosilních palivech." ... válka na Ukrajině jasně ukázala, jak moc je Evropa závislá zejména na plynu a v souvislosti s tím na jednom dodavateli.

Jinak ano, klima v současné době JE přívěšek bezpečnosti, a to nejen té energetické. Což plně odpovídá rizikům, kterým momentálně čelíme a je to tak tedy zcela správně.

Jen tihle aktivisté potřebují udržovat železo žhavé, bo jen tak se dostanou k erárních prachům, bez kterých by chcípli hlady. To je jako když se poslední zase začínají rojit poplašné zprávy o covidu.
Začíná se z toho stávat taková soutěž pseudocelebrit, které taky musí bejt furt někde vidět/slyšet, i kdyby to měla bejt zpráva o ranní stolici, sledovanost, popularita, prachy ...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist