Občané města Písku: Otevřený dopis ve věci reakce na záměr výstavby spalovny ZEVO Písek
obracíme se na Vás s důvěrou jako na člověka, jehož hlavním úkolem a společenskou zodpovědností je ochrana životního prostředí, jak vyplývá i z Vašeho motta na webových stránkách ministerstva. My níže podepsaní se navíc domníváme, že hlavním cílem ochrany životního prostředí je vytváření udržitelných podmínek pro důstojný a aktivní život občanů a podpora udržitelných opatření a programů.
Veřejné projednání záměru výstavby spalovny v městské části Smrkovice, eufemisticky nazvané ZEVO („zařízení na energetické využití odpadu“) Písek (pod kódem OV 2078), ukázalo, že i opakovaně přepracovaná dokumentace záměru obsahuje nejenom závažné, ale i ve střednědobém horizontu neodstranitelné nedostatky a závady. Není proto divu, že šestihodinové veřejné projednání neobsahovalo ani jedno vystoupení z řad veřejnosti, které by obhajovalo, byť jen částečně, tento zbytečný záměr v již nyní neúměrně zatížené části města s nedostatečnou dopravní infrastrukturou, s frekventovanou nákladní dopravou a očekávaným nárůstem osobní dopravy do budované rezidenční čtvrti s 50 novými domy. Původně bylo ze strany budoucího provozovatele spalovny přislíbeno posílení dopravní infrastruktury, a i když se jednalo o jediný větší ústupek směrem k místním obyvatelům, bohužel i z něj nakonec sešlo.
Vážený pane ministře, prosíme Vás o seznámení se s tímto záměrem ještě před vydáním stanoviska a o zvážení všech okolností z důvodu neekologičnosti a neudržitelnosti tohoto projektu. Vydáním záporného stanoviska by došlo k vyslyšení volání většiny místních obyvatel, kteří výstavbu spalovny z logických důvodů nepodporují. Je politováníhodné a zcela nepochopitelné, že vedení města Písku se rozhodlo upřednostnit jiné zájmy, než jsou zájmy občanů Písku i celého Jihočeského kraje, jelikož již realizované zařízení ZEVO v Novém Vrátě by mělo do budoucna pokrýt kapacitu dostupného spalitelného odpadu z celého kraje. Navíc kromě ZEVO Vráto s kapacitou 160 000 tun odpadu/rok obdrželo kladné stanovisko k EIA také EVO Planá nad Lužnicí s kapacitou 80 000 tun odpadu/rok. S těmito dvěma záměry je již výrazně přesažena kapacita spalitelných odpadů v Jihočeském kraji. Ve stejnou chvíli probíhá posuzování EIA u dalších dvou záměrů na výstavbu spaloven v Jihočeském kraji (Písek, Domoradice).
Ze všech záměrů v kraji má navíc ZEVO Písek nejnižší kapacitu, jedná se tedy v kontextu odpadového hospodářství kraje o zcela nepotřebný záměr. Jako občané nesouhlasíme s tím, aby se k nám odpad dovážel z jiných krajů, nebo dokonce ze zahraničí. Ačkoliv druhá možnost není v ČR zatím legálně možná, jedna novela zákona může tuto situaci snadno změnit. Zároveň se domníváme, že povolování záměrů energetického využití odpadů, pro které nedisponujeme dostatečnou kapacitou spalitelných odpadů, by bylo v rozporu s plánem odpadového hospodářství ČR, které se vydává směrem regulace odpadu, důslednější recyklace a cirkulární ekonomiky. Bylo by tedy nelogické, neekonomické a neekologické podporovat záměry, pro které v dané lokalitě není dostatek odpadu.
Město Písek samotné zároveň nebude potřebovat další zdroj tepla ani po předpokládaném odstavení hnědouhelného kotle kolem roku 2030, a to s ohledem na úspory (přechod z parovodu na horkovod, zateplování vyžadované legislativou) a několik dostupných alternativních dobře diverzifikovaných řešení (např. využití tepla z odpadní vody na ČOV pomocí tepelných čerpadel, instalace druhého biomasového kotle v teplárně, využití kogenerační jednotky, využití odpadního tepla z podniků v průmyslové zóně, zvýšení dodávek tepla z bioplynové stanice), vše dohromady s mnohem nižšími celkovými náklady, než je výstavba ZEVO.
Velmi znepokojivým faktem je, že v záměru neexistuje dlouhodobá perspektiva nakládání s toxickým odpadem, který spalovna vyprodukuje (15 000 t škváry a nebezpečného popílku/rok). ZEVO Písek rovněž negativně ovlivní přilehlé ekosystémy, mezi které patří i několik rybníků a chráněné druhy živočichů, kteří zde žijí - to je velká cena za zařízení, které ve skutečnosti nepotřebujeme.
Samostatnou kapitolou, vztahující se k přislíbené dotaci Státním fondem pro životní prostředí, je ekonomická neudržitelnost projektu. Jako občané Písku a České republiky a zároveň daňoví poplatníci, nechceme dopustit nejen kolaps financí města, ale ani marné plýtvání veřejnými prostředky. Nedokážeme pochopit, jak může Státní fond životního prostředí přislíbit dotace v celkovém objemu desítek miliard Kč na ekonomicky neudržitelný počet spaloven či zařízení ZEVO. Navíc samotná dotace k výstavbě nepostačuje, město by muselo být zatíženo vysokým úvěrem, a to navíc na stavbu zařízení, jehož budoucí ekonomická udržitelnost je velmi nejistá.
K osvětlení našeho přesvědčení a vysvětlení našeho stanoviska směřuje i závěrečná prosba našeho dopisu: žádáme Vás o osobní přijetí, abychom Vás mohli seznámit se zápory a nesmyslností záměru vybudování spalovny v Písku, tak jako jste přijal ty, kteří chtějí za každou cenu tento nesmyslný projekt prosadit.
S úctou a důvěrou obyvatelé městské části Smrkovice a občané města Písku (připojeno 41 podpisů).
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (14)
smějící se bestie
6.9.2024 08:46Slavomil Vinkler
6.9.2024 10:57Slavomil Vinkler
6.9.2024 10:58 Reaguje na Slavomil VinklerTonda Selektoda
6.9.2024 11:53Nám přece vůbec nevadí spalování komunálního odpadu v jiných městech Jihočeského kraje. Tam ať si čadí, jezdí popeláři po místních komunikacích a sváží i naše odpadky ke spálení...
Jen, pro Boha!, ať to není poblíž naší nové rezidenční oblasti! Abychom nemuseli zírat na nějaký nový komín v dáli, nad kterým se vlní horký vzduch, nebo z něj odchází vodní pára z pračky spalin! Jen, aby též, čistě náhodou, neutrpěla tržní hodnota našich nemovitostí, do kterých jsme již už tolik investovali!
Těmito obstrukcemi si v posledních dekádách prošly všechny projednávané záměry staveb tohoto typu. Nic nového.
Sylva Schacherlová
11.9.2024 08:39 Reaguje na Tonda SelektodaTonda Selektoda
11.9.2024 09:38 Reaguje na Sylva SchacherlováEmil Bernardy
7.9.2024 09:08V diskuzi lze navrhnout radikální nereálná řešení.
Objem odpadu roste.Dříve hodně popel z kamen v zimě,dnes většinou spalitelná hmota.
Zrušit skládku . A kam s ním ?
Sylva Schacherlová
11.9.2024 08:44 Reaguje na Emil BernardyTonda Selektoda
11.9.2024 09:57 Reaguje na Sylva SchacherlováSoučasný stav projednávaného záměru je veřejně přístupný na: https://portal.cenia.cz/eiasea/detail/EIA_OV2078?lang=cs
Dokumentace bude v průběhu schvalovacího procesu doplňována. Můžete si ji stáhnout, začíst se a možná pak najdete i odpověď na své pochybnosti...
Sylva Schacherlová
11.9.2024 11:47 Reaguje na Tonda SelektodaSylva Schacherlová
11.9.2024 11:50 Reaguje na Sylva SchacherlováSylva Schacherlová
11.9.2024 13:02 Reaguje na Sylva SchacherlováTonda Selektoda
11.9.2024 14:40 Reaguje na Sylva SchacherlováPřitom poukazujete i na EVO Planá, které má mít sice kapacitu 80 kt/r., ale mezi uvedenými obcemi, původci komunálního odpadu, obec Písek, ani Strakonice a jejich nejbližší okolí, nejsou uvedeny, tudíž kapacita 80 kt je již naplněna! Přitom přepravní vzdálenost SKO pro ZEVO Písek je uvedena do 30 km. Ale vzdálenost mezi Pískem a ČB-Vráto je po silnici dvojnásobná. Myslíte si snad, že popeláři svými auty, při průměrné váze odpadu 5 tun na autě, mají jezdit po této trase, pálit naftu jen proto, že se Vám nelíbí z okna koukat na komín kotelny? Nebo máte ještě jiný osobní problém, a toto je jen neodborná záminka ke zmaření investičního záměru? A kde berete tu jistotu, že se právě ve Vrátu a v Plané, opravdu stavební záměr ZEVO uskuteční? Co když z toho sejde?