https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/opile-stromy-v-okoli-tlustce?ids%5Bx16c15ca3e34eb9a04ff9b4220721a446%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ivan Sommer: Opilé stromy v okolí Tlustce

4.2.2008
Uplynulo již téměř 10 let od doby, kdy se posuzovala poprvé dokumentace vlivu těžby na kopci Tlustec na životní prostředí. Účastnil jsem se vypracovávání posudku a veřejného projednávání. Byla doporučena varianta s postupným útlumem těžby, posléze se přepokládalo její ukončení. V žádném případě se neuvažovalo o snížení vrcholu kopce, jak potom někteří odpůrci těžby uváděli. Domníval jsem se, že takový přístup je rozumný, protože určitý čas by si vyžádalo zpracování již vytěženého materiálu, odstranění zařízení a upravení terénu.
 

K tomuto záměru se nevyskytly žádné významné námitky, pouze v závěru veřejného projednávání vystoupil pan Šimonek (jako občan) s dlouhým projevem, že požaduje v podstatě okamžitě ukončení těžby, protože to ohrožuje jeho majetek.

I když s odstupem času se mi již mnohé podrobnosti z paměti vytratily, pamatuji si na návštěvu se spolupracovníky v domě pana Šimonka. Trhliny, které nám ukazoval, byly na rozhraní stěn a stropu a nasvědčovaly posunu podloží, což se potvrdilo z map sesuvných území. Kolem Tlustce jsou totiž samovolně se pohybující svahy, jak demonstroval i znalec při veřejném projednání na výskytu tzv. opilých stromů. Jestliže se totiž podloží posune, strom se nachýlí a pak opět roste přímo. Výsledkem je zvláštní lomený tvar. Podle znalce docházelo k samovolným sesuvům ještě před zahájením těžby a nejsou vyloučeny ani v budoucnu po jejím ukončení například vlivem velkých dešťových srážek, čímž by se stavby náhle a nečekaně na daném území mohly zhroutit.

Prakticky to znamená, že v dané oblasti měla být vyhlášena stavební uzávěra a nemělo být vydáno stavební povolení na dům p. Šimonka a související plynovou stanici. Nevím, zda sesuvy byly blíže zkoumány, nezaznamenal jsem o nich později v médiích žádnou zmínku. Neměl jsem ani příležitost navštívit místo znovu.

Vývoj názorů na těžbu se zdramatizoval tím, že v  den veřejného projednávání byl na majitele lomu vyhlášen konkurs a dodatečně se objevilo hodně odpůrců těžby. Situace se také posunula po volbách. Náměstkyně ministra životního prostředí Ing. Eva Tylová nechala vypracovat další znalecké posudky a zaujala negativní stanovisko k dočasnému pokračování těžby, aniž nová vyjádření znalců prošla procesem EIA. Připadalo mi to nejen jako pouhé obcházení zákona o posuzování vlivu na životní prostředí, ale sám zákon se jevil jako zbytečný. Dospěl jsem nakonec k závěru, že místním odpůrcům těžby šlo asi jen o získání finančního prospěchu “odškodněním”.


reklama

 
Ivan Sommer
čtenář Ekolistu.cz
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Kdo manipuluje s veřejností ? - 5. 2. 2008 - Ivan Sommer

Podnětem k napsání článku o opilých stromech byl sesuv svahu v objemu asi 1000 m3 koncem ledna tr. ve sportovním areálu pod Ještědem nedaleko Tlustce. Nic zvláštního se tam prý nestalo, nikomu nic nepřihodilo, závody Světového poháru ve skoku na lyžích se budou konat, přesvědčují místní činitelé. Přitom k masivnímu sesuvu došlo vedle tribuny pro diváky a při výstavbě byl hrubě zanedbán geologický průzkum. To mě značně zneklidnilo. Sesuvy jsou velice záludné, letos to bude 45 let, co se zřítila do přehradní nádrže na řece Vajont část břehu, vlna vody se přelila přes hráz, smetla městečko a vyžádala si na 2100 obětí. Byl jsem poněkud zvědav, zda si někdo na Tlustci uvědomil, že tam také docházelo k sesuvům. Sice právě STUŽ by se mohla situací zabývat, ale odpověděla mi osoba neznalá jak faktů tak po odborné stránce, přidržující se tedy jen slov z textu jako klasického propagandistického triku.

O další těžbě se na Tlustci se uvažovalo i po veřejném projednání v červnu 1998. Ministerstvo licitovalo o jiné variantě těžby a obvinilo těžaře z neplnění slibů (kompenzací dodávám). Důkazem je zdůvodnění negativního stanoviska na závěr EIA náměstkyní ministra Ing.E.Tylovou z února 1999. Jako zpracovatelé posudku jsme čekali, že dostaneme k posouzení studie, které nechalo MŽP vyhotovit, ale nestalo se tak. Toto svévolné obcházení zákona oddalováním stanoviska, licitací se sliby investora a dodatečné studie pravděpodobně přispěly k tomu, že podle nového zákona o EIA je podobné jednání nepřípustné. Ing. E. Tylová je také funkcionářkou STUŽ, a tak by se s námitkou na neslušnost a mrzačení těžbou mohl dr.Hudec obrátit přímo na ni.

Souhlasím, že kde se devastuje příroda, poškozují se obvykle i lidé tělesně i duševně. Ale tam se tedy podle Strany zelených, jejímiž činiteli (nejen STUŽ) jsou PhDr.M.Hudec a Ing.E.Tylová, značně zneužívá zdravotní péče, a tak SZ souhlasila s kuriózním řešením v podobě poplatků ve zdravotnictví. Ani narušené životní prostředí se nesmí občany zneužívat ! Již dříve jsem zažil námitky investorů, že nikdo z obyvatel nenavštívil lékaře, ačkoli naříkají o zdravotních potížích. Jsme snad jedinou zemí na světě, kde se za zdravotní potíže narušeným životní prostředím občan trestá poplatky. V tom smyslu se vyjádřil 31.1.2008 prof. Jan Keller v pořadu Milenium na ČT24.

Vedl jsem krátkou polemiku na fóru o znečištění ovzduší v Brně, kde žiji, s náměstkem primátora M.Anderem (zastupitel za SZ). Úrovní znečištění se řadí oblast Brna k nejvyšším v republice. Jako senior - kardiak mívám značné potíže s dýcháním a obcházení smrti již důvěrně znám. To není manipulace, ale drsná zkušenost. Poplatky musím ovšem platit, protože ještě žiji. Podle zprávy v médiích MŽP uvádí na 10 000 úmrtí ročně následkem znečištěného ovzduší. V diskusi s M Anderem jsem neuspěl, jen jsem si ověřil, jak cyničtí jsou někteří tzv. ochránci životního prostředí, jejichž vize nabývá obrazu ochrany vzácného rostlinstva hřbitovního háje.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist