https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/nova-jaderna-elektrarna-na-ostravsku-bude-asi-nezbytna?ids%5Bxc3a2ed58514cf4df816fd3ee45b8c952%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Hanzlíček: Nová jaderná elektrárna na Ostravsku bude asi nezbytná

1.3.2010
Dovolte mi jako jednomu z těch, kteří se již před deseti roky zabývali regulačními opatřeními ve smogových situacích vyjádřit svůj dnešní názor. Jedna z mnoha směrnic EU zpřísnila limity na hodnoty polétavého prachu v ovzduší. Polétavý prach, hygienicky závažná škodlivina, se dělí na hrubé částice odlučované elektrofiltry a drobné mikronové částice, pro které zatím není účinné technické řešení zachycování. Přes řadu upozorňování si ČR nevyjednala přes jisté dopady, žádné přechodné období. Je proto k diskusi, zda je lepší vydávat mediální paniku bez možnosti řešení nebo čekat pouze na to, až vše vítr rozfouká?
 
V současné době inverzních stavů jsou limity překračovány v Moravskoslezském kraji, ale i jiných oblastech, o kterých se nemluví. V zapeklité situaci vyvstává problém, co s prachem dělat. Navrhované řešení v novele zákona o ovzduší spočívající v kontrole domácích topenišť je opět jedním z nedomyšlených hurá řešení. Průkaznost spalování nežádoucích paliv by bylo nutné prokázat pouze finančně náročným měřením. Kdo je zaplatí? Nejsou však žádné limity omezující spalování v rodinných domcích a určitě nemohou být vyhlášeny. Vizuální kontrola papírky na měření tmavého kouře je hrubě orientační a nic nevyřeší. Rovněž tak zónování vjezdů autodopravy ve městech obyvatelům nepomůže, pouze přenáší celkové emise z motorových vozidel do jiných ulic.

Pokud připravované výjezdní zasedání vlády má něco vyřešit, pak je pouze jediná cesta. Vymyslet a instalovat nové technologie za miliardy korun, které všude chybí. Významnou možností je garantovaná a dlouhodobá účast státu při smysluplných dotacích na přechod domácností i podniků na topení elektřinou. Ovzduší na Ostravsku by bylo okamžitě bez závažnějších zplodin. K tomuto projektu je nutná výstavba nového jaderného zdroje v nejbližším časovém intervalu, umožňující zlevnit pro všechny její cenu na výhodnou úroveň. Tomu ovšem brání politicky nedomyšlená a byrokratická legislativa. Bez změny legislativy se zde ovzduší o mnoho nezlepší.

Opomenu diskutabilní opatření zastavit výrobu v průmyslových a energetických podnicích nebo ji přemístit do rozvojových zemí. Vládu čeká složitý úkol v rozlišení utopistických představ a reality. Každé jiné řešení přinese pouhé vyhození uváděných 400 tisíc korun, potřebných k uspořádání zasedání.
reklama

 
Jiří Hanzlíček
Autor působil mnoho let v oblasti ochrany ovzduší, mimo jiné spoluzakládal první regulační systémy v Praze, Severních Čechách a na Ostravsku. Později pracoval jako poradce čtyř ministrů průmyslu a obchodu.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

topit elektřinou? - 2. 3. 2010 - Jan Zeman

Vytápění elektřinou se může zdát z místního hlediska ekologicky šetrné. Má ale ten zásadní problém, že z hlediska komplexní energetické náročnosti je zdaleka nejnáročnější. I když je dnes výroba elektřiny z hlediska emisí mnohem čistší než byla před 20 lety, jeho ekologičnost je tak silně problematická. Spíš by se mělo omezovat, ne ale plošně.
Samozřejmě, vytápění elektřinou je velmi drahé a jako takové nepřipadá v úvahu pro nízko příjmové vrstvy obyvatel, kteří často topí uhelnými prachy a podobnými palivy a významně tak v souhrnu zhoršují čistotu ovzduší na Ostravsku.
Jedním z řešení by mohla být i jaderná elektrárna Blahutovice spojená s vytápěním Ostravska, Olomouce, Přerova, Prostějova. Její výstavba a zprovoznění je ale na mnoho let (nevím, zda by byl reálný časový horizont roku 2025), znamená velmi vysoké invetice a nelze vzít ze zřetele, že teplo jaderných elektráren Temelín a Dukovany se k vytápění okolních měst trestuhodně nevyužívá. Ve stávajícím liberálně ekonomickém prostředí není nejmenší záruka, že by tomu u Blahutovic bylo jinak. Je tu ještě jeden paradox. Z hlediska vytápění a tím i snižování emisí je lokalita Blahutovice mnohem zejímavější než Temelín (k vytápění okolních jihočeských měst stačí stávající dva bloky) i Dukovany (k vytápění Brna stačí stávající elektrárna). Ale z důvodu jednak existence nezbytné infrastruktury, jednak menších možností odpůrců jaderné energie, se bude stavět třetí a čtvrtý blok jaderné elektrány Temelín. S plným vědomím, že jeho teplo bude k vytápění nevyužitelné.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist