https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ochranci-zvirat-vyzyvame-k-zamitnuti-planu-na-velkochov-chobotnic-a-odhaluji-krutost-a-ekologicke-skody?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=denni-tisk
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci zvířat: Vyzýváme k zamítnutí plánů na velkochov chobotnic a odhalují krutost a ekologické škody

18.3.2023
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Mezinárodní organizace Compassion in World Farming a Eurogroup for Animals vyzývají k zamítnutí plánů na otevření prvního komerčního velkochovu chobotnic na světě. Důvodem je získání plánů na výstavbu, které odhalily kruté zacházení se zvířaty a ničení životního prostředí.
reklama

 
Organizace vyzývají také EU, aby z veřejných financí nepodporovala rozvoj velkochovu chobotnic ani žádné jiné průmyslové velkochovy zvířat. Stále totiž přibývají nové a nové vědecké důkazy o tom, že velkochovy ničí planetu.

Plány, které společnost Nueva Pescanova předložila unijnímu generálnímu ředitelství pro rybolov a vládě Kanárských ostrovů a které získala organizace Eurogroup for Animals, vzbuzují několik závažných obav. Patří mezi ně použití kruté metody porážky, zavírání chobotnic do malých holých nádržích a praktiky, které přispívají k nadměrnému rybolovu v populacích volně žijících ryb. Ochránci zvířat vydali jako reakci na tyto znepokojivé plány novou zprávu s názvem Uncovering Horrific Reality of Octopus Farming (Odhalení děsivé reality velkochovu chobotnic).

V ní se uvádí, že na plánované farmě v přístavu Las Palmas na ostrově Gran Canaria se bude chovat přibližně jeden milion chobotnic, z nichž se ročně vyrobí přibližně 3 000 tun masa.

Potvrzují se také obavy ochránců zvířat z používání velmi znepokojivých praktik v tomto chovu. Chobotnice by byly:

      • usmrcovány pomocí ledové tříště, což je vysoce averzivní nehumánní metoda, která, jak bylo vědecky prokázáno, způsobuje zvířeti značnou bolest, strach a prodlužuje jeho utrpení před smrtí;
      • zavřené v přeplněných a holých podvodních nádržích s minimální životní pohodou (welfare) a vzhledem k tomu, že chobotnice jsou přirozeně samotářské, hrozila by zde agresivita, teritorialita a dokonce i kanibalismus;
      • vystavené nepřetržitému umělému osvětlení, aby se podpořila reprodukce, což by vzhledem k averzi těchto zvířat vůči světlu způsobovalo zbytečný stres;
      • krmené komerčními krmivy obsahujícími zejména rybí moučku a rybí olej, což je v rozporu s principem udržitelnosti a přispívalo by to k nadměrnému rybolovu volně žijících populací ryb;
      • chovány v suchozemském akvakulturním systému, který je spojen s vyšším rizikem hromadného úhynu kvůli vysoké koncentraci zvířat nezbytné pro ziskovost chovu, a také s negativními dopady na životní prostředí vyplývajícími z nadměrné spotřeby energie.

V roce 2021 vydala organizace Compassion in World Farming (CIWF) významnou zprávu Velkochovy chobotnic: recept na katastrofu, která dokládá, že velkochovy chobotnic jsou kruté a vedly by k ekologické devastaci oceánů. Podle zprávy vyplývá z experimentálního chovu chobotnic, že úmrtnost v těchto chovech by se pohybovala kolem 20 %, což znamená, že 1 z 5 jedinců by se nedožil konce produkčního cyklu.

Pokud by byla farma na Kanárských ostrovech schválena, jednalo by se o první velkochov chobotnic na světě. Pokusy o zřízení podobných chovů však probíhají i v jiných částech světa, například v Mexiku a Japonsku. V únoru americký stát Washington naznačil možnost zákazu chovu chobotnic, což by byl první takový zákaz svého druhu na světě. Stalo se tak poté, co byla v reakci na kampaň organizace Compassion in World Farming uzavřena jediná fungující farma chobotnic v USA „Kanaloa Octopus Farm“ na Havaji.

Elena Lara, vědecká pracovnice CIWF a autorka zprávy, řekla: „Žádáme úřady Kanárských ostrovů, aby plány společnosti Nueva Pescanova na velkochov chobotnic zamítly. Takový chov by způsobil zbytečné utrpení těmto inteligentním, vnímavým a fascinujícím tvorům, kteří v rámci svého přirozeného chování potřebují aktivně prozkoumávat životní prostředí. Jejich masožravá strava vyžaduje obrovské množství živočišných bílkovin, což by přispělo k nadměrnému rybolovu v době, kdy jsou rybí populace již pod obrovským tlakem. Měli bychom s velkochovy skoncovat, ne hledat nové druhy zvířat, které bychom zavírali do podmořských velkochovů. Chov chobotnic musíme ihned ukončit.“

Reineke Hameleers, ředitelka Eurogroup for Animals, dodala: „Slepě zavádět nový systém chovu, bez ohledu na etické a environmentální důsledky, je krok velmi špatným směrem a je v rozporu s plány EU na udržitelnou transformaci potravinového systému. Díky právě probíhající revizi právních předpisů o welfare zvířat má nyní Evropská komise skutečnou příležitost zabránit hroznému utrpení milionů zvířat. Vodní živočichy si nemůžeme dovolit opomenout. Vyzýváme EU, aby chovy chobotnic zakázala dříve, než vůbec spatří světlo světa, a zabránila tak uvržení dalších vnímajících bytostí do živoucího pekla."

Chobotnice se v posledních desetiletích stávají stále oblíbenější potravinou, zejména ve Španělsku. V důsledku toho se počet volně žijících chobotnic snižuje. V roce 2015 se počet chobotnic ulovených po celém světě vyšplhal až na hodnotu 400 000 tun, což je desetkrát více než v roce 1950. Do České republiky se ročně dováží více než 200 tun chobotnic, přičemž od roku 1990 se dovoz zvýšil 6,5krát.


reklama

Další informace |

Compassion in World Farming (Soucit ve světovém zemědělství) založil v roce 1967 britský chovatel dojnic, který byl znepokojen rozvojem průmyslových velkochovů. Dnes je CIWF přední mezinárodní organizace na ochranu hospodářských zvířat odhodlaná ukončit průmyslové velkochovy a docílit humánního a udržitelného zemědělského hospodaření a výroby potravin. Ústředí má ve Spojeném království, kanceláře ve Francii, Itálii, Nizozemí, Polsku, Belgii a USA a své zastoupení v České republice, Španělsku, Švédsku, Číně a Jihoafrické republice. Více informací na www.ciwf.cz.

Eurogroup for Animals zastupuje více než osmdesát organizací na ochranu zvířat téměř ve všech členských státech EU, ve Spojeném království, Švýcarsku, Srbsku, Norsku a Austrálii. Od svého založení v roce 1980 se organizaci podařilo přimět EU k přijetí vyšších právních předpisů na ochranu zvířat. Eurogroup for Animals prostřednictvím svých členů odráží veřejné mínění a disponuje vědeckými i technickými znalostmi, které jí umožňují poskytovat spolehlivé poradenství v otázkách týkajících se ochrany zvířat.
Eurogroup for Animals a Compassion in World Farming jsou zakládajícími členy Světové federace pro zvířata, která sdružuje hnutí na ochranu zvířat na celosvětové úrovni.

Ochránci zvířat

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.3.2023 07:28
Velkochovy vykazují podstatně vyšší efektivitu hospodaření a vedou
k vyššímu zisku investora. Viz velkochovy drůbeže a dobytka.
Taky se mi to nelíbí , ale to je tak všechno , co s tím mohu dělat.
Snad by pomohlo zveřejňovat videa o podmínkách takového druhu hospodaření, aby se sami konzumenti rozhodli zda takové produkty budou kupovat.
Nebude zájem, nebudou velkochovy.
Odpovědět
Pe

Petr

18.3.2023 08:28 Reaguje na Miroslav Vinkler
A co třeba Králický Sněžník? Nebylo by taky lepší, aby si sami turisté rozhodli zda a kde chtějí rozhledny, co kde chtějí vykácet a podobně? Nebude zájem, nebude devastace přírody.
Odpovědět
Pe

Petr

18.3.2023 08:29 Reaguje na Petr
Taková rozhledna je vynikající zdroj zisku pro investora.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.3.2023 09:39 Reaguje na Petr
Drobná chybička v úvaze - K.S. byl a je státní přírodní rezervací.
Odpovědět
Pe

Petr

18.3.2023 10:20 Reaguje na Miroslav Vinkler
A já naivně věřil, že vám jde o přírodu.
Odpovědět
Tomáš Sotona

Tomáš Sotona

20.3.2023 06:25 Reaguje na Miroslav Vinkler
Můžete s tím udělat například to, že takové produkty nebudete kupovat.
Odpovědět
va

vaber

18.3.2023 08:55
velkochovy lidí ve velkých světových městech také způsobují velké ekologické škody a přesto jej všechny vlády podporují,
pokud tomu rozumím,chobotnice potřebují maso a tak vše co se zachytí v sítích rybářů by hodili chobotnicím ve velkochovech a tahali by z moře cokoliv i to ,co dnes nikdo nechce,
takové kobylky taky vše sežerou a potom chcípnou, jsme na dobré cestě
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

18.3.2023 12:29
No nevím v přírodě se dožije rozmnožování cca 2 ks z celé snůšky. A když se volné loví o co víc je to humánní?
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist