Ing. Ivan Sommer: Neznalost zákona neomlouvá, i když je pochopitelná
V rámci miniprůzkumu, jehož realizace byla původně inspirována programem sdružení Arnika, byl asi dvěma stům organizací, které na své internetové stránce uváděly zákon 157/1998 Sb., poslán e-mail, upozorňující na existenci nového zákona s doporučením starý údaj aktualizovat. Nebyl připojen žádný jiný komentář.
Asi 20% adresátů odpovědělo nevraživě, proč se někdo o ně stará. 20% poděkovalo s tím, že provedou nápravu, zbytek nereagoval. Během dvou následujících měsíců však téměř všichni adresáti svoji stránku aktualizovali. Z firem, jmenovaných v předchozím článku, EKOAUDIT, spol. s r.o. reagovala rychle, zatímco TOP-ENVI Tech Brno, společnost s r.o. stále nabízí služby podle zrušeného zákona 157/1998 Sb. (stav k 19.5.2005). Je to podivné, protože v tomto případě jsem měl možnost dvakrát kontaktovat přímo jednatele Ing. Miroslava Horáka.Dokonce tato firma nabízí poradenství při zavádění systémů environmentálního managementu dle ISO 14001 (www.sky.cz/topenvit). Lze ovšem důvodně pochybovat o její způsobilosti k této činnosti, protože jedním ze základních požadavků normy ISO 14001 je vypracování registru právních předpisů.
Nelze asi předpokládat, že by tato akce přinesla zvrat ve sledování legislativy. Spíše jen potvrdila známou skutečnost, že k uvedení legislativních ustanovení do života je zapotřebí poměrně dlouhého času, což si parlament občas neuvědomí a vrší jeden předpis na druhý. Místo kvantity by bylo vhodnější se zaměřit na kvalitu, aby nám chemický zákon vydržel delší dobu beze změn. V tomto směru je situace s jinými zákony bohužel podobná.
reklama