Ivan Sommer: Opilé stromy v okolí Tlustce
K tomuto záměru se nevyskytly žádné významné námitky, pouze v závěru veřejného projednávání vystoupil pan Šimonek (jako občan) s dlouhým projevem, že požaduje v podstatě okamžitě ukončení těžby, protože to ohrožuje jeho majetek.
I když s odstupem času se mi již mnohé podrobnosti z paměti vytratily, pamatuji si na návštěvu se spolupracovníky v domě pana Šimonka. Trhliny, které nám ukazoval, byly na rozhraní stěn a stropu a nasvědčovaly posunu podloží, což se potvrdilo z map sesuvných území. Kolem Tlustce jsou totiž samovolně se pohybující svahy, jak demonstroval i znalec při veřejném projednání na výskytu tzv. opilých stromů. Jestliže se totiž podloží posune, strom se nachýlí a pak opět roste přímo. Výsledkem je zvláštní lomený tvar. Podle znalce docházelo k samovolným sesuvům ještě před zahájením těžby a nejsou vyloučeny ani v budoucnu po jejím ukončení například vlivem velkých dešťových srážek, čímž by se stavby náhle a nečekaně na daném území mohly zhroutit.
Prakticky to znamená, že v dané oblasti měla být vyhlášena stavební uzávěra a nemělo být vydáno stavební povolení na dům p. Šimonka a související plynovou stanici. Nevím, zda sesuvy byly blíže zkoumány, nezaznamenal jsem o nich později v médiích žádnou zmínku. Neměl jsem ani příležitost navštívit místo znovu.
Vývoj názorů na těžbu se zdramatizoval tím, že v den veřejného projednávání byl na majitele lomu vyhlášen konkurs a dodatečně se objevilo hodně odpůrců těžby. Situace se také posunula po volbách. Náměstkyně ministra životního prostředí Ing. Eva Tylová nechala vypracovat další znalecké posudky a zaujala negativní stanovisko k dočasnému pokračování těžby, aniž nová vyjádření znalců prošla procesem EIA. Připadalo mi to nejen jako pouhé obcházení zákona o posuzování vlivu na životní prostředí, ale sám zákon se jevil jako zbytečný. Dospěl jsem nakonec k závěru, že místním odpůrcům těžby šlo asi jen o získání finančního prospěchu “odškodněním”.
reklama
Online diskuse
I lomy mohou byt krasne - 7. 2. 2008 - M.Z.Uznam, ze spatne zalozeny lom muzeznetvorit siluetu kopce, vidime takove odstrasujicici priklady treba u Lovosic. Naopak ale lomy v cedicovych lavovych prikrovech krajinu obvykle esteticky zkrasni, ekologicky zpestri a zhodnoti. (Porovnejte platnaz obili na poli pred tezbou a romanickou skalnatou krajinu s jezirky a bujnou vegetaci par let po odtezeni te lavove plosiny. Znam mnoho takovych prikladu (budouci) nadherne divoke krajiny v cedicovych lavovych proudech pod Kozakovem ... Cedic je uzivny, ta vegetace na nem naroste rychlosti blesku. (Muze byt i suchomilna, o to je to v nasi vlhke krajine zajimavejsi.) Podival jsem se ted na tu stranku Tlustce, o kterem jsem driv tolik v novinach cetl a sdilel nazor, jak nezodpovedne je nicit siluetu krajiny nesetrnymi zarezy lomu. Nevidel jsem ale na tech snimcich vlastne nic odpudiveho, ty lomove steny jsou prece moc krasne, a pokud nejsou zarostle zajimavou vegetaci uz ted, budou ji zarostle za par let. Moje shrnuti: zmineny Tlustec dle uvedenych snimku nevypada na zadnou katastrofu. Naopak mne rozesmaly komentare ke snimkum typu "prales" v mistech, kde v pozadi je videt nejspis smrkova tycovina. Takze prosim nejake vystiznejsi fotky te devastace, abych uplne neobratil sve sympatie v tehle kause na stranu tezaru :-) |