Adin Vyhlídka: Novela zákona o zemědělství a realita
Dokonce v oblasti říčního biokoridoru, tam kde by z hlediska zákona o ochraně přírody měl být zajištěn přísný režim při zacházení s půdou, ochranou spodních vod v přírodním i zemědělsky využívaném prostředí se provádí drastické, devastační zásahy jistou těžební společností. Provede se skrývka kvalitní ornice (ztráta ornice je nevratná), začne těžba štěrkopísku a z přírodního prostředí se stane jakási zvláštní oblast vybagrovaných vodních ploch, kde během několika uplynulých měsíců nastal velmi rychlý pokles hladiny odkrytých spodních vod, přibližně o 1 m. Bohužel, je to v bezprostřední blízkosti dnešního koryta řeky Bečvy a zavodněného starého ramene řeky, které je každoročně navštíveno mnoha druhy i chráněných opeřenců.
Ve skutečnosti by tato oblast u Oseka nad Bečvou zasluhovala rozhodně vyšší pozornost a ochranu ze strany státních orgánů. Hrabivost a touha po penězích je stejně nekonečná jako lidská hloupost. Vše probíhá podle hesla – po nás potopa.
Probíhající těžba štěrkopísku.
|
|
Foto: Adin Vyhlídka |
reklama
Online diskuse
Nevím, o co... - 7. 10. 2009 - Honza SmolaNevím, o co jde v popsaném případě konkrétně, ale obecně těžba štěrkopísků v údolních nivách řek, tedy v zónách poříčních biokoridorů, lužní krajinu nesmírně obohacuje např. o nová mokřadní stanoviště. Regulace vzaly řekám možnost vytvářet odstavená říční ramena, takže těžba štěrkopísků paradoxně nahrazuje přirozenou činnost dnes technicky upravených toků.Je-li dobře zpracován těžební záměr a je -li součástí nezbytných povolení také povinnost začlenit vhodnými úpravami břehů a dna vytěžené jámy do okolní přírody, lužní krajinu to jen a jen obohatí. Dočetl jsem se, že v Německu musí firma otevírající ložisko složit nezbytnou finanční jistinu na krajinářské úpravy a biologickou regenarci vytěženého územi v případě, že by krachla. Tato povinnost u nás bohužel neexistuje, a to může být příčinou vzniklých komlikací při vymáhání náprav vzniklého stavu po ukončené těžbě suroviny. |