Martin Konvička: O motýly přece (skoro) nejde
O ochuzování středoevropské fauny a flóry dnes víme dost na to, abychom je srovnávali s extinkčními kataklyzmaty. Opravdu nejde o 18 vyhynulých denních motýlů. Stejné neštěstí postihuje všechny bezobratlé, pro něž disponujeme rozumnými daty. Mizející druhy nic nenahrazuje, snad až na hrstku generalistů, kterým se daří skoro všude. Na 18 ztracených motýlů k nám připutovali dva, v jiných skupinách to není jiné. Co hůř, nevymírají exoti z okrajů areálů, ale zástupci fauny listnatých lesů nebo panonští endemité.
Na přírodu ponechanou bez zásahů se věřilo někdy do 70. let - se známými a nedozírnými následky zejména pro bezlesá stanoviště, kde se důsledky opuštění projevily nejdřív. Jenže při dělení světa na les a neles jsme trochu pozapomněli na klíčovou otázku, kdeže by rostla a žila ne-lesní biota bez lidského vlivu. Dnes vcelku spolehlivě víme, že právě v lesích - respektive v té někde skoro lesní a jinde jen křovinaté či dokonce travnaté savaně, jež by pokrývala většinu evropského vnitrozemí. Lesy bez člověka by byly řidší, protkané proměnlivou mozaikou bezlesí. Jistě by obsahovaly i stinné partie, ale ne všude a ne pořád. V krajině bez lidí by operovala spousta jiných, někdy nedoceňovaných faktorů - velcí býložravci, ekosystémoví inženýři typu bobra, povodně, požáry, přemnožené bekyně a obaleči. Po tisíciletí provozované lidské aktivity jako lesní pastva, sběr klestí či vypalování jen plynule nahradily přirozeně působící procesy. Kytky a zvířata řídkých lesů, luk či stepních strání nejsou nějací post-neolitičtí přivandrovalci. Jsou zde doma.
Mýlka s rokem 1900 vznikla pravděpodobně z toho, že někdy po tomto datu začalo zprůmyslněné zemědělství a lesnictví rozbíjet jemně zrnitou mozaiku stanovišť, jež v lidmi osídlené krajině dokázala, právě díky té jemnozrnnosti, udržet diverzitu doby předzemědělské. Odtud i nedorozumění s Libickým luhem. Ponechat jej bez zásahu a současně udržet jeho druhové bohatství lze, to by ale musel zaujímat celé Polabí včetně neregulovaných řek, náplavů, praturů a bobrů. Ne že bych nebyl pro, jenže vystěhování Poděbrad a Hradce Králové jaksi není možné, takže nezbývá než využít potenciál současné rezervace - čili zde obnovit tradiční typy hospodaření, jak zde operovaly od příchodu člověka někdy do 20. let minulého století. Současné "nezasahování" zcela zglajchšaltovalo ekologické podmínky - vymření řady druhů je právě zde dobře zdokumentováno.
Zbývá argument konfliktem diverzit. Prý existují druhy, jimž vyhovuje onen zastíněný pseudoprales. Jistěže existují. Jenže pro světlý les hovoří i organismy, jejichž nároky kolega Neustupa tolik hájí. Stanovištní preference xylofágních brouků v lužním lese, sledované kolegy Vodkou a Čížkem, vypadají, jako by si je Konvička vymyslel. Většina druhů starých stromů vyžaduje osluněné staré stromy. Totéž platí pro půdní mezofaunu, tedy žoužel jako stonožky a mnohonožky. K houbám snad tolik, že některé ustupující druhy lze podpořit právě hrabáním steliva (viz Baar & Kuyper, Restoration Ecology 6, 227-237). Takže zbývají protistové a háďátka - o nichž ale, jak Neustupa přiznává, skoro nic nevíme.
Čímž jsme u jádra pudla, a sice u důkazního břemene. Pošetilost tradičních ochranářských doktrín jsme pozorovali nejprve na motýlech ne proto, že by motýli byli divní, ale protože o nich víme víc než o jiných skupinách. Jenže shodné nároky má kdekdo. Zůstaneme-li u nížinných lesů, pak jsou na jedné misce vah desítky druhů, jejichž nároky známe, a tisíce, kde je intenzívně tušíme, včetně atraktivních motýlů, orchidejí a ptáků. Potřebujeme sakra pádný důvod, proč dát přednost sinicím či háďátkům, o jejichž nárocích nevíme nic. Dokud se o nárocích háďátek, prvoků a podobné žoužele nedozvíme něco uchopitelného, pak na ně sice musíme brát ohledy (osobně jsem absolutně pro ponechávání části nížinných lesních rezervací samovolnému vývoji), ale nemůžeme na nich stavět dalekosáhlé strategie. Pro začátek by bylo dobré najít v některé z těch opomíjených skupin skutečné specialisty hustých nížinných lesů - a srovnat stav s pozůstatky lesů řídkých. Troufám si hádat, že v hustých lesích nenajdeme nic moc, v minulosti vzácný biotop na sebe stěží nabalil nějakou extra diverzitu.
Článek je převzat z tištěného Ekolistu 11/2007.
reklama
Online diskuse
RE: - 7. 11. 2007 - Tracker"začne vyhrožovat paragrafy..." - taky to nemám rád, ale věřte že není snadné to dělat jinak. Pokud navrhnete co by se dělat mělo a proč, rozumný člověk to příjme, ale rozumných lidí aspoň v MŽP i mezi úředníky je skorem jako šafránu a doporučující informace je pro ně (bohužel) něco co se dá přečíst, pochopit, ale čím není třeba se zabývat. Neplatí to pro všechny, mám zkušenosti že na správách CHKO, v AOPK nebo na Akademii věd sedí spousta rozumných lidí, bohužel ne už tak přímo na MŽP. Jinak by se sotva stalo co se stalo při schválení agroenvi dotací, které nekritizune jenom Martin Konvička, ale prakticky všichni kdo o nich ví (aspoň takové jsou moje zkušenosti). A jak říkám není to jediná věc. Na paragrafy už slyší protože se jich bojí (úředníci)... a bohužel je to jediný způsob jak se s nimi dá hnout.Modrásek černoskvrnný v EU ohrožený je, kde není (ještě) ohrožený jsou "zaostalé" státy ... a znamená to snad že ochranu přírody necháme na banánových (nebo post-socialistických) republikách a budeme je udržovat pomocí správně nastavených (už jenom to bych chtěl vidět) eko-dotací v primitivním stavu? Není snad lepší se do toho naopak pustit tam kde je příroda dost zničená a kde jsou peníze na to to napravit? Proč lidi jezdí na dovolenou do Yellowstonu, do Vysokých Tater nebo na Kamčatku? Jenom vidět "přírodu" nebo třeba i vidět živočichy co tam žijí? Není rozdíl snad v tom když řeknete "byl jsem v Beskydech" a "byl jsem v Beskydech a viděl jsem tam medvěda"? A modrásek má podobnou hodnotu byť třeba o něco menší. K čemu je les pokud tam nebudou jeleni, krahujci, motýly, slepýši...? Že se motýlům věnuje až příliš moc pozornosti? Možná ... ale situace s jejich ochranu je zcela opačná - neděje se skoro nic nebo špatně, situace je víc kritická než v jiných skupinách živočichů. Když začali mizet obojživelníci kvůli melioracím tak se s tím podařilo hnout ... u motýlů je to složitější, jeden konkrétní důvod není, ale řešení je většinou snadné a levné, ta proč s tím sakra taky něco neudělat? |