Ondřej Hudeček: Vavroušek věděl, že přírodu nikdy nebudeme schopni vylepšit, když ji ani nejsme schopni pochopit
Budeme-li se ptát, zda ve svém snažení alespoň částečně uspěl, je třeba si uvědomit, že nelze poměřovat jeho tehdejší koncepty stavem světa a jeho potřebami v roce 2015. Vavroušek rozhodně nepatřil k radikálnímu proudu zelené levicové kritiky, který i u nás v posledních letech sílí. Byl rozhodným kritikem nadměrného konzumu, ale činil tak skrze kritiku chybných hodnotových orientací lidí. Byl přesvědčen o tom, že svět se změní, až si obyvatelé Západu osvojí hodnoty zajišťující udržitelný život na naší planetě. Trval však na tom, že takové hodnoty nelze nikomu vnucovat. Dnes by mu tak mnozí mohli vyčítat, že ve svých úvahách dostatečně nezohlednil všechny jemné mechanismy moci, které lidi do značné míry jednat pod imperativem neudržitelných hodnot nutí. Podle řady soudobých myslitelů a aktivistů je proto podmínkou nastoupení cesty k udržitelnému životu na Zemi především radikální systémová změna vládnutí.
Mnohé z toho, o co usiloval, se však postupem času stalo zcela běžnou součástí našeho přemýšlení o světě. Značné množství lidí se už naučilo podřizovat své vlastní potřeby a tužby potřebám planety, kterou obývají, jakož i potřebám generací, které teprve přijdou.
Josef Vavroušek očima jiných
Pavel Šremer byl blízký spolupracovník Josefa Vavrouška, působil u něj jako náměstek ministra. Jak vidí jeho odkaz Pavel Šremer dnes?
Předseda Společnosti pro trvale udržitelný život Jiří Dlouhý byl Vavrouškovým spolupracovníkem, podílel se například na přípravě legendární konference v Dobříši. Zde je jeho pohled na odkaz Josefa Vavrouška dnes.
Přečtěte si text Josefa Vavrouška Závod s časem: Hledání lidských hodnot slučitelných s trvale udržitelným způsobem života.
A že to u nás ještě tak výrazně nevnímáme, není chybou Josefa Vavrouška a další porevolučních zastánců konceptu udržitelného života (rozvoje), jako spíše opětovnou jednostrannou orientací na „ekonomickou základnu“ a vytlačení témat spojených s životním prostředí do sféry pomyslné nadstavby. V čemž se nejvíce činili pravicoví ekonomové, následujíce tak ty, kterými nejvíce pohrdali – komunistické plánovače.
Josef Vavroušek byl, řečeno s Erazimem Kohákem, teoretický ekocentrista, avšak citový biocentrista. Prosazoval úctu k životu ve všech jeho formách, ale zároveň si uvědomoval, že v životní praxi je třeba zvažovat zájmy celku a „myslet jako hora“. Věděl, že přírodu nikdy nebudeme schopni vylepšit, když ji ani nejsme schopni pochopit. Vážil si jí, a snad i proto tak často zakoušel její vznešenost v horách, v nichž ho nakonec zastihla i ona osudová lavina
.reklama