Ivan Sommer: Opilé stromy v okolí Tlustce
K tomuto záměru se nevyskytly žádné významné námitky, pouze v závěru veřejného projednávání vystoupil pan Šimonek (jako občan) s dlouhým projevem, že požaduje v podstatě okamžitě ukončení těžby, protože to ohrožuje jeho majetek.
I když s odstupem času se mi již mnohé podrobnosti z paměti vytratily, pamatuji si na návštěvu se spolupracovníky v domě pana Šimonka. Trhliny, které nám ukazoval, byly na rozhraní stěn a stropu a nasvědčovaly posunu podloží, což se potvrdilo z map sesuvných území. Kolem Tlustce jsou totiž samovolně se pohybující svahy, jak demonstroval i znalec při veřejném projednání na výskytu tzv. opilých stromů. Jestliže se totiž podloží posune, strom se nachýlí a pak opět roste přímo. Výsledkem je zvláštní lomený tvar. Podle znalce docházelo k samovolným sesuvům ještě před zahájením těžby a nejsou vyloučeny ani v budoucnu po jejím ukončení například vlivem velkých dešťových srážek, čímž by se stavby náhle a nečekaně na daném území mohly zhroutit.
Prakticky to znamená, že v dané oblasti měla být vyhlášena stavební uzávěra a nemělo být vydáno stavební povolení na dům p. Šimonka a související plynovou stanici. Nevím, zda sesuvy byly blíže zkoumány, nezaznamenal jsem o nich později v médiích žádnou zmínku. Neměl jsem ani příležitost navštívit místo znovu.
Vývoj názorů na těžbu se zdramatizoval tím, že v den veřejného projednávání byl na majitele lomu vyhlášen konkurs a dodatečně se objevilo hodně odpůrců těžby. Situace se také posunula po volbách. Náměstkyně ministra životního prostředí Ing. Eva Tylová nechala vypracovat další znalecké posudky a zaujala negativní stanovisko k dočasnému pokračování těžby, aniž nová vyjádření znalců prošla procesem EIA. Připadalo mi to nejen jako pouhé obcházení zákona o posuzování vlivu na životní prostředí, ale sám zákon se jevil jako zbytečný. Dospěl jsem nakonec k závěru, že místním odpůrcům těžby šlo asi jen o získání finančního prospěchu “odškodněním”.
reklama
Online diskuse
Zelené slovní mlžení. - 12. 2. 2008 - Ivan SommerPhDr. M.Hudcovi. Uvítal bych nejvíce, kdybyste si místo úvah opatřil mapy sesuvných území a nechal posoudit, k jakému vývoji v okolí Tlustce od r. 1998 došlo. Můžete pak na Ekolistu.cz výsledek zveřejnit. Souvisí s tím i vydatnost pramenů na úbočí, protože sesuvy mohou měnit hydrogeologické poměry. Nedaleko domu M. Šimonka býval nějaký vodojem.V problematice životního prostředí se pohybuji dlouho při řešení převážně praktických úkolů znaleckého charakteru jako byla problematika sesuvů apod. Mé závěry byly někdy pro, jindy proti záměrům investora. Občas jsem k závěru nedošel, něco nemusí být v daném okamžiku jasné a že jsem se někomu nezavděčil, je zřejmé. Připravoval jsem převážně podklady pro jednání jiných, což neznamená, že bych nebyl zasvěcen do situace. Ministr M.Bursík vyhlásil veřejně, že Strana zelených není ekologická organizace. Pak se nelze divit, že šla již do voleb 2006 s volebním programem poplatků ve zdravotnictví, aniž zvážila, že k poškození zdraví docházelo a dochází následkem devastace životního prostředí, proti které může být občan bezmocný. Váš osobní nesouhlas je sice zajímavý, ale vaše svědomí se s poplatky zatím po téměř dva roky vyrovnalo docela dobře, jinak byste členem SZ nebyl. Další představitel SZ v této diskusi M.Lomič může mít jiný názor než vy. V první koaliční vládě SZ odsouhlasila poplatek za ošetření u lékaře 20 Kč. později zvýšení na 30 Kč (o peníze přece nejde?). Pak mi připadá pokrytecké tvrdit, že vám jde o kvalitu života občanů v okolí Tlustce. Já sám i mí spolupracovníci jsme nebyli členy žádné politické strany, aby nebyla zpochybněna naše nezávislost. |